Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod d.gemza » 10 Máj 2011 15:12 pm

PanFiluta tak v tvojom prípade by som skôr dal do akvária slimáky alebo krevetky ako prísavníky. Ak by si dal prísavníkov, tak tí by sa veľmi dobre v takom malom akva necítili. V malom akváriu na seba útočia a potrebujú dosť úkrytov. Odporúčal by som ti tých 8 kusov neoniek. S tým že žiadne ďalšie ryby a dostatok zelene.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Reklama

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod remus » 10 Máj 2011 15:40 pm

D. gemza to naozaj ?
Koľko sa ich dá potom dať do takej 63 litrovej nádrže (vonkajší objem). Plánoval som tak 10 minimálne, a možno nejaký párik Molly alebo Guppy.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod arowana » 10 Máj 2011 15:48 pm

PanFiluta napísal:...- koľko neóniek červených môžem dať do 45 litrového akvária ...


Reálne znesie akvárium takého objemu 20 - 30 ks Ch. axelrodi bez najmenšieho problému a to aj za predpokladu, že tam nebude použitý žiaden filter, ani vzduchovací kameň / čiže bez technického zázemia /. Podmienkou však sú živé, zdravé a "fungujúce" rastliny s osvetlením.
K nim môžeš kombinovať nejaké krevetky, najvhodnejšie asi cherryny, prípadne niekoľko ks Otocinclus...
Prirodzene výmena vody cca. 1 x týždenne v objeme 1/4 - 1/3 objemu akvária.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod PanFiluta » 11 Máj 2011 07:22 am

Ok, ďakujem za rady (prosím pokračujte).
8 a 20 až 30 je výrazný rozdiel... Skôr sa tiež prokláňam k tým 8 ks.
Čo sa týka pravidelnej výmeny vody, samozrejme to plánujem robiť.
Akvárium som založil iba v sobotu 7 mája, vtedy som dal substrát, kamienky, drevá. V nedeľu som kúpil a dal do akva nejaké rastliny (saggitaria a tá malá tráva, myslím, že valisnéria). Včera som kúpil ešte nejaký červený lotus a veľké valisnérie, takže rastlín je tam myslím dosť. Z Draždiaka som vylovil pekné kamene, očistil, vyvaril, otestoval s octom a dal do akva. Pár hodín denne nechávam pustený vzduchový filter, dnes ešte zbehnem do akvaristiky kúpiť svetlo, ohrievač, teplomer.
V akváriu je teraz 10 - 15 sagitárií (tie dlhé rozstrapkané čo nemajú koreň), 20 malých trávičiek (myslím, že sa volajú malé valisnérie), 2 veľké valisneria gigantea a jeden malý červený lotus.
V tejto chvíli teda podľa rád v iných vláknach čakám na ten správny čas, až tam dám ryby. Som netrpezlivý :D, nechce sa mi čakať 3 - 4 týždne, ako radia v iných vláknach. Ale radšej počkám. Nechcem používať žiadnu chémiu.

Voda je od dreva dosť žltá, avšak čo mi hovorili v akvaristike, pre ne je to vraj prirodzené prostredie. Aj som pozeral to veľké akvárko čo majú vystavené v auparku, tam je to rovnako, neónky v nažtltej vode.

Ďalšie otázky - čo kebyže dám iba 1 prísavníka ? Má tam tri krásne drevá, veľké kamene z Draždiaka, úkryty pod drevami i pod kameňmi, bude to teritórium iba pre neho a neónky. Občas mu hodím uhorku či list špenátu.

Slimákov skôr nie - bojím sa, že sa rozmnožia a nebudem vedieť čo s nimi.

Čo sa týka krevetiek - dokážu plniť funkciu prísavníka, teda čistiť akvárium ?

Ďalšia otázka - povedzme, že s pridaním neóniek počkám ešte 10 - 15 dní, nech si voda sadne. Je však možné dať tam prísavníka alebo krevetky skôr ? Bojím sa, aby sa to nejak nezariasilo, než tam dám rybky.
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod d.gemza » 11 Máj 2011 07:50 am

tak odporúčal by som ti filter mať pustený po celú dobu. Ja keď som kedysi púšťal filter len sporadicky, tak sa mi na hladine tvorila nepekná vrstva (akoby olejová). Akonáhle bol filter pustený stále hladina sa vyčistila. O to, že sa slimáky namnožia nemusíš mať strach. Zožeň si napr. ampularie a tie sa ti nečakane nenamnožia. Keďže tie nie sú hermafroditi a ich vajička je ľahko rozoznať, premnoženie nehrozí. A áno krevetky dokažu plniť funkciu čističa akvária. určite bude krajší pohľad na húf krevetiek ako čistia akvárium ako na samotného prísavníka, ktorý aj tak bude celý čas zalezený niekde pod drevom. Myslím, že tomu zariadeniu nepredídeš tak či tak. Takže s rybami ešte vyčkaj pekne. Práca chvatná, málo platná.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod PanFiluta » 11 Máj 2011 08:24 am

