velky problem s rastlinami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Jaricok » 11 Apr 2011 21:38 pm

to Vlado21: no s tou hygrofilou som mal problemi aj ja ale teraz mam vacsie akva a tak som ju skusil.Zatial tiez nic moc.
Ohladom hnojiva uz je pre mna neskoro kupil som 5L florenu na odporucanie kamosa,jemu sa totiz osvedcila.Budem musiet viac zarybnit ale najprv pockam nejaky mesiac a uvidim ako sa rastlinky vysporiadali so zmenami.Tie kryptokoryny som si aj myslel,ze to bude asi kvoli zmene.Dik
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusky » 12 Apr 2011 09:19 am

dakujem za rady skusim znizit dlzku svietenia...skusil som teraz brutus 10 ml na 120 litrov po vymene 30 litrov vody
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 12 Apr 2011 11:25 am

ja mam taky pocit,ze vsetko som to nastartoval s ferropolom.doteraz som hnojil plantaminom.dostal som sa k vyhodnej cene ferropolu,tak som ho kupil a zacal som s nim hnojit.a potom sa ojavily tie hnede flaky po okraji lystov,ale v ten den som nasadil aj co2.asi skusim kupit zase plantamin a uvidim ci sa to nevrati do normalu.tak drzte palce lebo tie hnede flaky po okrajoch lystov /vid foto/ ma uz znervoznuju.a ta zelena riasa uz neni len na anubiasoch a skle ale aj na vsetkych ostatnych rastlinach a pritom obsah fosforu je minimum,zeleza 0,4-05mg a ph je 7-7.2 uz ozaj neviem ako na ne.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod triscene » 17 Apr 2011 00:41 am

aj mne zacali kapanek problemy po hnojeni Florenou, vybehli riasy a akosi vobec necitim ze rastlinam sa dari, densa a najas ficia ako predtym, rychlo..latifolius mi zacal mat nepekne listy a zacinam sa on bat..siliquosa sa uplne rozpadla, nastastie vidim ze zacina vyhanat nove listy, mozno prestup z emerzu na submerz (ale po mesiaci?)

len co s tym latifoliusom..co mu moze skodit?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 18 Apr 2011 10:02 am

ja som uz vysadil ferropol a nasadil som zase plantemin a uvidim ci sa to vrati no normalu.ja dufam,ze hej.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Jaricok » 24 Apr 2011 20:47 pm

No tak konecne som zohnal PO4 test od JBL a zistil som,ze mam problem s fosforecnanmi. PO4 = 1,6
Vcera vymena 40% a dnes 30% a teraz PO4 = 0,4. Este zajtra vymena 30%.
Je nejaky suvis medzi NO3 a PO4? Lebo u mna NO3 = 10mg
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod bijou » 24 Apr 2011 21:01 pm

chalani, zapojim sa s vami do testu - podporuje ferropol riasy? - aj tak mi uz odchadza, takze skusim hnojit plantaminom. teraz mam rovnake problemy ako vy, tak som zvedava, ci sa nieco zmeni.
bijou
 
Príspevky: 76
Obrázky: 3
Založený: 17 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod kortezhugo » 25 Apr 2011 09:28 am

bijou
jasne ze podporuje...
hnojivo co nepodporuje riasy - neexistuje...

zalezi v prvom rade na zlozeni vody
hnojivo sa neda rozdelovat na dobre? alebo zle
preto -to ci ono hnojivo niekomu vyhovuje a niekto ma problem
kortezhugo
 
Príspevky: 111
Obrázky: 3
Založený: 13 Júl 2009 16:37 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod bijou » 25 Apr 2011 10:59 am

kortezhugo napísal:bijou
jasne ze podporuje...
hnojivo co nepodporuje riasy - neexistuje...

zalezi v prvom rade na zlozeni vody
hnojivo sa neda rozdelovat na dobre? alebo zle
preto -to ci ono hnojivo niekomu vyhovuje a niekto ma problem


no veď to je jasné, ja len že som zbystrila zraky, keď som si prečítala podobné dojmy/príznaky po pridávaní ferropolu. tak reku že skúsim vymeniť za plantamin, inak by mi to asi nenapadlo.
bijou
 
Príspevky: 76
Obrázky: 3
Založený: 17 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusky » 25 Apr 2011 12:29 pm

takto kdesi som cital ze riasy dost podporuje nadmerne mnozstvo zeleza, a ten ferropol obsahuje asi viac zeleza ci?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Dusan353 » 26 Apr 2011 12:15 pm

vies co ja som asi tak pred tyzdnom vyradil ferropol a nasadil plantamin.a riasy su trochu na ustupe,ale tie su asi hlavne koly tomu ze menim 40% vody raz za tyzden.tak na 100% to neviem povedat,ale myslim si ,ze je to aj vdaka tomu,ze som ho vysadil.
Dusan353
 
Príspevky: 35
Obrázky: 37
Založený: 02 Jún 2010 19:22 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod sluky » 28 Máj 2011 19:32 pm

