Uhlicitanova tvrdost



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod white » 11 Apr 2011 15:21 pm

ahojte, mam otazku, na ktoru som zatial nikde ani na tomto ani na inych forach nenasiel odpoved...ak by mi teda niekto vedel poradit bol by som rad...vstupna voda ma hodnoty:
GH < 3°d
KH - 3

1. su na sebe celkova a uhlicitanova tvrdost zavisle alebo sa ich hodnoty nijak neovplyvnuju? zaujima ma to preto, lebo pri pridavani sody bikarbony do vody by mi mala uhlicitanova tvrdost stupat, no ak zacnem pridavat CO2 tak zase pojde aj UT dolu...a znovu je tam rapidny vykyv PH.

2. je nutne zvysit celkovu tvrdost, aby sa uhlicitanova drzala v takych hodnotach ako chcem alebo to s celkovou tvrdostou nema nic spolocne?

3. je mozne dlhodobo udrzat UT napr. 6 a CT 0?

Dakujem.
white
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 28 Jan 2011 16:27 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod martin_s » 11 Apr 2011 15:47 pm

white napísal:1. su na sebe celkova a uhlicitanova tvrdost zavisle alebo sa ich hodnoty nijak neovplyvnuju?

V tomto treba rozlisovat v akom "ponimani" je myslena uhlicitanova vrdost. V "chemickom ponimani" uhlicitanova (prechodna) tvrdost je obsah vo vode rozpustenych hydrogenuhlicitanov vapnika a horcika. V "akvaristickom ponimani" uhlicitanova tvrdost je vlastne alkalita. Dovolim si citovat z Raviolkinej stranky: "Význam mají pro nás jedině výsledky testu tzv. uhličitanové tvrdosti, které ale ve skutečnosti měří alkalitu - ta se skutečnou uhličitanovou tvrdostí nemusí vůbec souviset (více v článku o ALKALITĚ)."
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod Poly » 11 Apr 2011 16:12 pm

Mal som rozpisanu odpoved, ale martin_s ti jednoznacne odpovedal :) Ja len doplnim, ze pridanim CO2 nesposobis znizenie tvrdosti! Ak tam raz nasypes bikarbonu, tvrdost sa zvysi a zostane zachovana aj po pridani CO2, teda ak je uhlicitanova tvrdost dostatocna, pH je stabilne bez ohladu na mnozstvo CO2 vo vode! Celkova tvrdost je v tomto nepodstatna, pretoze vapenate a horecnate iony nemaju vplyv na stabilitu pH.

K 3.: Nie. CT moze byt najmenej tolko, kolko je UT. My ale zaludne nazvanym KH testom meriame spominanu alkalinitu, teda v tomto ponimani moze byt alkalinita nenulova, aj ked CT je 0. Vzdy je ale dobre mat aj CT vyssiu ako 0, pretoze vapnik a horcik su dolezite pre rast rastlin. Ak tam raz nasypes bikarbonu a budes prisypavat ekvivalentne mnozstvo s kazdou vymenou vody, alkalinitu budes mat aku chces. Namiesto bikarbony je ale lepsie pouzit vapenec.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod Vlado21 » 11 Apr 2011 17:29 pm

s tou sodou bikarbonou opatrne! Ak nemas moznost namiesat si roztok, ktory zvysi UT presne o tolko, kolko chces (nie velke skoky!), radsej pouzi nejaky komercny pripravok, napr. http://akvaland.sk/uprava-vody/166-sera ... 00ml-.html , kde mas davkovanie uz presne popisane...
Vseobecne plati, ze cim vyssia UT (optimalne medzi 5 a 10 d° pre rastlinne akva), tym je stabilnejsie pH, takze sa nemusis bat, ze s pridavanim CO2 ti bude pH znovu lietat...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod white » 11 Apr 2011 20:22 pm

dakujem za odpovede ;) so sodou som siel opatrne, daval som len pol cajovej lyzicky kazdy obden kedze som sa docital ze na 50 l jedna cajova zdvihne o 4°a mam 112 l akvarko, tak by mi to malo dvihat po cca 1°kazdym pridanim. no a s tym vapencom neviem...ak tam pridam vapencovy kamen zvysi mi to CT aj UT sucasne? a ako to potom bude pri vymenach vody? ved ten sutrik mi nebude stihat tvrdit vodu ked ju budem tyzdenne menit...ci ano?
white
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 28 Jan 2011 16:27 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod white » 11 Apr 2011 20:50 pm

sorry za spam uz som si odpoved nasiel na tej stranke ktoru tu dal martin_s
skusim dat dnu ten vapenec...dakujem za pomoc vsetkym :)
white
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 28 Jan 2011 16:27 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Uhlicitanova tvrdost

Odoslaťod Bobinek » 12 Aug 2012 22:11 pm

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat ohledně uhličitanové tvrdosti nebo vlastně alkality v mé nádrži. Vlastním Rio 125, voda velmi měkká 2,69 dGH°, ph 6,8-7, ale alkalita 2-3 dKH°, což je asi celkem nízká. Měřeno JBL testy 6 v 1, odchylky jsou možné, ale přece jen je třeba dávat pozor. Přemýšlel jsem, že bych do média ve filtru(cca 10x10cm) cirax přidal korálovou drť, kvůli zvýšení alkality. Jaké jsou vaše názory či vyvarovaní? Podle vstupních hodnot mého města bych měl mít pH - 8,2, voda 2,69°dH (celková tvrdost)
Bobinek
 
Príspevky: 1
Založený: 12 Aug 2012 22:05 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.