Pozerám si toho otocinkla na internete, vyzerá to byť pekná, milá rybka. Hlavne tá veľkosť ma zaujala, že sú menšie ako prísavníky ancitrusy a že majú rady spoločnosť, že by som ich mohol mať viac.
Prosím o viac informácií ku krevetkám a k otocinklom - koľko kusov by si mi ich doporučil, čo asi stoja ? Čo povieš - pre začiatok 8 neóniek červených a k nim povedzme 4 tí otocinklovia alebo 4 krevetky ?. Vravím "pre začiatok" preto, lebo až tam bude 8 neóniek, tak uvidím ako sa im bude dariť a či je možné im pridať zopár ďalších kamarátov rovnakého druhu (ale isto nie 20 - 30). Zas pri tak malom akváriu budem musieť dávať veľký pozor, aby som neurobil nejakú chyby, nech nepomrú.

Dnes sa pôjdem opäť pozrieť do akvaristiky v Danubii v Petržalke a do Eurovei, kúpiť to svetlo a ďalšie doplnky a budem sa informovať o krevetkách a otocinkloch.

Kurnik, veľká škoda, že ma pred kúpou akvária nenapadlo pozrieť sem, mohol som mať cez inzerát väčšie akva za lepšiu cenu :) - ale bola to spontánna kúpa, jednoducho som videl nádrž za cenu, ktorú som považoval za nízku, tak som ju kúpil. Akvárko som zariadiľ veľmi pekne, neviem sa dočkať až v ňom bude život :)
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod Vlado21 » 11 Máj 2011 08:31 am

PanFiluta, zasiel si uz off-topic. Nuz... rovnako ako akvarko, aj doplnky sa daju kupit cez web, v sirsom vybere a lacnejsie. V niektorych kamennych predajniach (napr. Akva Symbioza v Karlovke) sa daju aj doobjednat, ked nieco prave nemaju na sklade... v Danubii pochybujem.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod d.gemza » 11 Máj 2011 08:40 am

myslíš tohoto?
http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy

Tieto ryby ja osobne nepoznám. Píše sa tam že je potrebná dostatočná kvalita vody. Keďže si povedal že si začiatočník, tak ak je táto informácia pravdivá, potom ti tieto ryby neodporúčam. Nerád by si sa predsa pozeral ako by ti umierali a ty by si nevedel že prečo. Niečo podobne sa mi prihodilo z pancierníkmi trinidadskými. Všetko bolo v pohode a z jedného dna na druhy všetci umreli. Doteraz neviem prečo. A stalo sa mi to dva krát. Vždy pol roka nič a zrazu bum. Takže radšej si o tej rybe čo to pozisťuj najlepšie od niekoho, kto ich chová. No a čo sa týka krevetiek, mám ich iba krátko a som s nimi nadmieru spokojný (cherry red). Veľmi nenáročné, rastu na môj vkus veľmi rýchlo, obstarávacia cena tu na fóre je prijateľná a je tu aj veľa chovateľov, ktorí ti radi poradia. Takže podľa mňa Nr.1. Hlavne sa nenechaj strhnúť informáciami predajcov v akvaristických obchodoch. Niektorí, česť výnimkám, by ti predali do 40 l akva aj žraloka keby videli že sa ti páči. A ich vedomosti sú hrôzostrašné v niektorých prípadoch. čo by som ešte povedal k tvojmu akváriu, ešte by som vyčítal tie valisnerie gigantea. Predsa len sú to veľké rastliny, možno až moc na 40 l. Skôr si sa mohol zamerať na menšie druhy aby si mal aj dostatok priestoru pre ryby na plávanie. Nech ti to hned cele nezarastie ako taka džungla.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod PanFiluta » 11 Máj 2011 08:55 am

Neviem či je to to isté, je podobný. Arowana povedal otocinkly, tak som to vyhladal na google, vyzerajú sympaticky. Otocinclus affinis.
Neboj, ja sa najprv poriadne poradím tu, než kúpim ryby :)
PanFiluta
 
Príspevky: 67
Založený: 01 Máj 2011 19:01 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod triscene » 11 Máj 2011 22:34 pm

vcera som objavil na dvoch neonkach ako keby bielu gulicku, jedna ju ma na lavom boku a jedna pri zadnej plutve, prva domnienka bola ze to je krupicka (cez vikend som doviezol troch pangio ale vsetci mi odisli). ta co ma tu gulicku na boku tak je taka vypukla (spociatku som si myslel ci nahodou na nu nenakladla neritina vajicko).

zvysil som teplotu na 30 stupnov ale vypol som ju pak kedze priatelka mala rybicky s krupickou a toto sa jej nezda, ze skor ide o nejakeho parazita

tusite ze co to moze byt, ostatne rybky take nieco nemaju (gubky, pangio). na jednom samcekovi gubky som si vsimol malu dierku na zadnej plutve ale neviem ci to ma spojitost s tymto, asi len rvacka medzi samcami.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod triscene » 13 Máj 2011 13:21 pm

tusite co to moze byt, po jednom dni na 30 stupnoch ta neonka co ma bodku na boku tak ta bodka vyzera ako keby pukla a nie je uz taka vypukla, na druhej je stale vidno na chvoste tu bodku.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod remus » 13 Máj 2011 13:30 pm

Dnes som do mojej 60ky už musel vpustiť 7 neoniek. V tej dočasnej 12ke sa strašne tlačili ešte aj s prísavníkom a corydorasom. boli strašne bledé, asi od strachu..

