Prvá etapa 125L Juwelu



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 25 Máj 2011 22:58 pm

Glitter napísal:pH - 7,5
gH - 8
kH - 6
NO3 - 10-25mg
NO2 - 0

Jedine čo ma napadá je, preloviť to zdravšie von niekde, a akva preliečiť alebo teda naopak, zdravšie nechať dnu a preliečiť vaničku s napadnutým druhom. Chalani, divné ale je, že vôbec mi to nezastihlo celé akva. Len niektoré druhy.


Nechcem robiť múdreho, ale napadlo ma pár súvislostí:
Cyklus dusíka sa nezačína s dusitanmi (NO2). Tie sú už produktom prvej kolónie nitrifikačných baktérií a NO2 produkujú z NH4, čo je amoniak. Ten zasa vzniká rozkladom zvyškov krmiva, odumretých častí rastlín, výkalov rýb, a neviem z čoho ešte. Rastlinky zbožňujú NH4, a pre ryby je celkom neškodný, akurát to má jeden háčik. Môže sa vyskytovať vo vode aj vo forme NH3, ktorá je už prudko jedovatá pre ryby. To, v akej forme sa vyskytuje amoniak, či NH4+, alebo NH3, závisí najviac od pH. Pri Ph>7 to začína byť nebezpečné. Hľadal som tabuľku na nete, ale našiel som iba návod k tomuto testu:
http://seracz.webnode.cz/products/sera- ... est-15-ml/
je tam dole návod v pdf na stiahnutie a v ňom tabuľka na prevod NH4 - NH3 na základe hodnoty pH.

Moja teória pramení z nasledujúceho:
http://www.klub.akva.sk/akvarium.php - číslo 4: Téma - dusík v akváriu - odporúčam ako pravidelné čítanie na dobrú noc ;-)
musi-filter-bezat-nonstop-t2013-48.html#p34867 - vdaka pár klavitným príspevkom sa tam dozvieš aj viac, ako len odpoveď na primitívnu otázku v názve témy.

Začiatocníci by nemali CO2 vnímať v prvom rade, ako znižovač pH na elimináciu NH3, je to iba sekundárny jav pridávania CO2 do akvária, ktorý nám akvaristom príde čírou náhodou vhod.

Takže by som sa u teba zameral na pár problémov:
  • To, že máš NO2=0, nemusí nutne znamenať, že ti funguje biologická filtrácia. Skôr naopak - ani nezačala. V histórii tohto topicu som si všimol, že si pred 5 dňami objednával filter. Je bez zábehu a je už v akváriu? Ak áno, mal si nechať bežať 1-3 týždne oba filtre spolu.
  • Ak si odstavil CO2, tak aký to malo dôvod? Ak je tvojím problémom otrava NO3, tak si rybkám ešte priťažil, lebo sa zvýšilo pH
Možno by som v tomto prípade prvý krát niekomu odporučil naliať do akvária nejakú zárzačnú vodičku s baktériami. Napr Sera bio nitriec (nechcem robiť nikomu reklamu, je mi to úplne jedno, na toto som si spomenul ako na prvý produkt). Nikdy som to ale neskúšal. Používa sa to v novo-založených nádržiach pre nedočkovacov, čo chcú na druhý deň po napustení natlačiť ryby. U teba by to mohlo mať stabilizačnú funkciu a rozbeh biologickej filtrácie. Samozrejme často meniť teraz vodu, kým sa to nedostane do normálu.

martin_s ma občas doplní/opraví ak sa jedná o chémiu. Martin, mohol by si prosím toto potvrdiť, alebo vysvetliť, čo som pochopil zle aj ja? Rád sa vždy niečo nové naučím a nerád by som niekoho zavádzal.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 05:54 am

Chnuro, vďaka za popis. Z tvojho príspevku mi ale príde, že tie vodičky sú NANIČ. Pri zriaďovaní mi predajca vtlačil JBL Denitrol so slovami: "Dajte tam na začiatok dvojitú dávku a po 48h môžeme vyberať ryby". Ja som počkal cca 4 dni myslím, na piaty som šiel pre ryby. Dolieval som ho aj po výmene vody podľa návodu až kým sa mi nedávno neminula fľaška, takže cca mesiac mi vydržala.

