Môžem ešte rybku?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Raymond » 06 Apr 2011 16:41 pm

Zdravím :) .Chcel by som sa opýtať 2 otázky.
Prvá:Pred nedávnom som si kúpil karasa závojového a dal som ho do 9L akvária,ktoré som kúpil na predajni.Taktiež som mu zatiaľ kúpil zelené kamienky a umelú riasu.Preto by som chcel vedieť či by som k nemu mohol kúpiť ešte nejakého malého kamaráta(aby nebol smutný),ktorý nepotrebuje veľa miesta a znášali by sa navzájom,alebo radšej mi už nekupovať žiadnu rybku keďže 9L nieje nič moc a nechcem aby na úkor toho zase trpel.
Druhá:V obchode mi povedali že to je karas závojový.Lenže na internete som pod týmto názvom nenašiel identickú rybku.Moja rybka ma zhruba 5 cm a dopredu vyduté oči,podobné ako teleskopka (ak sa nemýlim).Neviete náhodou o akú rybku a jedná?Je možné že to je len nejaký iný druh závojnatky?

Prikladám obrázok môjho borca.
http://www.uloz.to/8559743/ray-jpg
Raymond
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Apr 2011 15:59 pm

Reklama

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Vlado21 » 06 Apr 2011 17:07 pm

:dead: :cry: :dead:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Raymond » 06 Apr 2011 17:09 pm

Viac by mi pomohlo keby sa niekto vyjadril aj slovne.ďakujem
Raymond
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Apr 2011 15:59 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod samara » 06 Apr 2011 17:25 pm

Napisala som ti SS
samara
 
Príspevky: 60
Obrázky: 11
Založený: 17 Sep 2008 15:46 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 06 Apr 2011 17:28 pm

Vlado tým myslel že je to žalostne málo pre takú rybky, ktorá sa skôr hodí do jazierka a nie až tak do akvária. No proste nebola to najlepšia voľba, hlavne pre toho karasa.

tu si niečo o ňom prečítaj a zváž buď darovanie niekomu alebo kupenie väčšieho akva a určite už nikoho nedávaj k nemu, to by bol už rybí bytúnok.

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=karaszavojovy
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Raymond » 06 Apr 2011 17:46 pm

Ďakujem za reakcie.Som z toho zhrozený :x .V akvaristike som začiatočník a riadil som sa radami personálu.Určite nechcem rybke ublížiť a budem sa snažiť zohnať väčšie akvárium.Rybku som kúpil za 7.50 eur a povedali mi že mi stačí kúpiť to 9L akvárko,aqua safe(by bol dobrý),krmivo(pravdaže) a nejaké tie kamienky, že rybka dýcha z hladiny takže to bude v pohode.Veril som im lebo vyzerali, že sa do toho rozumejú.Som z toho trochu sklamaný..Neviem čo si mám o tom myslieť :| .Typické slovenské služby asi... :shock:
Raymond
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Apr 2011 15:59 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod astro » 06 Apr 2011 18:51 pm

Raymond napísal:že rybka dýcha z hladiny

že predajú závojnatku aj s "vhodným" akvárkom, niekedx aj s guľou a natárajú ako mu tam bude dobre na to som si už zvykol ale že povedia niekomu, že karas dýcha z hladiny tak to je už sila. odkiaľ si? prečítaj si na nete niečo o tej rybke a potom chod rovno predavačovi alebo predavačke vynadať.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Raymond » 06 Apr 2011 19:09 pm

astro napísal:
Raymond napísal:že rybka dýcha z hladiny

že predajú závojnatku aj s "vhodným" akvárkom, niekedx aj s guľou a natárajú ako mu tam bude dobre na to som si už zvykol ale že povedia niekomu, že karas dýcha z hladiny tak to je už sila. odkiaľ si? prečítaj si na nete niečo o tej rybke a potom chod rovno predavačovi alebo predavačke vynadať.

Rybku som kúpil v Prešove v OC Super ZOO.O závojnatke som praveže čítal už skôr a dosť.Lenže táto rybka sa nejak nepodobá na klasickú závojnatku ktorú som vídal na internete.Rybka si vždy vypláva a nadýchne sa z hladiny(teda aspoň myslím že to je dýchanie).Takže je to na 100 % Karas Závojový?? Inač povedal mi že mi rybka bude žiť 1 rok možno viac.Tak neviem či mi predal inú rybu,alebo rátal s tým, že dlhšie sa mi ani v takých podmienkach nedožije.
Raymond
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Apr 2011 15:59 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod astro » 06 Apr 2011 19:23 pm

prešovčania! tuším ste tu pred nedávnom rozoberali OC Super ZOO, že? toto je takmer na paragraf :x
závojnatiek či karasov je toľko farebných foriem, že to už nikto ani nespočíta a pri mnohých formách mi vstávajú vlasy dupkom lebo mám pocit, že tá ryba v takom tvare alebo s tak zdeformovaným telom nemôže ani prežiť. ty máš "teleskopku" - vypúlené oči.. niekomu sa to možno páči, mne rozhodne nie :? ale sú aj horšie formy
ak chceš urobiť niečo dobré pre tú rybu vezmi ju späť do predajne, ak si dieťa vezmi so sebou aj otca a "poďakuj" sa im za skvelé rady, vráť im rybu. do 9 litrového minička si môžeš dať zopár krevetiek pre radosť a vyhrať sa s rastlinkami, rozhodne by som tam nedával žiadne ryby.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod martin_s » 06 Apr 2011 23:17 pm

