Sekernatky



Všetko okolo akvarijných rýb

Sekernatky

Odoslaťod Raviolka » 11 Mar 2004 16:59 pm

Máte někdo zkušenosti s chovem sekernatek (Gasteropelecus sternicla nebo běžnější Carnegiella sp.)? Chtěla bych si pořídit nějaké rybky do volného prostoru pod hladinou, ale nevím, jestli nejsou sekernatky moc choulostivé... :?:

Za jakékoliv inforamce budu vděčná :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Sekernatky

Odoslaťod roox » 11 Mar 2004 17:15 pm

Zkušenosti nemám, ale našel jsem pár stránek s trochou informací. Pro začátek :D

http://www.topweb.szm.sk/ryby1203.html
http://www.akva.wz.cz/popis.php?cislo=48
http://www.akvanet.sk/page/index.php?id ... a_strigata
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Sekernatky

Odoslaťod bolek » 12 Mar 2004 12:31 pm

Kúpil som pred týždňom Carnegiella strigeta....

Sú to jednoznačne moji "hladinoví favoriti". Kým som ich zohnal čakal som asi rok :-(

Teraz ich konečne mám, ale zatial len 5 kusov, lebo viac nemali. Optimálny počet do 200 litrového akva je asi 10 kusov. Prijímajú aj sušenú potravu, potrápia sa aj s patentkami (kvôli veľkosti). Píše sa, že skáču ale včera som mal akva odokryté asi 4 hodiny a "neuletela" ani jedna. Treba mať však na hladine buď plávajúce rastliny, prípadne listy rastlín musia pokrývať časť hladiny. Pri nebezpečenstve sa rady pod ne schovávajú, ale v každom prípade akva treba mať prikryté. teplota v mojom akva +-25 o C, mám pomerne tvrdú vodu... Výmena vody raz za dva týždne....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Sekernatky

Odoslaťod Raviolka » 12 Mar 2004 12:40 pm

Tak to já počkám, až je budeš mít trochu dýl, dej občas vědět jak se jim daří. Nechci se unáhlit. Kdyby se u mě chtěly "rozběhnout" po hladině, napálí to do zpevňovacích skleněných lišt... to asi není ideální :?:

Mimochodem, kdes je sehnal?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sekernatky

Odoslaťod bolek » 12 Mar 2004 13:16 pm

V BA v Biotope... Spevňovacie lišty nie sú problém... Určite nebudú vskakovať len pri skle, ale kde koľvek na hladine, veď na to majú uspôsobené aj prsné plutvy. Sem - tam sa spýtaj (aby sa oživila téma) a ja ti podám správu ;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Sekernatky

Odoslaťod Papagaj » 12 Mar 2004 15:25 pm

bolek napísal:Teraz ich konečne mám, ale zatial len 5 kusov, lebo viac nemali.


Videl som včera nejake predavat v auparku tak skus pozret..
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sekernatky

Odoslaťod Raviolka » 12 Mar 2004 15:38 pm

bolek napísal:Spevňovacie lišty nie sú problém... Určite nebudú vskakovať len pri skle, ale kde koľvek na hladine

No právě... nemyslela jsem, že to do nich napálí zespodu, ale z boku - obvykle jsou tak 1-2 cm nad hladinou... ouvej :(
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sekernatky

Odoslaťod Maja » 12 Mar 2004 16:53 pm

Bolek- aj ja som v Auparku 11.3. videla dva druhy sekierok- Carnegiella strigata- to je ta "mramorovana" a este jednu taku lesklu trosku do zelena- neviem nazov. mali uz asi len 6-8 kusov- nadherne ryby. Inak- zevraj naozaj rady skacu a su trosku chulostive, najma kym sa udomacnia. Husty porast akvaria im pomoze aklimatizovat sa.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Sekernatky

Odoslaťod azet » 13 Mar 2004 16:17 pm

caute! ja mam uz niekolko mesiacov par kusov carnegiella myersi, som velkym fanusikom characid a sekierky su velmi vysoko v mojej osobnej hitparade. su strieborne, takmer priesvitne, s jemnou linkou na boku tela a okraji bruska. su podla mna najmensie zo vsetkych sekierok, moje maju cca. 3 cm, najvacsie exemplare zevraj 3,5 cm. v pohode zeru jemnejsie vlocky, FD-cyklopy a inu jemnu potravu. bud sa prehanaju po hladine, alebo odpocivaju, ci uz „pod holym nebom“ alebo listami...

momentalne su v mojej navacsej nadrzi (60l), ale vazne uvazujem o ich ulohe v jednom z mojich miniakvarii...

krasna je aj car. marthae, ktora dorasta cca. 3,5 cm, cize vhodna aj do najmensich akvarii, klasicky strieborna/platinova je thoracocharax securis takych 5-6 cm, cize „klasicky“ tetrovity rozmer a thoracocharax stellatus (rovnaka farba) ma uz napr. 8-9 cm, amano ich napr. pouziva do niekolkych diskusovych nadrzi...vo volnej prirode ziju sekierky velke ako tanier, cize 1 kus zasyti! takyto vyber samozrejme nehrozi na slovensku. je to vyber z jedneho viedenskeho obchodu, kde som zakupil aj svoje sekierky. u nas sa ukazu raz za uhorsky rok, niekedy sa daju vsak aj cielene objednat. je to skoda, lebo v inych krajinach patria k standardu a u nas su zial stale raritou. ak ich aj na nasom uzemi par ludi uspesne odchovalo, bud len male mnozstvo pre dalsi chov, alebo velke mnozstvo na export – to vsak len spekulujem.

