Pridávanie CO2 počas noci



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 09 Máj 2011 17:06 pm

Ahojte všetci,

Prečítal som diskusiu v technike o CO2, neviem si ale vyvodiť jasný záver lebo stojím pred investíciou a kúpou elmg. ventilu. Pár ľudí som sa už na to pýtal a stretol som sa s rôznymi názormi na vec. Nenašiel som nejakú diskusiu PRE A PROTI a bolo by fajn, keby to bolo pokope. Elmg. ventil je záležitosť +- 30€ preto sa pýtam, je vôbec potrebný pokiaľ som nespozoroval priotrávenie rýb v raňajších hodinách? Stretol som sa s názormi, že netreba pokiaľ nie je akva prerybnené (125L u mňa / cca 30 rýb a 10 kreviet), ale aj s takým názorom, že nonstop pridávanie CO2 môže prispievať k bujneniu rias. Chcel by som teda počuť Vaše skúsenosti a či teda cez noc pridávate či už z CO2 fľaše, TIBI alebo burčiaku a prečo práve áno alebo nie. Vďaka za každý názor.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod pha » 09 Máj 2011 18:09 pm

ahoj, skusal som vseliak - s el. mag., aj bez - cize- non stop... no zverom a rastlinam isto pridavanie CO2 pocas tmy neprospieva... staci sa vzit do ich koze... a jasne ide aj o davky ktore si nastrojeny - schopny pustat do vody....
fakt si sa nikde nedocital...? sa mi nezda...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 09 Máj 2011 18:49 pm

Ako som písal, dočítal.. A hlavne aj cez SS. Niekto je zástancom nonstop kvôli pH a teda stabilnému pH počas noci. A niekto naopak, vypína pred vypnutím svetla kvoli nadmernému a nespotrebovanému CO2 počas noci. Preto ma zaujíma názor väčšiny, no každý bude mať asi individuálnu skúsenosť vzhľadom na jeho akva.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod kuko82 » 09 Máj 2011 20:36 pm

U mna bezi tibi nonstop. O tom bujneni rias som cital aj ja. U mna sa dari ruduche a to uz asi mesiac. Laboroval som s prietokom. Bol nastaveny na minimum, no riasa stale pokryvala coraz viac rastlin.Skusal som aj castejsiu vymenu vody, ktora sa odporuca pri bujneni rias, no ani to nepomohlo. Takisto sa prejavila aj zelena riasa. Staurogyne repens, Rotala rotundofolia, Ludwiga zacali chradnut a pokryvalo ich coraz viac ruduchy. Sialene sa mi zariasila aj Hygrophila polysperma a Sagittaria subulata. Cital som aj prispevok od osoby, ktoru povazujem v tejto oblasti za odbornika a ta uvadzala "Ak sa vasim rastlinam nedari a nerastu, CO2 vam nepomoze..." Moja skusenost po 8 dnoch s CO2 je : Hygrophilla polysperma pusta vyhonky ako diva a nie su pokryte riasou (zatial), rychlo zacala rast aj Rotala a Ludwiga. Egeria densa tiez pridala v raste a vo vyhanani bocnych vyhonkov, pozviechala sa aj Sagittaria subulata a jej predtym zlte listky maju teraz peknu zelenu farbu a takisto vsetky rastliny vratane anubiasov bublinkuju.Riasy je stale rovnako a nebadat nejaky extremny prirastok.Ked to porovnam s obdobim pred a po aplikacii CO2 riasa rastie stale rovnako a CO2 ju nijako nezenie vpred. Takze u mna pozitivum. Rano je u mna ph 6,8 , tak si myslim, ze to nie je ziadne riziko. Ryby som sledoval vecer, v noci a aj nad ranom a nikdy som si nevsimol, ze by dychali pri hladine. Skalare sa kazdych 10 dni vytieraju, krevetky nemaju tendenciu unikat z akva, aj ked su stale pod korenom a nevyliezaju. Posledne znaska skalarov sa mi aj vyliahla, bolo okolo 60 kusov, ale pri krmeni ich rodicia nestrazili a to vyuzila akara. Momentalne mam dalsiu znasku od druheho paru. Zaver je taky, ze u mna to rastlinam pomohlo a rybam neuskodilo. U mna to funguje takto ale kazde akva je ine. Ina osadka ryb, rastlin,ina filtracia, iny prietok, iny objem, ine svetlo....
PS : Este ma napadlo, asi len skusit davkovat CO2 do akvaria a sledovat ryby. Ja som mal takisto starch o ryby, ale v pripde ak by sa nieco dialo, odstavil by som co2
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Vlado21 » 09 Máj 2011 21:09 pm

