Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Vlado21 » 04 Máj 2011 18:59 pm

Ak uz su chore, rozluc sa s nimi. Mrazene krmivo: OK. Tie citlivejsie s oslabnou imunitou (v nezabehnutom akva) ochoreju az nasledne uhynu. Tie odolnejsie nemusia ochoriet vobec...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 04 Máj 2011 19:16 pm

Pridám ešte fotku tej jednej Razbory, ktorú som ešte nechal, o tej chrbtovej plutve som písal vyššie, neviem či je to náznak niečoho, no nič iné som nespozoroval zatiaľ, počkal by som ešte max. 2-3 dni, ak sa stav nezmení alebo zhorší, pôjdu preč.
Prílohy
DSCN0972.JPG
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 20:18 pm

Podla tych fotiek na predchadzajucej strane mi to pripada ze by mohlo ist o parazitarnu chorobu sposobenu bicikovcom Ichthyobodo necatrix. Ak nemas karantenne akva tak by bolo dobre preliecit komplet akva. Ak je to ono tak mozes pouzit costapur. Moze to byt aj skrizena infekcia s bakterkou, kde by bolo potrebne pouzit ATB.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 04 Máj 2011 20:45 pm

V akvariu nastava obvykle invaze, prineseme-li si tohoto bicikovce napriklad s potravou nalovenou v zamorenem rybnice, kterou jsme pred podanim rybkam nedostatecne proprali. Invaze vznikaji hlavne v jarnich mesicich. Mozna je i latentni nakaza akvarijnich ryb, ktera se zmeni v invazi treba pri nahle vymene vody, poskodime-li napriklad pokozku ryb cerstvou neodstatou vodou (volny chlor), nebo pri mechanickem poraneni ryb. Silne nakazene
ryby maji na sobe modrosedy, belavy povlak, ktery se pozdeji loupe.

Vďaka Martin ... vodu som vymenil naposledy len tak, že som nechal odstáť vedrá približne 10-15min, len kým neusadne chlór, tak aby som ho nevidel, asi prvá chyba. Ale je to presne čo tam popisuje, zvlášť sa to týka Razbor, sedelo by to. Otázne je ako s teplotou, popis z s.frank / akvaristika píše, že kritická je 30-32, Raviolka naopak, že pri vysokej teplote mala choroba vysoký nábeh.

Celoplošné liečenie costapurom by znamenalo presne okrem liečenia, že by som ohrozil aj rastliny, prípadne moje krevety Sakury? Čo by vyriešilo karanténne akva? Ak by to niečomu pomohlo, zajtra by som pre nejaké malé zbehol + veci, čo by boli potrebné k liečbe. Ale ak sa to dá jednoduchým zbavením jedinca, vyriešil by som to samozrejme radšej tak, len nech sa čím menej "rozbije" tou liečbou akvárium a je čím najmenej škody.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Vlado21 » 04 Máj 2011 21:06 pm

Glitter, Costapur je vraj setrnejsi k rastlinam a bezstavovccom ako ine podobne pripravky. Ono to asi zalezi aj na davkovani. Ak sa ho rozhodnes pouzit, dobre si precitaj navod + prejdi si toto forum a pozri skusenosti inych...
Vyssia teplota urychluje metabolizmus parazitov (teda ak sa jedna o tento typ ochorenia). To znamena, ak si novy zarodok nenajde urychlene (noveho) hostitela, zahynie na dne... U choroby bakterialneho povodu to asi fungovat nebude...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 21:07 pm

Costapurom sa lieci napr. aj krupicka, myslim ze by to krevetky mali zvladnut, rastliny s tym mat problem nebudu. Ak ide o bicikovce tak je lepsie preliecit cele akva, kedze nejake budu aj vo vode a ochorenie by mohlo vzniknut aj na doteraz zdravych jedincoch.

Glitter napísal:... vodu som vymenil naposledy len tak, že som nechal odstáť vedrá približne 10-15min, len kým neusadne chlór, tak aby som ho nevidel, asi prvá chyba.
Chlor ti neusadne - je to plyn. Chlor z vody za kratky cas vyprcha. Dnes sa uz tolko chloru vo vode nepouziva (pokial mas vodu z verejneho vodovodu) ako tomu bolo v minulosti. Vela akvaristov (vratane mna) vodu do akva leje bez akehokolvek nechavania odstat a nikdy s tym nemali ziadne problemy.

