Diskus v spolocenskom akvariu



Všetko okolo akvarijných rýb

Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 11 Feb 2011 21:22 pm

Ahojte,
velmi pekne prosim o radu. Dnes som dal maleho diskusa do spolocenskeho akvaria, kde mam neonky, asi 15 mecunov, mrenky 4ks, krevetky a 2 male skalare. Akvarko mam 300litrove orientovane do dlzky. Myslite, ze prezije? (Diskus)
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Reklama

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod maxxx01 » 11 Feb 2011 21:27 pm

pri 15 mečúňoch.....no sotva.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod hongi » 11 Feb 2011 21:35 pm

kupil si jednedo tercovca? ake ma v tom akvarku podmienky? a co vlastne vies o podmienkach pre tercovce? najprv si sa mal pytat az potom ho tam dat...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 11 Feb 2011 21:41 pm

Hej, cital som toho dost, akurat som to chcel risknut. Ma tam kopu rastlin a jediny problem ma zatial s tymi dvomi skalarmi. Filtrujem tromi filtrami na 600, 120 a 120 litrove akvarka, takze aj voda by mala byt v celku cista.Len neviem, ci zvladne utoky tych skalarov, hoci su od neho mensi.
Naposledy upravil rastislav.krippel dňa 11 Feb 2011 21:54 pm, celkovo upravené 1 krát.
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod kubko82 » 11 Feb 2011 21:46 pm

chudak diskus.Netrap rybku keby si cital tak nekupis jednu rybu.A uz vobec nie k 15 mecunkam.Diskus je spolocenska ryba a chova sa aspon 6 clenna skupina.A teplota 27-29°C.Na skusku sa to takto nerobi.Ale ved uvidis.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 11 Feb 2011 21:59 pm

Diky, kubko. Myslis, ze by malo teda zmysel dokupit este piatich?
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod kubko82 » 11 Feb 2011 22:11 pm

No to tazko povedat.Ked chces seriozne zacat tak sa musis rozhodnut bud diskusy a kludne ryby ako tetry alebo mecune atd.Odporucam Ti na DISCUS.CZ precitat vsetko o tejto rybe a uvidis ci to budes schopny zabespecit.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 11 Feb 2011 22:17 pm

To uz teraz viem, ze nebudem :-( Nemam ani UV lampu, ani nekontrolujem tak casto vodu, aby som vedel hodnoty. Ale vdaka. No co uz, urobil som asi chybu. Uvidim, co sa bude diat.
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod hongi » 11 Feb 2011 22:48 pm

ziadnu uv lampu nepotrebujes ani kontrolovat hodnoty, staci dobra filrtacia a pravidelna /casta/ vymena vody.to je zaklad. vravel si ze si toho cital dost, ocividne nie.neber to v zlom. ale nebudeme sa tu opakovat . pozri so ci radil kubko alebo temu Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...] tu na fore.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 21 Feb 2011 12:07 pm

Uz vyse tyzdna a diskus zije :-) A zacina si mysliet, ze je mecun :-)
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod dr.pepa » 21 Feb 2011 13:40 pm

Tyzden nieje nic pre diskusa.Vsimaj si ci zerie.Ak nie tak do mesiaca je po nom.Diskus je placha kludna ryba ktora ked je v strese z inich ryb tak nezerie a radsej skape.Ked vydrzi mesiac a bude v pohode tak potom si za vodou.Odlov mecunov a prikup este aspon 3.Inak ti ta ryba nebude robit radost ale len starosti.
dr.pepa
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Mar 2010 20:54 pm
Bydlisko: Závod

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod rastislav.krippel » 21 Feb 2011 15:12 pm

Hotovo, prikupil som troch. Este by som chcel jedneho tyrkis, ale neviem zohnat. Ten prvy zerie, je uplne culy. Ostatne sa drzia zatial vzadu pod rastlinami.
rastislav.krippel
 
Príspevky: 34
Založený: 11 Feb 2011 20:39 pm
Bydlisko: Budatinska 29, Bratislava

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Akvarista1 » 23 Mar 2011 19:11 pm

