kukova 240-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 11 Mar 2011 23:18 pm

Po dlhych 10-tich rokoch som sa opat vratil k tomuto, pre mna najkrajsiemu konicku. Vtedajsie akvarium malo cca 60 litrov, dno tvoril strk velkej zrnitosti (aky bol dostupny :x ), v akvarku bolo par katastrof, ale ani literatura nabola na takej urovni ako dnes a net, o tom sa ani nesnivalo. A tak sa clovek musel ucit na vlastnych chybach. :oops: K pocudovaniu sa darilo vallisneriam a cryptocorynam a vallisnerie mi dokonca aj kvitli, hoci ma "skuseny" predavac v akvaristike presviedcal, ze je to burina, ktoru nikto nechce, lebo nekvitne. A to som im svietil iba ked som chcel vidiet do akva. :oops: Nakolko sa vtedy tradovalo, ze svietit rastlinam a rybam je zbytocne. A ze su to vzhodene peniaze. :cry:
Iba nahodou som natrafil na toto skvele forum, kde som uz registrovany cca 1,5 roku a stale sa nieco nove dozviem. Po dlhom studovani a porovnavani som sa nakoniec rozhodol pre akvariovy set Juwel Rio 240, ktory mal najlepsie parametre co sa tykalo osvetlenia a prevedenia.
Na sete sa mi nepacil, vnutorny vlepeny filter, nakolko som chcel akva bez rusivych prvkov a odradil ma aj pristup k filtru a jeho objem. Dalsie nedostatky sa budem snazit pridat vo forme fotografii. Skusenosti majitelov ma vsak presvedcili, ze viac prevahuje spokojnost ako nespokojnost. Osvetlenie setu tiez nie je zle, set ma 2 x 54 High-Lite T5 trubice. Jedine co ma zarazilo, ze predna trubica svieti na modro a zadna na zlto. Osobne by som radsej volil obidve zlte. Uvazujem, ze modru trubicu dam do zadnej casti akvaria a zltu do prednej. Aj tak som zvedavy ako to bude na rastliny a riasy posobit, nakolko som sa docital na tomto fore, ze kde bola modra trubica v prednej casti akvaria, darilo sa v predu riasam, ked bola v zadnej casti, riasy ustupili a presunuli sa do zadnej casti. Cas ukaze co sa bude diat. Kazde akvarium je ine a dufam, ze nedam riasam sancu na bujnenie :roll: aj ked ma to istotne neminie. :?
Set je prevedeny perfektne, vidiet preciznost, stolik sa sklada uplne lahko, vsetko perfektne pasuje a nic nechyba. :o Prekvapilo ma akurat to, na com to akvarium cele stoji. Stoji na 8-mich plasatovych nozickach, ktore neposobia prave najdoveryhodnejsie.

nozicky.jpg
Pokial drzia u inych majitelov tohto setu, tak sa asi nemam coho bat, ale mohlo to byt z plneho materialu, nakolko to nie je 10kg. :)


Dalsim nedostatkom bol podla mna interny filter, ktory som pracne a opatrne vyrezal a ostalo po nom iba 8 bodiek lepidla. Zabralo mi to cca 30 minut, nakolko k zadnym sa bolo dost obtiazne dostat s odlamovacim nozikom. Filter nahradim externym filtrom znacky Eheim Professionel 3 2073.

vybraty filter.jpg


Dalsim hoci malym nedostatkom su dvierka na kryte, ktore mohli byt z pevnejsieho materialu, nakolko sa pri otvarani mierne ohybaju do stran. Zdokumentovane to nemam, no ak by mal niekto zaujem a chcel by to vidiet, nie je problem pridat fotografiu.
Akvarium zatial nie je napustene, tak mu nemam co vytknut. Dalsie nedostatky sa mozno prejavia postupom casu, ked bude akvarium fungovat. No mozno nebudu ziadne. Rad sa podelim postupom casu o dalsie skusenosti s tymto setom, pre pripad, ak by mal o tento set niekto zaujem.
akvarium.jpg

