niekolko otazok ohladne.....



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Raviolka » 13 Máj 2004 18:02 pm

Slušný výběr od Tetry mají v Auparku, určitě i krmiva.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Ceco » 14 Máj 2004 08:38 am

Raviolka, ty sa uz v BA vyznas lepsie ako doma... ;-)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 14 Máj 2004 08:42 am

si nevies predstavit, kolko sa musi taky environmentalista nachodit kilometrov
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Raviolka » 14 Máj 2004 12:06 pm

Ceco napísal:Raviolka, ty sa uz v BA vyznas lepsie ako doma... ;-)


No skoro... například v Biotopu jsem ještě nikdy nebyla :( :oops:

Ale dneska zase udělám okružní kolečko po obchodech, zakládám nové mini-akvárium!
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 01 Jún 2004 21:01 pm

Mam jednu otazocku. Moze UT 8-12 dKH sposobovat raslinam/rybam niake problemy?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod nino_q » 01 Jún 2004 21:19 pm

kazdy druh rastlin/ryb ma svoje naroky na tvrdost vody, niektorym je to jedno, ine budu v nevhodnej vode zivorit, ak vobec
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 02 Jún 2004 00:37 am

tak som si tu precital starsie diskusie a nasiel som odpoved...aj tak dik

ale este daco. Napriklad ked pouzijem raselinu na znizenie UT podari sa mi znizit aj celkovu tvrdost vody, alebo ta sa nezmeni? Kedze som sa docital ze varom sa znizi UT vody max o 2,7 °dKH ale celkova tvrdost sa nezmeni tak ma logicky napada ze pri pouziti tej raseliny to bude zrejme rovnake ze sa znizi iba UT :?: No a naopak zvysovanie UT automaticky znamena aj zvysovanie celkovej tvrdosti vody?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 02 Jún 2004 06:41 am

stuka, zit v tom budu prakticky vsetky bezne chovane druhy ryb, rozmozovat iba niektore. vyssie UT ma vyhodu v pufracnej schopnosti vody.

raselina ma minimalny vplyv na znizenie UT.
ak znizit UT, samozrejme znizis aj CT, to da rozum :)
preco by sa CT nezmenila, ked UT klesne o 2.7, to nechapem!
hmmm, ano, zvysovanie UT zvysuje aj CT.

CT = UT + ST. ST je stala tvrdost. neplati to len vo vodach, kde je vysoky obsah inych soli ako Ca a Mg, obycajne Na. Ale v nasej pitnej vode ti to velmi nehrozi.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 13:01 pm

jedna otazocka...rastlinka ktora vyzaduje hnojenie CO2/Fe dokaze prezit 4 tyzdne bez toho? Totiz ide o to ze som do toho noveho akvaria vcera zasadil rastlinky vecsinou sa jedna o nenarocne rychlo rastuce druhy, ale mam tam aj zopar kuskov su narocnejsie aj ked ne zas tak moc. V plane mam pockat tak 4-6 tyzdnov kym sa ako tak aklimatizuju a potom zacat pridavat CO2/PMDD ale mam obavy ci za ten cas tie rastlinky ktore maju vysie naroky co2/fe to dovtedy preziju? Mam ich tam malo tych narocnejsich, ale nechcem aby skapali. A zas sa obavam ze keby som im tam zacal od zaciatku pridavat co2 a pmdd tak kedze niesu aklimatizovane by to este nedokazali vyuzit a doslo by k masivnemu premnozeniu rias. Dalsia moznost je sadit narocnejsie druhy az po aspon miernom zabehnuti akvaria to planujem ale co mam robit mam tam teraz 4x Bacopa caroliniana a 4x Cabomba caroliniana to su najnarocnejsie moje rastlinky ake mam v akva momentalne. Takze preziju tieto rastlinky uvodny mesiac bez co2 a pmdd :?:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Raviolka » 03 Jún 2004 14:37 pm

Stuka Stuka... :? Tak sis i sám odpověděl:
Stuka napísal:Dalsia moznost je sadit narocnejsie druhy az po aspon miernom zabehnuti akvaria

