Ako zmakcit vodu?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod skala » 09 Mar 2008 22:14 pm

netesi ma (vadi mi) sposob (forma) akym diskutujete a cudujem sa mu. skoda, sekol som sa. ja sa ospravedlnujem za slovo kravina
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Odoslaťod majko » 10 Mar 2008 08:38 am

Skala co konkretne mas na mysli ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 10 Mar 2008 09:26 am

Ano aj mne vadi sposob diskusie, pretoze ked polozim otazku ze chcem XYZ a aby mi odpovedal len ten, co s tym ma naozaj skusenost, tak mi odpise niekto v style:" v zivote som o tom nepocul ale nemohlo by to byt takto ze ABC ?" Pricom samozrejme ABC je absolutne mimo XYZ :(

:) ale s tym sa v diskusii ratat musi ;) Clovek sa len musi naucit "oddelit zrno od pliev" a najst si v tych radach nieco co mu naozaj pomoze. Mne pomohol vikino, rada jednoducha a ucinna, vdaka za nu :) Aspom vidno kolko teorie je treba aby sa nasla jedna prakticka rada :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skala » 10 Mar 2008 11:09 am

norman, horsie si to uz napisat nemohol. je zaujimave, ze ty predpokladas, co druhy vie a s cim ma skusenost. to je osudova chyba. asi aj vies, co si myslim. ak by si to teraz vedel, tak by si vedel, ze si ale riadne hlboko

mne je fuk, kto ma pravdu. ja som sa ti snazil a veci pomoct/vyriesit. ty si to odmietol. vadi, ale nie mne :-))

a ak chces odpoved od XYZ, tak sa ho nepytaj na fore, alebo napis, ze chces odpoved od XYZ - to je strasne jednoduche. len sa obavam, ze potom by ti ani vikino nenapisal.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod Norman » 10 Mar 2008 11:29 am

skala: keby si sa mi snazil pomoct neodpovedal by si na nieco uplne ine, co s mojim dotazom nema nic spolocne (organika vo vode, CO2, ...) ale odpovedal by si nieco k veci. Vobec ale absolutne vobec si nepochopil moj posledny prispevok. Nepisal som v nom, ze chcem odpoved od cloveka XYZ ale odpoved na otazku XYZ, kde XYZ v mojom pripade v tejto teme znamenalo body 1., 2. a 3. v mojej otazke "ako mam postupovat pri zmene pomeru H/OH vo vystupnej demineralizovanej vode" ;) Pytal som sa prave v teme ako zmekcit vodu a nie v teme ako znizit pH, pretoze metody znizenia pH su mi dobre zname ;) a nemaju nic spolocne s mojimi tromi bodmi ;)

PS: ano predpokladam co druhy vie na zaklade toho ze mi odpise v style "nemam o tom ani sajn ale co ked je to takto", alebo "no, ja by som ti radil skusit to na co si sa vobnec nepytal" :D alebo "mam s tym dlhorocne skusenosti a mozem ti k tomu poradit toto" ;)

PS2: keby som sa riadil odpovedami na moje otazky ktore mi da niekto v teme behom prvych 24h ako to robi vacsina "novacikov" tak by som davno s akvaristikou skoncil :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod boyhell » 14 Mar 2011 23:29 pm

ja som to dneska zmakcil vodu tak ze som nechal zovret liter vody, nalial som ho do sklennej nadoby na caj a nechal vychladnut. potom som zobral iba hadicku a odsal vody zo "stredu" . na vrchu bol biely povlak a na dne este horsi. Som z piestan tu mame tvrdu vodu mozno az 40GH ale nemam ani sajnu ako som tuto vodu zmakcil ale urcite o 40% minimalne lebo v nadobe po odsati vody ostal dobry bordel :D
boyhell
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Feb 2011 23:27 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Dusky » 13 Apr 2011 10:17 am

vie mi teda niekto poradit normalny lahky sposob zmakcenia vody? lebo aj ked som precital tuto temu zapana neviem ako to mam teda spravit :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2011 11:39 am

ku nam do firmy vozia vodu z aquapro.sk tak ze ci je idealna aj do akva?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

fyzikalny zmäkčovač vody

Odoslaťod Dusky » 17 Apr 2011 20:50 pm

zdravim, ma niekto skusenost s tymto pristrojom?

