Miniakva - rada ohladom techniky



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod senn » 03 Apr 2011 14:02 pm

vazeni spoluakvaristi, obraciam sa na vas s prosbou o radu. planujem si zalozit 30L miniakva, akurat mam par nejasnosti ohladom spravneho vyberu techniky. ako samotnu nadrz som si vybral Dennerle Nano Cube 30L. viem, ze od tejto znacky sa daju kupit aj kompletne sety, ale co som sa docital, tak neni su 100% z kazdeho hladiska. to je dovod preco som sa rozhodol postavit si "vlastny" set. rozmyslam nad filtrami EDEN 501 a Eheim Nano Aquacompact 40. viem, ze Eheim vyraba filtre kvalitnejsie, ale nie som si ci to je pre 30L potrebne. dalej by ma zaujimalo ake osvetlenie pouzit. mna osobne zaujalo osvetlenie DENNERLE Nano Light 11W. planujem pestovat aj narocnejsie rastliny tak by ma zaujimalo ci mam kupit hned dva kusy, pripadne ci to nebude az moc osvetlenia. a kedze planujem pestovat aj narocnejsie rastliny tak ma zaujima ci mam pouzivat CO2 a ked ano, tak aky set. co som pozeral tak vhodny set pre tak male akva moze byt Dennerle Nano CO2 Complete Set. na zaver by som sa este chcel spytat na vyber substratu. chcel by som tmavsi, mozno az cierny substrat na vrch a nieco kvalitne pre rast rastlin na spodok. dakujem vopred za kazdu radu, postreh a poznamku.
senn
 
Príspevky: 3
Založený: 17 Mar 2011 11:24 am

Reklama

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2011 22:37 pm

1. ad osvetlenie k tomu dennerle Nano Cube urcite ti nebude stacit jedna 11W lampa dokupil by som este minimalne jeden kus resp. dva tak by si celkovo sa dosta na 33W na tych 30L a potom by skutocne nedostatok svetla nemal byt tvojim problemom ... njn, ci to bude vela alebo malo sam uvidis ...

2. externy filter je dobra volba tu by som urcite isel smerom aspon EHEIM 2213 co by bolo pre tvoje akva postacujuce, predpokladam ze tam chces aj nejaky zivot - krevetky, minirybky ...

3. njn, bez CO2 si "narocnych" rastliniek neuzijes .. ono, vo svojej podste ked zanalyzujes susinu vodnych rastlin zistis ze sa sklada z cca.min. 35% uhlika cize co? CO2 je absolutne nevyhnutne pre rast rastliniek a to priblizne 20-30 mg/L ... no a samozrejme vhodne hnojivko - makro + mikro prvky

4. Pokial budes kupovat Dennerle Set pravdepodobne budes mat aj Dennerle Nano Kies cierny pribaleny + nejake to "vyzivne dno" :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod senn » 04 Apr 2011 17:17 pm

1. zatial to vyzera tak, ze kupim dva kusy. bolo by to 22W na 30L, co je celkom dost. samozrejme, keby to nestacilo tak dokupim aj tretiu lampu. otazne, ale je, ci sa 3 taketo lampy daju dat vedla seba. maximalne sa budem musiet obhliadnut za inou lampou.

2. EHEIM 2213 sa mi zda byt pre 30L miniakva neadekvatnym riesenim. pisu, ze je pre akvaria do 250L a ten jeho vykon by podla mna spravil len bordel. na strane druhej EHEIM Nano Aquacompact 40 by mohol byt dostacujuci pre 30L miniakva. ma s nim niekto skusenosti?

3. diky za informacie. vedel by si poradit nejake vhodne hnojiva s ktorymi sa nic extra neda pokazit? casom budem urcite experimentovat, ale na uvod by som rad pouzil nieco overene a kvalitne.

4. konkretne ktore vyzivne dno by si odporucil? nieco od Dennerle alebo Rataja?
senn
 
Príspevky: 3
Založený: 17 Mar 2011 11:24 am

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod MaximusSk » 04 Apr 2011 17:49 pm

Ak mozem poradit tu by som zvolil od dennerle deponit mix profesional ...pokial viem tak rataj nic taketo vyzivne nema okrem bivoju co je riadny kentus ktory kali vodu ..a profi soil je sice pekny na oko ale je to podobna vec ako aquaclay ground ..cize fest lahky material do ktoreho sa blbo sadia rastlinky a stare dno je pre minicko strasne hruby a tych zivin tam neni nic moc.... myslim ze ak das na spodok deponit mix a na to sulawesi schwarz tak mas vyhrate. ja som robil nieco podobne vo svojom minicku naspodku je sera floredepot a na tom mam cierni strk frakcie cca 1mm..a rastlinky rastu jak besne..
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod Giftzahn » 05 Apr 2011 08:11 am

senn napísal:1. zatial to vyzera tak, ze kupim dva kusy. bolo by to 22W na 30L, co je celkom dost. samozrejme, keby to nestacilo tak dokupim aj tretiu lampu. otazne, ale je, ci sa 3 taketo lampy daju dat vedla seba. maximalne sa budem musiet obhliadnut za inou lampou.