Glitter, ono to asi zalezi aj na intenzite, resp. z akeho zdroja CO2 beries, aj na tom ake osadenstvo mas (poctom aj druhovo, niektore druhy su na vyssiu koncentraciou CO2 citlivejsie, ine s tym nemaju ziadny problem), aj to ako a cim mas zarastene akva ("dzungla" lepsie absorbuje CO2 a vytvori aj vyssie koncentracie O2, ktore vydrzia az do rana), ako svietis, atd.. Ak mas dostatocne vysoke KH (>5), ani kolisanie pH by nemalo byt problemom. Takze jednoznacna odpoved asi neexistuje...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod vagascan » 09 Máj 2011 21:42 pm

davam to aj cez noc... rastlinky napreduju rybky sa nestazuju ..;)
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Co2 Biokvas cez noc

Odoslaťod 0Burton0 » 09 Máj 2011 23:44 pm

Ahojte

objednal som si Co2 biokvas 200 od rataja ale neviem ako mam riesit pridavanie cez noc lebo mam dost male akva a bojim sa ze priotravim vsetko. Mam 37l akva, rybky zatial nemam ale chystam sa kupit nejake gupky alebo tetry a krevetky, 8 rastlin celkom slusne rastu maju kvalitne dno ale mam vysoke PH a pocul som ze pridavanim CO2 znizim PH ...

Chcel som na noc vzdy vytiahnut hadicku lenze ja som kazdy piatok sobotu nedelu prec a vtedy to nema kto zamna spravit, ako to riesite vy ??? Ja mam v plane nastavit cez noc casovac na vzduchovanie ktore mam dost silne ze by tie noci co som neni doma vypudzovalo co2 von... Co vy nato ??? mozem to tak spvavit ?? nebude to rusit rybky ?? bude to ucinne ???

Dik moc vopred
0Burton0
 
Príspevky: 20
Založený: 03 Apr 2011 16:42 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 10 Máj 2011 05:54 am

Otázkou je teda či by vzduchovanie cez noc nahradilo efektívnejšou a lacnejšou cestou elmg. vential, pokiaľ by niekomu neprekážala hadička naviac a chod vzduch. motorčeka.

Aby sa predišlo polemike o tom, ako jednoznačne povedať či je len ryba malátna a stojí na jednom mieste v najvyššom vodnom stĺpci akvária alebo má teda nejaký problém s dýchaním? Treba jej sledovať pohyb žiabrí alebo sa to dá dedukovať aj z niečoho iného?

Takže ak som správne pochopil, ryby by mali byť indikátorom či niečo urobiť s dávkovaním počas noci.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 10 Máj 2011 08:10 am

Som rád, že sa založila téma o CO2 v noci. Počkáme si na názor chemikov, alebo aj iných odborníkov na túto "vec".
Som rád preto, lebo verím ,že sa tu budú pridávať skúseností , nie dohady či čisto teoretické názory.
Pridám teda niečo s mojich skúseností: Pri dobre zarastenom akváriu, 150l (rybky striedmo), CO2 non-stop, cca 2 roky bez problémov. Dokonca sa mi množia microrasbora galaxy, krevetky a z cca troch gupiek ak dobre rátam 17 ks. (do množenia nijako nezasahujem)
Druhé akvárium 100l v akváriu len húfik neoniek 18 ks,( rastlina je bujná hnedovka-microssorium pteropus) Co2 non-stop niečo vyše roka bez problémov. V obidvoch pridávanie CO2 z fľaše.
Tretie akvárium 80l rastliny anubias, hnedovka, sagitaria, rybky kardinálka čínska počet neviem, množia sa úžasne, CO2 z fľaše išlo pred tým non-stop bez problémov, teraz vypínam na noc pretože rybiek pribúda a nechcem riskovať.
Mám ešte viac menších akvárií, ale nebudem pre zdlhavosť rozpisovať, kde pridávam CO2-TIBI non stop rybky mix a nezaznamenal som žiadné tragédie.
Záver: Založiť akvárium s rastlinami a pomocníkmi slimákmi, začať s pridávaním CO2 a keď sa tento kvázi biotop rozbehne, ustáli, môžme nasadzovať rybičky samozrejme adekvátne množstvo, (radšej menej) a s pridávaním CO2 non- stop by problém nemal nastať. Meniť pravidelne 1/3 vody, odkaľovať dno by malo byť samozrejmosťou, toť moja skúsenosť a môj názor
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod martin_s » 10 Máj 2011 10:35 am