Glitter napísal:Otázne je ako s teplotou, popis z s.frank / akvaristika píše, že kritická je 30-32, Raviolka naopak, že pri vysokej teplote mala choroba vysoký nábeh.
Podla http://www.fishyportal.com/cgi-bin/pub/diag?c=v&id=45 , k rychlemu mnozeniu dochadza pri vyssich teplotach, resp. pri teplotach 25-28°C, ale neznesie 30-32°C.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 21:11 pm

Vlado21 napísal:U choroby bakterialneho povodu to asi fungovat nebude...
Myslis ze nebude fungovat Costapur, alebo zvysenie teploty? Co sa tyka zvysenia teploty, tak zavisi na konkretnom druhu bakterie.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Vlado21 » 04 Máj 2011 21:26 pm

myslel som zvysenie teploty. U bakterii to asi skutocne zavisi na konkretnom druhu. Niektore vyssia (nad 30'C?) teplota zabija, ine su zas rezistentne, len sa rychlejsie mnozia. Otazne je ci/ako dokaze zvysena teplota zrychlit metabolizmis ryb, potazme stimulovat ich imunitny system, aby sa s bakteriou (parazitom) lahsie vysporiadal...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 21:34 pm

Vlado21 napísal:myslel som zvysenie teploty. U bakterii to asi skutocne zavisi na konkretnom druhu. Niektore vyssia (nad 30'C?) teplota zabija, ine su zas rezistentne, len sa rychlejsie mnozia. ...
A vynechal si sporulujuce bakterie, ktore by vysoka teplota zabila, ak by sa nebranili tym ze sa zapuzdria a preckaju kym sa im nevytvori vhodne prostredie a aby sa mohli aj dalej mnozit.

Vlado21 napísal:Otazne je ci/ako dokaze zvysena teplota zrychlit metabolizmis ryb, potazme stimulovat ich imunitny system, aby sa s bakteriou (parazitom) lahsie vysporiadal...
Zvysenie teploty zrychluje aj metabolizmus ryb a podpori imunitny system (plati pri kratkodobejsom posobeni, pri dlhodobom zvyseni naopak imunita klesa). Treba vsak tiez prihliadnut na konkretny druh a teda aku teplotu dokaze max. zniest. Nesmie sa zabudat ani na to ze zvysovanim teploty vody klesa rozpustnost kyslika a teda je potrebne zvysit vzduchovanie.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 04 Máj 2011 22:25 pm

Takze potrebujem minimalne zajtra zohnat vzduch. motorcek a costapur. Verim ze toto sa stalo mojou chybou a ryby od p. Tokuseva boli zdrave, clovek nikdy nevie. Doba liecenia je osem dni, to osem dni maju vydrzat ryby, rastliny a krevety 32 stupnov? Pride mi to ako tazko realizovatelne bez ujmi na zdravi. Samozrejmostou je asi vypnut svietenie, coocko a krmit len malicko.Vymena vody podla navodu?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 04 Máj 2011 22:49 pm

Pri pouziti lieciva nemusis dvihat teplotu na 32°C. Ta teplota znamena to, ze tieto bicikovce su citlive na zvysenie teploty a dali by sa pri takejto teplote usmrtit aj bez pouzitia lieciva. Ostatne tak ako si napisal.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 05 Máj 2011 05:49 am

Jasné, už tomu rozumiem. Len ešte napíšem aké osadenstvo tam mám, pre istotu, starosť mi robia tie krevetky, ktoré mi aj tak záhadom zmizli niekde. Chytené vyzerajú byť len tie Razbory ako som písal + jedna Tetra, takže by to s popisom choroby aj sedelo, po práci zájdem pre Costapur a začnem liečiť. Je ešte niečo na čo si dať pozor alebo čo by som mal sledovať a čomu sa vyvarovať? Samozrejmosťou je doba liečenia a dávkovanie. Liečiť budem prvýkrát takéto niečo. Ešte ma napadlo, neodporúča sa aj v takomto prípade akva nejako úplne zatemniť? Či stačí len prestať ÚPLNE svietiť tých 8 dní?