Nevím odkud čerpáš informace, že Cabomba caroliniana a Bacopa caroliniana vyžadují CO2 a Fe, ale tipuju, žes to našel na štítku od Rataje :wink: Ta značka ale znamená jenom to, že je to druh náročný, nic víc. Náročnost může spočívat v něčem úplně jiném (vyžaduje/nesnáší pohyb vody, citlivost na dusičnany atd.).
Aklimatizace znamená, že se rostlina přizpůsobí podmínkám v daném prostředí. Tj. teď se u tebe musí aklimatizovat, pokud se jí to podaří a přežije ty plánované 4 týdny :? ... začneš přidávat CO2 a hnojivo, znovu se musí aklimatizovat :!: Navíc když začneš přidávat CO2 a PMDD, bude to vždycky změna pro celé akvárium, nejen pro jednotlivé druhy rostlin. Takže problém není v tom, že by ty rostliny nebyly aklimatizované, ale prostě není "aklimatizované" akvárium. Pravidlem je připravit akvárium na ty náročné druhy, které chceš pěstovat, a potom je donést... naopak to né vždycky funguje :(
4 týdny jsou pro rostlinu dlooooouhá doba - v menší míře se to týká robustních rostlin, které mají určitou rezervu, ale u jemných rostlin typu Cabomby jsou 4 týdny ve špatných podmínkách příliš. Třeba ale budeš mít štěstí a ty podmínky u tebe nejsou "špatné". To záleží na celé řadě faktorů, v první řadě na světle, teplotě a koncentraci CO2, resp. pH a tvrdosti vody (pokud máš UT těch 12°, tak je CO2 velmi pravděpodobně málo) .
CO2 bych neodkládala... s PMDD můžeš počkat. Ale moment... to akvárium není staré ani měsíc... rostliny tam doteď žádné nebyly ?! Ryby tam nejsou? :| :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 17:19 pm

dik Raviolka za objasnenie ja som myslel ze na stitku co2/fe znamena ze vyzaduje tieto ziviny. Ryby tam nesu ziadne. Svetla by malo byt dost 325l - 52 l strku - cisto vody tam moze byt tak 260 l a svietim 144w = 0.55 w/l aj ked viem ze takto sa to neda pocitat lebo zalezi od toho ake su to ziarivky a dalsie faktory, ale tie co mam svietia dost silno mohlo by to stacit na tie druhy co tam su. CO2 je tam velmi velmi malo PH bez pridavania CO2 mam na 7.6-7.8. V malom akvariu co mam tak tam mi este ani jedna raslinka neskapala od zaciatku a to som im prvy mesiac nedaval nic a vzdy som na nich iba experimnetoval. Ale tu by som nerad cisto rasliny ma stali 3000 sk :?
este som zabudol napisat ze voda v akvariu je uz skoro mesiac aj ked bez rastlin a filter rovnako tak uz mesiac filtruje a rastlinky som sadil vcera...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod affinis » 03 Jún 2004 17:28 pm

Stuka napísal:dik Raviolka za objasnenie ja som myslel ze na stitku co2/fe znamena ze vyzaduje tieto ziviny. Ryby tam nesu ziadne. Svetla by malo byt dost 325l - 52 l strku - cisto vody tam moze byt tak 260 l a svietim 144w = 0.55 w/l aj ked viem ze takto sa to neda pocitat lebo zalezi od toho ake su to ziarivky a dalsie faktory, ale tie co mam svietia dost silno mohlo by to stacit na tie druhy co tam su. CO2 je tam velmi velmi malo PH bez pridavania CO2 mam na 7.6-7.8. V malom akvariu co mam tak tam mi este ani jedna raslinka neskapala od zaciatku a to som im prvy mesiac nedaval nic a vzdy som na nich iba experimnetoval. Ale tu by som nerad cisto rasliny ma stali 3000 sk :?


nemas nahodou fotku tvojho akvaria aj s rastlinkami? rastliny za 3000,- to uz by mohla byt aj mala dzungla, alebo aj nie a v takom velkom akvariu sa to rychlo strati :) inak ak tam nemas ryby a dno bez obohateneho substratu na tvojom miete by som zacal s aplikaciou hnojiva co najskor...inak tie rastlinky nemaju z coho rast..ak budes davat to PMDD tak zacni s velmi malymi, ale pravidelnymi davkami a malo by to akvarium zvladnut...teda podla mojho skromneho nazoru :)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Raviolka » 03 Jún 2004 17:53 pm

