gupka - prehnuty chrbat



Akvarijné ryby - choroby, liečba

gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Tommy770 » 28 Jan 2011 16:03 pm

Gupky su z vlastneho chovu. Najviac to postihlo samicku. Neviem co sa stalo. Nic som nerobil s akva. Pomalicky to chyta aj samceka na obrazku (ten sa zatial drzi). Samicka z toho isteho chovu je uplne v poriadku.

Vie mi niekto pomoct?
Prílohy
P1000430 zmensena.JPG
P1000432 zmensena.JPG
Tommy770
 
Príspevky: 33
Založený: 09 Jan 2011 18:32 pm

Reklama

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Jarec9201 » 28 Jan 2011 16:35 pm

nazdar... viem co tvoje gupky asi postihlo, je to tato choroba...http://rybicky.net/nemoc/capillaria-pterophylli
na tom webe si môžes prečitat o chorobe... moje gupky to mali tiež. Proti nej mam Entizol, su to nejake zenske tabletky asi. Kupiš ich v lekarni, ja davam jednu tabletku na 50litrov... malo by stačit. Ešte niečo ked, ti rapidne neschudli a nerobia piruety tak je to ešte ok...
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Tommy770 » 28 Jan 2011 16:42 pm

Teraz ked som si o tom precital tak to aj celkom sedi. Pri molinezach som si vsimol zase biele vykaly. Takze asi to bude ono.

Ked si liecil aj ti nieco pokapalo ? :idea:
Tommy770
 
Príspevky: 33
Založený: 09 Jan 2011 18:32 pm

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Jarec9201 » 28 Jan 2011 16:48 pm

neskoro som začal liečit.... moja gupka mala krupičku, bola v karantene ked som ju dal spat do akvarka uz mala asi posledne stadium choroby a nedalo sa jej pomôct :( :(
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Tommy770 » 28 Jan 2011 17:14 pm

Je mozne, ze by to napadlo iba molinezy a gupky? Prisavnici a mecuni sa mi zdaju byt v poriadku.
Tommy770
 
Príspevky: 33
Založený: 09 Jan 2011 18:32 pm

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod foaper » 31 Jan 2011 11:20 am

a dokonca som vipol ohrievac a tiez tto pomohlo :)
foaper
 
Príspevky: 57
Založený: 28 Dec 2010 00:09 am

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 16 Mar 2011 13:06 pm

Zdravim mam tiež gupky s vlastneho chovu ... maju asi 1,3 cm a na niektorých tiež výdam ako prehybaju chrbat neni to v takej miere ako tu u kolegu na obrazku ale hlavne moje prehybaju chrbat do boku a nie hore ako u neho je to v tom niaky rozdiel ? a občas tiež vydam biele vykali ale neni to pravidlom , ta choroba ta hlistica mi s tym niako nesedi bo je tam písane že :

Příčinou je nedostatečná karanténa nově naloveného krmiva z přírody, které se ihned zkrmuje a k invazi může být i velký počet ryb v malé nádrži.

Zatial som ich živým krmivom nekrmil tak kde može byt chyba ?

A ako to mam liečit ? čim ? ked mi tato choroba tam nesedí ? dakujem za rady
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 16 Mar 2011 14:16 pm

citaj druhu moznost odpovede. A odpovedz si sam, kolko gubiek mas, v akom velkom a ako zarastenom akvarku?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 16 Mar 2011 14:39 pm

Mam 50 Litorve akva dve gold molly , jeden prisavnik a asi 15 malých gupiek , takže prerybnene by som nepovedal , rastilny tiež mam ale je pravda že ich neni moc ... vedel by si mi poradit ako to liečit ? ked to neni ta hlistica ? alebo čo si mysliš je to vela ryb na to akva , 1cm ryby na jeden liter vody , dve gold molly 2,5 cm , prisavnik 3cm a 15 malých gupiek jedna 1,3 cm cca .. osobne si myslim že to je v poho ne ?
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod martin_s » 16 Mar 2011 15:45 pm

Prehnutie chrbta moze byt aj nasledkom otravy dusikatymi latkami. Vzorec 1 liter / 1cm ryby je iba velmi orientacny a nezohladnuje ine faktory ako je mnozstvo a druh rastlin, druh ryb, udrzbu akvaria, frekvenciu a mnozstvo krmenia, druh krmiva, filtraciu atd. atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 16 Mar 2011 16:59 pm

