Moje "Piwowarski" terčovce



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 18 Máj 2011 22:57 pm

Chcel by som Vám predstaviť moje akvárium a predovšetkým jeho osádku. Doteraz som sa venoval chovu menej náročných druhov rýb, ale čas plynie a moja túžba po terčovcoch sa konečne naplnila. Takže najprv k akváriu- je robené na mieru a má neštandardný tvar, pretože som musel okopírovať komín v byte. Na pravej strane vznikol výrez a tým sa zmenšil aj objem o cca 120l.
Rozmery akvária : dlžka 150cm, výška 55cm a hlbka 85cm. Z plánovaných 700l je to teraz cca 580l kvôli tomu výrezu. Skrinka pod akvárium je vyrobená zo dvojenej drevotriesky kvôli nosnosti.
Osvetlenie: kryt aj s tromi rampami od fy Faraouh , celkovo 200w
Filtrácia: v ľavej časti akva vlepená prepážka, kde je cca 10l filtračného materiálu plus čerpadielko micra (600l/h) a 2 x vonkajší filter JBL e900, obidva tieto filtre stiahnuté na polovičný výkon.
Rastliny: pôvodne som mal veľké plány, ale kvôli rybám museli prísť kompromisy, v pravej časti a vpredu nie je štrk kvôli lepšej hygiene. Momentálne sú tam 2 echinodory, hygrophila siamensis, anubias nana, microsorium, hemiantus, bacopa a pogostemon. Používam CO2 od rataja komplet profi gejzír s PH kontrolerom.
Voda: miešana v pomere 60percent z RO a 40percent z vodovodu. Výsledné hodnoty CT-7, UT-6 , PH udržiavam medzi 6,8 - 7.
vodu mením rybám každé tri dni cca 160l + denné odsávanie nečistôt, prípadne nezjedeného krmiva

Terčovce: po dlhom hľadaní som si nakoniec priniesol rybky z Nemecka od špičkového chovateľa Alexandra Piwowarského, ktorý je známy predovšetkým nádhernými Red tyrkys-ákmi. Vybral som si 8ks red tyrkys a 4ks plošný tyrkys vo veľkosti cca 6cm. Akvárium pre tieto terčovce bolo založené koncom marca a ryby som priviezol 6-teho mája.
Prílohy
Resize of moji terčovci 016.jpg
Resize of moji terčovci 033.jpg
Resize of moji terčovci 009.jpg
Naposledy upravil norinok dňa 18 Máj 2011 23:02 pm, celkovo upravené 1 krát.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Reklama

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod astro » 18 Máj 2011 23:01 pm

fešáci! poďme viac fotiek, viac, viac, viac
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod hongi » 19 Máj 2011 08:59 am

zaujimavo sa to zacina u teba. skoda ze si musel zmensit nadrz. vyzeraju to byt vydarene kusky, fakt su pekne. vyzeraju na viac ako 6 cm. parada. som zvedavy co s nich vyrastie. tiez sa mi paci ze si siel do foriem ktore maju blizsie k povodnym, vyzera to prirodzene. chcelo by to este nejaku fotku celeho akvarka. nech sa dari.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 19 Máj 2011 14:58 pm

Viac fotiek v sekcii fotoalbum.
Hongi- dakujem, keby si videl naživo dospelé kusy, no neskutočné niečo. Také terčovce sa len tak nevidia. Tieto formy sú mi najbližšie. Čo sa týka veľkosti, tak jedného som premeral, ked som ich dával do akva a mal 6cm v tele (bez chvostovej plutvy), možno tí najväčší majú aj 6,5. Fokty budem aktualizovať každý mesiac, aby ste mohli vidieť a okomentovať ako rastú a tak.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod hongi » 19 Máj 2011 15:35 pm

viem si predstavit, musel si oci gulat jak puk :shock: chlapik je trochu ina liga... videl si aj rodicov od ktorych si bral mlade? osobne inklinujem k podobnym formam.paci sa mi prirodzenost. nejake prehnane bodkovano- pokresleno - oranzovo- zlato- mraorovo- diamantovo - vesmirne vytvory mozu byt sice "pekne" ale uz to neni ono, ked viem ze nikde v prirode nic take neplava.
snad sa ti vyhnu problemy a choroby a dorastu na krasnych chlapikov. cim krmis?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 19 Máj 2011 16:21 pm