Akvarium uz stoji. Na spodu akvaria vidiet kusok chybajucej tapety, ale to sa zakryje vrstvou strku a v rohu su dve mastne bodky po lepidle, ktore budu zajtra odstranene teplou vodou a cistou hubkou.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Reklama

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 11 Mar 2011 23:21 pm

Dnes som si bol na poste pre zasielku rastlin od Rataja a musim napisat, ze som spokojny. Nadherne rastliny. Ked to porovnam s tym co je v obchodoch, je to diametralne odlisne.
Rastliny od rataja.jpg


Rastliny su z lava do prava : Hygrophila polysperma variabilis, Ludwigia repens, Cryptocoryne wendtii green, Anubias barteri, Rotala rotundifolia, Staurogyne repens a Anubias afzelii. Skoda ze z objednavky vyradili Echinodorus austroamericanus :cry:
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 13 Mar 2011 18:58 pm

Vcera som bol s priatelkou pre strk. Tesi ma, ze ma pre to rovnake nadsenie a ze mi vcera pomahala so strkom, sam by som to mal na veeelmi dlho. Frakcia je v rozmedzi 2-6 mm. Skusal som ho aj octom a nesumel, tak dufam bude dobry :D . Akvarium bolo zalozene uz vcera 13.3.2011. Voda je este trosku mutna, ale filter bezi od vcera cca. polnoci, nakolko sa mi ho az vtedy podarilo spojazdnit. Najviac casu zabralo premyvanie strku a sadenie rastlin. :roll: Cele akvarium po napusteni este nemam odfotene, nakolko musim mat este zatazeny koren a moc esteticky to nevyzera a este je aj mutna voda. Taky mliecny film. :( Ale za par dni by to malo byt ok. Tak prikladam aspon 2 fotky, akvarium so strkom a korenom pred napustenim a nadherne rastlinky Staurogyne repens, ktorym sa dufam bude u mna darit.
akvarium s korenom.jpg
Staurogyne repens.jpg



Uvediem aj co ma tento moj staro-novy konicek zatial stal :
- Set Juwel Rio 240 so skrinkou 450 euro
- Externy filter Eheim 2073 142 euro
- Vazelina Eheim 3 eura
- Digitalne spinacie hodiny 10,07 eura
-Odkalovac TetraTec GC 50 13,5 eura
-Skleneny teplomer 2,9 eura
-Jbl easy test 5 in 1 11 euro
-rastliny cca 30 euro

Spolu to vychadza: 662,47eura

Postupom casu este pridu ryby. O nejake dva tyzdne par mecunov a o mesiac od zalozenia ryby, pre ktore to robim. :) Aequidens maroni hnede a Pterophyllum scalare. Momentalne tam nieje nic, mozno niekde zasitych par ulitnikov. :D
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 19 Mar 2011 21:35 pm

Tak po 7-mich dnoch doplnam dalsie info o akvariu. Vstupna voda bola
No3 10
No2 5
Gh 14
Kh 10
Ph 7,6
Voda sa mierne vycistla, aj ked to este nie je ono. V akvariu este plavaju necistoty, ktore filter dufam casom pohlti. Hygrophila polysperma variabilis narastal o cca 8cm, Ludwigia repens a Rotala rotundifolia podrastli cca o 4 cm, povytiahla sa aj Staurogyne repens, Cryptocoryne wendtii green stratila par listkov, ale pripisujem to zmene prostredia, Pistia stratiotes sa uz tiez zacala mnozit. Co ma nemilo prekvapilo, na Anubias-e barteri a Anubias-e barteri nana sa zacali tvorit hnede flaky a list sa rozpadol. Ostali len zily. No Anubiasu barteri sa asi aj napriek tomu dari, nakolko pusta dalsi list.Anubias barteri je od Rataja a Anubias barteri nana mal kolega v akvariu. Pricinu tychto hnedych skvrn som nezistil. Jedine ak by sa jednalo o emerznu formu a menila sa submerznu, alebo zmena prostredia a ta kolegova vplyvom zmeny vody. O par centi podrastla aj Bacopa monnieri, nakolko som cital, ze je to rastlina do uz zabehnuteho akva a nie do novozalozeneho. Takisto sa dari aj Egerii densa.
Svietim od 10.00 do 20.00 t.j. 10 hodin denne, nehnojim, nakolko sa obavam rias a zatial ani nepridavam co2. Parametre vody sa zmenili akurat tak, ze No2 je na nule a takisto No3 je na nule. Ak by niekto vedel moznu pricinu rozpadu listov, rad sa potesim nejakej informacii. Ostatnym rastlinam sa pekne dari. Ryby tam nie su zatial ziadne. Nasiel som akurat par kotuliek a par pravdepodobne netrit.
list anubiasu.jpg
Prílohy
akvarium1.jpg
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 23 Mar 2011 20:25 pm