Glitter vpripade 0Burton0-a je pouzitie el. mag. ventilu bezpredmetne, kedze pise o Biokvase, co je vlastne komercna podoba burciaku a pri zastaveni odvadzania CO2 hrozi ze flasu roztrhne, kedze nie je stavana na vysoky tlak, ako je to u tlakovych flias pre CO2 bomby. teoreticky by sa to dalo ale vyriesit akymsi pretlakovym ventilom...

Co sa tyka CO2 v noci... Fotosynteza prebieha v 2 fazach - svetlej (primarne deje, fotochemicka faza), v ktorej rastlina za pomoci slnecneho ziarenia vytvara zdroj energie (vo forme NADPH a ATP) pre tzv. tmavu fazu, pricom ako vedlajsi produkt sa uvolnuje O2. CO2 vstupuje do procesu az v tmavej faze (sekundarne deje, synteticka faza), kde vstupuje do tzv. Calvinovho cyklu bud priamo, alebo naviazany na organicke latky (v CAM cykle, Hatch-Slackovom cykle) podla druhu rastliny. Az v tejto faze sa tvoria sacharidy, bielkoviny, atd.
Na druhej strane - cez den, teda za svetla dochadza sucasne k respiracii aj k produkcii O2 (produkcia O2 prevazuje) a v noci dochadza iba k respiracii, teda je produkovane CO2.
Kedy teda rastlina v skutocnosti prijima CO2? Aky je mechanizmus, kedze CO2 do fotosyntezy vstupuje az v tmavej faze, teda bez svetla? Alebo som to iba zle pochopil a svetla aj tmava faza prebiehaju cez den (a tmava sa vola iba preto ze sa svetlo nevyuziva) a vynimkou su iba sukulenty (tie prijimaju CO2 v noci, kedze cez den maju uzavrete prieduchy aby minimalizovali straty vody)?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 10 Máj 2011 12:41 pm

Zaujímavé poznatky, Martin_S.

Ja som to pochopil tak, že iba v tmavej fáze, potom mi ale príde nelogické pridávať CO2 cez deň podľa tejto teórie. Avšak by som tvrdil, že týmto sa dá riadiť iba v prípade čisto rastlinného akva bez života. Ale tiež to možno chápem inak ako to bolo myslené. Čo je ale v prípade zarybneného akva? Nájsť kompromis? Regulácia CO2 ale nie úplné vypnutie?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Vlado21 » 10 Máj 2011 15:47 pm

Glitter, v noci fotosynteza nebezi, rastliny teda spotrebuvaju kyslik (a produkuju CO2), rovnako ako zivocichy. Teoreticky by si teda mal CO2 v husto zarastenom akva na noc vypinat. Prakticky je to vsak ako pisem vyssie: jasna odpoved neexistuje, kazde akva sa sprava inac, treba skusat a pozorne sledovat spravanie zivocichov, urovne pH, KH a pod.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Poly » 10 Máj 2011 16:45 pm

