Drevá - samorasty v akvariu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod marlo » 14 Apr 2003 11:06 am

pekne dreva maju/mavali v HRONBACHU V Brne
ale uz sa stava aj tu v BA ze vraj Hornbach tak sa nehame prekvapit
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod kubrik » 15 Máj 2003 09:22 am

milan napísal:8) hosi a vyvarate to v slanej vode ?
treba tam dat hrst soli a na maly plyn a dlho aspon tri hodiny



caute

ohladne korenov: na co ta sol :?: pusti to farbivo alebo koli dezinfekcii.

ten moj mam v hrnci uz asi mesiac a bol vyvareny 3-4 krat a este furt pusta farbivo.
:roll: :roll: :roll:
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod milan » 16 Máj 2003 16:15 pm

kubrik pusti to aj trochu farbivo ale hlavne koli dezinfikacii a ked ten tvoj stale pusta tak asi pravdepodobne nemas dobri koren to znamena ze nebol riadne vysuseny ked si ho kupil musi byt lahki ako uhlie potom nasiakne cistou vodou a nepusta skoro nic po vyvareni
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod kubrik » 16 Máj 2003 16:31 pm

no lahky veru nebol. ale on toho az tolko nepusta ale cira voda to nie je.
je nejake riesenie - dlho varit alebo take nieco.

v akvariu sa sam "neodfarby"?
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod jojko » 16 Máj 2003 21:16 pm

ja som korene vzdy bral z prirody a nikdy som nemal problemy. posledny co mam tak 3 roky z oravske priehrady zapacil sa tak som ho vycistil odstranil koru hadam aj prevaril :oops: teraz neviem je super ziaden sliz ani zapach :wink:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod fero » 19 Máj 2003 06:31 am

Ja mam 4 korene, MOPANI - africke drevo, kupil som ich v predajni v Poprade. Prevaral som, nechaval vyluhovat v cistej vode. Farbi stale, uz asi 2 roky. Nie velmi intenzivne, ale stale. Ale zasa rybicky maju omnoho krajsie farby, ked voda je trosku dohneda. Aspon sa mi to zda. :lol: Kedze pravidelne menim vodu, tak voda je len slabucko hneda.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod dlhy » 19 Máj 2003 08:41 am

Ja mám tiež MOPANI (rok), slabučko luhoval, ale keď mi "vybuchla" v akvarku riasa, vydrhol som ho starou zubnou kefkou, riadne pooplachoval a už nefarbí. :P
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Astrid » 19 Máj 2003 14:42 pm

Ahoj
Ja som si kupila v sobotu dva take mensie korene (neviem, aky druh) v Biotope. Oba boli po 50 Sk. Jeden bol lahsi, druhy trosku tazsi, ale nie ovela. V sobotu som ich varila v hrnci so slanou vodou 4,5 hodiny (trikrat po hodine a pol). Potom som dala korene do vedra s vodou a nechala tak jeden den. Korene neplavali- nasiakli vodou a padali ku dnu, ale zafarbili vodu vo vedre. A aj pustili take "spinky" - malicke kusky dreva.
V nedelu som celu proceruru zopakovala- varila som trikrat po hodine a pol v slanej vode (raz som zabudla pridat sol)- zakazdym som vyliala hnedu vodu. Opät som dala korene do vedra s vodou. Dnes som si vsimla, ze je opät hneda (nie nejak extra, ale predsa) a vo vedre boli opät kusocky dreva (uplne malicke).
Teda som vybrala korene z vedra a tvrdou kefkou kefovala pod tecucou vodou. Kopa toho zisla dole, ale urcite tam toho dost ostalo. Mam pocit, ze by som to mohla robit donekonecna- ako aj to varenie. Dnes celu proceduru varenia este raz zopakujem a uvidim, ci to bude mat nejaky ucinok.
Inak otec vravi, ze ked to nefarbi tak strasne, tak ze to filter prefiltruje. Ale o tom mam dost silne pochybnosti.
Naposledy upravil Astrid dňa 19 Máj 2003 15:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod salik » 19 Máj 2003 15:06 pm

astrid, je to zbytocne, mozes to "kuchtit" aj "rok", pustat to bude stale, daj to do akvarka, cim dlhsie bude vo vode - tym bude slabsie farbit, filter ti nepomoze, jedine ak tam das aktivne uhlie - to farbu vstrebe
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod marlo » 19 Máj 2003 15:11 pm

este ti moze pomoct aj to ze ho nechas v tom kybli ...cca mesiac...potom oplachnes a das do akva.....
Naposledy upravil marlo dňa 19 Máj 2003 17:05 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Astrid » 19 Máj 2003 15:15 pm

