Externy canistrovy filter - vyroba - otazky



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod Gogi » 21 Okt 2010 01:50 am

silikon na tom plaste nedrzi, aj ked som ho nagindzil vela tak mal tendenciu sa odlepit, zvlast ked je tam hadica iba prestrcena cez dieru tak tam bude vzdy vznikat neaka snaha o ohyb hadice, s elektrikarskou prechodkou je hadica nadherne pevno zafixovana a clovek sa nemusi bat ani manipulacie s filtrom,
ak by si fakt nechcel prechodky tak potom by som skor odporucil hadicu najprv prilepit sekundovym lepidlom, tak aby toto lepidlo malo "na starosti" mechanicku pevnost a az potom utesnit silikonom, ktory by mal na starosti iba vodotesnost
este dodam ze som musel utesnit aj samotne elektrikarske prechodky takou silikonovou podlozkou lebo mi popod ne pretekalo
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Reklama

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod tomsk1 » 22 Okt 2010 19:06 pm

hitmanius napísal:ako sa lepia potom tie diery okolo vstupov a vystupov? Co to je...silikon?


Pokial chces mat filter ako na obrazku (co si prilozil v tvojom prvom prispevku), pri alebo za akvariom, tak by bolo jednoduchsie namiesto mini kanistroveho filtra spravit iny typ napr. taky, na zaklade spojenych nadob. Usetris si starosti s lepenim hadic...
Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod noiseless » 22 Okt 2010 19:09 pm

len to musí byť hladina vody vo výške akvária, a to by mi asi nevyhovovalo, lebo by to bolo vidiet .. i keď ... ak by sa mi podarilo zohnať takú nádobu, tak by som sa na to možno dal nahovoriť :D
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod camo » 17 Jan 2011 12:54 pm

Zdravím, mám jednu technickú otázku:
Aký musí byť priemer(prierez) filtračného valca s molitanom a ostatnými filtračnými hmotami, aby sa čerpadlo nepreťažovalo, keď bude cez to nasávať. Dajme tomu, že chcem prefiltrovať 300l za hodinu. Tie hmoty kladú nejaký odpor ako som pochopil. A priemer hadice vzhľadom k výkonu je tiež nejako podmienený??? Jestvuje nejaký matematický vzťah???
Vďaka za odpoveď.
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod dodofix » 17 Jan 2011 14:17 pm

ked uz ides na to matematicky - zarataj aj strukturu filtracnej hmoty (inak sa bude spravat hruby molitan, inak jemny), dalej je treba zapocitat casovu zavislost zanasania filtracnym medii bordelom, tiez narast ich objemu vzhladom na osidlenie bakteriami, samozrejme nezabudnut na vysku do ktorej musi cerpadlo vodu vytlacit ...

ale vazne ... ked chces prefiltrovat 300l/h kupis cerpadlo s 300l/h, vacsinou to staci, alebo cosi vykonnejsie s moznostou regulacie ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod chnuro » 29 Jan 2011 12:48 pm

Caute,

robil som si vlastny filter do minička a tento článok ma dosť inšpiroval, tak považujem za povinnosť voči ostatným podeliť sa o moje skúsenosti a riešenia. Filter je už niekoľko týždňov v prevádzke a ani kvapka nepresiakla.

filter som popísal a detailnejšie fotil v týchto príspevkoch:
mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195.html#p174921
mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195-24.html#p175104

Čo sa týka filtračných náplní inšpirovalo ma toto:
Kód: Vybrať všetko
http://www.bigcichlids.estranky.sk/clanky/clanky/vnutorny-filter-mae-in-mephistocichlids


Myslím, že jedným z dôvodov presakovania filtra bola "šišatá" filtračná vata. Ak sa len vlásoček dostal k tesneniu počas zatvárania, ráno bol filter "pocikaný" :-D

V príspevkoch som asi spomenul, že s konštrukcia sa mi zdá prehnane komplikovaná (ale tesní perfektne ;-) ). Nevýhodou je, že po každom otvorení by sa malo premazať tesnenie silikónovou vazelínou, čo zvyšuje cenu údržby.
Zaujímalo by ma, či niekoho napadlo vybrať originál tesnenie a vyrobiť nové napr z O-krúžku na mieru (strihnúť presnú dĺžku tesnenia a zlepiť ho lepidlom na to určeným).