Posnazim sa trocha nactrnut fixaciu CO2, snad sa mi to podari zrozumitelne :D
Tmava faza a svetla faza mozu byt oddelene casovo, ale to je doslovne len pripad sukulentov (CAM rastlin), ktore maju na to prisposobeny metabolizmus, v beznych C3 a C4 rastliny prebiehaju v podstate subezne, svetla faza nejde bez svetla vobec a tmava faza zase nefunguje bez svetlej fazy, teda aspon tak som to pochopil z prednasok biochemie :)
Priamo na reakciu fixacie CO2 v rastlinach je potrebny len medziprodukt Calvinovho cyklu - ribuloza-1,5-bisfosfat. Na jeho vznik, je ale potrebne ATP, to sa tvori vo fotosyntetickej fosforylacii, teda v svetlej faze. Bez svetla tak nie je dostatok ATP, ribuloza-1,5-bisfosfat sa rychlo minie a fixacia CO2 sa zastavi. Okrem toho aby mohol cyklus dalej bezat, je treba dalsie ATP a NADPH, ktore tiez vznika vo svetlej faze. Cyklus sa teda pre nedostatok ATP a NADPH zastavi, myslim si ze kratko po odstaveni svetla, pretoze bunky nemaju velke zasoby NADPH a ATP a navyse s nimi musi bunka setrit. Bez svetla si ich vie totiz vytvorit len spalovanim cukrov, tukov a bielkovin, cize z toho, co sa vdaka fotosynteze vytvara a logicky sa neoplati spalovat cukry, aby mohla bunka vytvarat znova cukry :roll: Calvinov cyklus je na nasledujucom obrazku (CO2 je angl. carbon dioxide) :o :
Obrázok
Toto je pripad C3 rastlin, ktorych je na Zemi vacsina a myslim, ze vsetky akvariove rastliny su C3, pretoze problemy s nedostatkom vody nemaju - menej vody a malo CO2 je hlavny dovod evolucie C4 rastlin :)
C4 rastliny maju Calvinovmu cyklu predradeny este jeden cyklus, tzv. Hatchov-Slackov:
Obrázok
V C4 rastlinach v tropickych oblastiach, kde su koncentracie CO2 nizsie sa vdaka tomuto cyklu lepsie hospodari s vodou - prieduchy mozu byt viac zavrete a CO2 sa absorbuje efektivnejsie (vdaka vyssej afinite PEP k CO2 a tiez neprebieha konkurencna oxygenazova reakcia). Cely cyklus ale nemoze prebiehat v noci, pretoze sa spotrebovava ATP.
CAM rastliny maju metabolizmus prisposobeny tak, ze Hatchov-Slackov cyklus prebieha casovo oddelene v dvoch fazach - v zaujme setrenia vodou sa rastlina snazi viazat CO2 co najviac v noci, aby cez horuci den mohli byt prieduchy zatvorene. V noci sa viaze CO2 na PEP (fosfoenolpyruvat) a tvori sa co najviac kyselin - oxaloctan (angl. oxalacetate), jablcnan (angl. malate) a pyrohroznan (angl. pyruvate). Cez den sa rozbehne svetla faza fotosyntezy, v ktorej vznika ATP a NADPH a pouziju sa na premenu pyrohroznanu na PEP a na viazanie CO2 z kyselin do cukrov v Calvinovom cykle. Cez den vzniknute PEP viaze v noci dalsie CO2. Tieto rastliny maju vdaka tomu udajne rano kyslu, trpku chut a vecer sladku :)
Na prvy pohlad to vyzera, ze by tak mohol bezat aj Calvinov cyklus, teda cez den by sa nahromadila ribuloza-1,5-bisfosfat a v noci by sa viazal CO2 na 3-fosfoglycerat. Ale v Calvinovom cykle to tak fungovat nemoze, pretoze ribuloza-1,5-bisfosfat nema az taku vysoku afinitu (rozumej kladny vztah :) ) k CO2, a navyse je to metabolicky aktivovana zlucenina, pomerne reaktivna a pre bunku by bolo problem a asi aj nebezpecne ju hromadit (to iste plati aj pre 3-fosfoglycerat). V bunke teda urcite funguju regulacne mechanizmy, ktore brania jej hromadeniu. Hromadenie kyselin, ako je to v CAM rastlinach je pre bunky podstatne prijatelnejsie (nie su nafosfatovane a teda nie su az take reaktivne), ale ine ako CAM rastliny to v podstate nepotrebuju a vystacia si s dennym prijmom CO2 :)

VERDIKT:
Fixacia CO2 v akvarijnych rastlinach v noci neprebieha vo vyznamnej miere :D