Nechcem a nebudem sa zastavat predavaca, ktory ti to nahovoril jasne za ucelom aby nieco predal a akvaristike sa zjavne nerozumie. ALE! V prvom rade si si mal TY nastudovat minimalne zakladne informacie o tom co chces chovat, DOPREDU nachystat co k chovu potrebujes, kam patri aj ZABEHNUTE akvarium adekvatnej velkosti a AZ POTOM kupovat zivocichy, v tomto pripade karasa.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod vagascan » 07 Apr 2011 10:11 am

chlapec.. ak ti mozem poradit v OC Super ZOO nekupuj ani krmivo !! predrazene ... hrozna oblsuha.. som presovcan ... sem tam sa tam stavim, pokukam rybky a idem prec... velmi rad ti pomozem s akvaristikou, rastlinkami. Kludne napis SS . A ako uz spomnali.. karasa niekomu daruj kup tam par krevetiek ... len prosim ta nie z tej super extra naj zoo predajne... supni tam nejaky kamen.. a raduj sa zo zivota vo vode ;)
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod zdenok » 07 Apr 2011 12:30 pm

Karas za 7.50 nielen, že ťa oklamali, ale ešte aj okradli
Obrázok používateľa
zdenok
 
Príspevky: 159
Obrázky: 23
Založený: 04 Feb 2010 14:12 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod maxxx01 » 07 Apr 2011 13:12 pm

njn, my Prešovčania sme Super ZOO nedávno rozoberali. Toto nie je pre predajňu vonkoncom dobrá vizitka. A kto konkrétne ti to predával, Ramond, nevieš? Na Tvojom mieste by som dal príspevok o tom aj do témy o akvaristických predajniach v Prešove. To s tým dýchaním cez hladinu, to je čistý blud ako traky. Človek, ktorý ti to povedal, ťa buď bohapusto zavádzal, alebo sa rozumie do akvaristiky ako hus do piva a nemá z toho ani elementárne základy. Človeku sa skoro ani necche veriť, žeby to mohla byť pravda. Ak už, tak cez hladinu môžu dýchať trebárs labyrintné ryby (guramy, kolizy, bojovnice, rajovce), ale určite nie kaprovité ryby ako karas, ani väčšina iných bežných rýb.
Viac sa o karasovi (závojnatke) dozvieš napríklad tu: http://rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska. Aj na tomto fóre bolo o tejto rybe dosť popísané. Ver, že vzhľadom na to, čo si sa (ne)dozvedel v predajni, to bude pre teba zaujímavé čítanie.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod maxxx01 » 07 Apr 2011 15:50 pm

ešte niečo raymond, píšeš že táto ryba sa ti nezdá ako klasická závojnatka, ale ono to JE klasická závojnatka, nič iné. Sú rôzne formy závojnatiek, toto je len jedna z nich - teleskopická. Nič to nemení na fakte že všetko je to v podstate len jeden druh. Neviem čo si o tom čítal alebo nečítal, ale vždy je to len carassius auratus.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Raymond » 07 Apr 2011 17:37 pm

Ok.Ďakujem za reakcie.Pre maxa:Predával mi to taký študent ,mohol mať tak 20 rokov,okuliare, hnedé vlasy a na nohách conversky.Lenže motal sa tam a určite nás tam popri haprovaní s rybičkami aj registroval starší pán ,mal možno 45 rokov,vyzeral niečo ako ich vedúci.Pri výbere umelej rastilinky tam stali už aj dalšie 2 ženy(zvyšok personálu,teda okrem plešatého chlapa v stredných rokoch si pokladni.)
Priznávam si , že na vine bola aj moja nedostatočná informovanosť a zjavná naivita.Akvárium im pôjdem vrátiť(dokonca je aj narušení silikón a a slabo tečie).Rybku si asi nechám a zoženiem jej o mnoho,mnoho väčšie akvárium aj s kompletnou výbavou.Poradím sa ešte s vagascanom a uvidím čo ďalej :) .Ešte raz vám pekne ďakujem..Ešte sa ozvem ako som na tom, poprípade sa ešte obrátim s nejakými otázkami.
Raymond
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Apr 2011 15:59 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod hofi » 07 Apr 2011 19:21 pm

Ten pán,čo sa tam ako píšeš "motal" by ti určite lepšie poradil.Ten čo ti radil pravdepodobne vedel o tej rybe asi toľko,čo ja o nukleárnej medicíne.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod vagascan » 07 Apr 2011 19:42 pm

zase tá nukleárna medicína nieje až tak obtiažna...
Raymond akvaristika chce trpezlivosť... a čas.. a štúdium nespočetného množstva informácií
P.S mas SS
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod hofi » 08 Apr 2011 08:27 am

Netvrdím,že nukleárna medicína je obtiažna,len to,že o nej v podstate nič neviem,tak ako dotyčný predavač závojnatky.
A ako tvrdíš chce to trpezlivosť a záujem sa zdokonaľovať v obore.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod Adusik » 01 Nov 2011 13:29 pm

to bude asik závojnatka karas som si myslela že to je ale karas je taký trochu strašne tučný
Adusik
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Nov 2011 13:08 pm

Re: Môžem ešte rybku?

Odoslaťod martin_s » 01 Nov 2011 15:28 pm

Adusik napísal:to bude asik závojnatka karas som si myslela že to je ale karas je taký trochu strašne tučný

Mam pre teba novinku - zavojnatka je tiez karas...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.