Komplet rekonštrukcia



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 22 Apr 2011 19:05 pm

Ahoj,
pokúsim sa vám opísať moju situáciu.
Mám akvárko, ktorému sa nikdy nedarilo kvôli slnečnému svetlu - riasy ubližovali rastlinám, silný filter tie rastliny ešte trhal a aby nebolo málo, tak panciernici to podrývali, takže sa mi nikdy nič nechytilo, okrem Anubias Barteri Nana a Anubias Barteri, ktoré som kúpil uchytené na sopečnom kameni..
Bolo to proste akvárko založené "narýchlo" a "natrhlo", asi tak ako každý keď začína..

Teraz sa ho ale chystám sťahovať na nové miesto, a chcel by som preň nový a lepší život. No mám jeden problém - ryby. Prečo sú problém ? Akvárko komplet prejde rekonštrukciou, chcem vymeniť štrk (mal som bledý, pri ktorom sa pekne nevynímali ryby a asi ani im to nebolo najlepšie. chcel by som dať čierny). Filter tam mám už normálny, čiže bude kvázi zabehnutý. Ale aj sklo chcem komplet oškrabať od rias. Rastliny nanovo povysádzať..
A ako knižky hovoria, keď nechcem používať zázračné vodičky ktoré aj tak nefungujú, tak by bolo dobré akva aspoň mesiac zabiehať a až potom tam pustiť živých tvorov.
No v terajšom akvárku mi už žije osádka - ancistrus, panciernik, 7 neoniek. Nechcel by som o nich prísť ani ich dávať preč, no neviem ako sa z tejto situácie dostať..
Jediné miesto kam by som ich mohol dať je 12L miničko (teraz je prázdne, nič tam neni). No bojím, že tam by neprežili, ale keď dám panciernika k novým rastlinám, tak neprežijú tie..
PS : Do akva chcem dať aj "koreň", teda drevo. Kúpil som ho asi pred rokom, a vymáčaval som ho asi 2 týždne vo vani - vo vode aj v slanej vode. Už prestal púšťať farbu. Len potom mi niečo prekazilo plány a nemohol som pokračovať, tak koreň rok stál. Myslíte že ho môžem použiť hneď, alebo zase ho mám aspoň týždeň pred použitím máčať..

Vedeli by ste poradiť nejaké rastliny na začiatok ? V akva knižkách všade radia vallisnerie, ale u mňa sa im nikdy nedarilo.
Dá sa nejako barteri nana zasadiť do zeme, aby rástol na štrku ako porast do šírky ? Doteraz som to vždy mával uchytené na kamienku a z toho to šlo doboku, a potom spustilo korene, ktoré volne viseli vo vode.

Vedel by mi niekto poradiť ako sa dostať z tejto nepeknej situácie ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Reklama

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod kubko82 » 22 Apr 2011 20:11 pm

Ked popozeras tu na fore tak o zakladani akva je tu co to popisane.Ale.Ak ancistrus nieje obor 10 cm a viac tak popisane rybky to tyzden hravo zvladnu ked im zabespecis filtraciu a pravidelne im budes vymienat vodu.Pred prerabkou namoc ten koren do vody aby nasiakkol a neplaval.Co najviac vody z akva sa snaz uchovat v nejakej bandaske a aj filter by bolo dobre aby slapal v nejakej nadobe.Ked tieto veci znova pouzijes do noveho akva tak zabiehanie urychlys.Kup alebo zozen od kamarata rychlo rastuce rastlinky ako camboba egeria densa a aj valinseria.Tych rastliniek musi byt co najviac.Potom uz len svetlo a teplo.A riasozrave rybky na zaciatok.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 22 Apr 2011 21:04 pm

Tú vodu by som mohol teoreticky do niečoho uchovať.
Ancistrus je už celkom velký. Ten žije od začiatku akvárka, čiže už to budú 3 alebo 4 roky..
Koreň - okej namáčam ho. Ale pláva aj keď je namočený, neviem prečo. Ja som ho predtým mal vo vani a tak zaťažený, aby bol celý pod vodou. Ale keď som dal dole záťaž, tak plával. Čiže ho asi budem musieť uchytiť o nejakú platničku a tú zasypať štrkom.
Filter. Ten nechám počas toho sťahovania bežať v kýbli so starou vodou a hneď keď akva premiestnim a spravím, dám to naspäť, to je jasan.
To stačí so starým filtrom a časťou starej vody zabiehať len týždeň a potom môžem dať ryby naspäť ?
Riasožravé rybky - vedel by si byť konkrétnejší ? Kedysi som mal gupky a samé živorodky, ktoré údajne majú byť riasožravé, ale na skle riasy aj tak nechávali.. Živorodky ale strašne špinili vodu. Potom som "prešiel" na neživorodky, čiže tieto neónky a voda je ovela čistejšia a nezašpiní sa tak rýchlo... Čiže ak by sa dalo, tak niečo neživorodé..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod kubko82 » 22 Apr 2011 22:05 pm

