Rybka zacala cernat



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Rybka zacala cernat

Odoslaťod vivienkatka » 19 Apr 2011 23:00 pm

ahojte prosim vas viete poradt co to moze byt neviem co sa deje s nasou rybkou proste nejako zacala černať a neviem od coho to je osttane ryby su ok len ta ma stale taky problem uz bolo tak e raz mala taku ciernu skvrnu na sebe ale nie velmi velku a zmozlo to ale teraz je to horsie a vobec to nemizne prave naopak zhorsuje sa to prisim vas ak viete poradit poradte dakujem prikladam foto
Prílohy
P1060166.JPG
Naposledy upravil martin_s dňa 19 Apr 2011 23:42 pm, celkovo upravené 2 krát.
Dôvod: Pravidla diskusie: 7. Názov témy musí jasne hovoriť o obsahu témy (nepíšem "Pomoc", "Nejde to", atd.).
vivienkatka
 
Príspevky: 20
Založený: 19 Apr 2011 22:51 pm

Reklama

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 00:13 am

Pravdepodobne nejaké plesňové ochorenie alebo parazity. Skús pozrieť parazitycke infekcie- Costia, Chilodonella, Trichodina.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 00:27 am

Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod hofi » 20 Apr 2011 02:59 am

Podľa mňa je rybka zdravá a prirodzene vyfarbená.Vyššie spomínané ochorenia vyzerajú úplne ináč.
Barbus schuberti-ak sa samozrejme jedná o túto rybku.
Prílohy
Barbus_schuberti2.jpg
Barbus_schuberti2.jpg (54.41 KiB) Zobrazená 18305 krát
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 04:52 am

Foto som pozeral len večer na rýchlo cez mobil, ani mne to nepripadalo ako ochorenie. Dotaz však znel naliehavo a tak som dal ten odkaz nech porovná. Na foto je podľa mňa závojnatka a nie mrenka.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 04:59 am

Keby sa len vyfarbovala, tak to hádam spozná úplne v pohode aj malé dieťa. A nepísala by takúto tému. Už len preto som reagoval takto.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod BarbarOSA » 20 Apr 2011 08:00 am

prasan napísal:Keby sa len vyfarbovala, tak to hádam spozná úplne v pohode aj malé dieťa. A nepísala by takúto tému. Už len preto som reagoval takto.


No nemyslim prasan, ked prides do akvaristiky povies chcem tuto rybku a vsetko co k tomu treba nabalia ti ruksak somarin ale co sa moze stat ti samozrejme nepovedia a takychto pripadov je plno, paradoxne ide dookola o karasa zlateho pripadne zavojnatku..

Podla foto mi to pride ako karas zlaty, klasicka forma, nie zavojnata..
A vyzera to na zmenu vyfarbenia, aj u zavojnatiek sa vyfarbenie moze zmenit..
Obycajne karasy v rybnikoch su takmer najodolnejsie ryby nasich vod, tieto vyslachtene formy su uz dost nachylne da sa povedat na vsetko, ale v podstate pravidelna vymena vody zabrani vsetkemu zlemu, samozrejme nie je to len o tom..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 08:08 am

Súhlasím s tebou.Zhrniem to takto:Ak sa kŕmi a pláva normálne, nemá žiadne vonkajšie poranenia či zmeny na tele je celkom určite v pohode len sa vyfarbuje.No jasné nejaká farebná forma karasa. :D
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod BarbarOSA » 20 Apr 2011 08:25 am

prasan napísal:Súhlasím s tebou.Zhrniem to takto:Ak sa kŕmi a pláva normálne, nemá žiadne vonkajšie poranenia či zmeny na tele je celkom určite v pohode len sa vyfarbuje.No jasné nejaká farebná forma karasa. :D


Toto som myslel..
Mohla by sa este majitelka danej rybky vyjadrit, lebo nic ine neopisala, len zmenu sfarbenia, ci sa deje nieco ine ci nie..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod vivienkatka » 20 Apr 2011 09:46 am

BarbarOSA napísal:
prasan napísal:Súhlasím s tebou.Zhrniem to takto:Ak sa kŕmi a pláva normálne, nemá žiadne vonkajšie poranenia či zmeny na tele je celkom určite v pohode len sa vyfarbuje.No jasné nejaká farebná forma karasa. :D