A co tie male kusky dreva, co to pusta. Nebude to vadit? Zjedia to prisavnici?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 19 Máj 2003 15:22 pm

ten koren co som kupil asi pred 2mesiacmi som asi 3xvaril u babky cez velku noc lebo doma nemam taky velky hrniec :)
potom som ho nechal len v kybli s cistou vodou asi 1-2tyzdne farbil vodu
a potom uz prestal
to iste s kokosom
zda sa mi ze tie korene s kokosy a podobne bio veci staci par-krat vyvarit a potom uz nechat len mocit skor-ci-neskor farbit prestanu
varil som to so solou ale nie v nasytenom roztoku
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Astrid » 19 Máj 2003 15:27 pm

Si ma teda potesil, Atilla. Teda to hadam prestane farbit, ked ich necham vo vode dlhsie. Vyskusam to- dnes ich este budem varit- potom ich necham na tyzden vo vedre s vodou- uvidim vysledok.
A samozrejme ani ja ich nevarim v satytenom roztoku! Do kazdej "varky" dam asi tak za jednu- dve polievkove lyzice soli.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod barky » 19 Máj 2003 16:30 pm

Preboha naco vyvaras kokosovy orech? Ja ich mam v akvariach par a nie su s nimi absolutne ziadne problemy, nemusis mat strach ze by si mal nejake problemy.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod fero » 20 Máj 2003 06:29 am

Astrid napísal:A co tie male kusky dreva, co to pusta. Nebude to vadit? Zjedia to prisavnici?


Tie male kusky dreva urcite prestanu opadavat. A tie, ktore plavaju, mozes bud vyzbierat, alebo pockaj kym ich filter "neodprace".
Mne korene trocha vodu farbia. Pisal som to nedavno a vobec mi to nevadi. Voda nesmrdi, nie je mutna, ... len trochu dohneda.
Vyvaranie som po niekolkych hodinach vzdal. :?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 20 Máj 2003 08:58 am

barky : to nepoznas moj kokos :) zafarbil mi vodu vo vedre tak ze keby to bolo v akvarku tak nevidim rybky
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Martin » 20 Máj 2003 13:49 pm

Ja co som kupil koren aj s milanom,najprv sme ho vyvarili v slanej vode asi 4 hodiny,potom sa macal vo vode asi 4 dni a potom sme ho dali do akvaria.Teraz s nim nemam ziadne problemi.Nepusta ziaden sliz,akurat farbi trochu vodu ale ja si myslim,ze to je prirodzene a ze to tak ma byt. :lol:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod kubrik » 22 Máj 2003 10:05 am

Astrid napísal:Si ma teda potesil, Atilla. Teda to hadam prestane farbit, ked ich necham vo vode dlhsie. Vyskusam to- dnes ich este budem varit- potom ich necham na tyzden vo vedre s vodou- uvidim vysledok.
A samozrejme ani ja ich nevarim v satytenom roztoku! Do kazdej "varky" dam asi tak za jednu- dve polievkove lyzice soli.


:arrow: Vyvaral som moj koren asi 5 krat aj v soli aj bez a este aj pri piatom pustal farbu, tak som to vzdal a pichol ho do akvarka a zatial pohoda.
a tie kusky dreva tam kludne nechaj a ktore vyplavu pozbieraj sietkou.
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Astrid » 23 Máj 2003 20:21 pm