Dobru robotu vedia spravit mrenky siamske krevetky black moly.Myslim ze tyzden by stacil.Ked to spravis tak ako sa patri.Koren skor ci neskor na dno padne ale moze to trvat aj mesiac.Ja ked som stahoval moje ryby tak som ich mal v detskej vanicke porozmyslaj nad niecim takym aby to ten prisavnik zvladol.Skla ani moje riasozravce moc necistia takze staru damsku pancuchu na ruku a pekne to ide dole.No pokial to nieje take zarastene ze nevidis ryby v akva
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 22 Apr 2011 22:38 pm

Porozmýšlam nad niečim. Tie 12ky mám 2. Tak do jednej šupnem neonky, tie by to mali zvládnuť.
A toho ancíka, buď mu nájdem niečo väčšie alebo ho na týždeň "požičiam" kamarátovi.

Dik za tip s tou pančuchou.

A nemáš nejaký nápad, o čo chytiť ten koreň ? Lebo štrk to asi neudrží.. Mne napadol obal z CD, tá priesvitná časť, lenže nemám to čím prišrobovať (bojím sa, že šrób zhrdzavie a bude robiť brekeke v tej vode..)
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod BarbarOSA » 22 Apr 2011 22:47 pm

remus kazdej veci sposob jesto, alebo tak nejak sa to hovori..
Neviem ci som nepostrehol, ale este si asi nezadal ziadne parametre akvarka pripadne inej techniky co sa v nom nachadza /osvetlenie, filter, vzduchovac .../..
Ked mas nejaky problem pytaj sa urcite ak to nebude odveci, alebo to tu nie je tisickrat opominane tak ti kazdy rad odpovie..

Ten strk mohol byt dost hrubej zrnitosti, alebo ho bola nizka vrstva mozno aj preto rastlinky vyplavovalo, ja mam akva z dost velkej casti osadene rastlinami, ale nestalo sa, ze by niektoru vyoral panciernicek a mam ich viacej..
Dal by sa mozno vyuzit na spodok akva, prekryt to nejakou sietkou a nato dat nejaky jemnejsi, pripadne jemnejsieho viac, netusim co mas a s cim chces pracovat..
Chce to konkretne veci popisat, co sa chystas ako co s cim kedy a preco..
Na velmi vela svojich otazok tu urcite odpoved najdes, konkretne riesenie pre to tvoje akva moze byt ale aj ine..
Zaklad je s nicim sa neunahlit..
Koren nechaj mocit hoc aj vo vedre nejakom, alebo to je jedno ak plava zatial vlozis ho do akva neskor..
Ako pisal kubko, zozen plno rastlin na zaciatok osad co najviac do akvarka nech prebehne kolobeh dusika atd atd..
Svetlo to chce tiez prisposobit podmienkam ake chces aby boli..
Je to na dlhsie, treba niekde zacat, odrazit sa a ist postupne dalej..
Drzim palce, nech sa to vydari..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod Vlado21 » 22 Apr 2011 23:32 pm

Vallisnerie maju svoje "muchy" a nie su zas az take nenarocne, najma "skrutkovite" druhy ako torta (asiatica). Maju radi tvrdsiu (KH) a zasaditejsiu vodu... Rozbehnu sa dobre v novom akvarku, ale casom ked KH a pH zide dole (inym rastlinam sa zacne darit), su nachylne na zosklovatenie a konceky listov zacnu odhnivat. Ak chces nieco podobne, osobne by som ti na rozbeh doporucil podobny typ rastliny, ktora ale zvlada vacsi rozsah parametrov vody: Sagittariu subulata alebo nenarocne stonkovky ako Bacopa moniery alebo extremne rychlo rastucu Ceratophyllum demersum. Na stahovanie zvyseneho dusiku z vody su vhodne nenarocne hladinovky ako Pistia alebo Limnobium laevigatum.