:shock: Fiiiha rostliny za 3000! Mno tak to ti držím palce, ať se daří, z toho může být za nějaký čas pěkná podívaná :roll:
Světla máš dost, teda aspoň ve srovnání s mými akvárii :oops: Na tu Cabombu to možná stačit nebude, ale to ukáže čas. Určitě bych začala COčkovat hned, taková spousta rostlin to bude potřebovat. Stejně tak i hnojivo - je sice dobře, že jsi nechal vodu a filtr tak dlouho "v přípravě", ale měl jsi tam dát i nějaké živiny. Takhle se filtr zajížděl naprázdno. Řas se neobávej. Zatím se neobjevily? Teď jsi beztak nějaké donesl s rostlinami :? , ale tomu se nevyhneš, řasy k akváriu patří :P
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 19:28 pm

Affinis mam tam pod tym tak vzadu asi 6-7 cm Rataj stare dno a v predu tak 3 cm stareho dna zvysok je doplnene Rataj novym dnom celkovo je strku tak 6 - 14 cm mozno aj viac vzadu na niektorych miestach. Udajne by to malo poskytnut zivity vo faze zakorenenia tak uvidim. Aj ked v navode sa pise ze az 8 cm stareho dna sa ma dat, ale to by uz boli nehorazne prachy.

Raviolka do filtra som dal SERA Nitrivec udajne by to malo podporit vznik bakteri uplne na zaciatku este pred spustenim som to tam dal. 1/2 celkovej davky som dal na molitany a zvysok som volne nalial do vody. Ci to pomoze neviem, ale mal som to doma tak som to tam supol. Tak dneska som este dokupil niake mensie Echinodory a potom kedze som tam chcel na ozivenie aj nieco cervene tak Ludwigia peruensis a Alternanthera Lalicia zrejme dost narocne ked skapu tak skapu co sa da robit... :roll:
Odfotim to vecer ked sa voda trosku precisti kedze som sadil tie nove kusky...
Pravdu povediac mal som problem dostat vsetky tie rastliny do akvaria. Ale drzal som sa hesla : zasadit co najviac rastlin na zaciatok aj ked musim povedat ze mi narusili layout ktory som planoval. Ale hlavne je pre mna je aby sa im darilo nez to aby som vyrabal niake layouty kedze v podstate moje skusenosti niesu moc velke a neviem co od ktorej raslinky mozem ocakvat (ktora prezije, aka bude v skutocnosti velka, kolko miesta zabere do sirky, vysky atd.) riadil som sa teda napisom na stitkoch a snazil sa vybral pokial mozno menej druhov po viac kusoch ako mnoho rastlin a kazdy iny druh. A tie riasi zatial tam ziadne nesu, ale urcite budu s tym pocitam :)
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod affinis » 03 Jún 2004 19:43 pm

takze nic si nenechal na nahodu :-) v tom pripade ak uz akva asi mesiac bezi a rastlinky sa v tom obohotanom dne urcite chytia aj ked ta Alternanthera je asi emerzna a bude to s nou tazsie, mozno sa ti pekne ujme. Ja by som tam po takej dobe uz dal aj par rybiek...nejake riasozrave, hlavne ako prevenciu...este ma zaujima ten mesiac co sa akva zabehava, mal si zapnute aj osvetlenie? ak ano ako dlho... a co na to riasy? na skle, alebo kamenoch..nic sa ti neobjavilo?
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 20:17 pm

