velky problem s rastlinami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 06 Apr 2011 20:36 pm

Mam problem s rastlinami.pred troma tyzdnami som zacal pouzivat co2 a po tyzdni to zacalo.zacali mi hynut rastliny.teraz neviem ci z co2 alebo ferropolu.co2 som davkoval 20 bublin za minutu /teraz som to stiahol na 5 bublin za minutu/co2 ide spolu so svetlom.ferropolu som dal razovo 1x tyzdenne a to 25 ml.teraz hnojim 1x denne po 5ml.vsetky testy su v norme.fosfor,zelezo,kh,ph,no2,no3,gh vsetko je ok.poradte prosiiiim.a este k tomu aj stetinkova riasa.odkalujem 1x do tyzdna 20l,teraz som zacal odkalovat 1x do tyzdna 40l.prosim pomozte uz som v koncoch.akva je zalozene 10 mesiacov.
Prílohy
Internet3.JPG
Internet2.JPG
Internet1.JPG
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 06 Apr 2011 20:41 pm

plus este nejake foto
Prílohy
Internet5.JPG
Takto vyzerali rastlinky ked som ich zasadil
internet4.JPG
celkovy pohlad na moje 125L akva
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Richard Tokušev » 06 Apr 2011 21:40 pm

No neviem. Možno som nepostrehol, či pri tom hnojení aj vymieňaš pravidelne týždenne vodu? (cca 25%)

či vodu odparenú iba nedolievaš
či nesvietiš viac alebo menej ako 8-10 hodín denne
ako dlho máš rastliny?
ako dlho je zariadené akvárium?
aké sú to rastliny?
ak je to anubias, tento nemá rád príliš prudké a priame svetlo
ak je prebytok niektorého prvku môže byť problém taký istý ako je tomu pri nedostatku.
V prípade anubiasov a iných pomaly rastúcich rastlín CO2 nie je až taká potrebná. Osobne dávam 8 bublín za 10 sekúnd
Treba rýchlo rastúce rastliny (limnophila, myriophyllum, ceratophyllum, hygrophila....
Treba, Otocinclus afinis, Crossocheilus siamensis, krevetky, slimáky...- prirodzený boj s riasou.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jiri sajar » 06 Apr 2011 22:29 pm

neviem ako ostatní kolegovia, no ja keď u svojho tzv. "bezúdržbového" akvária zaregistrujem začínajúce sa problémy s rastlinami tak ako ich ty popisuješ a ukazuješ na fotografiách, tak viem že je najvyšší čas sa povenovať dôkladnému odkaleniu substrátu, dôkladnému vyčisteniu filtra a radikálnej výmene vody (minimálne 50% a viac) .... a akva vrátanie rastlín sa rozbehne na plný céres, tých pár poškodených listov na rastlinách, ktoré pri generálnom upratovaní samozrejme bez pardónu zlikvidujem, veľmi rýchlo nahradia nové listy....
je pravdou, že vzhľadom na to, že mám v nádrži málo rýb a vôbec nehnojím sa k takovému upratovaniu musím odhodlať maximálne 2x do roka,, ale jádro pudla u tvojho akva bude asi v tom......
zo skúsenosti tak vlastnej ako aj zo skúseností mojich starých známých akvaristov viem, že prehnojovanie rastlín v nádrži je oveľa väčší problém v oblasti prosperovania rastlín, ako keď hnojenie chýba..... mám na mysli umelé vkladanie živných látok do systému akvária, nie metabolity rýb a inej fauny v nádrži....
prehnanie hnojenie a nadmerné množstvo živných látok neprospieva ani izbovým rastlinám.....
jednoducho menej je veľmi často viac..... to mňa škola života naučila... :pivo:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 06 Apr 2011 22:36 pm

odkalujem raz za tyzden+vymena 20-40l vody
svietim trubicami t5 2x28w od 9:00 hod do 14:00 potom dve hodiny prestavka od 14:00 do 16:00 a zase svietim od 16:00 do 21:00
vacsinu rastlin mam 10 mesiacov a niektore 2-3 mesiace
akvarium je zriadene uz 10 mesiacov
rastliny su tam hlavne anubiasy+tie co su na fotkach
akvarium ma 125l a co2 pustam jedna bublina /12sekund bojim sa dat viac aby som neprehnojil.lebo som daval jedna bublina/kazde 3 sekundy.a mam taky pocit,ze vtedy to vsetko zacalo.no neviem vsetky testy su ok.
-Otocinclus afinis, Crossocheilus siamensis, krevetky, slimáky... tak tieto mi moc nepomozu so zelenou riasou.akurat tak stetinkovu daju do parady.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusky » 06 Apr 2011 22:42 pm

tu stetinkovu moc nezeru tie zivocichy co pises, nemas reflektor nad ziarivkami? kvoli prudkemu svetlU? a nie je to aj tym ze casto sa meni voda? potom neudrzis spravne ph, napr. pri zmene ph odumieraju alebo sa vytvaraju hnede okraje na hygrophilach, napr. ked som ja dal hygrophilu do akvaria, na druhy den jej odumierali listy, ale teraz jej uz vznikaju nove listy
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 06 Apr 2011 22:52 pm