Anubias mozes upevnit na koren alebo kamen rybarskym silonom, postupne ako bude rast, pomaly zide aj ku dnu a korene sam zapusti do substratu.

Co sa tyka zivorodiek, nie je zivorodka ako zivorodka. Male gupky alebo endlerky by som si dal aj do minicka na prihnojovanie rastlin, ale mecune si nedovolim pustit ani do 100l, ked nechcem menit vodu kazdy tyzden... takze asi tak. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 23 Apr 2011 09:11 am

Tak filter tam je BluWave 03ka, viac info o ňom sa dá pozrieť tu :
http://www.ferplast.com/bluwave_eng.php
Katalógovo to má 250L/H..

Diky za tip na rastliny.
Štrk neviem presne čo zač tam bol. Mne sa zrnitosť nezdala moc velká - neboli to tie štrky 0,5cm... Ale proste tie rastliny nikdy nedržali neviem prečo. Bola to drť.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod Vlado21 » 23 Apr 2011 14:51 pm

este k tym rastlinam, ak chces skutocne nieco nenarocne a nechces to prilis preplatit, sleduj aj ponuky na burza.akva.sk
Drt by som na dno nedaval (neprirodzene, ostre hrany, moze obsahovat vapenec...), predajcovia ponukaju vela roznych riecnych kremicitych strkov (od jemno az po hrubozrnne), ktore su pre akvarko vhodnejsie a pritom vela nestoja. Samozrejme, keby si mal niekde v okoli potok s cistou vodou, da sa dobry "substrat" zohnat len za cestu tam a naspat... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 25 Apr 2011 19:17 pm

Neviem, či to je zrovna drť..
Ale kamienky nie sú okrúhle a zaoblené, ale vyzerajú ako rozbité..
Vďaka za tip na tie rastliny. Snáď sa niečo nájde..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod ivca161 » 26 Apr 2011 09:09 am

Ja ešte k tomu koreňu..Mala som rovnaký problém, koreň nechcel klesnúť, ale po dôkladnom vyvarení klesol. Odvtedy vyváram všetky korene :)
Obrázok používateľa
ivca161
 
Príspevky: 36
Obrázky: 2
Založený: 11 Jún 2010 19:56 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 26 Apr 2011 11:17 am

Môj problém je, že ten koreň nemám do čoho strčiť aby som ho v tom vyvaril :(
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 26 Apr 2011 12:29 pm

Ahoj.
Dnes som zisťoval stav "zásob" a veci okolo akvárka a našiel som doma takúto lištu.
Ak sa dobre pamätám, mala by ísť na spodok akvária ako okrasná. Ale akosi mi nedáva logiku to, ako tá lišta vyzerá.
Potreboval by som od vás teda radu, či to mám vôbec použiť a ako. Teda lištu by som chcel, ale toto neviem neviem.

Pozrite si fotky a bude vám všetko jasné.
Ale na opis. Akvárko má rozmer 60x30cm. Ten obdĺžnik má väčší rozmer 60x30 čiže do toho by prišlo akvárko. Ale zospodu je to menšie. To mám niečim vypodložiť, alebo dať dnu menšiu dosku ? Kam polistyrén atď..
Veď kebyže tam nič nedám, tak celá váha akvária leží len na tej umelej hmote.
Veď pozrite fotky.
https://picasaweb.google.com/117746092026643223817/AkvariumLista?authkey=Gv1sRgCMikst_E-ZrlrgE&feat=directlink

Prípadne na čo to je, ako sa to používa...
Lebo jediné funkčné riešenie na čo by to bolo možno dobré mi napadá, že na vrch akvárka a do toho trošku menšieho výrezu krycie sklo. Ale keďže k akva bol aj kryt s osvetlením, túto možnosť som vylúčil..
Pre úplnosť prikladám aj profil - náčrtok ako to celé vyzerá.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/3K2Dxu7hMNe3outxAizMkcgWBTu6_KzPR0e-7mYFy6Q?feat=directlink
Je to prierez toho profilu. Takto je to dokola celý obdĺžnik. To znamená, že ten menší obdĺžnik na druhej strane má povedze 28*58cm, keďže ten výstupok ako vidno z náčrtka má 1cm.