Affinis : ten mesiac som nesvietil iba tak 2 h denne som to pozoroval aj ked tam nic nebolo :) A potom tyzden pred vysadenim som svietil najskorej 4-6-8-10-12 h pre isto aby to potom nebol zrazu taky sok aj ked neviem ci to malo zmysel. A za ten mesiac sa riasa nastastie neobjavila. Inak co sa tyka rybiek. Zajtra, alebo cez vikend pojdem do BA kupit SAE 6x a Ottocinclus affinis 10x a snad 20x neonku cervenu (ci jak sa to vola) to by pre zaciatok malo stacit :)
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 20:29 pm

inak to bude zase bludenie v Biotope ani v Aquasimbioze som este nebol...dufam ze ich budu mat. Inak v Auparku ich nemavaju? to aspon viem kde je...
Ak niekto viete kde spominane druhy maju tak mi dajte plz vedet nech idem priamo lebo inak to pre mna bude ako hladanie ihli v kope sena :?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 21:11 pm

tak som nahral fotky do albumu ale nevyzera to pekne voda je zvyrena a niektore rastlinky zasadene vzadu neni vobec videt. kedze su moc male este Pokial ma niekto napad co kam presadit tak sem s tym kym je cas...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod johhhny » 03 Jún 2004 21:13 pm

V Synbioze otocinklov ani SAE nemaju, bol som tam v pondelok. V jednom akva maju napisane, ze predavaju mrenku siamsku, ale je to mrenka prisavna (latinske nazvy z hlavy neviem) :o)
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod nino_q » 03 Jún 2004 21:31 pm

Stuka napísal:pojdem do BA kupit SAE 6x a Ottocinclus affinis 10x

neprehanas to s tymi otikmi?

Inak SAE je asi najistejsie kupovat na jesen, vtedy vraj maju sezonu. A latinsky nazov je Crossocheilus Siamensis - keby ti ponukali nieco ine odporucam nebrat (napr. E. kallopterus sa dost podoba a casto si ich aj predajci mylia)

kdesi tu vo fore sme sa tusim bavili aj o rozdieloch a ako spoznat tu pravu SAE, treba trosku pohladat, co sa mi prave velmi nechce
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 03 Jún 2004 21:44 pm

dik za info Johhhny cize simbiozu vylucujem zo zonamu...
Nino - tak asi trosku, ale na jednej diskuzi som cital ze tusim nejak neznasaju dobre prevoz a maju umrtnost vysoku. Ale fakt 10 je moc aj z mreniek uberiem tak 4 sae a 6 ott. Ano na tu diskusiu si pametam.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod nino_q » 03 Jún 2004 21:53 pm

ja osobne by som mozno dal trosku viac sae ako otikov, ale je to len moj nazor... ved zajtra sa ti vyjadria odbornici :)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod affinis » 03 Jún 2004 22:23 pm

Nerad by som Ti kazil iluziu o bratislavskych akvaristikach, ale obavam sa, ze ani SAE ani Otikov tak lahko nedostanes, osobne som ich kupoval v Symbioze, ale to bolo este min rok na jesen a odvtedy som tam sice velakrat nebol, ale uz som ich nevidel a to pisali aj ostatny akvaristi. Inak ja by som sa tych viac kuskov nebal, ale to je zase moj osobny nazor, sice mam doma len 2 ks aj SAE aj Otikov, ale v tom case som mal len male akvarium a otikovia su moje najoblubenejsie rybky, niesu take vykonne na riasy ako SAE ale svojim spravanim su v mojom akvariu naozaj tym najzivsim prvkom :-) a to doslova...a ako doporucoval Nino poriadne si pozri tie rozlisovacie znaky na pravu SAE - ja som ich mal na tahaku, ked som ich isiel kupovat :-D
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod duri » 03 Jún 2004 22:45 pm

Riasy - ryby
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=1290
Požierače rias
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=329
Tu Aqua-symbiozu by som celkom nevylucoval zo zoznamu. Ano, maju tam taku nadrz, kde maju napisane "crossocheilus siamensis" a je tam v skutocnosti nieco ine (garra taeniata). :( Ale pred casom dostali "varku"pravych c. siamensis a myslim, ze ich este maju roztrusenych po viacerych nadrziach. Vtedy som tri dokupil. 8) Personal vie, aky je medzi pravymi a nepravymi SAE rozdiel. Vraj vzdy objednavaju "prave" SAE, ale dojde im raz to, raz ono. Chcu predat aj nepravych SAE, tak ich oznacia ako c. siamensis. :( Ale treba byt dosledny, ukazat, ze poznate rozdiel a oni sa posnazia. Najochotnejsi je ten mladsi chalan, "to je cesta k SAE". :D
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.