Bojovnica pestrá [Betta splendens]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Necross » 18 Feb 2011 20:45 pm

To akva je v kúpe aj s filtrom, ten filter je robený takpovediac "na mieru". V guli boli v pohode teraz ju samec nahana... mne sa zdalo ze od neho uteka, :mrgreen: teraz som dal samcovi zrkadlo menej si ju všíma a jej nové miesto je pod filtrom... ked je tam som kludnejší... čítal som že žiadna ryba (ani bojovnice) by nemali byt v nefiltrovanom prostredi... je mi jasne ze pred samcom uteka.... zevraj je to normalne a filter nejak extra vodu nevýri...
Necross
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Feb 2011 21:59 pm

Reklama

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Mariok » 18 Feb 2011 22:53 pm

Necross napísal:... čítal som že žiadna ryba (ani bojovnice) by nemali byt v nefiltrovanom prostredi...


Toto ti poradia 4 z piatich predajcov filtrov. Je to absolútna hlúposť. Pre bety je určite výhodnejšie nasadenie rastlín. Jednak odbúravajú/spotrebujú časť odpadu z kŕmenia a následného rozpadu rybích exkrementov, jednak sa samica môže pred samcom ukrývať a pritom nemusí byť zalezená na jednom mieste ako to je teraz u teba. Ale ak si myslíš, že účelom je aby si bol spokojný ty a nie ryby, tak k tomu niet čo povedať.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Necross » 19 Feb 2011 14:38 pm

Teraz som dokupil aj 2 karasov... situacia sa v akva upokojila zabehnute je dobre, samcek betty sa predvádza pred zrkadlom karasy si nevšíma ... tie si plávajú a samička sa už usadila na viacerých miestach... čo sa týka rastlín tie tam mám dve ... myslím si že je to už v poho... všetkým dakujem za rady
Necross
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Feb 2011 21:59 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod arowana » 19 Feb 2011 15:46 pm

Necross napísal:Teraz som dokupil aj 2 karasov...


Z jedného extrému, do megaextrému. :shock:
Nakoľko si tvrdil, že akvaristika bola otcova vášeň, asi ste ani jeden nestihli pochytiť ani základy.

Pokús sa nezaťažovať toto téma, ktoré je o bojovniciach, debilinami a radšej si najprv ničo preštuduj o elementárnych základoch akvaristiky a až potom skús riešiť etológiu svojich rýb. :!:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Mariok » 19 Feb 2011 17:31 pm

Necross: Mám už len jednu radu:
Preštuduj si témy
- umierajuce-rybky-t9894.html
zahadne-hynutie-t11295-48.html
bojovnica-t10385.html
nech vieš do čoho ideš! :dead:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Necross » 19 Feb 2011 19:51 pm

Do akva som prilial zabehnutu vodu z Akvaristiky... ryby vyzerajú byť spokojné... žiadne problémi nemajú okrem samičky betty ktora sa vzpamatava z utokov samceka. nasla si ukryt v skale ktoru som jej tam dal. Ba čo dokonca samček je na tom už ovela lepšie... teda mal dotrhane plutvy uz ked osm ho dostal asi z predchadzajucich bojov... po2 dnoch na nom badam zmeny vystiera plutvy a objavili sa mu na nich aj krasne azurovo modre pasiky........ čítal som niečo o problematike ale dakujem za rady aj ked v plnej miere kriticke....... myslim si ze mojmu akvu sa bude velmi dobre darit.........
Necross
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Feb 2011 21:59 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod lulukk » 19 Feb 2011 22:40 pm

AwoJte, chcela by som sa spítat ci by mohla byt len jedna bojovnica v malej guly neviem vam povedat objem. Chcela by som ju a bude moja prva takze skor nes sadnem na autobus a vycestujem do chovproduktu :)) chcela by som mat itotu ze mi nezahinie a nebude pri mne trpiet. Pretoze som uz mala zabku albin a odisla som a rodicia sa o nu nepostarali a uz ju nemam. :((( Takze som presla na rybyčky velmi sa mi bojovnica zapacila a doma mame asi 200 L akvarko ale chcela by som ju mat samu osobitne v detskej izbe. Zaroven by ma hned na zaciatok zaujmalo ako sa rozmnozuje je to vyhodnejsie nestoji to peniaze.
Ďakujem a nehnevajte sa ze som trošku odbocila od temy vopred este raz dakujem
lulukk
 