Neviem, kedy sa k tomu dostanem, ale chcel by som to vyskúšať (zatiaľ nemám také lepidlo). Vo filtri by som chcel vytvoriť dostatočne veľkú komoru, aby som tam zmestil aj ohrievač s termostatom, lebo v miničku je akákoľvek technika ťažko maskovateľná. Za týmto účelom mám kúpenú TESCO dózu na špagety (naozaj sa pod takým názvom predáva).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod chnuro » 29 Jan 2011 12:53 pm

tomsk1 napísal:Tak ja som si vyrobil takyto externy filter a som nadmieru spokojny. Riskol som to s kovovymi prechodkami nakolko plastove bolo nemozne zohnat :twisted:
Obrázok Obrázok Obrázok


tomsk1, Tvoj nápad sa mi velmi páči. Mohol by si mi prosim prezradit, co je to za nadobu a kde sa k takemu niecomu dostanem? Ten vrchnak je na zavit? Dik
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA


Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod chnuro » 29 Jan 2011 21:14 pm

Vyzera to velmi zauimavo, len pre minicko su to vsetko velke nadoby. Mam cerpadielko 200L/h, 16L akva. Nadoba nad 5L je myslim zbytocnost.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod Milan666 » 30 Jan 2011 10:31 am

No tie ceny?! nechápem, čo je na plaste také drahé?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod dodofix » 30 Jan 2011 14:29 pm

co ja viem ohladom tych cien - medicinsky odpad. sud na 25L za 20EUR - 2L nadoba v TESCU, Baumaxe (znackova) cca 8 EUR ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod tomsk1 » 30 Jan 2011 15:41 pm

chnuro napísal:tomsk1, Tvoj nápad sa mi velmi páči. Mohol by si mi prosim prezradit, co je to za nadobu a kde sa k takemu niecomu dostanem? Ten vrchnak je na zavit? Dik


Ahoj, tak tu nadobu som nasiel v domacich potrebach zastrcenu v kute :D
http://www.kinekus.sk/barel-30l-sir-hrd ... 08952700VD

Ale pozor, neviem ci som mal len vadny kus ale vrchnak, hoci je na zavit s tesnenim, trochu prepustal tak som musel dodatocne dorobit tesnenie, nic zlozite ale treba si na to dat pozor. Je velmi dolezite 100% tesnenie uzaveru pre spravnu funkcnost filtra.

Ak by som mal opat vyberat nadobu pre filter tak uz by som radsej siahol po tejto
http://www.kinekus.sk/barel-25l-uh-sir- ... 08961200VD

Avsak najidealnejsi sa mi javi tento barel
http://www.b2bpartner.sk/productdetails ... mno=279024

...podla tohto navodu to vyzera bezproblemovo aj s tesnenim, aj s udrzbou
http://www.andrejakva.wbl.sk/Vyroba-von ... iltra.html

Vela zdaru zelam.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod playman22 » 14 Apr 2011 20:21 pm

mna by zaujimalo, ze ci pri tychto dvoch verziach filtra musi byt nejaky rozdiel vo vykone cerpadla, pripadne, ci ma niektora verzia nejaku vyhodu oproti druhej... pri oboch je objem filtra a filtracneho media rovnaky a su uzavrete ;-) (predpokladam, ze su obe lepsie, nez celoskleneny biofilter, uz len preto, lebo je to uzavrety okruh a teda netreba silne cerpadlo, cize menej wattov)
V.1
BigFilter1.jpg

V.2
BigFilter2.jpg
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod tomsk1 » 14 Apr 2011 23:52 pm