CO2 som vypínal lebo som mal v akva Costapur a zapnuté vzduchovanie, vložky z filtra som mal v inom vedre s vodou z akva asi 3 dni. Potom som to všetko vrátil a opäť dolial Denitrol.

Nemám ale žiadny test na NH3/NH4, skutočne som nevidel žiadne iné príznaky choroby a dokonca čítam, že tie kožné povlaky mohli byť spôsobené aj zlou kvalitou vody, čo sa dusíkatých látok týka, takže to ani parazit nemusel nakoniec byť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 26 Máj 2011 07:42 am

áno, denitol od JBL je niečo podobné. Ja netvrdím, že je nanič, ale v dobre zabehnutom akváriu ho nie je potrebné dávať. Ja občas meriam NO2 a teraz mám už dlhodobo úplnú nulu. Ak napr. vyčistím filter (vždy IBA vo vode z akvária), krátkodobo mi to mierne stúpne. Ale aj tak je to nemerateľná hodonota - mimo stupnice. Testy mám od Rataja, takze to treba brať iba s velkou rezervou.

Costapur: ja by som to dal do akvária až v najkrajnejšom prípade, ak vôbec. Určite aj toto nabúralo umelo vytvorenú rovnováhu vytvorenú denitolom. U teba to asi bol už krajný prípad.

V dobre zabehnutom akváriu potrebuješ akurát hnojiť a meniť vodu. Naozaj nič viac - žiadne ďalšie prípravky na úpravu vody, proti riasam, baktériam,... Ked budes riešiť problémy s hnojením, ryby budú už plávať ako v siedmom nebi. Do mojho akvária som púšťal ryby až po dvoch mesiacoch a žiadne takéto problémy som nemal. Pamätaj na to, ked budes zakladať akvárium znova.

Ak ti pred nedávnom došla fľaštička toho Denitolu, tak to je asi to, čo tie rybky držalo pri živote. Ak chceš akvárium udržať krátkodobo ešte v akej-takej kondícii pred prerobením, skús si kúpiť si ešte ten Denitol, ale pamätaj, že to nie je žiadna živá voda, čo ťa vyseká zo všetkých problémov.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 26 Máj 2011 07:45 am

chnuro napísal:...
  • ...
  • Ak si odstavil CO2, tak aký to malo dôvod? Ak je tvojím problémom otrava NO3, tak si rybkám ešte priťažil, lebo sa zvýšilo pH
...

Hopláá, tu je preklep. Myslel som:
Ak je tvojím problémom otrava NH3, tak si rybkám ešte priťažil, lebo sa zvýšilo pH
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 07:59 am

Ešte teraz ma napadlo, asi dva dni predtým som pridal lyžicu kuchynskej soli na 100L čistého objemu, ale tak to by malo byť neškodné.

Ano, domnievali sme sa, že je to kožný parazit, vyššie som pridával fotky Razbor, preto sa volil Costapur, niečo tam ale skutočne je (bolo?), pretože Tetre zmizol povlak na papuľke po liečbe. Ťažko teraz ale posúdiť čím bol spôsobený ten kožný povlak ako je hore na fotkách.

pH sa mne nepodarilo nijako znížiť, paradox je, že vodu pridávam ešte s nižším pH, a to medzi 6,5-7, v akva sa vyhupne na 7,5 aj pri dodávaní CO2, cca bublina / sekunda, dropchecker mi ale aj tak svieti namodro, musím tomu poriadne pridať aby sa zafarbil nazeleno.