Z mojich skusenosti:
CO2 sa mi zapina az so svetlom, zatial som nedaval dvoje hodiny. Funguje mi to tak uz rok a bez problemov, rias mam minimum, meral som pH rano tesne pred rozsvietenim a vecer hned po zhasnuti.
Hodnoty pH:
Rano 7,0
Vecer 6,7
KH mam okolo 11-12.
Cize vykyv celkom zanedbatelny, a aj ranne pH 7,0 dava postacujucu koncentraciu CO2.
Nechystam sa nic menit, funguje to tak dobre, aj nejake to CO2 sa usetri a hlavne mam istotu, ze ryby nenajdem hore bruchom :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod pha » 10 Máj 2011 19:09 pm

ahoj poly, :D tak hadam - uz kazdy pochopil :o ..... rozdiel Ph rano a vecer mam podobny ako ty, je to naozaj zanedbatelne,
viem - niekto mi to uz hovoril, ze koli kolisaniu Ph to ma stale zapnute, som sa len zasmial...o tyrani zverov ani nevravim, ved ked - tak pustim CO2 skor ako svetlo a mam pokoj... inak keby som mal pustene CO2 aj v noci tak idu hore nohami vsetci, nielen nachylne zvery... na noc praveze vzduchujem aby boli vsetci nadseni a odpocinuli si... ako pri burcakovani neviem, to je smiesne samo o sebe... nikdy som sa na to nemohol spoliehat-stale neistota...a kolisanie hore dole...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Vlado21 » 10 Máj 2011 20:12 pm

este dodam k tej skusenosti: ja burcakujem (Bio Dennerle 120) v hustejsie zarastenom akva non-stop. Rano sa vsetky rybicky hmyria pri prednom skle v ocakavani ranajok. Ked im odsypem zo suseneho alebo FD krmiva, hadzu sa po hladine ako zraloky. Po dobrom odpocinku v noci im asi aj dobre vytravilo... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 10 Máj 2011 20:16 pm

Môžme ale porovnávať Burčiak / TIBI a CO2 fľašu? Asi nie.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Vlado21 » 10 Máj 2011 20:23 pm

Gltter, podla mna nie. CO2-flasa sa da podstatne lepsie uregulovat. S burcakom je to horsie, max. ZAP/VYP, preto musis dobre namiesat zmes, aby nemala burlivy start a kratky zivot. Ak to dokazes, o nic sa nestaras, len vymienas flase... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 11 Máj 2011 10:22 am

pha, je vidieť, že najmenej si to pochopil ty, neuraz sa. Polyho príspevok ti dobre padol pretože je totožný s tvojim názorom a tvoj názor je čisto teoretický a nepodložený skúsenosťami.
Samozrejme nechcem oponovať Poly-mu, najmä preto, že buď som v škole pri tejto téme nebol, alebo nepočúval.
Vrátil by som sa predsa len späť do naších akvárií. V prírode funguje tento princíp, ktorý sa tu formoval miliony rokov a z toho pohľadu sa naše nedávno založené akvárium ťažko prorovnáva.
Predsa len treba brať v úvahu veci ako: Spôsob pridávania CO2 do akva, spôsob rozpúšťania, rastlinstvo, osvetlenie, doba svietenia, typ, no je toho veľa a určite dva akvária rovnaké, totožné, ťažko nájsť. Budem však čakať na ďalšie príspevky a ešte keby napísal niekto komu sa rybky naozaj otrávili (prepáčte), určite by to bolo poučné pre nás všetkých
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod luko36 » 11 Máj 2011 10:27 am

ja mam už 4-5ty mesiac co2 z burciaku a ide mi nonstop, rastlinky rastu ako dive, na rybkach som si nevsimol neake nepriaznive ucinky a ph vody je stabilne nemenne 6,5-7 (presnejsie zial nedokažem merat, mam papieriky spred 20tich rokov :D ) , asi dost zaleži aj na objeme akvaria, moje ma 180l, pouzivam ako difuzor cigaretový filter.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod pha » 11 Máj 2011 11:12 am

