Ako chovat bojovnicu?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod wasabi000 » 13 Apr 2009 17:08 pm

Pred 3 dnami som si kupila bojovnicu, so vsetkym prislusenstvom. Chovam ju v 7 litrovom okruhlom akvarku, ma tam len strk, jednu umelu a dve zive rastlinky. Do vody som na zaciatku pridala prostriedok, ktory prisposobuje obycajnu vodu z vodovodu na taku, kde mozu zit rybky. Po tych 3 dnoch je uz voda trochu ´´mastna´´ a na hladine sa tvoria akoby mastne oka. Nie je to velmi vidiet, ale bojim sa, aby to rybke neublizilo. Mam jej menit casto menit vodu /predavac povedal ze staci len raz za 3 tyzdne/ alebo je problem niekde inde? Staci ju krmit raz za den?
wasabi000
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2009 16:59 pm

Reklama

Odoslaťod ranko » 13 Apr 2009 17:49 pm

to si isto robis srandu ?! to aj internet si si kupila len pred troma dnami? preco si si najprv nezistila co vlastne taka ryba potrebuje skor ako si ju supla do vazy? to ti ju ten sikovny predavac predal aj s tym "akavrkom"?by som si siel pytat nazad peniaze.
a teraz k teme:1, co je to so "vsetkym prislusenstvom" 2, umele rastliny prec a daj tam zive 3, menit vodu raz za 3 tyzdne v tak malom akva je zalostne malo, vymen cca 2 litre kazdy druhy den.4, ziadny zazracny elixir ti nepremeni vodovodnu vodu na akvarijnu.hej,krmit ju staci aj raz dva krat za den ale len tolko co sprasi,aby jej to nepadalo na dno.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Odoslaťod dusik » 13 Apr 2009 17:58 pm

Takúto chybu som spravil aj ja. Najprv som niečo spotvoril a potom som čítal čo sa deje.
Téma o bojovniciach je tu:
viewtopic.php?t=231
A doporučil by som prečítať články o kakladaní akvária.
SOZO
+to čo napísal ranko
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod ranko » 13 Apr 2009 18:05 pm

tak som sa tu este trocha povrtal a nasiel par tem kolo guli :o tak citaj
viewtopic.php?t=8838
viewtopic.php?t=8818
viewtopic.php?t=6934
viewtopic.php?t=688
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod wasabi000 » 13 Apr 2009 18:55 pm

O rybe som mala vsetko zistene, ale je to moja prva rybka, a preto ma, prosim, neurazaj co sa tyka mojich skusenosti s akvarkami. :oops:
Pod prislusenstvom rozumej ostatne veci co tam su vypisane.. Inak, preco by som mala tu umelu rastlinu vyhodit? Potom by tam ostali len dve malicke, a to by bolo trosku malo. Radsej som jej tam nedavala hrady, potapacov a podobne somarinky, len tie 3 rastliny.
Ale velmi pekne dakujem za rady, velmi mi pomohli. :D
wasabi000
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2009 16:59 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod martin_s » 13 Apr 2009 19:21 pm

Keby si mala zistene vsetko tak zistis odpovede na otazky ktore si polozila v svojom prvom prispevku. Navyse zakladas duplicitne temy namiesto pouzitia vyhladavania a zistenia toho, ze tu uz existuje rozsiahla tema venovana Betta splendens.
K tym informaciam (o ktorych tvrdis ze si si ich vsetky zistila) patria aj informacie o zakladani akvaria a tam by si zistila preco su dolezite zive rastliny a ze umele su zbytocne a aj to ze po 3 dnoch ryby do akva este nepatria.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod ranko » 13 Apr 2009 19:29 pm

srry,vsak sa hned neurazaj,je nie v zlom, cely zivot sa ucime, nech sa dari :)
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod wasabi000 » 13 Apr 2009 19:42 pm

