Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 10:29 am

Mám k tomu také sklíčka ak sa nemýlim, ktoré sa potom stlačia dokopy a medzi nimi je už vlastne roztlačená vzorka, ktorú pozriem. Inými slovami (zrozumiteľnými pre mňa :) ), stačí vlastne odchytiť chorú rybku a sklíčkom jej prejsť po strane, kde má infekciu, a to potom pozrieť pod mikroskopom, mohlo by to stačiť takto? Paradox ale je, že nakazené rybky som odstránil, aby som predišiel zhoršeniu u iných, keďže nemám karanténne akva. Chytá to už ale ďalšia Razbora, presne ako píšu v popise toho bičíkovca, keď sa pozriem na rybu z určitého uhla, je to pozorovateľné, no ešte nie v takom štádiu ako som dal fotky už odstránených. Samozrejme prv skúsim aj vzorku vody pozrieť. Idem teda pozrieť Salikove albumy.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 10:38 am

Maju velkost 10-20 μm.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 11:03 am

Takže relatívne "veľké", to by mohlo ísť, pozriem to doma a dám sem vedieť. Len stále sa nemôžem dopátrať k tomu, ako to nafotiť nejakým spôsobom. Ešte stále hľadám.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 11:22 am

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 12:12 pm

Super, vďaka, Martin, až na ten stojan na fotoaparát by som mal mať všetko potrebné, už len pevnú ruku pri fotení a šťastie, že tam niečo nájdeš, čo by mohlo pomôcť, keď to dám sem.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 06 Máj 2011 17:33 pm

Ak by ste mi vedeli dať odkaz na to, ako to má pod mikroskopom vyzerať, tak by pomohlo, nejaké obrázky pozerám, no neviem či moje zväčšenie 250-500x stačí.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 06 Máj 2011 22:36 pm

Zväcsenie staci. Zadaj do google vyhladavaca obrazkov Ichthyobodo necatrix a najde ti ich dost vela.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 07 Máj 2011 13:32 pm

Presne to som ako prvé urobil, nie je mi jasné či sa to má hýbať alebo nie, mala by to byť nejaká mala čiarka, čítam, že rýchlo pohybujúca sa, len u mňa žiadny pohyb neregistrujem, preto sa pýtam.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod martin_s » 07 Máj 2011 16:18 pm

noo... zalezi od zväcsenia, ale ichthyobodo nema tycinkovity tvar. Ma skor okruhly s 2 flagellami (bicikmi).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 07 Máj 2011 17:57 pm

Zatiaľ som bez úspechu, chce to citlivú ruku a čas. Začnem liečbu aj bez toho, že by sme si boli istejší.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Glitter » 12 Máj 2011 18:46 pm

Takisto by ste mi aj v tomto prípade odporučili po liečbe Seru Fishtamin alebo ekvivalent JBL Atvitol? Je to na nejakú regeneráciu a čítam, že to dokonca pridávate aj len tak do krmiva na lepšiu vitalitu.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod radovvv » 30 Nov 2012 19:12 pm

V mojom akvariu sa objavilo nieco podobne na razborkach po neuspesnej liecbe z 15 kusov nezostal ani jeden. Popisem moje pokusy o liecbu.

Najprv popisem prostredie 260L hruby objem akvarko Juwel vision 260 zalozene cca 4tyzdne. Po zaciatocnych riasach a ustaleni prostredia som po 2 tyzdnoch pridal gupky 4 Ks ako "zabehove rybky" co tu sice nemate radi. A nejake neocaridiny krevetky aby papali riasy (co neviem ci bolo uplne vhodne ale dari sa im dobre stale). Co2 z tlakovej flasky. NO3 cca 15mg/l podla testu sera. ph 7.
Po 4 tyzdnoch prisli 15ks Trigonostigma heteromorpha
15Ks Petitella georgiae tetra cervenohlava "tu si myslim ze ten latinsky nazov nieje uplne spravny"
10Ks Coridoras sterbae.

v sobotu som si ich priniesol z burzy a o tyzde v nedelu bolo vsetko v najlepsom poriadku dokonca po ciastocnej vymene vody sa treli na rastlinky. V pondelok 12 som nasiel prvu mrtvu razborku myslel som si ze to bolo este nieco zo stresu z presunu a nic na nej nebolo poznat.
V stredu 14 dalsia mrtva ryba stale bez najmensich priznakov.

tak som ich pozoroval riadne kazdy den od piatku do nedele boli mrtve dalsie. Dovtedy krasny kompakty hufik sa zacal delit a chore rybky postavali osamote skovane v rastlinach stale bez nejakeho vonkajsieho prejavu tak som ich oddelil do karanteny a vodu prisolil 1lyzicku na 20l. nepomohlo pocas 3 dni postupne posli.
dalsi den som nasiel vo velkom akvariu 1 mrtvu Tetru cervenohlavu.
Dalsi den som bol v obchode a kupil Multimedikal ktory som hned dal do akvaria v mnozstve 50 kvapiek na 100L vody zapol vzduchovanie vypol co2 a samozrejme vybral aktivne uhlie z filtra. Myslim ze sa priebeh choroby spomalil ale rybky dalej umierali.
Kedze som si dalsi den vsimol na jednej chorej rybke biely povlak podobny na fotkach ako su hore. jemne odstavajuce supinky. Ale vsetko len na razborkach.

Vymenil som vodu a skusil dat liecivo Baktopur. podla navodu na liecive jeden den lieciva druhy den klud vymena casti vody a zase liecivo. Zial bez vysledne kedze dnes uhynula posledna razborka.

Panciernicky tetry a krevetky su bez ujmy.

Kedze uz nieje co radit v lieceni chcem sa len spytat nemohla tato nakaza zostat v akvarku a ked si znova zadovazim razborky nedopadne to snimi rovnako?

Preco zvysok tetriciek je uplne v pohode?
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod Mariok » 01 Dec 2012 14:35 pm

Neneral si NO2? Podľa mňa si nezvládol zábeh akva, resp. Pridanie 40!ks rýb naraz do 200l takmer nového akva naraz je veľmi odvážne. Ak tam bolo aktívne uhlie, tak na 90% tam ešte neboli žiadne nitrifikačné baktérie, pretože aktívne uhlie "vyžieralo ich potravu - dusíkaté zlúčeniny, takže nezabehnuté akva a 40 rýb k tomu inak ani dopadnúť nemohlo. To je len teória s najväčšou pravdepodobnosťou, pravda však môže byť aj úplne inde. Ak bola príčina táto, žiadne "prenášanie nákazy" nehrozí.
Zabiehať akvárko s aktívnym uhlím vo filtri je ale určite totálna kravina.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Flavobacterium columnare a ine bakterialne ochorenia

Odoslaťod radovvv » 01 Dec 2012 16:21 pm

Aktivne uhlie bola taka tenka spongia co bola v juwel sete. Nemyslim si ze by akvarium nebolo zabehnute nakolko uz vsetky prvotne problemy s riasami co naznacuju nerovnovahu v akvariu uz odozneli a akvarium je velmi husto zarastene aj rychlorastucimi rastlinami. Preco by sa nieco take prejavilo len na jednom druhu ryb a neprejavilo by sa to najskor na krevetkach?
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.