Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod FuTuR » 15 Máj 2004 12:38 pm

Protože jsem měl v akváriu sinici ( tu strašnou řasu ) musel jsem akvárium zastínit na několik dnů. A přes tu dobu se mě rostlinky vyrostli až k hladině, ale s velkými mezerami mezi patry, což netvoří zrovna hezký efekt. Jak je mám zkrátit?? Jedná se o stonkové rostlinky: Alternanthera Lilacina, Ludwigia Mullerti, Hygrophila polysperma..
Za rady moc děkuju..
FuTuR
 
Príspevky: 10
Obrázky: 1
Založený: 02 Mar 2004 21:29 pm

Reklama

Re: Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod Stuka » 15 Máj 2004 13:26 pm

ja len taku malu podotazocku dufam ze sa FuTuR neurazi ze vyuzivam na to jeho temu. Niake rady comu sa vyhybat pri skracovani rastlin. Mne sa totiz dost casto stane ze ked nieco skratim (Valisneria, Egeria) tak potom ten list resp. stonka obcas zacne zahnivat a napadnu ho cierne riasi.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod azet » 15 Máj 2004 15:05 pm

futur, sinicu som mal prednedavnom aj ja. mne vsak zatienenie absolutne nepomohlo.

k tvojej otazke: zozen si sikovne a dostatocne ostre noznicky a dobre ovladatelnu pinzetu. stonkove rastliny najlepsie vyniknu, ak su sadene v skupinke. tie, ktore sa ti vytiahli do vysky mozes ca. v dolnej tretine odstrihnut, odstrihnutu rastlinu chytit do pinzety a zapichnut do dna.

prerastene rastliny mozes bud cele vytrhnut, odstrihnut spodok a konce znovu zasadit a spodnu vyhodit. to je vsak skoda, mozes spodnu cast ponechat v dne, po case z uzla pod odstrihnutim zacnu vyhanat dva nove vyhonky.

teraz aj pre stuku: ak noznice nie su dostatocne ostre, alebo ich odstipnes nechtom alebo odtrhnes, moze rastlina zacat hnit. niekto mozno bude namietat, ze noznice nikdy nepouzil a rastliny nehniju. aj ja sa priznam, ze nie vzdy sa mi chce piplat s kazdou stonkou. z mojej skusenosti mozem povedat, ze ak je rastlina v horsej kondicii, moze po zlom zaobchadzani zacat hnit.

to co som pisal sa vztahuje na stonkove rastliny. pokial zastrihujes vallisnerie, tak riziko odhnivania je uz vacsie. ono niekedy to list prezije a vydrzi este tyznde, niekedy aj porastie. ale casto sa stava, ze zacne hnit. ja som toho nazoru, ze ak z nejakeho dovodu je potrebne skratit vallisnerie, je lepsie odstranit cely list. (Vallisneria - www.akva.sk/viewtopic.php?t=1308)
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod FuTuR » 15 Máj 2004 15:10 pm

dík moc za rady.. s tím sazením ještě bojuju.. moc mě to nejde bo jsem začátečník ( někdy bych do toho nejradši praštil :o ) ale sand časem příjdu na ten správný gryf ;p
no eště k té sinici.. měl jsem zastíněné asi 4 dny.. a až ten čtvrtý se to stratilo.. do té doby se nic neměnilo...
FuTuR
 
Príspevky: 10
Obrázky: 1
Založený: 02 Mar 2004 21:29 pm

Re: Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod Stuka » 15 Máj 2004 19:36 pm

dik za odpoved Azet. Noznice mam dost ostre take dlhe som si kupil v zdravotnickych potrebach kedze som predtym pouzival obycajne ale to som prilis vyril dno a tak som presiel na tieto vsetko krasne jemne mozem vystrihavat podla potreby
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Jak omlazovat, snižovat, prostě zastřihávat rostlinky

Odoslaťod andy.betta » 09 Jan 2005 01:00 am

FuTuR napísal:dík moc za rady.. s tím sazením ještě bojuju.. moc mě to nejde bo jsem začátečník ( někdy bych do toho nejradši praštil :o ) ale sand časem příjdu na ten správný gryf

Predpokladam, ze teraz mas uplne ine problemy. Urcite je z Teba skusenejsi akvarista a riesis problemy, ako si poradit s agresivnejsimi druhmi rastlin, ktore rastu "ako z vody" a za par dni dokazu vyrast do rozmerov prevysujucich nase predstavy. U mna sa nevedel vpratat do koze ceratopteris (zena pri pohlade nan nikdy nezabudla poznamenat "kedy uz vytiahnes ten petrzlen, nech ho dam do polievky?" ) a tak siel prec (ale nie do polievky). Nechavam si iba male rastlinky.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.