Co sa tyka tych zistenych informacii, vedela som, ze:1. gulate akvarko neni najidealnejsie riesenie, ale nechcela som zacinat vo velkom a potom nechat tie ryby poumierat /este som si mohla kupit akvarko s 2 litrami a navravat si, ze ta ryba je odolna/. 2. bojovnice sa nechovaju dve a viac s rovnakymi pohlaviami, ale bud jedna alebo par. 3. ako ich krmit.
Jedinym problemom bola ta voda, lebo kedze bojovnica dycha atmosfericky kyslik a ´´spracuva´´ ho pomocou tzv. labyrintu, nedavala som tam filter ani okyslicovac. Ospravedlnujem sa, ze zakladam podobne temy, ale na tuto stranku som narazila len dnes a snazila som sa problem rychlo vyriesit, aby mi rybka nezahynula, a nenapadlo ma pozriet si strasie problemy.
Nepatrim medzi ludi, co si z rozmaru kupia zviratko a ked ich omrzi, trapia ho svojou nedabalostou. Seriozne sa o akvaristiku zaujimam a snazim sa ako viem, ale, povedzme si to rovno, nikto z nas sa nenarodil so vsetkymi vedomostami. Myslela som, ze kazdy ma pravo pridat do fora svoj problem, a ak to tak nie je, este raz sa ospravedlnujem.
wasabi000
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2009 16:59 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod wasabi000 » 13 Apr 2009 19:43 pm

Co sa tyka tych zistenych informacii, vedela som, ze:1. gulate akvarko neni najidealnejsie riesenie, ale nechcela som zacinat vo velkom a potom nechat tie ryby poumierat /este som si mohla kupit akvarko s 2 litrami a navravat si, ze ta ryba je odolna/. 2. bojovnice sa nechovaju dve a viac s rovnakymi pohlaviami, ale bud jedna alebo par. 3. ako ich krmit.
Jedinym problemom bola ta voda, lebo kedze bojovnica dycha atmosfericky kyslik a ´´spracuva´´ ho pomocou tzv. labyrintu, nedavala som tam filter ani okyslicovac. Ospravedlnujem sa, ze zakladam podobne temy, ale na tuto stranku som narazila len dnes a snazila som sa problem rychlo vyriesit, aby mi rybka nezahynula, a nenapadlo ma pozriet si strasie problemy.
Nepatrim medzi ludi, co si z rozmaru kupia zviratko a ked ich omrzi, trapia ho svojou nedabalostou. Povedzme si to rovno, nikto z nas sa nenarodil so vsetkymi vedomostami. Myslela som, ze kazdy ma pravo pridat do fora svoj problem, a ak to tak nie je, este raz sa ospravedlnujem.
wasabi000
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Apr 2009 16:59 pm

Odoslaťod dusik » 14 Apr 2009 07:27 am

Lepšie je začať s väčším akváriom ako s menším.
Ak sa o akvaristiku seriózne zaujímaš, tak čítaj tieto časopisy:
http://www.klub.akva.sk/akvarium.php

Aj o bojovniciach je tam hodne písane.
Najlepšie by bolo keby si si zohnala vodu s fungujúceho akvária. Od niekoho komu funguje dlhšie. Veľmi to pomôže v zábehu.
Nech sa darí.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod martin_s » 14 Apr 2009 09:54 am

wasabi000 napísal:...Jedinym problemom bola ta voda, lebo kedze bojovnica dycha atmosfericky kyslik a ´´spracuva´´ ho pomocou tzv. labyrintu, nedavala som tam filter ani okyslicovac.
Filter v akvariu nie je koli okyslicovaniu (aj ked svojou cinnostou v podstate plni aj tuto funkciu, najmä klasicky "bublifuk"), ale koli mechanickej filtracii, na zachytavanie hrubych necistot a koli biologickej filtracii na odburavanie niektorych toxickych latok (napr. NH4/NH3, NO2) ich oxidaciou na latky ktore su pre ryby v unosnej miere neskodne a rastliny ich dokazu prijimat (napr. NO3). Je to dolezite najmä v malych nadrziach, v ktorych sa tazko udrziava biologicka rovnovaha (da sa to aj bez techniky, ale chce to vela skusenosti). Viac sa dozvies v uz spomenutom casopise akvarium, ale aj v clanku tu na akva.sk venovanemu kolobehu dusika a biologickej filtracii, ako aj v mnohych temach rozoberanych tu na fore, kedze problemy s odburavanim toxickych latok su castym problemom najmä u zacinajucich akvaristov.
Co sa tyka tej "zazracnej vodicky" na upravu vody - ovela vhodnejsie je pouzit odstatu vodu a nechat zabehnut akva, nez pouzivat akekolvek zazracne chemikalie. Ako ti poradil uz dusik, vypytaj si od nejakeho akvaristu v svojom okoli vodu z uz zabehnuteho akva aj s trochou detritu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod opicanaskejte23 » 16 Apr 2011 21:18 pm