Mám tiež problémy s rastlinami. asi pred 1/2 rokom som založil akva 50litr. - kúpený set 15W žiarivka. Akvarko som správne zabehol s rastlinkami ako Echinodorus bleheri, Limnophila sessiflora, na dreve Microsorum pteropus a v popredí Hemianthus callitrichoides - Cuba. Po čase mi "Cuba" úplne zhnedla, tak som ju vyhodil. Doporučili mi viac svetla preto som dokúpil postupne predradník od Glomatu 2x20W. Žiarivky mám 2ks jednu bielu-denné svetlo a druhú Aqua-glo pre rastlinky. Taktiež som kúpil CO2 set plus tester. Denne svietim 10-12hodín pridávam CO2, hnojím týždenne Serra florenou. Čakal som prudké bujnenie rastlín, no nastal presný opak, rastlinky začínajú hnednúť a ako keby odumierať. Rybkám sa zatiaľ darí - živorodky.
Poraďte mi prosím.
sluky
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Mar 2011 18:38 pm

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Viktor » 26 Máj 2012 12:37 pm

Ahojte.
Potreboval by som radu. Asi pred pol rokom som som vymenil substrat (obycajny strk 2-4mm) za substrat Aquaclay od Rataja. A odvtedy su problemy. Rastlinky idu slabo ako keby len prezivali. Prisiel som nato, ze mam nedostatok zeleza. Tak som zacal pridavat Colour Fe, rastlinky sa trosku rozbehli ale len chvilku. Potom som presadzal, nakolko som trosku menil layout. Pridaval som hnojivo so stopovymi prvkami + nevyse zelezo. Jedno balenie Fe som mal aj od tropicalu a teraz mam opät Rataja Colour Fe.
No ale podme k môjmu problemu. Niekde mi mizne zelezo a neviem kde. Rastlinky len tak prezivaju. Mimochodom davkujem aj CO2. Jeden den dam plnu tyzdennu davku Fe. Vecer odmeram a je okolo 0,5 co je ok. No na druhy den je uplna nula. Napriklad: v stredu som dal plnu davku na 180l, o par hodin som odmeral a bolo okolo 0,5. Vo stvrtok som odmeral a 0 tak som nadavkoval len na 120l a vcera zase 0.Neviem co mam robit. Test meria dobre. Netusim, kde sa to Fe môze stracat. Tento problem mam uz dlho. Je nemyslitelne, aby som kazdy den nalieval tyzdenne davky zeleza. Neviem ci nemam problem v tom dne. Co si o tom myslite? Mal niekto podobnu skusenost?
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 26 Máj 2012 15:59 pm

Priamo ti pomoct neviem, zo zelezom som problem nemal. No myslim si ze
Bud test nezachiti formu zeleza ktoru hnojivo pridava
Alebo nieco sposobi rozpad chelatovych vezieb zeleza ci oxidaciu, moze to byt reakcia s inym hnojivom alebo parametre vody ako ph a kh. Skus pohladat na fore dake info o vztahu medzi spomenutym.

A nezabudni, konkretne hodnoty niesu dolezite, dolezite je aby sa darilo rastlinam.

Odoslané z HTC Vision cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Viktor » 26 Máj 2012 16:48 pm

jarque napísal:Priamo ti pomoct neviem, zo zelezom som problem nemal. No myslim si ze
Bud test nezachiti formu zeleza ktoru hnojivo pridava
Alebo nieco sposobi rozpad chelatovych vezieb zeleza ci oxidaciu, moze to byt reakcia s inym hnojivom alebo parametre vody ako ph a kh. Skus pohladat na fore dake info o vztahu medzi spomenutym.

A nezabudni, konkretne hodnoty niesu dolezite, dolezite je aby sa darilo rastlinam.

Odoslané z HTC Vision cez Tapatalk 2

Praveze som skusal aj jednotlive hnojiva aj samotne a to iste. Bolo mi poradene vymena dna.Udajne Aquaclay je jeden z najhorsich modernech substratov. Mne sa to moc nepaci odkedy som vymenil dno.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 26 Máj 2012 22:48 pm

no ja som este na chut tymto "umelym" substratom neprisiel, priroda je priroda, to clovek nevymysli. Mas tam aj daky vyzivovy substrat ?
A kedy pridavas zelezo ? teda zahnojis niecim a fuknes zaroven aj zelezo, alebo to davas iny den ?
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Viktor » 26 Máj 2012 23:43 pm

no vies, myslel som si, ze spravim lepsie a nakoniec som spravil horsie. vyzivovy substrat nemam. davkujem len kvapalne hnojivo. co sa tyka davkovania, tak som daval hnojiva aj spolu a aj zvlast. dokonca som aj menil. davkoval som aj pmdd s plantexom, co obsahuje ovela viac zeleza ako normalne hnojivo. a stale mizne alebo z oxiduje ako si sam spomenul.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 27 Máj 2012 00:27 am