Fakt mi to nejde do hlavy. Za pomoc budem vďačný.
Ak nebudete rozumieť obrázkom, kludne hodím ďalšie.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod playman22 » 26 Apr 2011 18:37 pm

podla mna je to lista na vrch akvarka otoc to dole hlavou (opacne ako mas na nakrese) a skus to nasunut na vrch akvarka a uvidis :)
Prílohy
prierez.JPG
takto :)
prierez.JPG (10.16 KiB) Zobrazená 15239 krát
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 26 Apr 2011 19:04 pm

Ved samozrejme, musí to sadnúť, lebo akvárko je dole rovnako široké ako hore..
Len mi to nedáva logiku, že na čo to dávali do setu potom aj s krytom osvetlenia. Lebo ten kryt nejde nasadiť ani na toto..

Ale niekde som to videl predávať takéto lišty, na internete, ale nikde nebol detail ani nákres..

Asi ale nebudem riskovať, a položím AQ na teploizolačnú podložku a bude..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod playman22 » 26 Apr 2011 19:15 pm

vsak odrez nepotrebnu cast a mas z toho dolnu listu...
no podlozku daj pod akvarko v kazdom pripade ;-)
Prílohy
prierez.JPG
Takto :)
prierez.JPG (7.65 KiB) Zobrazená 15227 krát
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 26 Apr 2011 19:18 pm

No, hej..
A ten milimeter nebude vadiť ? Že kraj akvárka na umelej hmote a podstava "vo vzduchu"..

Inak nad tým som rozmýšlal, len neviem čím by som to pekne odrezal..
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod playman22 » 26 Apr 2011 19:39 pm

no neviem, ci by so mnou ostatny suhlasili, ale polystyren sa aj tak trosku stlaci, kde bude velky tlak a neviem, ze ci si uz videl v akvaristike regale, lebo niekde to maju tak, ze pod akvarkom vobec nic nieje, len po stranach L-kovy profil a cele akva drzia 2-3 cm dookola na spodku a je "vovzduchu" takze by to nemalo vadit :) ked som napisal blbost, tak ma kludne ukamenujte :)
skus pouzit pajkovacku s tenkym drotikom (niekde kde je prievan), alebo narez vnutorne hrany, skus ohnut a potom vyrovnat 20x za sebou a mozno sa ta vnutorna strana odlomi... zalezi od toho, ze co je to za umelu hmotu...
(tak by som to robil ja, ale niekto mozno poradi lepsie + za sposobene skody po postupe podla tohto navodu nerucim :lol: )
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 26 Apr 2011 20:41 pm

O pájkovačky sa "potkýňam" v izbe, tak snaď niečo vymyslím :)
Vďaka za nápady.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod playman22 » 26 Apr 2011 20:51 pm

nz ;-) potom daj vediet, ze ako to dopadlo...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 28 Apr 2011 07:39 am

Nie je tu nik skúsenejší, kto by vedel povedať - "ja to tak mám, vydrží to", alebo "nerob to tak, známemu to prdlo a puklo akvárko".. ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod R-Ha » 28 Apr 2011 10:55 am

remus to bude asi spodná lišta pod akva.
Obrázok
Ja mám takto 63l. akvárko od decembra a drží.
Obrázok používateľa
R-Ha
 
Príspevky: 121
Obrázky: 17
Založený: 02 Jan 2011 23:36 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod remus » 28 Apr 2011 21:52 pm

63 ?
Nemáš rovnaké akvárko ako ja ?
Hornbach Set 60x30x35cm, Filter Eheim, Osvetlenie s trubicou Silvana, sietka, zakladna chemia.. ?
A tá tvoja lišta má rovnaký tvar ? Myslím prierez, ako tá moja ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Komplet rekonštrukcia

Odoslaťod R-Ha » 28 Apr 2011 22:19 pm

Áno, myslím že to bude to isté akvárko.
Lišta neviem presne ako vyzerá lebo akvárium som ja neumiestňoval a ani som tú lištu nevidel bez nádrže.
Z krytu som vybral elektroniku a namiesto toho som pridal ešte jednu trubicu. Tlmivky mám položené za akváriom.
Obrázok používateľa
R-Ha
 
Príspevky: 121
Obrázky: 17
Založený: 02 Jan 2011 23:36 pm
Bydlisko: Prievidza

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.