http://www.mojavoda.sk/Fyzikalne-zmakco ... _info.html
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: fyzikalny zmäkčovač vody

Odoslaťod Ajven » 17 Apr 2011 21:14 pm

Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: fyzikalny zmäkčovač vody

Odoslaťod Giftzahn » 18 Apr 2011 08:40 am

@dusky: njn, ja ti neviem ...vsetko nasvedcuje tomu ze je to 50 EUR vyhodenych von oknom ... ono, toto zazracne zariadenie spada tak do kategorie "Snake Oil" produkt :mrgreen: pokial chces vodu upravovat tak uz od tych 50 EUR sa da zohnat reverzna osmoza ... a ta zarucene funguje .. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Poly » 18 Apr 2011 14:16 pm

Magneticky zmakcovac je pseudoveda :D Podla mna to nefunguje, dokazuje to aj viacero studii :) Vypytat 50€ za kus magnetu :evil: :!: Alebo dokonca zaplatit 50€ za kus magnetu... :|
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_water_treatment
Jednoduchy a lacny sposob zmakcenia pre akvaristicke potreby neexistuje - prevaranie je drahe a zbavis sa tvrdosti len ciastocne. Ak chces zmakcit 1-2 litre vody, tak to je OK, ale desiatky litrov mesacne pre akvarium sa ekonomicky zmakcit varenim nedaju. V tvojom pripade by som uvazoval o reverznej osmoze.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Dusky » 23 Apr 2011 22:34 pm

nasiel som na nete toto na zmekcenie vody, myslite ze je to ucinne?
http://www.shop-mania.sk/nakupovat~onli ... 52581.html
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod triscene » 23 Apr 2011 23:47 pm

hlavne kasli na gycove farebne piesky a sutre, chod prirodzenou cestou riecneho strku atd.

Takisto som zvedavy ze ake a kolko ma rastlin, objem akva atd. Skalare potrebuju vysoke akva, aspon 50 cm co pochybujem ze mas.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Dusky » 23 Apr 2011 23:54 pm

no to nie je gycovy farebny piesok, je to cierna cadicova drt, aspon myslim ze cadicova, ale je to drt, a je prirodny, mam tam napr. zastupcov rodov : hygrophily asi tri druhy: Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma "variabilis", Hygrophila pinnatifida, cryptocoryny 4 druhy, valisneria, echinodorusy 2 druhy, rotala, Heteranthera zosterifolia, Egeria densa, Microsorum pteropus, anubiasy 2 druhy, Ludwigia repens "rubin", Sagittaria subulata , Hydrocotyle verticillata , Alternanthera reineckii "Pink" (roseafolia), mam 50 cm hruby rozmer, cisty asi 35-40, ale ja mam obycajne skalare, a tym to vphode staci
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod yooda » 27 Aug 2014 11:48 am

skusal niekto z vas znizovat tvrdost vody v akvariu pomocou Brity patronou maxtra? neviem aky velky ucinok to ma, je vobec mozne taku vodu pouzit?
yooda
 
Príspevky: 107
Obrázky: 0
Založený: 22 Júl 2013 16:42 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Raviolka » 27 Aug 2014 12:25 pm