Príspevky: 2
Založený: 19 Feb 2011 22:24 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Necross » 19 Feb 2011 23:28 pm

Lulluk, aj mna uchvátila bojovnica pred tým som mal karasy, bojovnica dokáže príjmať kyslík zo vzduchu, takže gula je pre nu v pohode, moja sestra má bojovicu v guli a v pohode , nic sa jej nestalo... mohla by si jej tam prihodit aj rastlinku ako radili na fóre aj mne ničí škodlivé látky zo zbitku potravy a výkalov. O rozmnožovaní toho nájdeš veľmi vela na nete.... no mne ako začiatočníkovi to príde dosť náročné. Ani veľkým akvaristom sa to nie vždy podarí. Prajem ti veľa šťastia a radosti sú to veľmi elegantné rybky :mrgreen:
Necross
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Feb 2011 21:59 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Mariok » 19 Feb 2011 23:39 pm

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod konikPD » 21 Feb 2011 21:16 pm

Ahojte, prosím Vás o radu ... luskam forum každý den, ale už mám z toho hlavu, mam mnoho nového naraz ..

ale k veci, bojovnica:
mám cca 14 dnove akvo 125 litr. , samec je tam od začiatku v dobrej kondicii
samicu som asi po 10 dnoch t.j. asi 4 dni dozadu kupil, peknu velku, podobnu jemu
dvoril jej, nahanal ju, dokazala sa mu postavit ... dnes som dosiel z prace , a žena že vraj su kamosi, objímali sa atd .. v rohu hore, kde je najlsabsi prud a mam tam za silonovou prepazkou hladinovou troska polomrtvych plavajucich rastlin
ale prud je vsade silny, neda sa mu asi stavat hniezo, na tych rastlinach boli odspou bubliny ale to je vsetko

a teraz podvecer dole vrohu spolu sim sa trocha obhanali a vypustila hromadu ikier... on ale nic... pobrali do ust, asi pozrali, nenosili nikde ... mam na to kaslat? akurat s achystam zalozit mini pre Moly zlatu , mal by som tam dat ich? este by pokracovali? uz ju nahana zase ako sokinu sa mi zda, neviem ci est eje sanca parenia ked ikry uz pustala alebo ju tam zabije ...

dik za kazdy nazor ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

akvarium pre bety

Odoslaťod BRUMIK » 01 Mar 2011 21:33 pm

chcem sa vas opytat cim rozdelit akvarium pre dvoch beta samcekou tak aby mi stacil jeden filter a jeden termostat.DAKUJEM
BRUMIK
 
Príspevky: 9
Založený: 01 Mar 2011 19:41 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod martin_s » 01 Mar 2011 21:45 pm

Mozes pouzit napr. priecku so sietkou.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Dodka » 07 Mar 2011 22:14 pm

Ahojte. Veľmi by som chcela bojovnicu. Mám však len 15l akva, je tam ohrievač, filter, vzduchovač len tam nie sú rastlinky a nemám kryt..Mohla by som sem umiestniť bojovnicu? Raz bude akva väčšie a také ako má byť, len teraz nie je priestor :(
Dodka
 
Príspevky: 35
Založený: 10 Sep 2007 16:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Robo111 » 07 Mar 2011 22:55 pm

to dodka: 15 l a perspektiva vacsieho - vzdy lepsie ako sklenena gula... - krycie sklo by urcite bodlo, aby rybka neprechladla. Filter a vzduchovanie nie je pre betty nutnost, hlavne ked sa pravidelne cisti, rastlinky ozivia akvarko. Este to chce kalitne zradlo - mrazene patentky, koretry,...to su asi zaklady na prezitie bojovnice okrem min.izbovej teploty.

dolezite tiez je aku by mal mat este spolocnost (?)...
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Dodka » 09 Mar 2011 16:01 pm

chcem dve bojovnice, len neviem či párik alebo dve samičky.. krycie sklo by aj bolo len je trochu hrubšie ako steny avárka, tak neviem, či môže byť.
Dodka
 