2. EHEIM 2213 sa mi zda byt pre 30L miniakva neadekvatnym riesenim. pisu, ze je pre akvaria do 250L a ten jeho vykon by podla mna spravil len bordel. na strane druhej EHEIM Nano Aquacompact 40 by mohol byt dostacujuci pre 30L miniakva. ma s nim niekto skusenosti?

3. diky za informacie. vedel by si poradit nejake vhodne hnojiva s ktorymi sa nic extra neda pokazit? casom budem urcite experimentovat, ale na uvod by som rad pouzil nieco overene a kvalitne.

4. konkretne ktore vyzivne dno by si odporucil? nieco od Dennerle alebo Rataja?


njn, pri troche "dobrej vole' tam das aj tri lampy ... EHEIM 2213 si myslim ze bude tak akurat, ked budes mat v akva nejaky ten zivot, co sa tyka vykonu nebude to take zle nakolko nesmies zabudat ze udavany vykon je bez "zataze" cize bez filtracnych medii a okrem toho sa casom prietok bude znizovat ... EHEIMM Nano aquacompact sice uz v ponukach na intrenete najdes, dokonca aj u nas ale pokial ma pamat neklame este ho nikto nema zatial skladom ... kvalitnych hnojiv je nepreberne mnozstvo napr. od Seachem, Easy Life, Tropica, Dennerle, JBL, Rataj pripadne stare dobre PPMD atd. Co sa tyka vyzivneho dna ak si chces s tych dvoch vyberat tak urcite Dennerele :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod chnuro » 05 Apr 2011 09:03 am

Giftzahn napísal:2. externy filter je dobra volba tu by som urcite isel smerom aspon EHEIM 2213 co by bolo pre tvoje akva postacujuce, predpokladam ze tam chces aj nejaky zivot - krevetky, minirybky ...

Giftzahn, preco radis 2213 pre 30L akva? Ja mam 2211 v 16L miničku a rapídne priškrtený. Robí to bez škrtenia poriadnu práčku! Podľa mňa je vhodný tak do 60L akva, prečo dávať do 30L ešte silnejší.
viewtopic.php?f=6&t=12367&view=viewpoll

@senn:
Mám miniakva a ušetril by som veľa peňazí za techniku, ak by som ho zariaďoval znova. Vstavaným filtrom, príp. prídavnou nádobou za akva ako je napr toto:
stavba-biofiltra-t12078.html?hilit=stavba%20biofiltra
Akurat mozes to spravit zlepenim samostatnej nadoby v tvare, zadnej steny akva. Vyhody a nevyhody sa docitas spomenutej teme.

Momentalne hlavny dovod, preco by som to robil takto je, že väčšina ryb a kreveriek vhodnych do maleho akva su priestorovo nenaročne živočíchy, ktoré majú rady stojate vody. Pomaly tecuci filter taketo podmienky vytvara a pri tom dostatočne filtruje vodu.

Možno toto nie je smer, akým by si si chcel komplikovať koníček, ale ber to ako tip od cloveka, ktoreho stalo miniakvarium uz tolko penazi, ze sa hanbi priznat realnu cenu ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod Giftzahn » 05 Apr 2011 10:22 am

Giftzahn, preco radis 2213 pre 30L akva? Ja mam 2211 v 16L miničku a rapídne priškrtený. Robí to bez škrtenia poriadnu práčku! Podľa mňa je vhodný tak do 60L akva, prečo dávať do 30L ešte silnejší.
viewtopic.php?f=6&t=12367&view=viewpoll


jednoducho preto ...sam ho mam uz nejaky ten piatok v 38L akva a pohodka. ... bez neho by v akva nemohlo byt 8 galaxiek a aspon 50 sakur ... nezda sa mi ze je to "pracka" :wink: ono je pravda ze aj pouzity Glassware CAL-Aqua Influx+Ffflux urobi svoje ... takziez do pripravovaneho 30L optiwhite akva 45x30x24 ide EHEIM 2213 ... aby bol nejaky decentny pohyb hladiny :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Miniakva - rada ohladom techniky

Odoslaťod chnuro » 05 Apr 2011 11:30 am

@Giftzahn - ked mas dovody... ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.