Teraz sa mi však furt schovávajú za filtrom. Resp. pod filtrom. Keď prídem k filtru, utečú odtial a presunú sa na iné miesto v akva. Akonáhle však odídem, tak po chvílke sa zas vrátia na svoje stanovište..
Môžu byť ešte laknuté z nového prostredia ? Osmelia sa ? Alebo pri počte 7 kusov sa proste boja, a budem musieť dokúpiť po čase ešte nejaké ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod triscene » 13 Máj 2011 13:38 pm

nechaj ich zopar dni zvyknut..podla toho uvidis ze co a ako..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod remus » 13 Máj 2011 13:42 pm

Normálne mi inak "do prieku" robia :D
Ako som písal príspevok, tak vyliezli do stredu akvárka, ešte som váhal či to postnúť..
A jak som to odoslal, tak zase sa schovali..

Okej, počkám zopár dní, a dám report potom :)
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod remus » 14 Máj 2011 17:37 pm

Dnes už chodia po celom akváriu. Väčšinou sú vpredu, občas idú kuknúť do rastlín, pod koreň, čo je nové.. :D Občas idú ako škôlka a niektorá z nich sa zatúla..
Akurát som si všimol že zvláštne jedia. Nasypal som na hladinu, chvílu nič, potom výde hore, zobne krmivo a rýchlo sa zase skryje do hĺbky.. Robia to tak všetky. Proste ide hore, kusne a upaluje ku dnu. Chvílu "požuje" a proces sa opakuje...

Môže to ešte stále byť strach z neznámeho prostredia ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod kaqpo » 05 Jún 2011 23:12 pm

Čaute chcem sa opýtať či neónky požierajú niejaké zbytky z dna riasu či niečo také alebo žerú len to čo im tam nasypem.
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod dedojozef » 05 Jún 2011 23:23 pm

Aj aj :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod Vlado21 » 05 Jún 2011 23:31 pm

Riasu neviem (asi preto ze jej vela nemam), ale rastlinne tablety, aj sparena zihlava im chutia skvele. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod triscene » 08 Aug 2011 14:17 pm

mam v plane si do svojho akvaria nastahovat borarasky (brigittae, maculatus, merah, micros..nieco z tohto) o velkosti cca 2-2.5cm a zaroven by som chcel mat aj cca 10 neoniek cervenych...hrozi krpcom nieco pri tychto od nich vacsich ryb?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

neonka pravá

Odoslaťod martinkalv » 06 Sep 2011 18:08 pm

zdochla (zomrela) mi neonka pravá a mala roztrhnuté brucho. mohla to byť nejaká rybka chovám gubky, mečúnky, neonky pravé, botie nádherné, platy, prísavniky, ked aj nejaká rybka zdochne večšinou sa mi stratí v akvárku može to byť ?
martinkalv
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Sep 2011 17:36 pm

Re: neonka pravá

Odoslaťod kargen » 11 Sep 2011 16:28 pm

može
kargen
 
Príspevky: 273
Obrázky: 44
Založený: 13 Nov 2009 09:59 am
Bydlisko: Partizanske

Re: neonka pravá

Odoslaťod remus » 11 Sep 2011 17:47 pm

Nechápem otázku. Stalo sa to, tak to môže byť..
Asi sa chcel ale opýtať niečo iné.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod remus » 30 Apr 2012 23:14 pm

Ahojte,
dnes pri bežnom pozorovaní akva som si všimol, že jedna neonka má nafúknuté brucho.
Strašne široká, vypúlené oči, a sem tam akoby takú guličku má na sebe (ako nafúknutá gulička to vyzerá). Pomaly sa hýbe, strašne rýchlo dýcha, a vyzerá akoby mala "tiky" v chvoste. Ostatné neóny behajú a kukajú po akva. Táto vyzerá, že je rada, že ešte žije. Mám pocit, že smutne kuká na mňa :/ V akva ju môžem mať povedzme 2 roky. Ostatné ryby (neonky) vporádečku..

Podľa mojich odhadov ide o vodnatielku. Má význam to nejako liečiť ? Liečebné akva momentálne u mňa neprichádza do úvahy. Čiže buď by som musel liečiť celé akva a riskovať nakazenie ostatných rýb, alebo ju utratiť :? :cry: Momentálne mám doma preventin, multimedikal a ešte nejakú srandu na pliesňové ochorenia (to som doteraz nepoužil, dostal som to).
Čo teda, utratiť ju, a akva preondiť multimedikalom ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod triscene » 01 Máj 2012 00:58 am

hod foto ak sa podari..
moja kedysi nebola siroka a vypulene oci nemala ale mala jednu bodku ktora casom zmizla..zvysne su aj po polroku v pohode.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.