castu vymenu vody som zacal robit koli riasam.predtym som odkaloval a menil vodu 1x za mesiac a to 20l
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 07 Apr 2011 18:30 pm

dnes som meral fosfor a ten je pod 0.3mg/l a zelezo je okolo 0,3mg/l okamzite som prilial ferropol 5ml.fosfor este pojde trocha hore lebo 4 dni do zadu som robil vymenu vody 40l.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod sniper.jo » 07 Apr 2011 18:48 pm

ja neviem , ale ked citam ze mas vacsinou anubiasy a aj z fotiek je to zrejmé naco prosim ta tam davas CO2, ja by som na tvojom mieste co2 uplne zrusil pokial tam nemas narocne rastliny, a co sa tyka hnojenia? bude to asi tym feropolom, ak pridas vela feropolu(moja skusenost) tak sa mi riasa hned zacala ukazovat, a pomohlo 50 a viac percent vymeny vody, anubias nepotrebuje tiez az tak hnojit...

... nechcem odsudzovat co2 ja ju tiez pouzivam par mesiacov ale , nie na obycajne - nenarocne rastlinky, ak tu zacnete citat ze co2 ja na rast rastlin tak ju nemusite hned pchat do akvarka,

aky mate ostatny nazor na moj nazor? :)
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod sniper.jo » 07 Apr 2011 18:52 pm

a daj si tam tie rychlorastuce rastliny atd ako pise Richard Tokušev

Treba rýchlo rastúce rastliny (limnophila, myriophyllum, ceratophyllum, hygrophila....
Treba, Otocinclus afinis, Crossocheilus siamensis, krevetky, slimáky...- prirodzený boj s riasou.
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Vlado21 » 07 Apr 2011 20:42 pm

sniper.jo, ja si myslim, ze CO2 (v primeranej davke!) nie je akvarku nikdy na skodu, naopak. Je jedno ci mas v nom Anubias, Hygrophilu alebo Rotalu. Ono to nie je len o rastlinach samotnych, ale aj o kontrole rias a znizovani pH do optimalnych hodnot. Samozrejme, nehovorim teraz o specialne zameranych akva ako su mallawi, tanganika, porodnicka, chovna rakov, koralovy utes a pod. S ostatnym suhlas.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod sniper.jo » 07 Apr 2011 21:57 pm

Ja si to nemyslim, pri kupe rastlin mas na stitku vacsinou napisane ci ta dana rastlinka potrebuje co2 alebo nie, ja som co2 zacal pouzivat od minuleho roku, predtim som ho nepotreboval nikdy a to som mal v akvariu , valisneriu, anubias, cryptocorynu, javsky mach, limnophila, myriophyllum, ceratophyllum, hygrophila atd...
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Vlado21 » 07 Apr 2011 23:38 pm

na stitku byva popisane kadeco, ja to uz beriem s velkou rezervou... Mal som "nenarocne" hygrophily - 4 druhy, a 3 z nich (guianensis, nervata, difformis) uz prakticky skolila nekroza listov, stvrta (polysperma "Rosanervig") zatial odolava len vdaka rychlosti rastu novych listov. Skusal som aj prihnojenie draslikom, bezuspesne. Naproti tomu ostatnym rastlinam (Anubias, Sagittaria, Bacopa, Ceratophyllum, Cryptocoryny, Echinodorusy, Lysimachia...) sa dari skvele, riasa takmer ziadna. Svetlo mam 0.38W/l (8,5 h denne). CO2 som dlhodobo vypinat neskusal, ale verim tomu, ze tieto rastliny (mimo spomenutych hygrophil) prosperuju aj vdaka nemu, a to aj pri osvetleni, ktore by niekto nedoporucil ani pre javsky mach... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 08 Apr 2011 08:49 am

tie riasi su urcite neni z ferropolu lebo ten pouzivam len prvy mesiac a riasi uz mam dlhsi cas.a este k tomu co2-ja som spomenul,ze po vacsine mam anubiasy ale mam aj kopec inych a narocnych rastlin na co2.co2 tam mam aj koli znizeniu ph atd.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod sniper.jo » 08 Apr 2011 09:29 am

z tohoto vsetkeho vyplyva len jedno, ze akvaristika je individualna, kazdy ma inu litraz akvaria, ine zlozenie vody, inepodmienky, kazdy inac vymiena vodu, ci uz pravdelne nepravidelne, casto zriedka, litraz atd...

rady stadeto kazdy moze brat teda len z rezervou, a nic nieje 100 %... :)
sniper.jo
 
Príspevky: 89
Obrázky: 55
Založený: 14 Dec 2006 22:27 pm
Bydlisko: Kremnica - Zilina

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod TomT » 08 Apr 2011 09:37 am

