Katastrofa s akvarkom



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 23 Máj 2011 20:20 pm

Ako prvé sa vám chcem poďakovať, že ste si otvorili tuto tému :)
Ako druhé vás chcem poprosiť, aby ste si našli čas a prečítali ste si tento môj väčší problém.

Keď som bol malý strašne som chcel rybky, dočkal som sa :). Asi pred dvoma mesiacmi som dostal akvárium, potom techniku + rastliny a nakoniec rybky. 10 Neoniek a 7 gupiek. Darilo sa im velice dobre, tým chcem povedať že za chvíľu som mal mladé :). Vedel som že na 50l akvárium 17 rybiek, a to ešte malých, je asi málo. Tak som išiel kúpiť ďalšie (do iného obchodu ako som kupoval všetko ostatné). A to som nemal. Kúpil som tam ešte 10 neoniek a 5 gupiek. Po týždni mali všetky neonky krupičku, liečil som ich: zvýšená teplota, costapur, väčšie okysličovanie vody. Nepomohlo :(. Všetky neonky umreli :dead:. Neviem prečo ale iba neonky. A po týždni... to bolo niečo strašné z ničoho nič mi umreli tri gupky (neviem prečo) potom jedna gupka bola strašne nafúknutá a umrela, to už sú štyri, TIETO PRÍZNAKY ČO PÍŠEM MALA KAŽDÁ OSOBITNE ,NAPR. NESTALO SA ŽE BY BOLI VIACERÉ NAFÚKNUTÉ, VŽDY IBA TO ČÍSLO ČO JE PRI NICH, potom zase za nevysvetliteľných dôvodov umreli štyri rybky, potom jedna bola strašne vychudnutá a mala prehnuté telo (ako uhlomer) a umrela (ale túto som ja utratil lebo bola veľmi divná), potom zase jedna umrela, a nakoniec dnes som našiel ďalšiu jednumŕtvu gupku, mala vlastne ani nemala chvost mala tam iba tie kosti alebo také niečo, úplne vyžraté, teraz som našiel ďalšiu z teda bez chvosta (to bez chvosta je obrazné, chvost mala ale mala v ňom diery, je to také rozstrapkané) :cry: :cry: :cry: Chem sa vás spýtať čo som dostal? čo sa mi stalo? :?: :?: :?:

Informácie o akváriu:
:arrow: 54l. akva , filter/okysličovač hailea hl-bt400, termostat newatt, osvetlenie hailea yz-6, substrát, skalu, zrúcaninu, rastliny, tapeta vzadu na skle, rybky ktoré ostali - 5, veľa mladých rybiek - okolo 15, slimáci a ešte raz slimáci,

nedostatky akvária:
:arrow: 3h za deň na akvárium svieti slnko, okolie akvária je zaplnené muškami

rybky (pozostatok) kŕmim pravidelne vločkami alebo granulami

Pomôžte mi prosím.

neviem ako sa sem dávajú prílohy ale keď mi poviete ako dám ich sem
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Reklama

Re: KATASTROFA Z AKVARKOM

Odoslaťod mystka » 23 Máj 2011 20:42 pm

Moj nazor: Vela ryb, maly objem, liecivo narusilo aku taku biologicku rovnovahu. Myslim, ze prva pomoc je castejsia vymena vody. Nikde si nepisal o udrzbe akva, ako casto menis vodu, ako atd.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod marlo » 23 Máj 2011 20:52 pm

1.> nenapisal si ako dlho bolo akvarium zabehnute ked si tam pridaval ryby
2.> pridal si vela ryb
3.> mozno aj vela krmis /prekrmujes
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 23 Máj 2011 21:13 pm

Vodu nemením, ved sa mi odparuje keď tam svieti slnko, tak tam dolievam + ved tam mam filter.
Údržba: vyťahujem mŕtvoly, a listy ktoré plávajú, strihám rastliny, kŕmim, ...


1. dva týždne
2. ??? ale ved sú malé
3. no tak to asi aj áno, ak je najlepšie? nie kedy ale koľko v tom mám problém
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Milan666 » 23 Máj 2011 21:15 pm

Aj mňa by zaujímalo viac, skala? aká? s kade? substrát........
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod mystka » 23 Máj 2011 21:32 pm

Tipujem otravu a ryby su oslabene, lahko nieco chytia....vodu menit musis. Minimalne raz za tyzden 1/3, pri tom aj odkalit. Cim viac ryb a ci mensie akvarium, tym je vhodnejsie vodu menit castejsie. To, ze dolievas len odpar nestaci. Prva pomoc pre Tvoje rybky je vymena cca polovice vody.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod dedojozef » 23 Máj 2011 21:57 pm

Marcel máš v tom trošku chaos. Píšeš, že si dostal akva pred dvoma mesiacmi a v marci sa ti kalila voda, v apríli si mal problém z hnijúcimi rastlinami no a už vo februári si riešil lávovú lampu vedľa akva. Akvárium si založil 6.februára (ak to bola pravda). Lebo tvoj nick bol založený 15.januára.
Mne je vlastne šum a fuk čo tu načmáraš. Ale ak sa chceš niečo dôležité spýtať, mal by si uviesť presnejšie údaje o tvojom akva :).
Dal som si tú námahu a zoradil som si tvoje príspevky podľa dáta a myslím, že od začiatku až do konca to bolo odsúdené na zánik :(.