Vyzerá fakt pekne, pozerám na ten filter akurát, zatiaľ by som ho u mňa ponechal a investoval miesto externého filtra do niečoho iného, predsa len mám menší rozpočet. To drevo uprostred pekne vyznie.

Rastlinkami sa nechám inšpirovať teda a objednám ich ako si mi poradil. Môžem vedieť aký si použil substrát? V akej hrúbke a koľko?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 23 Mar 2011 20:37 pm

Ja som interny vyberal preto, lebo som tam nechcel ziadne "rusive prvky". Substrat tvori riecny strk, ktory je kremicity. Frakcia je 2-6mm. Vyska je cca 5cm a miestami viac.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 23 Mar 2011 20:48 pm

JBL ProFlora Start Set 100 - nebola by to zbytočná investícia, keď vravíš že si to sadil len priamo do štrku a aj ti to pekne narástlo?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 23 Mar 2011 20:58 pm

Neviem, ci je to zbytocne, neskusal som to. Vzdy som mal strk a teraz na zaciatok som pridal HOBBY Laterit gulickove hnojivo, tak som zvedavy, ako sa bude darit rastlinam. Uvazoval som pouzit napr. aj Bivoj, ale docital som sa, ze pri kontakte s vodou sa z neho stava ilovita zmes.Tieto gulicky ostali pevne a bolo vidiet, ze len velmi pomaly sa uvolnuju do vody. Bolo ich 20 ks, priemer 15mm za 6,08 eura. Ako sa bude darit rastlinam s tymto hnojivom ukaze cas.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 23 Mar 2011 21:12 pm

V každom prípade to objednám, skúsim a uvidíme. Ešte otázka ohľadom štrku, píšeš 2-6mm, mám dopravu zdarma, riešim ale problém zrna, zobrať 1-2mm alebo 2-4mm?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 23 Mar 2011 21:31 pm

Rozhodnut sa musis ty. Ja by som z toho taku vedu nerobil a kludne zobarl tu 2-4. Jedna sa o to, co tam chces sadit. Ja som sa obaval sadenia Staurogyne repens do mojeho dna, ale islo to uplne v pohode. A dari sa jej celkom pekne. Uz vidiet celkom pekne korienky. Skus pozriet este http://www.akva.sk/substraty-druhy-porovnanie-alternativy-t3571-600.html
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 01 Apr 2011 06:05 am

Nerozmýšľal si nad nejakou rozstrekovacou rampou na vývode filtra? Alebo ako to máš riešené? Pripadá mi to, že to robí dosť silný prúd vo vnútri.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 02 Apr 2011 10:01 am

Rozstrekovacia rampa tam je. Je umiestnena v pravo hore, napriec akvariom, tesne pod hladinou. Vidiet ju po zvacseni fotky. Momentalne ide filter na polovicny vykon aby nebol prilis silny prud, no aj napriek tomu sa na listoch Vallisnerie robi riasa, ale zas krevetky su stale tam, tak to az tak nevadi. :)
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 02 Apr 2011 12:28 pm

Ty máš ale ext. filter, nevieš o nejakom riešení tej rampy na orig. interný filter BioFlow 3.0? Je tam len taká ohnutá trubička.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 02 Apr 2011 13:09 pm