Takze korene som este posledny krat vyvarila, zakazdym som zliala hnedu vodu. Potom som ho dala na 2 dni do 7 litroveho vedra s vodou- vyliala som mierne zltu vodu. Potom som korene dala znova do vody- uz je to druhy den a nefarbia! Dufam, ze ani nebudu :)
Takze moja teoria je asi takato: korene maju v sebe urcite mnozstvo farbiva, ktore pustaju do vody. Ak su cely cas v akvariovej vode (25 C), budu pustat aj dva roky. Tym, ze sa varia, uvolni sa naraz velke mnozstvo farby- cim dlhsie sa varia, tym viac sa jej uvolni. Az sa to dostane do takeho stadia, ze vodu 100 C farbi, ale beznu akvariovu 25 C nie, alebo aspon nie nejak extra viditelne. Co je dufam, moj priklad. Inak kazdy koren by mal byt podla mna vyvareny aspon nejaky cas, kvoli dezinfekcii. Inak moze vytvorit nejaky ten sliz a moze smrdiel ako cpavok, zabit ryby atd (co popisali ini). Takze ked som tie moje dva vyvarala 10 hodin a uz nefarbia (a hadam ani nebudu farbit) vodu, mozno by som ich mohla skusit dat do akvaria. Aj ked asi budem opatrna- pockam este take 2 dni, ci sa nic nezmeni a potom dam, ale najprv len jeden do jedneho akvaria. Na skusku, aby som videla, co (ak nieco) to urobi.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Astrid » 01 Jún 2003 19:02 pm

No takze tie moje korene po 5 dnoch mierne sfarbili vodu do zlta. Tak som ich dala do akvarii a uz su tam skoro tyzden (medzitym som menila vodu), ale nezbadala som ziadne viditelne zafarbenie vody ci ine neziaduce ucinky. Spociatku na tom aj boli prisavnici, ale teraz uz ani velmi nie. Ze by im nechutil?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 09:02 am

Asi im veru nechutia. Je to zrejme napustene nejakou konzervacnou latkou. Napokon je to logicke.

Inak, zbytocne to varite, to vobec netreba, len to oplachnite a je. Nanajvys to nechajte niekde strcene vo vode. Ak sa chcete zbavit vody, tak to asi tak na 3/4 roka potrebuje ostat v nejakej vode. Farbi to vodu velmi dlho.

Aj keby ste mali "vlastny" samorast, nevarte ho, len ho ocistite a nechajte nejaky cas v kibli z vodou.

To iste z pieskom, tym za varite piesok, nicite aj to malo z bakterii, co v nom je, to je zly postup. Staci premyt, pripadne preosiat a je.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod tom » 31 Júl 2003 12:34 pm

No ktym samorastom. Ja som ho varil asi 2-3 hodiny, potom bol namoceny vo vode asi 2 mesiace.

Podla mna je este celkom dobre predtym ako ho date do akvarka zobrat kefu a normalne ho vydrhnut tou kefou ... (taka ako sa pouziva na tepovanie koberca). Bys te neverili kolko bordelu este z toho vyslo ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod viridis » 31 Júl 2003 12:53 pm

Osobne mam dobre skusenosti s mrtvym drevom nasich tvrdych listnacov nazbieranom normalne v lese. Staci to vyvarit v slanej vode (1-3 hodiny na slabom plameni a potom este nechat v studenej vode (sol nezaskodi) luhovat zo 2 tyzdne a pravidelne tomu vymienat vodu.

Varenie je diskutabilne, ale osobne ho odporucam. Jednak ma isty dezinfekcny ucinok a jednak pomaha vytesnovat z dreva pripadny vzduch ...

V zavislosti od druhu dreva, stadia rozkladu atd. moze (nemusi) drevo v akvariu farbi vodu i potom. Nie je to na zavadu. Dokonca som sa stretol s nazorom, ze rozkladne produkty dreva su na prospech rastlinam.

Osobne uprednostnim nase drevo pred africkym, u ktoreho je povod a sposob spracovania, konzervovania mne neznamy.

Kokosove orechy - u tych plati rovnaky postup ...
Su skvele ukryty pre ryby, vytieraju sa mi v nich napr. Ostrieziky purpurove ...

Sem - tam mam nejake zvysne kusy dreva na stranke.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod skala » 04 Aug 2003 08:23 am

No, tentoraz som si tuto temu precital podrobnejsie. Priklanam sa k nazorom jojka a viridisa. Velke problemy si z dreva nerobte. Ziadne varenie netreba, skor to skodi. Najma ak je to drevo vami nazbierane. Zbytocne sa ochudobnujete o uzitocne latky, napr. denaturacia bielkovin je totalna hlupost.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.