ja neviem preco sa tu kazdy hada a take ale viem jedno mam dost skusenosti s rybkami chovam 3 bojovnice v sice malom ale presne pre nych akvariu raz sa mi skoro podarilo rozmnozit bojovnice mali aj hniezdo ale samica vyskocila z akva hniezdo poznam viem ako vyzera momentalne mam 3 bojovnice 1 samca dnes kupeneho a 2 samice samci mi zomreli traja jeden bol lenivi a v poslednych dnoch sa choval divne druhy sa pobil so samicou a zlomili si navzajom vezy a tretiu som mala asi tyzden bol taky znudeny ani nenahanal druhe rybky a ked som mu dala zrkadlo ku akvariu ani si ho nevsimol nakoniec zomrel a teraz mam krasneho aktivneho samca a pokusam sa ho motivovat zradlom dufam a pokusam sa o to aby bol o chvilu otcom
opicanaskejte23
 
Príspevky: 22
Obrázky: 5
Založený: 06 Jan 2011 13:32 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod mystka » 16 Apr 2011 21:50 pm

opicanaskejte: nechce sa mi verit, ze tvoj prispevok je mysleny vazne. Skor mi to pride ako nejaka provokacia a cakas ako zareaguju ostatni akvaristi. :dead:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod astro » 16 Apr 2011 22:03 pm

mystka obávam sa, že to nie je provokácie ale čistá realita
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod Leyona » 16 Apr 2011 23:01 pm

Staci si precitat informacie o bojovnici, ktore tu urcite najdes vo fore....
1. bojovnica do gulateho akvarka nepatri, ani ziadna ina ryba...
2. Zive rastliny su najlepsie, tu umelu tam neddaaj, tu si mozes nechat keby si chela inu rybku ( mala by si pre nu ineakva, ale ta rastlina umela by bola do karantenneho akvarka....)
3. o umele rastliny by si mohla bojovnica ponatrhat svoje plutvy......
4. vodu men castejsie ako tu uz oblo povedane.....( ten predavac asi nevedel co hovori....) :D
5. krm vlockami, ale potravu by si mohla aj striedat....napriklad granlky co su priamo pre bojovnice....ja mam tiez bojovnicu a granule jej chutia viac nez vlocky :)
Ak este nieco nevies, vyhladaj si to vo fore....urcite tu najdes vela uzitocnych veci....
Leyona
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 11 Mar 2011 16:09 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod Leyona » 16 Apr 2011 23:06 pm

opicanaskejte23 napísal:ja neviem preco sa tu kazdy hada a take ale viem jedno mam dost skusenosti s rybkami chovam 3 bojovnice v sice malom ale presne pre nych akvariu raz sa mi skoro podarilo rozmnozit bojovnice mali aj hniezdo ale samica vyskocila z akva hniezdo poznam viem ako vyzera momentalne mam 3 bojovnice 1 samca dnes kupeneho a 2 samice samci mi zomreli traja jeden bol lenivi a v poslednych dnoch sa choval divne druhy sa pobil so samicou a zlomili si navzajom vezy a tretiu som mala asi tyzden bol taky znudeny ani nenahanal druhe rybky a ked som mu dala zrkadlo ku akvariu ani si ho nevsimol nakoniec zomrel a teraz mam krasneho aktivneho samca a pokusam sa ho motivovat zradlom dufam a pokusam sa o to aby bol o chvilu otcom