Mne sa to zda rovnake :) v prvej verzii si tu nadobu len natiahol... S tym cerpadlom mas pravdu, mne slabucky Aquael Circulator 350 vytlaci v tlakovom filtri vodu do vysky 70cm bez problemov a este zo znacnym prietokom. ked som ho skusal len tak vo vedre tak sotva vytlacil vodu v hadicke do vysky 30cm.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod playman22 » 15 Apr 2011 15:29 pm

ten Aquael Circulator 350 mas v tom 30L kanistrovom filtri?
nieco podobne sa chystam urobit aj ja, len z 50L kanistra
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod tomsk1 » 15 Apr 2011 17:28 pm

Presne tak :) a vela zdaru pri vyrobe, staci si len dat pozor na vodotesnost toho kanistra pretoze v nom vznikne urcity tlak. Najlepsie je, ak je stena toho barelu trochu priesvitna nech je vidno hladinu vody, da sa tak odpozorovat ci hladina stupa. Ak by stupala tak to znamena ze je niekde netesnost.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod playman22 » 26 Apr 2011 02:11 am

a vedel by mi poradit niekto aku ma mat trubka, alebo hadica priemer, aby mala dostatocny prietok aj pri slabom cerpadle? (540 L malawi) nakoniec predsa len nedam navrtat akvarko a pritok a odtok bude rieseny pvc trubkou v tvare U co bude visiet na zadnej stene v dvoch rohoch... uz len vediet aky priemer trubiek/hadic, ake cerpadlo a ake ventily...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod papar » 03 Máj 2011 22:28 pm

ahojte
aké mate skúsenosti,,robím si externý filter- uzavretý zo skla,,,,je lepšie mať privodnu hadicu s väčším priemerom ako odtokovú ???

odtokovú mám 12 mm a aj prítokovú,, prítokovú ale chcem zmeniť na 16 mm,,dĺžka hadíc je do 1 m,,má to vôbec význam meniť prítokovú hadicu na 16 mm ??? čerpadlo je o výkone 650 - 800 l/h
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod vlasto1984 » 21 Jún 2011 20:05 pm

ahojte robil som kanistrovy filter podobny ako tomsk1 z takehoto barelu podobneho akurat je priesvitny http://www.b2bpartner.sk/productdetails ... mno=279024 ked zapnem cerpadlo voda v bareli mi klesa ked vypnem stupa vrchnak mi pravde podobne zle tesni nemate neaku radu ako to utesnit ? dik moc
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod Poly » 21 Jún 2011 20:38 pm

papar: Cim hrubsie a kratsie hadice, tym lepsie. Ak mas jednu hadicu hrubsiu, je lepsie ju dat na nasavaciu cast.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod playman22 » 21 Jún 2011 21:01 pm

vlasto1984 napísal:ahojte robil som kanistrovy filter podobny ako tomsk1 z takehoto barelu podobneho akurat je priesvitny http://www.b2bpartner.sk/productdetails ... mno=279024 ked zapnem cerpadlo voda v bareli mi klesa ked vypnem stupa vrchnak mi pravde podobne zle tesni nemate neaku radu ako to utesnit ? dik moc


bud nan zozenies nejake tesnenie, alebo si ho vyrobis napr z gumi alebo silikonu...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod vlasto1984 » 21 Jún 2011 21:11 pm

playman22 : mal si aj ty podobny problem ? to tesnenie dat do vyka alebo na barel ? dik moc zatial
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod aughostino » 22 Jún 2011 19:25 pm

aku velkost nadoby zvolit pre cca 250L akva? je na to nejaky prepocet?
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Externy canistrovy filter - vyroba - otazky

Odoslaťod playman22 » 22 Jún 2011 19:49 pm

v akva nie, ale na chate mame niekolko sudov a tam bol takyto problem, ze prepustali dnu vzduch a riesilo sa to silikonom, ale akym, to neviem, lebo to robil dedkov kamos... ale je pruzny a zevraj zdraviu nezavadny (je v nich pitna voda,takze dufam)
naneseny je do medzery na veku medzi zavitom a takou vystupujucou castou, cize ked sa veko zatoci, tak je ten silikon natlaceny tesne na hranu sudu... ale tie niesu take ako tvoj... ten neviem ake ma moznosti naniest silikon...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.