Toto som myslel..
Mohla by sa este majitelka danej rybky vyjadrit, lebo nic ine neopisala, len zmenu sfarbenia, ci sa deje nieco ine ci nie..


takze ako som pisala mame 2 tieto rybky jedna je normalna a jedna zacala cernat mame ich doma cca 8mesiacov uz ked sme ju kupovali tak na plutvach bola cierna ale na tele nie potom cez zimu sa to stratila neviem ci aj ryby menia supiny ale proste bud vyrastra a stratilo sa to alebo vymenila supiny skratka nemala to a teraz sme si mysleli ze sa len buchla lebo najskor to vyzeralo ako podliatina ako keby narazila do skla pretoze sme mali problem jedna rybka terorizovala vsetky ostatne neviem ako sa vola ta rybka je cela cierna a chvost ma cerveny a na chrbtovej plutve taku bielu skvrnku tie mame tiez 2 ks upovali sme ich spolu naraz jedna bola kludna ale bola utlacana a bola o polovicu mensia od tej ciernej a ked sme ich kupovali tak boli rovnake.ale spat k teme neviem co je to za druh ale po pripade mozem odfotit aj tu druhu rybku aby ste mi vedeli povedat co to je za druh.teraz je to tak ze mame v akvarku taku jaskynku a teraz su tam obe schovane nechodia skoro vobec von ale papaju normalne ajsi zaplava vcera vecer som spozorovala ze ta co je asi chora zacala z nicoho nic tak stresovo plavat na chvilku a suchala sa bokom o kamienky na dne ale to bolo len vcera vecer.
vodu sme menili v pondelok aj filter aj vsetko sme preplachli.
tak neviem co mam robit
vivienkatka
 
Príspevky: 20
Založený: 19 Apr 2011 22:51 pm

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod BarbarOSA » 20 Apr 2011 09:59 am

Hlavne nestresuj, najlepsie samozrejme pomoze fotka celeho akvarka, kde bude vidno obe rybky ktore mas..
Dalej popis velkost akvarka, cim a ako casto krmis rybky, teplotu vody, filter a ako ho cistis aj ako casto, rastlinky asi uvidime aj spominanu jaskynu..
A tak co najviac info..
Ale aj tak si myslim, ze ide len o zmenu sfarbenia..
Rybky sa niekedy spravaju divne a kazda rybka ma ine zmeny spravania..
Napis, odfot a poradime ak sa bude dat..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod martin_s » 20 Apr 2011 10:10 am

vivienkatka napísal:ale spat k teme neviem co je to za druh ale po pripade mozem odfotit aj tu druhu rybku aby ste mi vedeli povedat co to je za druh.

Tak toto mi naozaj neda... Ze si si kupila rybku bez toho aby si si dopredu o nej nieco zistila sa zial stava dost casto a je to casta pricina roznych neuspechov v akvaristike. Ale horsie na tom je, ze si si tieto zakladne informacie (ani len nazov) nezistila ani za tych 8 mesiacov co tieto ryby mas... :evil: :dead:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod BarbarOSA » 20 Apr 2011 10:17 am

martin_s napísal:
vivienkatka napísal:ale spat k teme neviem co je to za druh ale po pripade mozem odfotit aj tu druhu rybku aby ste mi vedeli povedat co to je za druh.

Tak toto mi naozaj neda... Ze si si kupila rybku bez toho aby si si dopredu o nej nieco zistila sa zial stava dost casto a je to casta pricina roznych neuspechov v akvaristike. Ale horsie na tom je, ze si si tieto zakladne informacie (ani len nazov) nezistila ani za tych 8 mesiacov co tieto ryby mas... :evil: :dead:



Toto som pisal na zaciatku - prides do obchodu povies toto chcem a nevies co to je, co to potrebuje atd, ale chces to a potom problem za problemom a riesenie v nedohladne, pripadne neuspech a koniec s akvaristikou..
Este dodam ze martin_s velka pravda, za 8 mesiacov nevediet co doma mam smutne..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod martin_s » 20 Apr 2011 10:37 am

Ved to, ze ked si nezistis nazov, tak si len tazko mozes zistit ake podmienky vyzaduje... Skor ako smutne je to nezodpovednost...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod arowana » 20 Apr 2011 19:37 pm

