Každá ryba iná choroba - ako liečiť?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Mituska » 07 Máj 2011 21:58 pm

Prosím poraďte mi čo robiť keď každá rybka v mojom akváriu má iné príznaky na rôzne choroby. Mala som akvarium ktoré mi bohužiaľ prasklo takže nebola iná možnosť ako kúpiť rýchlo nové a hneď tam presunúť rybky. Tz že voda nebola ani odstáta ani nebol zábeh akvária. Lenže do 2 týždňov cele osadenstvo ochorelo jedna už nemá oko, ďalšia ma vypulené oko a čierne škvrny, dosť rýb má rozpad plutiev, ďaľšia ma rozpad plutiev rozne vatové útvary, jedna už vyskočila z akvaria, ďalšia ryba je celá vykrútená. Neviem čo s tým neni reálne každéj zabezpečiť liečebné akvárium... som v koncoch ľudkovia prosím poraďte nechcem o ne prísť.
Obrázok používateľa
Mituska
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 02 Dec 2010 13:52 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Leyona » 08 Máj 2011 11:26 am

Máš zlú hygienu v akva a myslím že to bude aj tým,že sa nezabiehalo a voda nebola odstáta..:-(...Tie rozpadnuté plutvy to bude najskôr bakterialny rozpad plutiev, tie chumáčiky bude zrejme pleseň a ostatné neviem....Keď nemáš liečebné akva, tak by možno nevadilo, keby si ten rozpad liečila v tom terajšiom čo máš teraz - ostatné rybky by mohli mať takú menšiu ochranu :) Ale nie som si istý...:/
Leyona
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 11 Mar 2011 16:09 pm

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod tritrek » 08 Máj 2011 17:21 pm

Trošku radikálne, ale podľa mne jediné riešenie by bolo proste zamávať pápááá rybkám, pekne vydezinfikovať akva, nechať zabehnúť aspoň mesiac a potom tam dať nové rybky. Aj rybkám by to bolo asi najlepšie...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Mituska » 08 Máj 2011 18:50 pm

skusim liecit a ak nevyliecim tak budem dezinfikovat. Niake vychytavky ako by som im mohla pomoct nemate? Nemohlo sa tam aj uddiat nieco preto lebo som tam dosadila nove rastliny?
Obrázok používateľa
Mituska
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 02 Dec 2010 13:52 pm
Bydlisko: Martin

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Poly » 08 Máj 2011 19:49 pm

Takmer urcite to s novymi rastlinami nema nic. Ak sa dalo, mala si co najviac vody pouzit zo stareho akvaria, ak sa nedalo, tak si mala aspon do noveho akvaria vyzmykat napln z filtra z povodneho akvaria. To ze nebola odstata voda az tak nevadi. Problem moze sposobit skor ina teplota a zlozenie, ak si ryby presuvala priamo a nie s postupnou aklimatizaciou. Zo soku sa im nastiepila imunita a uz to s nimi ide dolu vodou. Zostava ti jedine pokusit sa vyliecit nejakym univerzalnym liecivom a nechat zabehnut akva.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod dedojozef » 08 Máj 2011 20:04 pm

tritrek ako vyzerá také pá pá rybkám? :D
no že nám to popíš :D
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod tritrek » 08 Máj 2011 20:23 pm

dedojozef napísal:tritrek ako vyzerá také pá pá rybkám? :D
no že nám to popíš :D

podľa vlastnej voľby :) Ja som kúpil slimáky Marisa, boli novinkou pre mňa, takže som nemohol ani nič vopred zisťovať tak som dal na slovo predajcu na burze, že nežere rastliny len riasy, no a oni mi za deň zlikvidovali 70% mäkkolistých rastlín v akvárku (odkúsli im listy pri koreni :evil: ) tak poputovali do hrnca, a následne sa na nich pochutnali rybky. Tie rybky zdochnú tak či tak, otázkou je len, či sa na to chce ona pozerať, alebo sa zaobíde bez morbidného divadla... :(
Keďže tam sa vyskytla naozaj myriáda chorôb, nemá zmysel liečiť, resp. dá sa každú vo vlastnej karanténe... dá na liečivo desiatky EUR a aj keď sa vyliečia, bude mať rybu bez oka, atď...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod ranko » 08 Máj 2011 21:15 pm

v tomto pripade plne suhlasim s tritrekom, aj s 1. aj 2. peispevkom, podobne som poriesil vykrutene gubky, aj v prirode prezije najsilnejsi...
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod martin_s » 08 Máj 2011 22:38 pm