Pocuj daj sem foto ako ti to vyzera, + svetlo + filter niekto napriklad tu na akve pisal ze vela zeleza skonci vo filtry, berme to tak ze zatial je substrat hlavny podozrivy, no uplatnime presunkciu neviny, lebo nemame dokazy :)
skusil by som vymenit 50% vody + vyplachat filtracne medium pod studenov vodou z vodovodu, potom pridat iba zelezo a to na vecer kedy je svetlo off, davka o velkosti tak ako do teraz, teda 0.5mg/L a napr o dve hodky od aplikacie zmerat (ozaj cim merias ? ) skumavku z vodou mozes nechat do rana ci sa este farba nezmeni. Rano zmeraj pred rozsvietenim svetla a skumavku zase nechaj niekolko hodin, ak nenamerias 0 skus zmerat zase vecer.
Podla mna tym vylucime ci eliminujeme moznosti ze
Fe reaguje s dakym inym prvkom v hnojivach
filter zachyti vsetko Fe
zozeru ho rastliny
test dokaze spozorovat fe po dlhsej dobe ako je v navode, existuju totiz rozne formy Fe
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 27 Máj 2012 00:37 am

Pocuj cekol som ti album, podla mna hlavny problem maju rastliny s tym ze maju malo svetla a velmi malo substratu. nedokazu su vytvorit korenovy system. Navyse sa v tak nizkej vrstve neudrzia v dostatocnom mnozstve ani potrebne ziviny. daj si aspon 5cm do predu a do zadu 10 cm isto vsetok detrit a to uz aj spracovany bateriami vysajes pri odkalovani a to je takisto naskodu.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod hooopy » 27 Máj 2012 12:19 pm

Obrázok



Obrázok



Obrázok





precital som si celu debatu. ale stale mi nie je jasne, je to riasa? Alebo nedostatok (prebytok) zivin a tym aj nezdravy prejav na vyzore rastlin? Mne sa to netvori nikde inde. Len na rastlinach. Vsetko ostatne v akva je ciste. Svietim rovnako od zaciatku (rok a pol). Vymena vody raz tyzdenne 40-50% vody. vez CO2, hnojenie PMDD. Svietim 55W na 85 litrove akva 11hodin/den. ziadne zmeny na na prevadzke akva som nerobil. Proste to prislo a ja neviem preco. Akva je zriadene rok a pol. V dne substrate je Aqua basis plus.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 27 Máj 2012 12:42 pm

Odporucim ti skvelu stranku http://www.rostlinna-akvaria.cz/problemy-s-rasami-12, tieto navody u mna funguju aj ked nehnojim metodou EI ako je v odkaze spomenute, v mojom pripade to plati aj pre hnojenie PMDD, precitam si symptomy a skusam podla nich upravit podmienky v akva.

So skusenosti ti poviem ze staci zaviest co2 trebarz aj s burciaku clanky/co2.php odsek Co2 - výroba pomocou kvasníc. Hnoj s Co2 aspon dva tyzdne a ostatne rob tak ako do teraz (vymena vody, zlozenie osadky, osadenstvo rastlin ,krmenie, hnojenie ). Svietenie stiahni na 10 hodin. Uvidis ci to staci, za tuto dobu by to zmalo zmyznut.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod hooopy » 27 Máj 2012 19:46 pm

diky jarque, ale moj problem som tam nenasiel
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod Viktor » 27 Máj 2012 19:49 pm

Svetlo nemam bohvie ake, no nemohol som menit a tak som kupil do neho este odrazove reflektory a teraz je to ovela lepsie. Filter mam Eheim profesional 3 2071. Cistil som ho asi pred mesiacom, nove filt.medium, porovite granulky neoplachovane tecucou vodou kvôly bakteriam. Co sa tyka substratu v predu mam vysku 3-4cm a vzada asi 10cm.
Ak sa pozries na tento link tak tu som mal uplne obycajny strk z Vahu, sice zla vyska, ale vsetko islo ako blaznive. Odkedy mam totodno tak to ide dolu vodou.
gallery/viktor-a17/aqua-p38944.html .
Musim spravit nejaku rychlu akciu, lebo mi odidu vsetky rastlinky. Asi budem musiet menit dno. A budem mat pokoj.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: velky problem s rastlinami

Odoslaťod jarque » 27 Máj 2012 20:18 pm

@hooopy a co hovoris na toto, Zelená flekovitá řasa GSA (green spot algae), skus to co2 a daj vediet

@Viktor 3,4 cm v predu je aj tak malo a podla foto v galerke mi je tazko uverit ze je to vobec 3 :) daj 5 a mozes dat aj viac podla foto sudim ze tvoj substrar ma vacssiu frakciu ako 1-4 mm takze ziviny sa v nom horsie udrzia, inak nieje dno od rataja dvojzlozkove, tusim ze stare dno ako zakladna vrstva cca 2-3 cm a potom nove dno ako krycia vrstva. mas to tak ?
Podla tej foto co si teraz prilozil to fak vyzera ze dobry umysel nevysiel, ale aj na tej foto sa mi zda ze mas malo toho substratu :)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.