Neonka červená - 9ks
Dánio pruhované - 6ks
Razbora klinoškrvná - 8ks
Tetra čisárska - čierna - 6ks
SAE - 3ks
Sterbai - 4ks
Sakura - 10ks
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod mystka » 05 Máj 2011 07:00 am

Glitter: rybky v minicku su OK. No a vo velkom akvariu ta choroba stale je. V zime bol par mesiacov klud, ale stale je to tam. Myslim si, ze je to v takej zvlastnej rovnovahe..silne rybky to nechyti (mam v akvariu napr. uz cca. 1,5 - 2 roky staru samicku a 1,5 rocneho samceka). Avsak oslabene rybky to dostanu. Zatial som Oxytetracyklin nepouzila, nasla som len injekcny roztok a aj to maju veterinari osetrujucidobytok, cize pre mna je ho tazsie zohnat, aj ked, keby som sa velmi snazila, tak by som ho nejak ziskala.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 05 Máj 2011 11:14 am

Vďaka Mystka, snáď sa nám s tým podarí úspešne skoncovať.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 05 Máj 2011 20:07 pm

Tak som sa vybral pre ten Costapur, slová predajcu hovorili jasne o tom, že je to len proti krupici, odporučil mi na základe fotiek Baktopur Direct alebo eSHa 2000, jedno z toho, pretože tam videl bakteriálne ochorenie. Zatiaľ som nič nekupoval lebo ako sa hovorí, viac hláv, viac kapusty.

Potrebujem niečo čím menej toxické, nerád by som prišiel o krevetky, prípadne nejaké rastliny. Vďaka za názory.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 05 Máj 2011 22:43 pm

Uz len ten nazov "costapur" by predavacovi mohol napovedat. Starsi nazov Ichthyobodo necatrix je totiz Costia necatrix a pojem "costia" je stale v akvaristike zauzivany. Problem zrejme nastal v tom ze predavac pozeral popis SK a CZ prekladu na krabicke, kde je napisane ze je to na pouzitie proti Ichthyophthirius multifiliis, pricom v popisoch v ostatnych jazykoch (aj vpredu na krabicke v EN, aspon na baleni co mam doma) je napisane ze je to na pouzitie proti Ichthyophthirius multifiliis a inym parazitom.
Co som nasiel, tak je mozne pouzit aj bactopur (nemylit si s bactopur direct), ci a ako bude ucinkovat bactopur direct neviem. U eSHa 2000 sa uvadzaju aj parazity, ale mozno by bolo od tohoto vyrobcu ucinnejsie skor eSHa EXIT.

Pripominam ze sa stale bavime o tom ze ide PRAVDEPODOBNE o Ichthyobodo necatrix.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 05:48 am

Ano, takisto môj argument bol, že som čítal, že je to nie LEN proti krupici. Preto aj vlastne žiadam o radu, že čím by bolo najlepšie teda riešiť. Keď sa bavíme o pravdepodobnosti, nebolo by lepšie použiť nejaké širokospektrálnejšie riešenie a teda eSHa? (EXIT neviem či mali, spomínal mi len o 2000).

O Baktopur direct čítam, že zabíja nižšie živočíchy, a to by som nerád. O eSHa 2000 som sa dočítal, že krevety vydržali pri doporučenej dávke a je to až na 18 chorôb, no prevažne sa používa len ako doplnok tebou spomínaného EXIT-u. Costapur píšete, že je z tých menej toxických a krevety by mali prežiť no je na užšie spektrum chorôb a nemáme záruku, že je to ten bičíkovec. Dnes musím začať, nechcem to cez víkend nechať tak. Do úvahy teda asi pripadajú buď Costapur alebo eSHa 2000+EXIT a ja potrebujem:

Vyliečiť ryby v spoločenskom akva takpovediac bez zásahu
Nemať ujmu na zdraví či už vo faune (krevety) alebo fĺore nežiadúcimi vplyvmi lieku

Podľa propagácie liekov mi lepšie vychádza eSHa.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod mystka » 06 Máj 2011 07:13 am

