Ako zlepšiť farebnosť rýb?



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod Kubo » 20 Nov 2009 11:02 am

arowana napísal:Astaxantín nie je krmivo, ale doplnok. Prečo by si s ním "veľmi nepreháňal" ? Máš konkrétny dôvod ?

Nepovedal som ani slovo o tom ze astaxantin je krmivo ale obsahuju ho niektore krmiva , tak preto som pouzil vyraz doplnkove krmenie. Neviem asi ani o tom , ze by niekto konkretne krmil cistym astaxantinom a napokon sam si uviedol ze je to doplnok co asi kazdy vie co to znamena. Dovod si zisti kazdy sam , ked tym bude krmit alebo si to nastuduje na internete. :) Ja osobne po krmeni som nezaznamenal ziadne velke rozdiely vo vyfarbeni priam ziadne. Staci krmit roznov kvalitnou potravou , liat vyluhy aby sa ryby citili ako v domacom prostredi , pripadne osadit nadrz poriadne rastlinami a ryby vyniknu peknym sfarbenim aj bez tych "specialnych doplnkov" . :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod Giftzahn » 20 Nov 2009 11:26 am

njn, moj "krmenie" pozostava so zivej potravy, podla toho co sezona dovoli, mrazena potrava , plus pridavne krmiva SAK, Hikari - pre panciernicky prisavniky , Tetra .... v krmivach SAK a Tetra je astaxantín ako doplnok, ale zeby tieto krmiva nejako extra podporili vyfarbenie ryb som nepozoroval .... skor dost podstatne faktory "zvyraznujuce" vyfazbenie ryb su u mna su .... dno - tmave, svetle atd. v akva, filtrovanie cez raselinu, ziarivky .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod arowana » 20 Nov 2009 12:20 pm

SAK je po skúsenostiach / nielen mojich /, krmivo, ktoré už nechcem ani na letáku.
V komerčných krmivách je citelný podiel astaxantínu viditeľný aj na farbe rýb, snáď len v Astacolor a D-50 od Tropicalu.
Viditeľný výsledok bude však znatelný len u rýb, ktoré majú v pigmentových kožných bunkách zastúpené erytrofory / červené /, xantofory / žlté / a čiastočne možno aj leukofory / biele /. U melanofor / hnedo čierné /, cyanofor / modré / a iridofor / dúhové /, bude účinok astaxantínu takmer, alebo úplne nulový.
Teda v praktickom príklade, je ťažko očakávať viditelný výsledok napr. na divoko sfarbenom skalárovi, avšak napr. na žltočervených formách diskusov, je výsledok znatelný po niekoľkých nakŕmeniach.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod Giftzahn » 20 Nov 2009 12:26 pm

arowana napísal:SAK je po skúsenostiach / nielen mojich /, krmivo, ktoré už nechcem ani na letáku



njn, predpokladam ze to nei su dobre skusenosti .... koli comu nevies prijst SAKu na meno ? ... :|
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod Kubo » 20 Nov 2009 16:55 pm

Giftzahn napísal:
arowana napísal:SAK je po skúsenostiach / nielen mojich /, krmivo, ktoré už nechcem ani na letáku



njn, predpokladam ze to nei su dobre skusenosti .... koli comu nevies prijst SAKu na meno ? ... :|
So SAKom ta musim sklamat aj ja. Pouzival som ho 2 roky. PRvy rok to bolo este v pohode potom ryby chradli a zacali sa slabsie a menej pravidelne vytierat.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod prasan » 13 Máj 2011 00:28 am

Bol tu článok asi ho admin dal preč.Astaxantín vo vysokých dávkach nieje nič moc a taktiež sa tam písalo o tom,že sa može ukladať vo forme kryštálikov v oku ryby, a tak spôsobovať slepotu.Oveľa vhodnejší sa mi zdá beta karotén.A tan sa dá skrmovať-napr.mrkva.(prášok,suchá nastrúhaná do krmiva,čerstvá)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod prasan » 13 Máj 2011 00:50 am

Podľa mňa je v predávaných krmivách toho až až, a keď človek podáva rôznorodú stravu + nejaké tie domáce špecialky :) nemôže byť zo sfarbením problém.Beta karotén aj keď ho nevidno obsahujú aj niektoré zelené krmivá.Takže ja osobne žiadne syntetické hala bala.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod arowana » 13 Máj 2011 00:56 am

prasan napísal:...Takže ja osobne žiadne syntetické hala bala.