Je to obyčajný karas zlatistý / Carasius auratus / forma kometa.
Mimoto, čo tu už vyššie odznelo, že nie je to ryba primárne určená do akvária / hlavne nie do malého /, tak to zčernanie je normálny proces dofarbovania. U karasov týchto foriem, sa farba definitívne finalizuje až do veku cca. troch rokov, teda žiadna choroba, ale normálna zmena sfarbenia.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod vivienkatka » 20 Apr 2011 20:57 pm

BarbarOSA napísal:Hlavne nestresuj, najlepsie samozrejme pomoze fotka celeho akvarka, kde bude vidno obe rybky ktore mas..
Dalej popis velkost akvarka, cim a ako casto krmis rybky, teplotu vody, filter a ako ho cistis aj ako casto, rastlinky asi uvidime aj spominanu jaskynu..
A tak co najviac info..
Ale aj tak si myslim, ze ide len o zmenu sfarbenia..
Rybky sa niekedy spravaju divne a kazda rybka ma ine zmeny spravania..
Napis, odfot a poradime ak sa bude dat..


tak ideme po poradi.dakujem vsetkym za rady ked sme kupovali akvarko atak sme sa pytali ktore rybky tam mozme dat a povedali ze vsetky ktore mame tak su v pohode pytali sme sa aj na teplotu vody povedali ze 25 stupnov tak je nastavena na 25 stupnov.

takze velkost akvarka je cca 60litrov krmenie su vlocky aj ked velmi tieto nechcu moja chyba ulakomili sme sa na velku krabicu za malo penazi takze to vymenim krmime 2 x denne rano a vecer teplota je 25 stupnov filter je nejaky s uhlim original co sa dava do toho filtra.filter cisti priatel tak ze ho komplet rozoberie a poriadne ho ocisti umyje cca raz za 2 tyzdne vodu menime komplet vsetko kamene vyberieme premyjeme vodu vypustime komplet tak raz za 2 mesiace.raslinky nemame ziadne iba 2 ks umele.ved pozrite na foto.
Prílohy
P1060167.JPG
P1060169.JPG
P1060171.JPG
vivienkatka
 
Príspevky: 20
Založený: 19 Apr 2011 22:51 pm

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod astro » 20 Apr 2011 21:02 pm

všetko zle, aj materiál, ktorý v akvárku máš aj starostlivosť, ktorú tomu akvárku síce s láskou ale v omyle venuješ. určite ti tu veľa ľudí poradí ako na to ale skús aj sama posurfovať po tomto portáli a nájsť si informácie o filtrácii, čistení, kŕmení, vhodnosti tých-ktorých rýb do toho-ktorého akvárka.. atď
@edit: no ale nedalo mi to
- vymeň dno, tá červená je desná
- kúp živé rastlinky, okrem dekoračnej funkcie majú aj biologickú
- filter neumývaj tak často a už vôbec nie "dočista", zabiješ v ňom užitočné nitrifikačné baktérie, ak sa vôbec stihli nejaké usadiť
- neumývaj akvárko "dočista" každú chvíľu štýlom "všetko von a vyprať", zabiješ všetko prospešné živé
- naštuduj si veci okolo zakladania akvária, jeho zábehu, kolobehu dusíka.. použi vyhľadávanie na nájdenie daných tém
- prehodnoť vhodnosť umiestnenia tých karasov v tvojom akvárku na základe naštudovaných informácií o ich nárokoch
- pýtaj sa, pýtaj sa, pýtaj sa... ale až potom ako naštuduješ veci, ktorú sú tu už nespočetne krát popísané
- nevzdávaj sa, nehoď všetko za hlavu a určite sa neuraz za niektoré nie práve pozitívne ohlasy, každý sa učí
Naposledy upravil astro dňa 20 Apr 2011 21:15 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 21:15 pm

Tie ďalšie rybky sú Labeo bicolor (teritoriálne aj k vlastnému druhu)vidno ho aj na prvej fotke.Ku karasom úplne nevhodné.Karas je pravdepodobne stresovaný a preto mení sfarbenie.A ostatné ako písal Arowana a ďalší.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod Vlado21 » 20 Apr 2011 22:19 pm

ja odpadnem, to co su na tom cervenom dne rozsypane lentilky?!? :shock: :dead:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod BarbarOSA » 20 Apr 2011 22:52 pm

Najprv som si to labeo nevsimol, ale je tam a tusim aj nejaky prisavnik pod nim este..
No na az na farbu dna, umele rastlinky a pranie vsetkeho co tam je je to celkom ok..
Uz tu boli aj 10L akvarka s podobnymi rybami, pripadne este mensie, samozrejme bez filtra, akejkolvek udrzby kde uz ryby plavali hore bruchom atd atd..