tritrek ja by som to az tak kriticky nevidel. Podla popisu islo primarne o otravu, resp. priotravenie dusikatymi latkami, co mohlo byt pricinou exophtalmu u 2 ryb (z toho u 1 "vypadlo"), vyskocenia 1 ryby, deformacie ryby a mozno aj tych tmavych skvrn ("tmave skvrny" je dost slaby popis, bolo by potrebne mat aspon fotku). Nasledne z dovodu oslabenia imunity prislo k infekciam - pravdepodobne mykoze a bakterke (tazko urcit z popisu). Samozrejme exophtalmus a aj deformaciu moze sposobit aj infekcia, nie iba intoxikacia. Cize ja by som v prvom rade vymenil väcsiu cast vody, pokial sa da za zabehnutu a nasadil liecbu baktopurom, FMC alebo podobnymi liecivami (mozno by to zvladla aj sol a zvysenie teploty).

Podotykam ze ide iba o moj dohad vychadzajuci z popisu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod tritrek » 09 Máj 2011 11:09 am

Hej, lenže ak použiješ baktopur, tak potom jedine v karanténe, keďže Baktopur vyhubý aj niktrifikačné baktérie, takže asi naozaj odobrať rybky do kýbla, dať im baktopur a medzičasom zdezinfikovať akvárium a začať nanovo-načisto zo zábehom "kvázi-nového" ekosystému v akvárku. Ak sa ryby vyliečia, tak šup s nimi naspäť, ake nie tak šup s nimi von (akcia s krycím menom pápá :twisted: ) atď atď....
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod martin_s » 09 Máj 2011 11:18 am

Ak chces cistit cele akva a nanovo zabiehat tak sa nemusis zaoberat karantennym akva. Skor by som pocas liecby dal filter niekam mimo a nechal ho pusteny (napr. kybel, male akva), preliecil akva, vymenil vodu a vratil filter. Bude to mensi stres pre ryby nez prelovovanie, pobyt v kybli, dalsie prelovovanie.
Mimochodom tvoj link je na baktopur direkt a nie na baktopur. Su to 2 rozdielne lieciva aj co sa tyka ucinnych latok.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Mituska » 09 Máj 2011 12:37 pm

Dnes som nabehla do obchodu a kupila som asi vsetko co bolo dostupne (ale nenaliala som to do akvaria- som taky megaloman)- v akvarku bolo asi 10l povodnej vody a vyzmykany filter +sart plus, neskor som kupila denitrol), medzi tym sa mi pokazil ohrievac takze boli dost vykyvy teplot. Dnes som im tam dala TetraMedica vola sa to General Tonic- širokospektrálne liečivo-cela voda je teraz zelena, tak tiež som kupila test na hodnoty ktory stal nekrestanske peniaze a zistila som ze mam katastrofalne tvrdu vodu. Este som pre istotu kupila vola sa to Multi-medikal, preventin a nati-mykotin, nic ine v predajni nemali. Ratam s tym ze asi to vacsina ryb nerozchodi ale aspon snaha musi byt. Som ochotna investovat vela penazi len nech preziju mam dve akvaria ktorých zriadenie ma stali vyse 2000e takze uz tych ,,par drobných" ozeliem. Jedine co mi je na tych rybach divne tak keby som im tam hodila cele prasa tak zozeru aj to, plavaju po hufoch na prvy pohlad ziadne abnormality v spravani. Je to normalne u chorych ryb?
Čo sa tyka karantennej liecby neni mozne akvarium mam v kancelárii a nie je ani kusok miesta na nieco take.
Obrázok používateľa
Mituska
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 02 Dec 2010 13:52 pm
Bydlisko: Martin

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod dedojozef » 09 Máj 2011 20:13 pm

:shock: toľko liečiv?
:shock: toľko peňazí?
:dead:
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Mituska » 09 Máj 2011 21:27 pm

No nestalo to tolko moc euro zase
Obrázok používateľa
Mituska
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 02 Dec 2010 13:52 pm
Bydlisko: Martin

Re: Každá ryba iná choroba - ako liečiť?

Odoslaťod Mituska » 10 Máj 2011 10:35 am

Zda sa mi ze to zabera... ryby su kludnejsie, jedna pliesen uz zmizla :-) žiadnu vatu na sebe uz nenosia :-) vyzera to nadejne
Obrázok používateľa
Mituska
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 02 Dec 2010 13:52 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.