HECTOR, ostatne gupky, o ktorych si minule pisal, mas v inom - 20l akvarku? Kedy si zakladal toto 50l? Ako pise Martin, prepocet 1 cm na 1l je hrubo orientacny a zalezi este na inych, hore uvedenych, faktoroch. Preto som sa ta aj vyssie pytal na rastliny, ktore dokazu stahovat dusikate latky z vody a cekovo zlepsovat jej kvalitu. Ak ich mas len par a chovas pritom viac zivorodiek v relativne malom akva, musis min. castejsie menit vodu, aby si udrzal dusikate latky na unosnej urovni a zivocichy v akva by netrpeli chorobami alebo sa doslova neudusili vo vlastnych vykaloch.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 16 Mar 2011 19:19 pm

Vodu menim tak raz za tyžden asi tretinu a každy den pozeram dostatočne dlho do akvarka ako to tam vyzera dno vysavam pravidelne , vodu teda dolievam a vždy ju neham tak najmenej den odstat , hej to 20L akvarko som mal pred tym ako prve ale kupil som si toto vačšie 50L už tam mam rybičky asi cca 3 tyždne samozrejme som ho nehal aj zabehnut viete mi poradit inak borci niaky dobry test na tie dusičnany ? taky čo neni ani drahy ? či tie lacnejšie nemeraju presne ? čo by ste mi poradili ?

šak idem teraz spravit aktualne foto akvaria vam to sem šupnem ... aby sa dalo lepšie orientovat ...

som si vedomy toho že tam mam aj malo rastliniek ... možno pri kompletnej očiste akvarka niake dokupim ...
Prílohy
160320111211.JPG
aktualne foto ..
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 16 Mar 2011 22:24 pm

napr.
jednoduchy test na NO3:
http://www..akvaobchod.sk/aquar-test-nit ... l?cPath=13
na NO2:
http://www..akvaobchod.sk/aquar-test-nit ... l?cPath=13
alebo pruzkovy test na 5 zakl. parametrov vody:
http://www..akvaobchod.sk/dennerle-pruzk ... l?cPath=13

to tvoje akva vyzera skor ako Malawi, nie nadrz pre zivorodky, s tymi rastlinami by som nieco urychlene robil... inac ti postupne choroby skolia rastuce gupky jednu za druhou.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 16 Mar 2011 22:37 pm

JJ dakujem ti za informacie ... viem som si vedomy toho že tam je malo rastliniek ... a niake ešte dokupim ... aj za tie testy , tiež si to kupim dufam že to bude dostat niekde bežne v akva. potrebach , jedine čo mam doma je test ph a s neho mi vychadzalo že maju 7,4 ph čo je v norme ... ešte raz diky !!
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 17 Mar 2011 21:28 pm

Cawte skúsenejši :-) vlado už som si kupil testy na NO3 a NO2 a po odmerani ako to bolo v navode mam to uplne v norme , čiže pridusene rybičky by nemali byt , čím to teda môže byt ešte že sa im občas prehýba ta chrbtica ? :-( krmenie 1x denne , udržba akvaria pravidelne dodržiavana , filtracia je tak isto hmm som už zufali dufam že to nebude nič važne ... :-(
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 17 Mar 2011 22:08 pm

HECTOR, a co to znamena "uplne v norme"? Kolko si nameral?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 18 Mar 2011 00:20 am

na meracom papieriku sa mi zhodovalo NO3 s tímto 10 mg/l a NO2 - 0,1 mg/l s tímto a PH 7,4 je to v norme či ?
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 18 Mar 2011 00:38 am

NO2 by malo byt uplne na nule. Problem moze byt prave v tom, ze v akva nemas dostatok nitrifikacnych bakterii (resp. rastlin), vzhladom na zlozenie ryb, ktore by toxicky NO2 (+amoniak) premenili na relativne neskodny NO3 alebo ho spotrebovali na rast (rastliny). A prave toto moze sposobovat aj problemy, ktore uvadzas...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 18 Mar 2011 01:06 am

tie nitrifikacne bakterie su na filtri že ? či sa mýlim ? a čo by si mi poradil teda aby to bolo tom akva v poriadku asi zrejme kupit viac rastliniek ... čo aj spravim ale celkovo kedže to neni vyslovene niaka choroba može to tím rybičkam niak ubližit ked sa to v skorom čase da do poriadku ?
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 18 Mar 2011 09:13 am