Ako pise Astro, dostudovat danu problematiku, nehnevaj sa na niektore nazory a kludne sa dalej pytaj, lebo snahu riesit problem mas, tak sup sup do citania..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod prasan » 20 Apr 2011 22:56 pm

Ten štrk sa ani mne nepáči, ale keď sa páči tebe a vyhodila si zaň peniažky tak ho tam kľudne nechaj. Astro ti naozaj poradil ako sa dalo. Treba študovať, výmena vody len čiastočná, filter stačí občas preprať jemne vo vode z akvária, rastlinky živé-keďže karas prehrabáva dno tak nejaké odolnejšie. Alebo karasov vymen za iné ryby. Živé rastliny napomáhajú k stabilnejšiemu prostrediu akvária. Labeo aj keď je to krásna rybka do tvojho akva nepasuje. Potrebuje zarastene akva a väčší priestor ako teritórium. Písala si že máš 2 tak jedného preč, na dvoch je to akva malé.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod vivienkatka » 02 Máj 2011 17:50 pm

takze sa chcem v prvom rade podakovat vsetkym za uzitocne rady a pomoc a chcela by som Vas poprosit dnes som kupila akvarko 80 litrove a chcem rozdelit to akbvarko ktore uz mam a mam v nom labeo karasy maleho sumceka zralocieho prisavnika neonky asi 30 malych prisavnikov ktorych chcem predat lebo som ich dostala ku akvarku aj neonky a gurama a mrenku ciernopasu ktora terorizuje sumceka zralocieho.
moja otazka je ako ich mam rozdelit aby to bolo v poriadku?viem ze prisavnik miluje drevo takze drevo nejake kupim chcem sa spytat na rastlinky ake mam kupit a do ktoreho akvarka ake dat.

mam na vyber napr.
Hygrophila corymbosa
Hygrophila difformis
Vallisneria Tortissima

vsetky po 0.70€ mozem nejake s toho pouzit?alebo ake odporucate?

akvarko som kupila 84L a to stare povodne je 54L a chceli by sme casom kupit 180L ak predame to 54L.nejak nas to pohltilo a este by sme chceli chovat prisavnikov a neviete kto predava Pancierníček Trinidadský lebo aj to by sme chceli chovat.

dakujem za vsetky rady aj kritiku.

pripadne mi pomozete najst nejake odkazy velmi Vam dakujem
vivienkatka
 
Príspevky: 20
Založený: 19 Apr 2011 22:51 pm

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod martin_s » 02 Máj 2011 18:41 pm

vivienkatka napísal:... mam v nom labeo karasy maleho sumceka zralocieho prisavnika neonky asi 30 malych prisavnikov ktorych chcem predat lebo som ich dostala ku akvarku aj neonky a gurama a mrenku ciernopasu ktora terorizuje sumceka zralocieho.
... a neviete kto predava Pancierníček Trinidadský lebo aj to by sme chceli chovat.

Na toho sumceka zralocieho je aj to planovane 180l akva male. Sumcek zraloci dorasta viac ako 60cm a rastie pomerne rychlo.
S tym panciernikom trinidadskym pockaj az ked budes mat zabehnute to 180l akva kedze tiez nejde o ziadnu malinku rybku...

vivienkatka napísal:moja otazka je ako ich mam rozdelit aby to bolo v poriadku?

Najlepsie tak aby mali vytvorene adekvatne podmienky pre zivot (nemylit si s prezivanim). Ake podmienky vyzaduju si si mala zistit uz pred tym nez si si ich zaobstarala.

vivienkatka napísal:... chcem sa spytat na rastlinky ake mam kupit a do ktoreho akvarka ake dat.

Odpoved je jednoducha: Zive. Vyber druhov musis prisposobit podmienkam v tvojom akva - teplota, osvetlenie, atd. Na inspiraciu je tu dost tem v sekcii "vase akvaria", "akvarijne rastliny" a aj vo fotoalbume.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka zacala cernat

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 12:33 pm

Ja len pripomeniem:
Pravidlá diskusie napísal:11. Držím sa diskutovanej témy.


Prispevky ohladne filtra boli presunute do temy filtracia-t12283.html .
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.