Potrebujem teda vyriešiť čo s osádkou a rastlinami za ten čas kým zabehnem akva aj s novým filtrom, zatiaľ stále beží ten interný. Dal som zlepiť 53L akva, potreboval som by to nejako odčleniť, pretože nie všetok život v akva zareagoval príznakmi.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Poly » 26 Máj 2011 08:56 am

Ked si kupoval novy filter, nechal si bezat aj povodny? Neviem, ci to nie je aj tvoj pripad - mne sa stala taka vec - ked som daval novy filter, tak na 100% uvolnoval do vody nejake jedy, pretoze vsetky ryby sa zacali spravat ako ozrate - zacali sa klatit, plavali stale ku hladine a pod. Musel som zaradit uhlikovy filter, behom par desiatok minut sa dali ryby dokopy. Prvykrat mi na to aj posiel skalar. Ked som druhykrat daval novy filter (po reklamacii), uz som si na to dal pozor a rovno som dal aktivne uhlie, takze som nemal problem. A to som vzdy filter aj naplne predtym poriadne pooplachoval a nechal som popritom bezat aj stary :!: :P

EDIT: Aha, sorry, citam, ze ryby mali problem uz predtym, povazuj moj prispevok za bezpredmetny :oops:
Naposledy upravil Poly dňa 26 Máj 2011 08:59 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 08:59 am

Mne ešte stále beží pôvodný filter, nový ešte ani nie je doma, čakám naň. Bol som už na to upozornený aj tu od Chnura a Bara, aby som nechal bežať v akva obidva, kým sa zabehne ten nový, a až potom vybral a predal ten interný. Je to celé dáke na hlavu :-/
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod martin_s » 26 Máj 2011 09:22 am

chnuro ten NH3 napadol aj mna (kedze priznaky opisane v tejto teme by nasvedcovali otravu dusikatymi latkami a NO2 ma na 0 a NO3 v norme, cize ostava NH3 prip. NH4, ktory je oproti NH3 menej toxicky. Nasvedcovali by tomu aj priznaky, ktore mi Glitter popisal neskor, ako napr. prekrvenie ziabier a pod.) a vcera sme o tom s Glitterom aj debatovali cez icq (preto ta vymena vody). Do uvahy by este pripadala aj znizena koncentracia O2 vo vode.
Vypnutie CO2 bolo kvoli liecbe.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 09:25 am

Zabehnúť pre ten test NH4/NH3? Stojí to dosť no :-/

Ak by bol tento problém, logicky mi príde, že aj iné ryby by mali mať problém s dýchaním, nie? Ak existuje nejaké pravidlo ako to vysledovať, že zle dýchajú, tak sem s ním. Pretože ja ich pri hladine lapať dych nevidím.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 26 Máj 2011 09:54 am

To je na tebe, v podstate aj martin potvrdil možnú prítomnosť NH3/NH4. Nemusíš kupovať hneď JBL. Ja mám test na NH3/NH4 za 4€ od AQUAR. Lepsie mat nepresnú informáciu, ako žiadnu. Mám ho 2 dni a ešte som ho nepoužil :-D - nemám čas.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 11:12 am

Samozrejme, budem limitovaný ale predajňou, kde myslím, že nájdem prevažne Seru, ak by sa našla aj lacnejšia varianta, tak to zoberiem a hodím sem výsledok, snáď to pomôže sa dostať do obrazu nájsť východisko okrem výmeny vody a doliatí zabehnutej.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 17:53 pm

Tak test mi vyšiel, že tam nie je žiadny amoniak.. Nenameral som ani menej toxický NH4+.. Použil som test od Aquaru, stál síce 3,30€, ale výsledok je snáď správny, šiel som podľa návodu, je to tam zrozumiteľne napísané. Farba roztoku bola po 20min. žltá a teda NH4+ = 0, nemalo teda význam používať ďalší vzorec pre výpočet NH3 na základe pH vody..