ano, hlavne vo filtri. Rastlinky si dopln kazdopadne, nejake nenarocne a rychlo rastuce, trebars Sagittariu, Egeriu, Bacopu monniery alebo plavajuce ako Pistia, tato by ti dobre mohla stiahnut z vody prave ten dusitan. Nebude to vsak hned zo dna na den. Mozno by som sa este zamyslel nad filtrom, presurfuj si toto forum a porovnaj typ co mas teraz, s tym, co odporucaju tunajsi experti pre akvarko s tvojim objemom. Pokial nemas dostatok nitrifikacnych bakterii vo filtri, obavam sa, ze ani rastliny ta nezachrania...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod martin_s » 18 Mar 2011 12:01 pm

HECTOR voda nezapacha mierne? Dobre by bolo este zmerat NH4/NH3, ktory vznika pri rozklade organickeho odpadu. Ten potom chemolitotrofne bakterie oxiduju na NO2 a to nasledne na NO3 (proces je trocha zlozitejsi nez som ho opisal).
To ze NO2 by malo byt uplne na nule je diskutabilne. Do 0,3 mg/l je este pripustna hodnota, ale samozrejme idealna je 0.
Vlado21 napísal:Pokial nemas dostatok nitrifikacnych bakterii vo filtri, obavam sa, ze ani rastliny ta nezachrania...
To nie je celkom pravda, kedze chemolitotrofne bakterie nekolonizuju iba filter ale aj substrat a nachadzaju sa aj vo vode. Preto je mozne udrzat pri urcitych podmienkach rovnovahu aj v akvariu bez techniky (chce to ale urcite skusenosti).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod HECTOR » 18 Mar 2011 13:11 pm

Martin voda nezapácha ani trochu ... vlado hej rastlinky si dokupim jak som vravel , ten filter veru neviem bo zase tolko penazí nemam teraz hned na všetko a martin ešte tie testy na NH3 a NH4 je v bežnom obchode dostat približne asi za kolko ? dakujem za info chalani ... a ešte to teda jak sa tu o tom bavime podla toho všetkeho jak sme tu popisali by tie rybičky to mali zatial zvladat ne ? bo by ma dost mrzelo keby umreli ...
Obrázok používateľa
HECTOR
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 09 Feb 2011 21:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod Vlado21 » 18 Mar 2011 13:40 pm

Martin, podla fotky HECTORove akva nevyzera, ze by mu tam nieco vyhnivalo (ale ok, napriek tomu, by mal HECTOR skontrolovat dno, ci v nom nie su nejake rozkladajuce sa zbytky potravy alebo uhynute ryby). Akva na mna posobi cisto, az skoro ako by bolo cerstvo zalozene, a teda dostatok nitrifikacnych bakterii (ci uz vo filtri, substrate, vode,...) sa este nestihlo vytvorit. Skor to vidim na problem, ze mala kolonia bakterii a malo rastlin nestiha spracovavat vykaly od zivorodiek. Ak NO2 nie je na nule, samozrejme, akva este moze fungovat, ale vacsinou to signalizuje nejaky skryty systemovy problem, ktory moze neskor generovat problemy ine (celkove zhorsovanie kvality vody, zapach, riasy, choroby a hynutie ryb,...). Preto som napisal, ze by malo byt na nule. S ostatnym suhlas.
Naposledy upravil Vlado21 dňa 18 Mar 2011 13:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: gupka - prehnuty chrbat

Odoslaťod martin_s » 18 Mar 2011 13:42 pm

NH4/NH3 je jeden test, nie 2. Su bezne dostat a cena je myslim priblizne rovnaka ako test na NO2.

Ak by to prehnutie bolo sposobene priotravenim tak po odstraneni priciny mozu zit dalej aj ked ostanu deformovane (deformacia - prehnutie je ireverzibilne).

Vlado v akvariu mozu rozkladne procesy prebiehat aj ked nevyzera ze by tam nieco vyhnivalo a vyzera cisto. Suvis s nedostatkom "dobrych" bakterii tam samozrejme je. Prikladom takehoto rozkladu je prudky narast NH4/NH3 a NO2 v novo zalozenom akvariu pocas prvych 2 tyzdnov.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.