Ak by som to riesil, zmeral by som si priemer vytoku a potom v nejakom dobrom obchode s vodoinstalacnym materialom pohladal nejaku rurku, na jednej strane zaslepil zaslepkou, pripadne koniec rurku nahrial a stalcil ho. Potom ti uz len staci navrtat par dier a rampu mas hotovu. Nasadit ju na vytok z filtra.Kupit prisavky v akvaristike a mas to. Pripadne by sa dala pouzit hadica, napr ta co sa pouziva na polievanie v zahradach. Ale z tejto hadice som to este nerobil. Moznosti najdes urcite viac a bude to lacnejsie ako
kupovat rampu v obchode. Ak by sa ti trubka nedala nasadit na vypust, tak ako spojku mozes pouzit kusok spominanej hadice.Na jeden koniec nasadit vypust a na druhy rampu a bude ti to aj tesnit. Ak to nejako vyriesis, daj vediet. Istotne pomozes aj ostatnym, kedze je tu vela otazok ohladom tohto riesenia. :wink:
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 02 Apr 2011 13:52 pm

Ono je to tam tak blbo ohnuté na tej trubke od Juwelu práve, je to ako keby tak do "L", veď si to videl, tiež to vlastníš. No musím určite niečo vymyslieť, nech to teraz otočím akokoľvek, tak to tam robí masaker.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 02 Apr 2011 14:21 pm

Nuz, aj to sa da upravit. Filter som mal doma len jeden den a nakolko som daval externy, tento od Juwelu som nijako neskumal.A ten vypust filtra, to "L" je tam nasunute alebo naskrutkovane. Pripadne to "L" dat dole a priamo napojit rampu. Tazko mi je tradit konkretne, lebo to nevidim a filter uz tiez davno nemam doma, tak si to neviem pozriet. Ak chces, napis mi SS alebo hod fotku na imageshack alebo do svojeho vlakna. Riesenie sa urcite najde.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod Glitter » 02 Apr 2011 14:46 pm

Máš SS, riešenie potom zverejníme, ak sa to podarí.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 22 Apr 2011 08:51 am

Osadka akvaria je uz kompletna.
4x Pterophyllum scalare
4x Aequidens maroni
5x Corydoras paleatus
3x Ancistrus sp.
5x Xiphophorus helleri

Z dvoch skalarov sa vytvoril par a vcera sa uz aj vytreli. Ikri nakladli na list Anubiasu afzelii. Predpokladam, ze aj tak z toho nic nebude, nakolko su v spolocenskom akva a najviac dotieraju Xiphophorus helleri. Ostatne ryby si skalarov ani ikri nevsimaju.
Krmim zatial Sera FD mixpur, Sera goldy, od Rataja Floraminom (nechuti iba Akaram hnedym), Sera Vipachips, A tabletami od Tropici, mrazenymi koretrami a dafniami.
Osadka ryb pribudala postupne. Skalare pred dvoma tyzdnami a Akari hnede pred necelym tyzdnom.
Prílohy
skalar s ikrami 1.jpg
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kukova 240-ka

Odoslaťod kuko82 » 24 Apr 2011 20:49 pm

Takze aj z dalsich dvoch skalarov sa vytvoril par. Teraz mam v akvariu 2 pary a dnes nakladol aj druhy par ikri. Casom asi vazne porozmyslam o kupe dalsieho, aj ked mensieho akvaria, aby sa mi aspon nieco podarilo odchovat, nakolko prvu znasku ikier mi kompletne pozrali mecune. :( Uvidim co bude z tejto prvej od druheho paru. Mimochodom sa mi asi podarilo rozriesit problem s krutenim listov Echinodorus Beauty red, ktory som opisoval v tejto teme http://www.akva.sk/echinodorus-potrebujem-mensiu-radu-t11096-24.html . Problem pravdepodobne spocival v uplne odhnitych korenoch Echinodoru , ktore som si na rastline po prineseni domov vsimol, neprikladal som tomu vsak velki vyznam. Rastlinka pustila asi 3 nove listky, no aj tak som bol rozhodnuty ju zlikvidovat. Po vybrati z akvaria som vsak objavil tenucke korienky, tak som opat vratil rastlinku do akva ked je tolko zivotaschopna, s tym, ze vsetky ohryzene a rozpadnute listy som z nej odstanil nech ma rastlinka dostatok energie na tvorbu noveho korenoveho systemu a listov. Dufam, ze jej to neuskodilo a bude aj nadalej pustat korienky.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.