Zkus vyhledávání :idea:
Brita a podobné iontoměniče můžou mít příznivý vliv na výsledky testů tvrdosti, ale už bych pochybovala o vlivu na ryby a rostliny. Ono záleží na tom, proč vlastně chceš tvrdost snižovat a co si pod tím změkčením konkrétně představuješ.
Pokud vyměníš např. vápník za sodík, změní to vlastnosti vody i výsledky testu. Teď ještě je potřeba si ujasnit, jestli je to zrovna ten vápník, který nám v akváriu "překáží"? Pro biologické pochody je důležitý osmotický tlak (velmi zjednodušeně vodivost), poměr zastoupení různých prvků, ale samozřejmě i koncentrace jednotlivých látek, to nepopírám. To je něco jiného než zlepšit chuťové vlastnosti vody a zabránit vzniku usazenin v domácnosti :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod aquadesign1 » 27 Aug 2014 13:38 pm

Testoval som hodnoty vstupnej vody a po uprave cez Britu (resp. kanvicu z DM - cena 12Eur je zo skla a patrona 1 ks 3Eur)

DH pred: 25
DH po: 7

cize co sa tyka tvrdosti vody, tak ju dost vyrazne znizuje, ostatne hodnoty viacmenej podobne ako vstup resp. mierne
zlepsenie

Pouzivam pre Amazonku a subjektivne musim povedat, ze ako rastlinam tak aj rybam prospieva. Kazdopadne najjednoduchsia cesta v domacich podmienkach k znizeniu tvrdosti (samozrejme ak niekto meni tyzdene 100l vody tak asi uz nepouzitelne)
aquadesign1
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Aug 2014 13:26 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod triscene » 27 Aug 2014 14:21 pm

co je DH?
ja poznam GH a potom KH...pochybujem ze filtrovacia kanvica zmekci o tolko vodu.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod aquadesign1 » 27 Aug 2014 14:59 pm

sorry preklep GH

pochybovat mozes, merane testami od Tetry (3x) sam som bol prekvapeny ze az tak to zrazilo. Kedze som o tejto teme prehladal
kopec prispevkov a vsade boli len dohady, tak som kupil kanvicu (v najhorsom na kavu) ale teraz uz aj do akvarka
aquadesign1
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Aug 2014 13:26 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod triscene » 27 Aug 2014 15:45 pm

ako ja ti to neberem, len neviem ako moc reprezentativne su tieto testy.
nemeriam uz par rokov, pouzivam vodu z RO s nulovou vodivostou a miesam Salty Shrimop GH Mineral Plus do TDS okolo 120.
To by mi malo davat GH okolo 4. mam polkilove balenie ktore mi vydrzi asi dozivotne, ostalo mi este z cias CRS/CBS a pouzivam ho teraz pri Rili.
ak je GH 7, je to uz odost fajn. otazne je ze ta patrona aku ma zivotnost.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Laci314 » 12 Feb 2015 11:46 am

Nazdar chlapci, tuto temu citam asi 3 hodiny. 6-tu a 7-mu stranu som preskocil. Je mimo mojho chapania :D neviem ci dam otazku do spravnej temy ale chcel by som vediet, ci existuje nejaky vzorec na vypocet podielu vody z RO s vodovodnej ked chcem dosiahnut urcitu hodnotu GH ? Niekde sa to zmienovalo no neviem to najst. Hodnoty vody zmeram do vecera mi maju prist kvapkove testy na PH KH GH od sery. Dik za info
Laci314
 
Príspevky: 18
Založený: 05 Feb 2015 01:27 am

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod martin_s » 12 Feb 2015 13:31 pm

Vypocitat sa to da jednoducho, lem musis poznat vstupne hodnoty oboch... Stale plati c1.V1+c2.V2=c3.V3 , resp. w1.m1+w2.m2=w3.m3
1 je povedzme vodovodna voda, 2 voda z RO, 3 vystupna voda ktoru chces dosiahnut.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Laci314 » 12 Feb 2015 14:23 pm

Dik ale nerozumiem tym bodkam :) je to krat alebo podiel ? :D poprosim o dovysvetlenie. Dik :)
Laci314
 
Príspevky: 18
Založený: 05 Feb 2015 01:27 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.