Príspevky: 35
Založený: 10 Sep 2007 16:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Mariok » 09 Mar 2011 18:07 pm

Bez rastlín maximálne jedného samca, alebo dve samice. Ak zoženieš Ceratophilum, Egeriu, H. sessilifloru, prípadne jávsky mach tak, že poriadne zaplnia aspoň polovicu akva, môže tam byť aj párik (aby sa samica mala kde schovávať pred samcom. To samozreme za predpokladu, že budeš aj svietiť aspon stolnou lampou, alebo bude akva blízko okna a bude tam dosť vonkajšieho svetla - na jar, v lete a na jeseň tak do októbra to bude stačiť. Miesto krycieho skla sa dá kľudne použiť potravinárska fólia natiahnutá tak, aby ostala medzera na kŕmenie. Môže sa použiť aj hrubšie sklo, vadilo by to iba v prípade, že by priamo na ňom bolo položené nejaké svietidlo - potom by hrozilo jeho prasknutie miestnym prehriatím.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Dodka » 09 Mar 2011 21:14 pm

lampu mám štipec, tak na skle nebude a akvarko je kvoli nedostatku miesta pri okne, resp, pod nim.., a ten ohrievač tam musí byť pri bojovnici? Rastliniek som sa doteraz bála, hlavne, že pri čistení ich nejak poškodím, ale v akva mi dosť chýbajú, bez nich to nie je ono
Dodka
 
Príspevky: 35
Založený: 10 Sep 2007 16:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Mariok » 10 Mar 2011 00:19 am

Hlavne si nepleť čistenie a pravidelnú výmenu vody. To prvé je skôr na škodu, to druhé je nenahraditelné! Čisti len predné sklo a z dna odsaj hrubé nečistoty. Potom sa ani nemusíš báť zničenia rastlín a akvárko sa pekne "zabehne". Vodu meň tak 4l (odstátej - 2 dvojlitrové PET fľaše stačia) každých 4-5 dní (3-4 bez rastlín) a neprekrmuj, aby neostávalo krmivo na dne. Rybkám viac prospeje mierna hladovka, ako prekřmenie. Kolísanie teploty môže byť 22°C ráno, 27 poobede (večer), ak budú z akvaristiky, radšej ešte o 2 stupne viacej (24), tie sú obyčajne "cintľavejšie".
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Baša » 20 Mar 2011 22:00 pm

Ahojte vedel by niekto poradiť najlepšie žradlo pre samčeka.
Dakujem :wink:
Baša
 
Príspevky: 1
Založený: 20 Mar 2011 21:20 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod martin_s » 20 Mar 2011 22:32 pm

Baša o krmeni sa toho tu uz popisalo vela, staci si to najst.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod roadrunner » 23 Mar 2011 07:12 am

omylom som odoslala dvakrat - sorry
Naposledy upravil roadrunner dňa 23 Mar 2011 07:15 am, celkovo upravené 2 krát.
roadrunner
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Mar 2011 00:53 am
Bydlisko: Canada

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod roadrunner » 23 Mar 2011 07:13 am

konikPD napísal:Ahojte, prosím Vás o radu ... luskam forum každý den, ale už mám z toho hlavu, mam mnoho nového naraz ..

ale k veci, bojovnica:
mám cca 14 dnove akvo 125 litr. , samec je tam od začiatku v dobrej kondicii
samicu som asi po 10 dnoch t.j. asi 4 dni dozadu kupil, peknu velku, podobnu jemu
dvoril jej, nahanal ju, dokazala sa mu postavit ... dnes som dosiel z prace , a žena že vraj su kamosi, objímali sa atd .. v rohu hore, kde je najlsabsi prud a mam tam za silonovou prepazkou hladinovou troska polomrtvych plavajucich rastlin
ale prud je vsade silny, neda sa mu asi stavat hniezo, na tych rastlinach boli odspou bubliny ale to je vsetko

a teraz podvecer dole vrohu spolu sim sa trocha obhanali a vypustila hromadu ikier... on ale nic... pobrali do ust, asi pozrali, nenosili nikde ... mam na to kaslat? akurat s achystam zalozit mini pre Moly zlatu , mal by som tam dat ich? este by pokracovali? uz ju nahana zase ako sokinu sa mi zda, neviem ci est eje sanca parenia ked ikry uz pustala alebo ju tam zabije ...

dik za kazdy nazor ...