Musíme teda uvažovať o niečom inom. Dnes mŕtva ďalšia Razbora, čo som liečil costapurom vo vedre, Neonka prežila a dal som ju spať do akva.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 18:14 pm

Pridám ešte fotky akva, je to katastrofa aj s flórou:
Staurogyne rapens:
Obrázok

Hygrophyla corymbosa:
Obrázok

Myriophyllum aquaticum:
Obrázok

Všadeprítomná GDA:
Obrázok

Pogostemon helferi, Hydrocotyle verticillata a skaly:
Obrázok

Celkový pohľad:
Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Dusky » 26 Máj 2011 20:17 pm

ejha, skaredo to chytilo akvarko, v com si myslis ze bude problem?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 20:24 pm

Zlé zabehnutie pomocou "vodičky", chcelo to viac času si myslím.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod kuko82 » 26 Máj 2011 20:40 pm

To dole je sinica? Este som ju nemal (klop,klop) ale pripomina mi to sinicu. Asi bude lepsie zacat od znovu a obrnit sa trpezlivostou. Teraz mas k tomu prilezitost, ked robite tu prerabku. U mna vyzerala Staurogyne repens podobne ak nie horsie. Az som sa to hanbil odfotit, no dufam, ze som odfotil. U mna jej zazracne pomohlo CO2, aj ked viem, ze si ho kvoli lieceniu vypol. Drzim palce nech sa akva rozbehne ako ma a nech ta uz nic podobne nestretne. Ani u mna to este nevyzera na ukazku. Mne ruducha likviduje Anubiasy :( ostatne rastlinky su ako tak v poho. Asopn rychlejsie rastu nez anubiasy. Ja som zabiehal akva 2 tyzdne bez ryb a po dvoch tyzdnoch vypustil prve mecune a potom zas cakat. Vodickam neverim.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 20:44 pm

To dole a všade na sklách je GDA, taký prachový povlak na skle. Ano, to bude asi najlepšia cesta, len kuko82, ja tam mám aj zdravé ryby, ktoré mi je ľúto niekam dať, stáli ma peniaze a námahu. Rád by som si ich nechal len si neviem ešte rady ako to urobím, keďže vo vode je asi dáky humus a choroby.. sú zatiaľ obrnené niektoré. To CO2 bolo vypnuté asi 3 dni len.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod kuko82 » 26 Máj 2011 20:57 pm

Chapem ta, aj mne by bolo luto. Ono sa povie, par centov za rybku, ale za tu par a za tu par a hned sa to nazbiera. Mna stali moje nieco cez 20 eur a to uz je dost. Aj ked niekto da tolko a viac za jednu rybu.
Asi len tak ako si pisal. Formou karanteny. Slabe a chore utratit (samotne liecenie je drahsie a malokedy so zelanym efektom) a ostatne do karanteny a popritom im zabiehat akva a postupne ich pridavat do akva. Od najodolnejsich po najchulostivejsie. Ja som zacal mecunmi a skoncil skalarmi.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 21:06 pm

To by som sa musel zbaviť asi tak 10 rybiek.. Razbory a Neonky určite, otáznik mi visí nad Tetrami. Počkám ešte tak 2 týždne, budem meniť vodu ako mi radil Martin_S, uvidíme či budú ďalšie úhyny. Nejako v polke júna sú už objednaní maliari, takže vtedy sa to začne. Ak to budem riešiť potrebujem vyriešiť pár vecí:

1) Mám tam štrk + substrát, Giftzhan písal vyhodiť, nie je iné riešenie? Čo sa stane keď by som štrk zmiešal so substrátom čo je na dne? Bola by nutná aj vtedy kúpa nového dna / štrku / substrátu?
2) Akú vodu dať do karantenného akva, keďže v mojom akva ak sú parazity, nebolo by to vhodné asi, bude 53L pravdepodobne.
3) Mám len interný filter, nechať ho s chorými rybkami a zdravým v karanténé postačí vzuchovanie?
4) Vylúhovať rastliny v hypermangáne - nerozumiem termínu slabý roztok. Kam potom s nimi?
5) Vydržali by to krevety so všetkými zdravými rybami v karanténe bez techniky dá sa povedať a bez dekorácie?
6) Prestavba bude trvať tipujem maximálne 2-3 týždne v tej izbe, je to reálne takýto čas vydržat?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod kuko82 » 26 Máj 2011 21:53 pm