P.S. Narodil si sa 16.3.? :)
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod terrible » 23 Máj 2011 23:06 pm

32 ryb na 50 litrove akvarium je strasne vela, mozes pocitat, ze jedna mala rybka potrebuje 3 - 5 litrov vody, takze to 50 l akvarka mozes dat bezpecne tak 10 - 17 ryb. Ak mas ryb viac potrebujes dobru filtraciu a pravidelnu vymenu vody, ako uz ti pisali aspon 1/3 objemu raz za tyzden. To vlastne musis robit aj ked tych ryb nie je tak vela. Potrhane plutvy, nafuknute ryby, vypulene oci, to by mohlo byt zapricinene otravou dusikom. Precitaj si nieco na nete o nitrifikacnom cykle v akvariu a potom si zabehni akvarko a zriad novu osadku.
terrible
 
Príspevky: 2
Založený: 23 Máj 2011 22:59 pm

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod martin_s » 24 Máj 2011 09:51 am

Podla jednotlivych priznakov a poctu uhynutych ryb by som povedal ze primarna pricina je otrava dusikatymi latkami a sekundarne sa nabalovali infekcie... (Aj ked by sa teoreticky dalo za primarnu pricinu oznacit to ze si chovatel nezistil dostatok potrebnych informacii a prerybnil nezabehnute akva a ostatne je az nasledok...).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 24 Máj 2011 13:24 pm

dedojozef napísal:Marcel máš v tom trošku chaos. Píšeš, že si dostal akva pred dvoma mesiacmi a v marci sa ti kalila voda, v apríli si mal problém z hnijúcimi rastlinami no a už vo februári si riešil lávovú lampu vedľa akva. Akvárium si založil 6.februára (ak to bola pravda). Lebo tvoj nick bol založený 15.januára.
Mne je vlastne šum a fuk čo tu načmáraš. Ale ak sa chceš niečo dôležité spýtať, mal by si uviesť presnejšie údaje o tvojom akva :).
Dal som si tú námahu a zoradil som si tvoje príspevky podľa dáta a myslím, že od začiatku až do konca to bolo odsúdené na zánik :(.

P.S. Narodil si sa 16.3.? :)

Vďaka za námahu :) to bolo len tak odhadom tie dva mesiace neviem koľko ho mám,
kúpil som ho: 13.12.10,
techniku (okrem lampy) som kúpil: 5.2.11
rastliny + lampu: 2.4.11
ryby (1.Časť): 26.4.11 - vtedy ich bolo presne 10(neonka) + 7(gupka) = 17 rýb
ryby (2. časť): 4.5.11 - počet rýb neviem ale doma ich bolo menej, neviem prečo ale v tom sáčku gupky 4 neonky :dead: (zabili)

P.S. Narodil som sa 7.12.
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 24 Máj 2011 13:33 pm

bližšie informácie:
:arrow: tu je tá skala http://www.google.sk/imgres?imgurl=http ... x=18&ty=43
:arrow: tu je substrát http://www.google.sk/imgres?imgurl=http ... 29,r:0,s:0
:arrow: ešte som zabudol že tam dávam sera aquatan to je to na zmäkčenie vody, pravidelne to kontrolujem

EŠTE AKO SA SEM DÁVAJÚ OBRÁZKY?
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 24 Máj 2011 14:24 pm

Ešte sa chcem podotknúť, že tie mladé rybky tým sa nič nestalo! Tak otrava to asi nebude.
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Poly » 24 Máj 2011 14:30 pm

Do 54l akvaria tych 10 neoniek a 7 gupiek bohato stacilo, nemal si uz dokupovat dalsie. Zabeh bol dostatocne dlhy, ale chyba bola v mnozstve ryb - navyse si ich dal vsetky naraz. Nabuduce kupuj ryby postupne, nie celu osadku naraz ale aspon na 2-3 krat - v intervaloch 1-2 tyzdne. Problem je v prerybneni a nasadeni vela ryb naraz a nasledne otrava jedovatymi zluceninami dusika, ako ti tu uz napisali. Ak by si sa riadil aspon nepisanym pravidlom, ze max. 1cm dospelej ryby na 1 liter vody, tak by sa ti to nestalo, pretoze by si uz druhu varku dokupit nemohol... a navyse ani ta prva varka sa ti do toho pravidla nezmesti.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Milan666 » 24 Máj 2011 16:58 pm