Milan666 napísal:pha, je vidieť, že najmenej si to pochopil ty, neuraz sa. Polyho príspevok ti dobre padol pretože je totožný s tvojim názorom a tvoj názor je čisto teoretický a nepodložený skúsenosťami.
Samozrejme nechcem oponovať Poly-mu, najmä preto, že buď som v škole pri tejto téme nebol, alebo nepočúval.
Vrátil by som sa predsa len späť do naších akvárií. V prírode funguje tento princíp, ktorý sa tu formoval miliony rokov a z toho pohľadu sa naše nedávno založené akvárium ťažko prorovnáva.
Predsa len treba brať v úvahu veci ako: Spôsob pridávania CO2 do akva, spôsob rozpúšťania, rastlinstvo, osvetlenie, doba svietenia, typ, no je toho veľa a určite dva akvária rovnaké, totožné, ťažko nájsť. Budem však čakať na ďalšie príspevky a ešte keby napísal niekto komu sa rybky naozaj otrávili (prepáčte), určite by to bolo poučné pre nás všetkých


ahoj milan666, preco by som sa mal urazat? co tam chces podkladat? staci trochu porozmyslat... tiez som nacvicoval ako ty... uplne zbytocne motanie sa dookolaaaa... davno to je vymyslene...staci si to nastudovat... a pre mna je dolezite aby zvery neboli zatazovane cez noc a nemam rad ked nemam nad niecim kontrolu... kapusnica-burciak je take ako som pisal........
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod dedojozef » 11 Máj 2011 12:56 pm

Ja mám vraj prerybnené akva a žalostne málo rastlín (následok štetinky), ale spamätávajú sa. Natláčam doň CO2 z kvasníc nonstop. A buble to dosť rýchlo. Ako by napísali niektorí experti :) 5-6 bubliniek za sekundu :D . Rybky sú vždy čulé a zdržiavajú sa v každej výške. Nelapajú po vzduchu. Ale ako už bolo napísané: nezáleží ako dlho ale koľko CO2 sa dokáže rozpustiť (rozplynúť) vo vode. Myslím, že ho tam je dosť lebo rastliny rastú rýchlejšie a zeleným riasam to tiež prospieva :( . Ale to už je otázka svetla.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Milan666 » 11 Máj 2011 15:20 pm

dedojozef, myslím, že každý potvrdí to isté, alebo skoro každý?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod ichthys » 11 Máj 2011 17:13 pm

Ja pouzivam burciakou metodu s 5L bandaskou z ktorej vediem CO2 do zvona (obratenej 0,33 litrovej PET flase z limonady) v akvariu, zo zvona odoberam CO2 cez hadicku so skrtitkom do vrtulky cerpadla. Pripadny prebytok CO2 sa zospodu zvona vybuble prec. Moja skusenost s pridavanim CO2 v noci je taka, ze pri pouziti burciaku prve dve-tri noci po namiesani novej davky urcite odstavujem nasavanie CO2 do cerpadla z filtra, odkedy som si takmer odpravil moje 4 SAE (neschopne pohybu a uplne freneticke pohyby ziaber) a ostatne ryby uz viseli na hladine a strasne rychle pohybovali ziabrami. Myslim si ale, ze na vine nemuselo byt len presytenie CO2, ale aj rychly pokles pH ako jeho dosledok. Ked namiesam novu davku po urcitej dobe bez CO2, pozorujem najma na skalaroch, ze nie su vo svojej kozi, takze vtedy priskrtim davkovanie a ked uz ta burliva faza kvasenia prejde, mozem nechat burciak bezat aj cez noc a ryby su v pohode. Je to zalezitost davkovania, zrejme aj uhlicitanovej tvrdosti vody, nakolko dokaze tlmit zmeny obsahu CO2/pH ,treba si to najprv odskusat a nezabudnut priebezne pozorovat ryby , ked uz ma clovek odsledovany system a ryby rano nevisia na hladine, tak moze CO2 bezat aj v noci.

@ Poly: Vdaka za vycerpavajuci opis Calvinovho aj ostatnych cyklov a bicyklov :-) Rad som si pripomenul, co vsetko som uz stihol pozabudat od studentskych cias. Este taka otazka k cyklom. Mas nejaku ideu, kde/ako do cyklov (resp. metabolizmu) moze vstupovat glutaraldehyd ako alternativny zdroj uhlika (napr. Seachem Excel alebo Easy Carbo)?
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Pridávanie CO2 počas noci

Odoslaťod Glitter » 11 Máj 2011 19:39 pm

Je tu niekto kto ide nonstop z CO2 fľaše okrem mňa a Milana666? Zatiaľ čítam, že nonstop bublú chalani s Burčiakmi / TIBI prevažne.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.