Presne tak, ked vidíš takéto nádherné kúsky tak na tie čačané farebné varianty hned zabudneš. Videl som aj rodičov a vlastne všetky chovné páry a terčovce, ktoré má v chovni. O čistote, ktorá je v celej chovni sa ani nebudem rozpisovať, pripadalo mi to akokeby tie ryby ani nekrmil, všetky akvária doslova vyluxované. Celý den sa celá rodina starajú, tak to aj vyzerá. Tie red tyrkys si Piwowarski vyšlachtil sám a to tak, že v roku 1998 skrížil divoké odchyty red Alenquer(samica) a royal blue(samec). Proste macher.
Momentálne krmim zmesou: hovädzie srdce, losos, krevety, chobotnica, mušle, humrie vajíčka, artemia, mysis, špenát, cesnak, astaxantin, pangamin, slnečnicové jadierka, mrkva.
Dalej skrmujem granule sera discus a lyofilizovanú artemiu.
Ryby boli od mala krmené zmesou Super Vital 2000. Ja používam zmes od fy Ichtio Tropic, predáva aqua world Bratislava.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod Dusky » 19 Máj 2011 17:47 pm

pekne akvarko, nepomylil si si rozmery akvaria? vyska a hlbka je to iste nie? ta vyske bude asi sirka ci?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod astro » 19 Máj 2011 21:10 pm

norinok napísal:Ryby boli od mala kŕmené zmesou Super Vital 2000.

pán chovateľ vie čo rybkám chutí. odkedy som toto krmivo ponúkol svojim krásne sa vyfarbili, aj jeden dovtedy zalezený ožil a opeknel a všetci sa na krmivo vrhajú ako pirane, evidentne všetky ryby ožili a opekneli. zožeň si ho, je to fakt trieda medzi krmivami.
rybky sú naozaj parádne, držím prsty hlavne aby sa ti hneď chytili a neprejavil sa na nich stres z prepravy a nového prostredia. vidno, že im chceš dopriať to čo mladé potrebujú - časté kŕmenie. to chce ale byť doma včas - pracuješ doma alebo si vieš prácu tak zariadiť aby si sa im mohol pravidelne venovať?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod vlasto1984 » 19 Máj 2011 21:54 pm

su fakt pekne a su odchovane klasika rodicia odvodili ci umeli odchov?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 20 Máj 2011 09:22 am

Dusky- nepomýlil, akva je vysoké 55cm a hlbka(polopate zpredu do zadu:) je 85cm. Horší prístup do zadnej časti akva, ale nevadí, ryby majú dostatok priestoru na plávanie. Piwowarski krmi ryby len zmesou SV 2000, možno mu výrobca tú zmes upravuje podľa jeho požiadaviek, neviem, ale ryby má neskutočné, mal ich tam cca 3500ks a všetky do jednej zdravé a krásne. Už som sa skontaktoval s clarkiim a budúci týžden si vyzdvihnem dve balenia SV 2000. Mohol som si to samozrejme priniesť spolu s rybami, ale po 10-tich hod. cesty by sa to úplne roztopilo. Inak tú zmes čo predáva aqua world príjmajú tiež s obrovskou chuťou, vyzerá to na veľmi kvalitné krmivo.
Vlasto- ryby sú vodené najprv rodičmi, neskôr prelovené do odchovných nádrží.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod smik » 20 Máj 2011 09:49 am

Ryby luxusní. Můžeš prozradit cenovku?
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 20 Máj 2011 10:01 am

smik- na jeho web stránke nájdeš celú ponuku aj s cenníkom. Ja som bral rybky z cenovej kategorie 6-7cm.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod smik » 20 Máj 2011 19:22 pm

to norinok : díky mrkl jsem a čekal jsem větší ranec :-). Podle mě to není tak hrozné za tu prvotřídní kvalitu.
Ať rostou
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod vlasto1984 » 20 Máj 2011 20:24 pm

cena je v pohodicke skoda ze pre takych fesi treba ist az do Nemecka :(
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 07 Jan 2012 23:25 pm

Zdravým všetkých, tak terčovce už majú 11 mesiacov a rozhodol som sa trochu zrekapitulovať ich život u mna. V prvom rade sa mi nepodarilo vychovať tečovce do dnešnej podoby a zároven mať v akva krásne zdravé rastliny, proste nemožné. Zo začiatku to vyzeralo slubne s echinodormi, ale akonáhle som prestal hnojiť, začali odchádzať. Počas odsávania výkalov, som postupne odsal takmer všetok substrát, takže dnes je to už takmer bez štrku s biednym pozostatkom kedysi nádherného echinodorusu bleheri. Toľko k rastlinám vs terčovci.