Caute potrebujem poradit pred 5 dnami som kupil Discusa je to moj prvy mam v akvarku 3 skalarov,4 neonky, 3 prisavnikov a este nieco mam tam teplotu okolo 26°C myslim ze je to ok lebo tam mam aj dake rastlinky ale ten discus je dost plachy a stale schovava ked niekdo pride k akvarku je to normalne ??
Akvarista1
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Mar 2011 18:58 pm

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Trencin » 23 Mar 2011 20:09 pm

je ved je tam novym obyvatelom no nic si nenapisal ake velke mas akva? 26°C je malo daj na 28-30°C.Na rovinu povedane neviem ci ti prezije,vidim ze si zacitocnik alebo sa moc akvaristike nevenujes,ked nevies ani co mas v akva. Myslim ze toho diskusa nezvladnes nastuduj si nieco o nich je tu toho dost.
Obrázok používateľa
Trencin
 
Príspevky: 249
Obrázky: 1
Založený: 08 Máj 2010 00:52 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Akvarista1 » 23 Mar 2011 22:03 pm

Nie je vhodne davat teplotu od 28C + ak mas v akvarku rasliny moje akvarko ma 120l nadrz nejsom profik ale trocha sa do akvaristiky vyznam preco myslis ze by neprezil ved Skalare a Diskusy su velmi pribuzne ryby a co som sa docital ze volne zijuce diskusy v juznej amerike mavaju teplotu vody okolo 25-27C. Zatial nevyzera na skapatie ked nikdo neni pri akvariu tak volne plave s ostatnymi rybami ale podla mna to je len kvoli tomu ze je tam novy. Dik za nazor
Akvarista1
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Mar 2011 18:58 pm

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod maxxx01 » 25 Mar 2011 18:41 pm

Hlavne si musíš určiť, či sú pre teba prioritou rastliny, alebo diskusy, a podľa toho sa potom zariadiť. Väčšina chovateľov, ktorí majú s diskami skúsenosti, ti povie, že 28 st. je minimum, hlavne pre farebné vyšľachtené odrody. Za ďalšie, 120 l pre diskusa - nic moc. Skalár a diskus sú síce príbuzné ryby, ale to neznamená, žeje ideálne držať ich spolu. Aj z vlastnej skúsenosti viem, že skalár má pri diskusovi nadštandardne luxusný život, aký by ani nemusel mať. Diskus je pomalý žrút a kým sa ako-tak nažerie, je skalár natrieskaný a prežratý do prasknutia. Samozrejme, pre diskov treba podávať len tie najhodnotnejšie, a teda aj drahšie krmivá. Teplá voda, ktorú treba udržiavať pri diskoch, hecuje skalárov neustále ku treniu, takže robia v akvárku stále čurbes, čo pokojamilovnému diskusovi veľmi nevyhovuje..atd atd...okrem toho, často sa upozorňuje na možný prenos chorôb (parazitov) zo skalárov na diskusov, voči čomu je diskus menej odolný ako skalár. Videl som fotky akváriek kde sú skaláre a diskusy spolu, ale ja som od toho upustil a už by som to tak nerobil.....Necchem sa ti do toho miešať príliš, ale celkom ideálne to nevyzerá u teba. Ako vravím, treba si hlavne určiť priority (či sú na prvom mieste diskusy, či rastliny a skaláre)
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Akvarista1 » 25 Mar 2011 23:30 pm

maxxx01 Myslim si ze zase z toho netreba robit dramu Diskusy maju tu vodu teplu iba preto lebo od akvaristiky su na to zvyknute tak isto keby si mal stale nejaky druh ryby vkuse na nejakej povedzme vyssej ale nie vysokej teplote tak by si na to zvykli a toto je presne to ze diskusy su len na taku teplu vodu zvyknute no v beznych podmienkach kde diskusy ziju je teplota omnoho nizsia. A aku by mala mat velkost nadrz pre jedneho diskusa ? 200l ? Myslim ze az priliz. No kazdopadne uz ho mam teraz 1 tyzden zerie v pohode,s ostatnymi rybami je zadobre moja teplota v nadrzi je 26°C zatial vyzera v pohode. Podla mna ak by nebolo nieco v poriadku tak by asi skapal do 2-3 dni mam prenho aj specialne krmivo. Dam vam vediet za tyzden ako to vyzera
Akvarista1
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Mar 2011 18:58 pm