Prave pre taketo dilemy co liecit a cim liecit je dobre dat rybky na rozbor. Ja som skusala v karantene liecit ryby vsetkym moznym (nie jednu a tu istu rybu). Baktopurom, Baktopurom direct, ESHA-ou, costapurom, mycopurom..no a nakoniec, by na to aj tak nic nezabralo. Aj ked sa to niekomu zdalo divne, ze som dala na rozbor "obycajne" zivorodky, ale aspon viem, co sa v akvariu deje, aj ked nemam zodpovedanu otazku preco.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 09:28 am

V pripade Glitter-a by som postupoval asi od slabsich lieciv proti zatial najpravdepodobnejsej pricine (resp. povodcovi nakazy) co je Ichthyobodo necatrix (Costapur, prip. eSHa EXIT - oba maju podobne ucinne latky) a ATB pouzil az ak nezaberu.
Skoda ze nie si z BA, to by sa dalo jednoducho pozriet pod mikroskopom a boli by sme aspon o nieco mudrejsi.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 09:35 am

Výhodu u eSHa vidím vlastne že netreba robiť zásahy do akva, stačí pridať liek a sledovať, nepíšu nič o výmene vody, svietení, CO2, snáď by som len vybral vložku s aktívnym uhlím. Tiež nepíšu či ničí nitrifikačné baktérie alebo nie, ale asi nie teda. V prípade, že by nemal EXIT, ísť do Costapuru alebo vziať 2000 a odskúšať, vysledovať si zmeny a prípadne potom voliť niečo iné?

Veď to, rád by som to videl aj ja bližšie, no nepoznám v okolí nikoho, kto by mi niečo také poskytol k videniu. Bývam v takej prdeli že to nie je až možné :) No doma mám taký mikroskopík, za skúšku by som asi nič nedal, keby som pod ním skúsil pozrieť vodu, čo povieš?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 09:43 am

Na bicikovce by ti stacil aj skolsky mikroskop.
Aktivne uhlie treba dat urcite von a dost casto sa v navodoch uzitocnymi bakteriami, svietenim a CO2 nezaoberaju, mozno to bude tym ze predpokladaju ze je to jasne. Spomenu iba to ze odporucaju vypnut filter (mozno koli nitrifikacnym bakteriam, lenze tie zabije uz aj to vypnutie) a silnejsie vzduchovat (koli lepsiemu prekysliceniu vody, preto je dobre a logicke aj vypnut CO2). Nitrifikacne bakterie si to samozrejme odnesu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 09:50 am

Vďaka za vysvetlenie, možno to pomôže aj ostatným teda, že i keď sa nepíše, tak treba dodržať základný postup.

Tak ja to teda doma pozriem, že čo tam uvidím. Mali by byť aj vo vode teda, nie len na rybách, lebo viem, že hynú pokiaľ nemajú hostiteľa, takže stačí zobrať vzorku vody. Ešte by ma zaujímalo ako to potom dostanem sem, myslím fotku. Je na to nejaký spôsob alebo budem musieť improvizovať a nakresliť?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 10:06 am

Najlepsie by bolo keby si pozrel pod mikroskopom bud priamo rybku, alebo urobil ster, prip. zoskrab toho postihnuteho miesta a to pozrel. Bicikovce by si mohol rozoznat aj v nativnom preparate bez farbenia. Vo vode ich bude malo a nemusis ich zrovna nabrat pri tak malom mnozstve ktore odoberies pod mikroskop. To by bolo treba odobrat viac vody, scentrifugovat, zliat supernatant a pozriet pod mikroskopom iba pelet (sediment).
Co sa tyka fotenia - da sa improvizovat a fotit aj bez specialneho prislusenstva. Pozri ako to robi salik, niekde by mala byt fotka ako si to zariadil.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Vlado21 » 06 Máj 2011 10:22 am

ak tie potvorky nie su uplne mikroskopicke, odfotit sa daju aj s beznym DSLR s opacne otocenym objektivom (s pouzitim reverzneho kruzku, u Nikonu - BR-2A 52MM), len musia byt pod silnym nasvietenim...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.