v auparku som naposledy videl carnegiella strigata a podla vsetkeho thoracocharax stellatus. uznajte vsak, ze cena, ktoru v auparku za to pytaju je trochu od veci. v symbioze (ked ich ovsem maju 1x za rok) je cena takmer polovicna...

ad raviolka: co sa tyka chulostivosti, tak nie je vacsia/mensia ako u ostatnych characid. ak sa o akvarium staras, dokazu sa prisposobit aj na ine podmienky, ake maju v prirode.

akvarium musi byt vsak dokonale prikryte, ja uz som 4 kusy stratil. velky pozor si davaj aj pri pravidelnej udrzbe a krmeni, ked je akvarium odokryte. ja som si vobec nevsimol, ze vyskocili pocas vymeny vody – nasiel som ich az o par dni...

takisto som roky mal nad akvariom malu strbinu kvoli hadickam. dve krasavice dokazali prave cez tuto strbinu vyskocit! ale aby nevznikal dojem, ze rybky stale skacu...za normalnych okolnosti nie, ale ak su vyplasene, napr. rukou, inou rybou a pod., tak hrozi, ze vyskocia z nadrze!

***doplnok: tu je link na jednu fotku mojich sekierok http://www.azet.akva.sk/foto/1/Img_0006.jpg
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Sekernatky

Odoslaťod bolek » 23 Mar 2004 13:38 pm

raviolka: tých líšt sa naozaj nemusíš báť... upresňujem moju predstavu o ich vyskakovaní... mám hladinu zakrytú tak na 95 % a v noci mi jedna práve cez otvor 15 x 5 cm vyskočila... chvalabohu bol som ešte pri vedomí, tak som ju počul sa trepotať na zemi... momentálny stav cca po 3 až 4 týždňoch): 5/5 :-)
tu je moja fotka :
gallery/image_page.php?&image_id=1495
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Sekernatky

Odoslaťod Peter » 23 Mar 2004 21:37 pm

Bolek vyzera uzasne, skoro ako moj motylkovec, len ten ma vecsiu pusu, vyzera ako clnok a miesto plutiev ma pichliace (teda okrem tych motylych kridel).... drzim palec, aby sa skore nezmenilo... predpokladam, ze vyskakuje za ucelom ulovenia hmyzu... ake su velke?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Sekernatky

Odoslaťod bolek » 24 Mar 2004 10:34 am

ake su velke?
tak 2-2,5 cm

mám ešte jednu .síce trošku nepodarenú fotku, ale vystihuje podstatu ich možnosti vymršťovať sa a "poletovať nad hladinou
gallery/image_page.php?&image_id=1499

predpokladam, ze vyskakuje za ucelom ulovenia hmyzu...

väčšinou, ale aj pri napr. zľaknutí sa (dotyk inej ryby, prudká zmena svetla...
je to taký malý stresor...
avšak na druhú stranu, ani nie po mesiaci mi už žerú "z pinzety"
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Sekernatky

Odoslaťod Peter » 24 Mar 2004 19:48 pm

Ja osobne nevidim na tej fotke ziadne nedostatky, prave naopak. Motylkovec ma plutvy polozene takmer rovnako (samozrejme maju iny tvar). Tiez skace, pretoze sa takmer vobec neponara. Ryby, prsty, rastliny atd., vsetko co mu zavadzia preskakuje zvrchu. Vobec neviem posudit, ake su jeho skakajuce moznosti ("skakavost" :) ), lebo ten skok sa udeje v zlomku sekundy. Moje sa zatial nejako extra neplasia, ale vzdy mam obavy ked ich idem krmit, alebo nieco urobit do akvaria, aby sa nevyplasili. Ale vyzeraju dost pohodove. Zatial jedine co ich vyplasi, su papule guram, hlavne ked zeru plavajucu potravu a aj to az vtedy, ked sa ich pri tom "zrani" nejakym sposobom dotknu.... Dufam, ze tie tvoje "sekerenky" si casom zvyknu, vyzeraju este dost male.... No i ked zase asi az tak velmi nedorastu mali by mat cca okolo 4,5 cm (inak mas c. strigata strigata, este existuje c. strigata fasciata - ma trochu inak pruhy)... Na druhej strane ich oznacuju aj ako nervozne, krehke rybky... takze s citom.... :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Sekernatky

Odoslaťod bolek » 25 Mar 2004 09:15 am

Peter: :-) hej s citom.... áno je to c. strigata strigata...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Sekernatky

Odoslaťod Freaky » 27 Nov 2010 13:42 pm

A nemoze sa stat ze skocia do nekryteho osvetlenia ?
Obrázok používateľa
Freaky
 
Príspevky: 29
Založený: 16 Nov 2010 18:55 pm

Sekierky

Odoslaťod adamko254 » 16 Máj 2011 21:02 pm

Má niekto s vás skúsenosti zo sekierkam?
A hľadal som aj na fóre ale nič som nenašiel

-----
presunuty prispevok
salik
Obrázok používateľa
adamko254
 
Príspevky: 54
Založený: 24 Feb 2011 00:20 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.