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod maxxx01 » 25 Mar 2011 23:40 pm

Ja z toho drámu nerobím, ani na to nemám dôvod, ja som v pohode :-) Píšem len to, aké sú bežné poznatky z praxe + čo sa týka spolužitia diskusov so skalármi, aj vlastné skúsenosti..toť vše....samozrejme, vôbec sa tým nemusíš riadiť. Môžeš si to robiť po svojom. V prípade, že sa ti s tým bude dlhodobejšie dariť, by som dokonca celkom rád o tom prečítal nejakú tú správu :-) To by bol, myslím, zaujímavý poznatok nielen pre mňa. :-)
Ale pri všetkej úcte, týždeň nebude smerodatný....povedzme tak mesiac, dva aspoň.....
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod martin_s » 26 Mar 2011 00:02 am

Akvarista1 napísal:A aku by mala mat velkost nadrz pre jedneho diskusa ? 200l ? Myslim ze az priliz.
Jedneho? Pokial ja viem tak diskusy ziju v hufoch...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod astro » 26 Mar 2011 10:42 am

No tak toto mi nedá, Akvarista1 myslím, že by si si mal zmeniť nick lebo to čo si tu doposiaľ prezentoval ten tvoj nick dosť potiera. Čítal si vôbec niečo o terčovcoch skôr než si si ho zadovážil? Lebo tu píšeš samé bludy. V prvom rade - tak ako píše martin_s - terčovec potrebuje húf a nie byť sám. A ďalej len pár vychytávok:
Akvarista1 napísal:Nie je vhodne davat teplotu od 28C + ak mas v akvarku rasliny

ja mám v akvárku 29-30 stupňov a tiež tam mám rastliny, pozri sa do albumu či sa im darí alebo nie
Akvarista1 napísal:a co som sa docital ze volne zijuce diskusy v juznej amerike mavaju teplotu vody okolo 25-27C

blbosť ako traky!!! ak ovládaš angličtinu prečítaj si tento článok: http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... php?sid=89
ak nie, tak ti z neho vyberiem základné informácie, sú to meranie, ktoré vykonal Heiko Bleher v oblastiach kde terčovce voľne žijú, za posledných 40-50 rokov:
Symphysodon discus, "Heckel Discus", žije vo vode s priemernou teplotou 28.6°C
Symphysodon aequifasciatus, "Green Discus" (zelený), žije vo vode s priemernou teplotou 28.2°C
Symphysodon haraldi, "Blue or Brown Discus" (modrý alebo hnedý), žije vo vode s priemernou teplotou 28.8°C
Akvarista1 napísal:Myslim si ze zase z toho netreba robit dramu Diskusy maju tu vodu teplu iba preto lebo od akvaristiky su na to zvyknute

tak toto je blábol jak traky :!:
Akvarista1 napísal:ze diskusy su len na taku teplu vodu zvyknute no v beznych podmienkach kde diskusy ziju je teplota omnoho nizsia

ďalšia perla, k tomu som už napísal vyššie
Akvarista1 napísal:A aku by mala mat velkost nadrz pre jedneho diskusa ? 200l ? Myslim ze az priliz

pre jedného počítaj odhadom 50l ale ak nemáš akvárko aspoň 250 litrové tak terčovce nechovaj. aj to je veľmi minimalistické riešenie, terčovec je veľká majestátna ryba, ktorá potrebuje aj plávať, a nie sama
Akvarista1 napísal:Podla mna ak by nebolo nieco v poriadku tak by asi skapal do 2-3 dni

no to určite, to máš odkiaľ , že ryby ak sú choré kapú do 2-3 dní?
Akvarista1 napísal:mam prenho aj specialne krmivo

to je celkom normálna vec mať pri chove terčovcov pre nich niečo špeciálne
Akvarista1 napísal:nejsom profik ale trocha sa do akvaristiky vyznam

trochu áno, v zmysle toto je skalár a toto terčovec a žijú v amerike, sorry
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Akvarista1 » 26 Mar 2011 13:26 pm

