Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod kenny » 15 Jún 2010 20:09 pm

ma niekto skusenosti s cielenym odchovom (trenim) ?
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Reklama

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Luboo » 15 Jún 2010 21:54 pm

Môžeš byť konkrétnejší? Neber to osobne, všetko okolo kardinálok nájdeš na nete...Pozeral som tvoj album, veď nie si začiatočník, však?! Kardinálky chovám asi 10 rokov (bez prestávky). Sú to fantastické, nenáročné, asi takmer všetko prežijúce ryby. Ak ich budeš mať v osobitnej nádrži (bez iných druhov) a dospelé budeš dobre kŕmiť, budú sa ti množiť v každej bežnej akva-vode a mladé nechajú na pokoji. Ak sú však medzi nimi aj jedince s kanibalistickými sklonmi - takéto ryby okamžite oddeliť, aby to "neodkukali" ostatné kardinálky! Odporúčam na chov minimálne 6 kúskov. V potrave sú nevyberavé, cez zimu ich mám v nádrži aj s 21-22C (v pohode). Teraz majú chúďatá cca 29-30C. Keď som s nimi začínal, mal som 10 párov v 25 litrovej elementke. Asi po týždni som našiel na skle nalepené stovky vyliahnutého poteru. Dospelé plávali vedľa nich a poter si vôbec nevšímali! Týmto si ma okamžite získali. A okrem toho aj tým, ako sa samce medzi sebou predvádzajú, ako rozťahujú plutvy a medzi tým lietajú vedľa seba ako šípy po nádrži. Robia to podobne ako samce Nannostomus beckfordi, akurát, že kardinálky nevedia plávať čumákom dole. Čerstvo vyliahnutému poteru niekedy množím senné vírniky, ale teraz sú vytieračky na okne a tak je tam mikroplanktónu dosť. Vačšiemu poteru dávam mrazené žiabronožky a medzi prstami drvenú suchú zmes kvalitných granúl, ktorými kŕmim aj ostatné dospelé ryby. Akurát pozor na prekrmovanie vo vytieračkách - ale to platí o každom potere! Chovám obyčajné, zlaté a (pár zlatých závojových - tie sú v 15litrovke). Moje nie-závojové kardinálky sú v 200 litrovke spolu s troma druhmi kaprozúbok, mrenkami štvrpruhovými a mikrorazborkami galaxy. Keď boli v 60-litrovke kardinálky zlaté spolu s Fundulopanchax gardneri, tak sa tam denne mlátili všetci navzájom. Teraz mám ďalšie generácie aj kardinálok aj Fundulopanchax gardneri a tieto sú omnoho normálnejšie v porovnaní s ich pra a rodičmi. Kardinálky čínske vrelo odporúčam každému, kto chce chovať nenáročnú ikernačku, ktorú si navyše dokáže rozmnožiť bez väčších problémov. Ak chcete odchovávať aj mladé, nedoporučujem chovať spolu zlaté s obyčajnými. Prečo? Lebo krížením zlatá farba ustupuje a potomstvo vyzerá ako vyblednuté. V nádrži môžu byť s primerane veľkými rybami, hodia sa k tetrám, daniam a ostatnému drobizgu. Ak aj niekoho zo susedov popreháňajú, je to vždy v norme. Ako tomu možno predísť? Vždy chovaj u kŕdľovitých rýb väčší počet jedincov (s ohľadom na litráž nádrže). Kardinálky ak sú v pohode, tak sa ti budú vždy odvďačovať "lietaním" po nádrži, predvádzaním sa s roztiahnutými plutvami a nakoniec aj nezvyklosťou, ktorou je spoločné nažívanie rôzne veľkých jedincov v (monokultúrnej) nádrži. Keď sú v pred+pubertálnom veku sú najkrajšie sfarbené a asi aj tam vznikol názov "falošná neónka". Ak ti moje skúsenosti v niečom pomohli, som rád a verím, že aj ty nadobro prepadneš ich čaru! Tak nech sa ti v odchove darí!
Obrázok používateľa
Luboo
 
Príspevky: 97
Obrázky: 114
Založený: 04 Jan 2007 22:28 pm

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod kenny » 15 Jún 2010 22:42 pm

Dakujem Ti Luboo za vycerpavajucu odpoved :)
viem ze je toho na nete vela.. uz som aj toho vela precital :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod fantuomas » 10 Dec 2010 00:06 am

vau túto rybku som si vybral nakoniec do svojej 150ky ako spolubývajúcich ku krevetkám ...pekné príspevky..teším sa na nedelu :)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod prasan » 10 Dec 2010 03:49 am

Ja ich mam tiež. Úplne nenáročné, mám pri kardinálkach maličké gupky. Vobec si ich nevšímajú, perfektné spolužitie.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Luker13 » 30 Apr 2011 13:07 pm

chcel by som sa opytat ci kardinalky strazia svoje ikry...diky
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod prasan » 30 Apr 2011 14:39 pm

Nestrážia.Trú sa vo voľnej vode alebo v spleti rastlín.Fajn je napr.Javsky mach.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Luker13 » 06 Máj 2011 16:14 pm

a aj vase kardinalky si okusuju plutvy? lebo moje su nejak moc agresivne a stale sa nahanaju
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Vlado21 » 06 Máj 2011 16:30 pm

Nahanaju sa aj moje, ale plutvy si neokusuju. Len tak pozuju a navzajom sa predvadzaju. Plutvy im okusali tetry ziarive, ked este ako novacikovia v akvarku kardinalky do nich zaparali. Po priucke, ktoru dostali, sa im uz vyhybaju... :)
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Luker13 » 07 Máj 2011 10:56 am

no uz som aj ja zistil ze si neokusuju plutvy ale ze sa nahanaju jak besne :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Robo111 » 11 Máj 2011 10:30 am

agresivne kardinalky? dakuo divnuo... chovam ich skutocne roky, a javia sa mi ako jedny z najtolerantnejsich/skupinovych druhov ake som choval - jedine, ze by islo o ochranu teritoria samcami pocas trenia - ak su v malom akvarium, a ostatne ryby sa nemaju kam vydelit, tak to moze posobit agresivne.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Luker13 » 07 Jún 2011 17:37 pm

este k tym kardinalkam...ako vyzeraju ich ikry?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod LaXo » 04 Mar 2012 22:24 pm

Su to nadherne elegantni plavci.
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Vlado21 » 04 Mar 2012 23:37 pm

Elegantni, ale chuligani. Dominantnejsi samci nahanaju mensie endlerky po akva len tak zo zabavy. Nastastie, tym ich hry na nahanacku, zda sa, az tak nevadia. Od tetier ziarivych elegani dostali priucku hned na zaciatku, takze do nich uz nezaparaju.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod LaXo » 05 Mar 2012 09:56 am

aspon mas veselo :)
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.