Mozes skusit parit ten isty par viackrat a uvidis ci to bude ine. Ja by som na zaciatok odporucala mensie akvarko 125 litrove je na parenie prilis velke, ja som mala 15 litrove. Budes potrebovat na to maly filter,aby prud vody nebol silny a nenicil samcovi hniezdo a nebol prilis silny pre male rybky po vyliahnuti (najlepsi je spongiovy). Pocas parenia a kym sa nevyliahnu rybky by mal byt filter vypnuty. Bojovnice potrebuju vyssiu teplotu (80-82 Farenheit) na parenie. Navrch mozes dat napoly prekrojeny polystyrenovy poharik aby vytvoril akysi tunel a miesto pre samca na bublinkove hniezdo (asi takto http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/0000_styrofoam_nest_for_bettas.jpg a este nejake rastliny aby sa kde samica mohla ukryt pred samcom. Krm obidvoch asi 2 tyzdne - najlepsie je nieco s vysokym obsahom proteinu (zive alebo susene). Ked je samica dostatocne okruhla v brusku a vidno jej po tele vertikalne pruhy, postupne ju predstav samcovi. Najlepsie ak ju das do nejakeho mensieho kontajnera kde ju samec moze vidiet ale nebude mat k nej pristup (24-48 hodin) Ak este nevystaval hniezdo, to by ho malo prinutit zacat stavat. vypust samicu a nechaj ich parit. Najlepsi cas je ked samicu pustis pred tym ako vypnes svetlo. Niekedy parenie moze vyzerat velmi drsne a mozu jeden druhemu dokonca ublizit. Samec po pareni vyzbiera ikry a vypluje ich do bubliniek (niekedy ich ale pozerie a v tom pripade je GAME OVER) Samica by mala byt po pareni hned odstranena z blizkosti samca. Nezabudni sa o nu dobre postarat (cista voda a dobre krmenie) Samec sa potom bude starat o male az kym nezacnu plavat same, potom treba samca odstranit. Ak sa nebudu parit do 48 hodin, vyber samicu a skus neskor. Ak budes uspesny, tak mozes skoncit az s 200 bojovnicami!!!! musis ratat s tym, ze samce bude treba pri urcitom veku osamostatnit a kazdy bude potrebovat svoje vlastne akvarko. Ak sa ti ich nepodari predat, budes sa musiet rozhodnut ci sa budes o ne starat sam alebo ich zlikvidujes. Je to super pozorovat cele to parenie a staranie sa o male rybky, ale v tomto pripade by som ti radila rozmyslat aj nad tym co potom ked bude parenie uspesne.
Bojovnice maju rozne typy chvostov a podla toho su aj cenovo hodnotene a vyhladavane. Ak chces mat vacsi uspech s predajom, odporucam zaujimave farebne kombinacie a typy chvostov. Obycajne zvane "veil" su najmenej ziadane. "Delta", "half moon", "dragon" s unikatnymi farebnymi kombinaciami su viac vyhladavanejsie.
roadrunner
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Mar 2011 00:53 am
Bydlisko: Canada

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod terinka10 » 03 Apr 2011 13:00 pm

Ahojte, kamoška mi priniesla samčeka betty splendens. Už ho mám asi tak 1 mesiac. Je v spoločenskom akva a prve dva týždne si chranil svoje tritorium ked som priniesla nové rybky do akva. A teraz mam skupinku mecunov... A zdá sa mi ze je nejaka utlacana a je upne iny nez ked som ho dostala , mam mu dokupit samicku? A keby ano, na kolko percent by to prezila? Vopred dakujem
terinka10
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 26 Mar 2011 17:25 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod martin_s » 03 Apr 2011 13:02 pm

Kedze sa ti uz podarilo najst aj prislusnu temu, tak si ju teraz aj precitaj.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.