Takze uz sa to toci okolo nicku povies mi co to ma vobec spolocne s touto temou napr preco ty mas meno "astro" mylim ze to je uplne jedno a prosim vas ludia viete aspon kolko stoji jeden discus ? od 28€ az do 40€ ja naozaj peniaze netlacim to s tou teplotou v tej amerike som sa docital a nebolo to mimochodom v anglictine vidim ze bolo asi zbytocne nieco sem pisat uz kaslem nato kazdy musi nejak zacat predsa si nebudem kupovat 4 discusov ked neviem ci mi preziju ...
Akvarista1
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Mar 2011 18:58 pm

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod Akvarista1 » 26 Mar 2011 13:28 pm

Tak dakujem za zvozenie mozes takto zvazat aj ostatnych ty blud ako traky vidim ze vyste naozaj "odbornici" ktory sa riadia encyklopediovimy clankami ktore vacsinou nejsu ani realne a to ze ryba skape 2-3 dni neni ziaden blud kamarat ak ta ryba nema podmienky tak skape do tych par dni takze radsej to nechaj tak.
Akvarista1
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Mar 2011 18:58 pm

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod maxxx01 » 26 Mar 2011 13:39 pm

Vidíš astro, vidíš, ale si dopadol :-) Ako badám, tu je predsa len najlepší môj diplomaticko - salámistický prístup :-) Netreba sa príliš vzrušovať, hlavne ke´d to nie je moje akvárko a môj diskus :-) Pri niektorých ľuďoch sa môžeš aj rozliať na kolomaž, ale nepomôže to. Ako hovorili starí ľudia, komu niet rady, tomu niet pomoci, a to je jedna z najväčších právd v živote! Preto treba byť nad vecou a nenamáhať sa príliš kvôli tomu, kto o to nestojí, nemá to cenu, hoci škoda takej ušľachtilej ryby ako diskus.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Diskus v spolocenskom akvariu

Odoslaťod astro » 26 Mar 2011 13:44 pm

Akvarista1 napísal:viete aspon kolko stoji jeden discus ? od 28€ az do 40€

hej, v obchode. ak kupuješ od chovateľa tak za mladú rybu zaplatíš 6-8 EUR, za 40 EUR dostaneš krásnu dospelú rybu
Akvarista1 napísal:predsa si nebudem kupovat 4 discusov ked neviem ci mi preziju ...

mno, tak to máš naozaj pravud, naozaj si radšej nekupuj žiadneho
Akvarista1 napísal:to s tou teplotou v tej amerike som sa docital a nebolo to mimochodom v anglictine

udaj zdroj, rád si prečítam
Akvarista1 napísal:kazdy musi nejak zacat

nepísal si náhodou že sa do akvaristiky vyznáš?
pre tvoje dobro a dobro všetkých diskusov, ktorých by si chcel chovať - tento článok je veľmi poučný, stručné informácie o tom čo potrebuješ pre chov diskusov, prečítaj si. hneď v prvom odstavci máš odporúčanú veľkosť nádrže. ak máš s angličtinou problém použi translator alebo popros niekoho kto vie.
Akvarista1 napísal:vyste naozaj "odbornici" ktory sa riadia encyklopediovimy clankami ktore vacsinou nejsu ani realne

čo z toho článku, ktorý som ti uviedol nebolo reálne?
maxxx01 napísal:Preto treba byť nad vecou a nenamáhať sa príliš kvôli tomu, kto o to nestojí, nemá to cenu, hoci škoda takej ušľachtilej ryby ako diskus.

no jo ale príde tu niekto nový kto má o chov terčov seriózny záujem a prečíta si čo napísal "Akvarista1" a bude sa podľa toho riadiť. To by sme predsa nechceli.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.