Samotné ryby rástli zo začiatku rovnomerne, neskôr sa dvaja red tyrkys zasekli a prestali rásť, tak išli preč. Kobalti (plošný tyrkys) rástli pekne rovnomerne. Vodu som menil vzhľadom na časté krmenie zmesou srdca často, pri každom odsávaní 50 litrov. Tento režim trval do veku 6mes. Potom som to obmedzil, nakoľko som dokúpil nový filter eheim 2217. Veľmi mi to pomohlo, filter odvádza skvelú prácu. Momentálne mi beží eheim, jbl e 900 a vnútorný rohový s objemom cca 10l. Vodu mením už len raz denne a to 50 litrov plus jeden krát do týždna jednorazovo 200 l. Co sa týka krmenia, používam už len SV 2000, patentku extra veľkú a artemiu plus fishtamin. Kobalti dnes dosahujú celkovú dlžku 16cm, red tyrkys 15cm. Sám som presvedčený, že nemám ideálne podmienky pre ryby, hlavne čo sa týka výšky akvária, dalej akva je umiestnené nízko, len 50cm od zeme, čo podla mna terčovcom vadí, lebo vnímajú pohyb nad sebou a trvalo im dosť dlho kým si zvykli. Dúfam však, že o nejaký ten centimetrík ešte podrastú, bol by som veeeľmi spokojný.
Prílohy
Re-exposure of moji terčovci 479.jpg
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 07 Jan 2012 23:33 pm

Ešte pár fotiek.
Prílohy
Re-exposure of moji terčovci 484.jpg
moji terčovci 462.jpg
Red tyrkys
Re-exposure of moji terčovci 475.jpg
skupina
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod Dusky » 07 Jan 2012 23:39 pm

to menis kazdy den 50 litrov vody? tak ta obdivujem ze sa ti to chce :D nerozmyslal si nad automatickym vymenikom vody? kdesi som na nete videl ze rataj to robil na zakazku
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod vlasto1984 » 08 Jan 2012 01:59 am

a parik ziadny?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 08 Jan 2012 11:17 am

dusky- nerozmyšlam nad tým, či sa mi chce alebo nie, proste časť vody musíš denne vymeniť. Jednak je potrebné denné odsávanie výkalov, lebo ryby toho za den vyprodukujú dosť a pri tom odsávaní ubudne aj voda, mne 25 litrov pri jednom odsávaní. Automatickú výmenu vody nepotrebujem. Vodu síce odsávam do kanistra, ale nová voda mi pritečie už sama pomocou čerpadla.
Párik zatial žiadny.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod Dusky » 08 Jan 2012 12:27 pm

len tak pre zaujimavost ako vyriesili filtraciu pre arowanu a reinoky,

http://www.rataj-spk.cz/akce/obchod/obchod_novinky.htm#
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 09 Jan 2012 11:22 am

dusky-dik za odkaz, taká filtrácia by bola fajn, len ideálne by bolo mať za akvárkom nejakú technickú miestnosť, kde by toto všetko bolo schované. Ale výkaly z dna musíš odsať tak či tak a terčovce nemajú radi silné prudenie. U Piwowarského sú prívody vody z filtra umiestnené nad hladninou a voda vlastne padá a tým aj okysličuje a nedochádza k nadmernému prúdeniu.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod hongi » 28 Jan 2012 23:16 pm

nazdar, ako to ide? uz mas nejakych zalubencov? nieco zaujimave ?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Moje "Piwowarski" terčovce

Odoslaťod norinok » 29 Jan 2012 00:31 am

Ahoj, tak zatial je to rutina:). Krmenie, odsávanie a výmena vody, ale mám aj dobru správu, prvý pár je na svete a sú to cobalti. Dokonca absolvovali aj jeden výter na nasávaciu trubku od filtra, bol som tak prekvapený, že som to nestihol ani odfotiť. Po výtere im ikry ostatné ryby požrali, snažili sa ich brániť, ale žial sa im to nepodarilo. Ryby sú ešte mladé, takže je to aj tak skoro niečo riešiť, musím počkať kým budú mať 2 roky.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.