Marcel7, píšeš čo si všetko a kedy kúpil. Skús ináč a to:
Kedy si dal substrát, potom kedy si napustil vodu do akvária, kedy si tu vodu začal filtrovať, kedy si ho vysadil rastlinkami a po akom čase od napustenia vody si tam dal rybky..........
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 24 Máj 2011 20:58 pm

5.2.11 som dal substrát + vodu (zakalilo sa mi to) tak som hneď dal filter, termostat, išlo to dovtedy pokým som nedal rastliny a lampu (možno ten týždeň to stálo), od 2.4.11 po 26.4.11 to bolo všetko zapnuté a ako som dal ryby to už bežalo stále (ale pri začiatkoch som na noc vypínal filet - budil ma, no teraz už nie)
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod mystka » 24 Máj 2011 21:18 pm

Uz si vymenil od vcera vodu :?:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Milan666 » 25 Máj 2011 09:20 am

Podľa toho čo tu kuskuješ si myslím,že si dal substrát bez dôkladného ošetrenie, dezinfikovania. Vodu si predavkoval aqutanom až otrávil, ten sa totiž používa na odstráňovanie chlóru a iných pre ryby jedovatých látok. Tým ,že si ho dával pravideľne, tak si zabil všetko pozitívne vo vode. Vypínanie filtra na noc tomu ešte viac poškodilo. Vo vode sa začal proces, ktorý ti zabil rybky, ktoré zo začiatku mali obranný systém a ten neskôr zlýhal.
Urob všetko na novo, ale pred tým si preštuduj všetko o chybách začiatočníkov
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 25 Máj 2011 14:14 pm

mystka napísal:Uz si vymenil od vcera vodu :?:


Spravil som rázny koniec, povyberal som všetko živé (aj rastliny), vybral som substrát + kamene, vybral som techniku. Vyčistil akvárium, prepláchol substrát, umyl kamene.Dal vodu, a znova nasadil rastliny a dal techniku, kamene a rybky.

Len tú vodu čo som tam dával 20l tej vody som nechal odstáť len 5 hodín a ten zvyšok 24 hodín nevadí to :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod martin_s » 25 Máj 2011 14:32 pm

Ak ide o vodu z verejneho vodovodu tak ju ani odstat nejak netreba nechavat, kedze sa to robi kvoli chloru, ktory sa uz v takom mnozstve aby to mohlo uskodit nepouziva ako to bolo v minulosti.

Milan666 substrat staci poriadne preplachnut (skor z estetickeho hladiska, aby voda nebola priliz zakalena). Netreba ho nijak upravovat ani dezinfikovat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Milan666 » 25 Máj 2011 14:42 pm

Súhlasím s tebou, ale skade mám vedieť aký substrát a skade ho má. Píše, že všetko kúpil v jednom obchode, nič viac
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 25 Máj 2011 17:23 pm

:o kúpil som ho v Trnave, presnejšie v Pet Center v obchodnom centre Max. Nemyslím si že by ho tam mali nejako špinavý, je to jeden z mála obchodov v Trnave s akvaristikou, takže tam asi dbajú na kvalitu :wink:
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Vlado21 » 25 Máj 2011 17:49 pm

Marcel7 napísal:... je to jeden z mála obchodov v Trnave s akvaristikou, takže tam asi dbajú na kvalitu :wink:

tuto logiku som celkom nepochopil, skor mam skusenost opacnu (pri absencii konkurencie). Tak ci onak, skor by som si vsimal aky vztah ma personal danej predajne k zivemu aj nezivemu tovaru, ktory predava. Najhorsie to byva s hygienou akvarok, kondiciou predavanych ryb a odbornym vybavenim ludi za pultom v predajniach, kde sa personal toci ako spinave pradlo. Bohuzial niektore pobocky Pet Center su prave tym zname. A naopak, najdu sa aj take, kde sa vzdy rad zastavim, aj ked len pozriet, nemusim hned nieco kupovat...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Marcel7 » 25 Máj 2011 18:04 pm

Raz som bol v Pet Center v Piešťanoch, to bol ešte len hnus, prisahám že na spodku akvária mali mŕtve ryby. Ale v Trnave je to v Pohode.
Obrázok používateľa
Marcel7
 
Príspevky: 102
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2011 17:55 pm
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Katastrofa s akvarkom

Odoslaťod Milan666 » 25 Máj 2011 19:24 pm

Nechoďme OT. Tak ten substrát stačilo premyť. So spomínaným nemenovaným obchodom nemám dobré skúsenosti. Predávajú aj substráty farbené eko-farbami?!?!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.