No ja nemam slov... :|
Leyona
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 11 Mar 2011 16:09 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod martin_s » 16 Apr 2011 23:13 pm

opicanaskejte23 napísal:ja neviem preco sa tu kazdy hada a take ale viem jedno mam dost skusenosti s rybkami chovam 3 bojovnice v sice malom ale presne pre nych akvariu raz sa mi skoro podarilo rozmnozit bojovnice mali aj hniezdo ale samica vyskocila z akva hniezdo poznam viem ako vyzera momentalne mam 3 bojovnice 1 samca dnes kupeneho a 2 samice samci mi zomreli traja jeden bol lenivi a v poslednych dnoch sa choval divne druhy sa pobil so samicou a zlomili si navzajom vezy a tretiu som mala asi tyzden bol taky znudeny ani nenahanal druhe rybky a ked som mu dala zrkadlo ku akvariu ani si ho nevsimol nakoniec zomrel a teraz mam krasneho aktivneho samca a pokusam sa ho motivovat zradlom dufam a pokusam sa o to aby bol o chvilu otcom

Pri tomto by som tymi skusenostami asi pochyboval a zacal by som hladat kde je asi chyba ze ti tak kapu. A troska OT: Pred odoslanim prispevku si prispevok precitaj, pouvazuj nad jeho obsahom a pouzi interpunkcne znamienka, pretoze ta tvoja veta na 5 riadkov bez nich sa da oznacit jedine ako chaos myslienok, nez ako nieco zrozumitelne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod martin_s » 16 Apr 2011 23:24 pm

Leyona napísal:1. bojovnica do gulateho akvarka nepatri, ani ziadna ina ryba...
2. Zive rastliny su najlepsie, tu umelu tam neddaaj, tu si mozes nechat keby si chela inu rybku ( mala by si pre nu ineakva, ale ta rastlina umela by bola do karantenneho akvarka....)
3. o umele rastliny by si mohla bojovnica ponatrhat svoje plutvy......

Tak s tymto si dovolim nesuhlasit.
1. V gulatom akva sa da chovat aj bojovnica ak je dostatocne velke a dostatocne osadene rastlinami (dokonca sa da v nom aj odchovat bojovnice)
2. Samozrejme ze v tomto bode suhlasim s pouzitim zivych rastlin. Skor ma napada otazka ci si myslis ze pri inych rybach ako bojovniciach by umele rastliny zacali plnit nejaku funkciu...
3. to by si mohla aj o ostatne dekoracie podla tohoto...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod Leyona » 17 Apr 2011 20:37 pm

1. no mas pravdu
2. nie nemyslim ze by mohli zacat plnit niaku funkciu,...niako som to nedomyslel ten bod :D
Leyona
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 11 Mar 2011 16:09 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod baková5035 » 28 Sep 2014 11:50 am

čo sa tyka toho krmenia bojovnice čo ste spomynali ... Mam palete larvy .. možem ju kmiť raz za den10 larvami ?
baková5035
 
Príspevky: 35
Založený: 20 Aug 2014 13:05 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod System » 28 Sep 2014 14:47 pm

wasabi000: Nerob si ťažkú hlavu s toho ako na teba všetci kydajú a urážajú ťa. Toto fórum je postavené na hlavu, kde ti nikto nepomôže, len, ako som vyššie písal, budú ťa urážať a zasypú ťa miliónmi odkazov, a vyslužil si urážky od pána moderátora, ktorý si o sebe myslí neviem čo, a rád si vybíja zlosť na novačikov tejto stránky, veľmi dobre to poznám, ver mi. Nestrácaj čas s týmto fórom, ale ak maš záujem o fórum, kde ti ozaj s radosťou poradia, napíš mi SS, rád ti pošlem link :)
System
 
Príspevky: 16
Založený: 02 Sep 2014 21:18 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod baková5035 » 28 Sep 2014 14:48 pm

Okej dakujem ..
baková5035
 
Príspevky: 35
Založený: 20 Aug 2014 13:05 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod MikelCRS » 28 Sep 2014 15:46 pm

System ak sa ti nepaci toto forum tak ho uz nenavstevuj! A ked kiekto bude niekym urazany pochopi sam ze sa ma na forum vykaslat ako ty! Ostatny asi vedia preco toto forum navstevuju tak ich nechaj! A nechapem preco ostatnym radis nech sa na toto forum vykaslu ked ty sam si sa na nho nevykaslal. Vykasli sa na nho ty a bude tu pokoj!
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

Re: Ako chovat bojovnicu?

Odoslaťod martin_s » 29 Sep 2014 09:06 am

System ako som uz napisal v inej teme - nikto ta tu nasilu nedrzi.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.