...často sa pri riasach zabúda na jednoduchú vec.... treba vymeniť trubice (prípadne nakúpiť viacero druhov trubíc) a len ich vymeniť.... niektoré žiarivky strácajú svoje priaznivé vlnové spektrum už po pár mesiacoch. Samozrejme , že ak je v akva problém, nebude to len jeden problém, väčšinou to býva súhrn menších nedostatkov.
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Vlado21 » 08 Apr 2011 10:19 am

sniper.jo napísal:z tohoto vsetkeho vyplyva len jedno, ze akvaristika je individualna, kazdy ma inu litraz akvaria, ine zlozenie vody, inepodmienky, kazdy inac vymiena vodu, ci uz pravdelne nepravidelne, casto zriedka, litraz atd...
rady stadeto kazdy moze brat teda len z rezervou, a nic nieje 100 %... :)

uplny suhlas :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 08 Apr 2011 12:18 pm

stym musi kazdý suhlasit.bohužial je to,tak.nic sa neda predpovedat na 100%.preto sa netreba hnevat na niektore rady skusenych akvaristov,ked vam to nahodou nebude fungovat ako im.vsetko to zavisy od počtu ryb,rastlin,dlzky svietenia... kazde akvarium je individualne.a vela zavisi aj to kde je akvarium umiesnene.proste zohrava v tom vela ale velmi vela faktorov.
a k tym trubicam-tiez su akvaristy ktory menia a ktory nemenia priblizne kazdy pol rok trubice.ja zatial menim.ale viem,ze aj bez vymeny trubic sa da tiez udrziavat ukazkove akvaria.ale to su uz vazne dobry akvaristy.a na tomto fore je vela takych.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 09 Apr 2011 18:27 pm

a inac odbocili sme trocha od temy danej problematiky.potreboval by som vazne poradit.s tymto mojim problemom.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Jaricok » 11 Apr 2011 17:31 pm

Heh podobne problemi mam aj ja. Ak nehnojim,tak odchadza echinodorus ak zacnem hnojit florenou,tak Echinodorus bleheri v pohode a zase kryptokorynam zacnu hnit listy a hygrofilam sa tiez velmi nedari ak pridam CO2 tak hygrofile v okoly kamienka kade pustam CO2 stmavli listy. Moze to sposobovat aj nedostatok NO3? Totiz florena neobsahuje NO3 a test Tropical mi ukazuje <10.
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Vlado21 » 11 Apr 2011 18:19 pm

jaricok, kryptokorynam odhnivaju listy pri nahlych zmenach parametrov vody (najma KH a pH), ale po case dorastu opat nove. S hygrophilami je to uz ine... u mna sa im velmi nedarilo, ako pisem vyssie. Naopak echacom sa dari vyborne (Subulata, Decumbens aj Hot Pepper). Florenu uz nepouzivam, presiel som na Rataja Fe+, Flourish Excel, Potassium a Trace, cca 1 vrchnacik na 100 l tyzdenne. COckujem burcakom. NO3 mam okolo 30. Ta Hygrophila je pre mna zahadou... bud jej nesedi u mna substrat alebo svetlo, ale to to asi nezistim... :(

Dusan353, CO2 rastlinam neuskodi, skor by som to tipoval na prehnojenie, ale ked vravis, ze vsetko je v norme... :| u mna je permanentnym indikatorom zeleza Hygrophila polysperma 'rosanervig'. Podla toho ako sa sfarbuju jej nove listy viem, ci mam davku hnojiva s Fe zvysit alebo ponechat povodnu... :wink: Stetinka, ktoru o.i. spominas, je frustrujucim prvkom v akvarku, s ktorym sa boria mnohi akvaristi, nielen zacinajuci. Tazko jednoznacne povedat, co sposobuje jej rast v konkretnych podmienkach. Vseobecne plati, ze stetinku obvykle nakopne nizky obsah CO2 (potazme O2) a nepomer prvkov, co sposobuje stagnovanie rastlin a naopak roztahovanie riasy. Osobne by som ti poradil len pokracovat v COckovani a vysadeni viac rychlorastucich rastlin, min. po dobu, kym stetinku nedostanes pod kontrolu + 3-4 SAE.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusky » 11 Apr 2011 20:41 pm

chcem sa spytat, tiez mam podobne problemy s niektorymi rastlinami, kupil som si PMDD, ale zakratko sa mi zvysil rast stetinkovej riasy, kedze mam vela zivin v akvarku a svietim 12 hodin nie je to vela? mohol by som z toho PMDD pridavat len ten tension coctail?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Aquanaut » 11 Apr 2011 20:45 pm

12 hodín je veľa, znamená to, že rastliny nestihnú spotrebovať to čo je vo vode, alebo nemožu prijať viac živín - inou formou, skús obmedziť radikálne svietenie, cca 4 hodiny počas obeda nesvietiť. (informatívny údaj)
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod janofer » 11 Apr 2011 21:18 pm

Mal som podobné problemy s riasou Compsopogon.Ožila po hnojení s PDMM, ktoré som namiešal aj s fosforom a kno3.Vymenil som 2/3 vody ,začal som použivať mäkkú vodu a po mesiaci PDMM bez fosforu a KNO3.Po týždni zmizla a viac sa neukazala.
.
janofer
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Feb 2011 22:24 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.