Astaxantín nie je syntetický, ale prírodný produkt z riasy Haematococcus pluvialis .
Je absolútne neškodný v prípade jeho správneho dávkovania.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod prasan » 13 Máj 2011 01:12 am

V spomenutom článku som čítal,že existuje aj syntetická forma ktorú preferujú (neviem či aj nevyrábajú) hlavne v Ázijských krajinách.Ako v tom filme, je jedno aké súčiastky všetko vyrába Taiwan.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod prasan » 13 Máj 2011 01:37 am

Samozrejme prírodný extrakt je prírodný.Kto ti však garantuje, že v tom či onom krmive je práve tento.Preto podobné doplnky ani nekupujem.Dôvodom kúpi týchto produktov podľa mňa nie je to aby sa páčili ryby majiteľovi,ale aby sa lepšie a skôr predali.Čo je smutné,pretože prvé nadšenie kupujúceho opadne hneď ako prejde na bežné kŕmenie rýb a z krásnych red devilov má len devilov.Na ktoré sa rád pozerá, ale do konca ich života špekuluje čo im vlastne neposkytol a prečo uňho nie sú také pekné. :cry:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod arowana » 13 Máj 2011 08:30 am

Prasan máš to dosť popletené a neveríš ani svojmu nosu medzi očami...

Astaxantín sa bežne distribuje ako pulvis / prášok /, avšak robí sa aj v granulovanej koncentrovanej forme / niekoľko násobne drahší /, ktorý je podobný derivát astaxantínu, ako keď z vína vypáliš alkohol a dostaneš koncentrovaný lieh.
Astaxantín sa dnes bežne používa nielen v krmivách pre ryby, ale aj ako výživový humánny doplnok stravy, kôli svojej silnej antioxidačnej schopnosti. Skús si niečo o tom prečítať skôr, ako z neznalosti niečo odsudzuješ, alebo kŕm svoje ryby naďalej napr. sušenými dafniami, to je totiž jediný prírodný produkt a všetky dnešné priemyselné krmivá, sú obohacované syntetickými doplnkami, či už na podporu nutričnej, alebo vitamínovej hodnoty.
Keď si už spomenul Áziu, tak tam používajú na vyfarbovanie rýb skôr u nás nelegálne hormóny na báze steroidov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod prasan » 13 Máj 2011 10:03 am

No hádam teraz po tvojej prednáške sa mi oči napravili a nos zrovnal. ;-) Skúsim ešte čo to teda poštudovať. Písal som len to čo som čítal, treba asi viac článkov aby som si spravil lepší obraz. Ale aspoň som ťa dotiahol k tomu aby si popísal niečo viac a tak sme všetci múdrejší.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako zlepšiť farebnosť rýb?

Odoslaťod arowana » 13 Máj 2011 10:46 am

Ani ja som nepadol z neba múdry a nie som ním ani dnes.
Pozerám sa však na mnoho vecí rozdielným pohľadom, ktoré som nadobudol nielen dlhoročnou praxou, ale žiaľ v dobách keď aj literatúra bola nedostupná, nieto ešte internet, tak to bol pokus - omyl.
Dnes je internet často plný scestných a nepravdivých informácií kôli anonymite autorov a menej skúsený čitateľ žiaľ často nemá možnosť oddeliť balast od pravdy.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.