1- Suhlasim s Giftzhanom. V substrate budu pravdepodobne aj parazity, pripadne ich zarodky. Pomohla by dezinfekcia? A aka? Mozno hypermangan, mozno nie. Je to na nahodu. A zavliect do novozalozeneho akva opat parazitov nie je najlepsia vyhliadka. Bol by si opat kde si bol. Ak by si zmiesal strk a substrat nestane sa podla mna nic. Parazit ak je aj v tom dne, cestu k osadke si vzdy najde. Nove dno, je nove dno. Aspon tam si budes isty, ze nie je z postihnuteho akva.
2- Ja by som osobne do karantenneho pouzil asi odstatu vodu. No ako pises, vo vode su parazity, ale tie aj tak napadli ryby, takze je to asi jedno. Ta voda nebude aj tak bez parazitov. S napadnutymi rybami do vody v karantennej nadrzi sa parazity aj tak dostanu.
3- vzduchovanie podla mna postaci s tym, ze budes menit vodu ako ti napisal Martin_S.
4- Slaby by mal byt tusim 5%. My sme ho na vojne tiez pouzivali. Pridavali sme dovtedy, kym voda nebola ruzova resp purpurova. Presne ti asi nikto neporadi, lebo to asi dava kazdy od oka. Skus pripadne nieco pohladt na nete, alebo sa spytat nejakeho veterinara kolko gramov na urcity objem. Rastliny mi bez vacsej ujmy vydrzali v kybli cca 16 dni. Potom som ich sadil.
5- Ak by ryby nepozrali krevety, tak si myslim neni problem. V akvaristikach maju nejaky bublifuk a 2-3 tyzdne nie je problem. Mozno krevetkam poriesit nejaky ukryt z polovice kokosu aby mali kam zaliezt.
6- Podla mojho nazoru ano. Ved ani v akvaristike nemaju na "vode ustlane"
Dufam, ze sa ti vyjadri aj niekto iny a budes moct posudit, no osobne by som sa toho tak nebal. Rastliny asi nieco utrpia, ale su natolko zivotaschopne, ze budu bojovat .Ryby mozno este nejake uhynu, ale tie by posli tak ci onak. Ja by som vsak asi nemiesal chore so zdravimi. Konecne rozhodnutie je na tebe.
drzim palce, nech to cim skor pominie

PS: toto som nasiel, je tam aj pisane ako spravit priblizne vhodny roztok http://rybicky.net/forum/8894-desinfekce-rostlin
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod martin_s » 27 Máj 2011 00:09 am

Vyhadzovat substrat? Dovod? Poriadne premyt a pre pokoj v dusi vykupat v slabo ruzovom roztoku KMnO4 alebo v chloramine T a potom znovu premyt. Chloramin T mozes pouzit aj teraz (davkovanie najdes v teme o akvariu uzivatela astro, da sa pouzit aj za plnej prevadzky).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 06:12 am

Martin_S: Myslím, že sme sa bavili aj o tom raz, že ten parazit nedokáže prežiť bez hostiteľa viac ako pár hodín. Vlastne hynie ak sa nemá kde usadiť. Chloramine T nemám, mám len hypermangán, tak by som to skúsil s ním.


Dobre, zmiešam do teda všetko lebo nemám oddelený štrk od výživového dna, zaobstarať aj tak nejaké nové výživové dno? Alebo stačia Sera Florenette čo mám doma? Ide mi o to, aby sa to nedostalo neskor do vody samozrejme. Najlepší by bol asi nový štrk s dnom, na to ale nebudú znova financie asi.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Giftzahn » 27 Máj 2011 07:05 am

Glitter napísal:Martin_S: Myslím, že sme sa bavili aj o tom raz, že ten parazit nedokáže prežiť bez hostiteľa viac ako pár hodín. Vlastne hynie ak sa nemá kde usadiť. Chloramine T nemám, mám len hypermangán, tak by som to skúsil s ním.


Dobre, zmiešam do teda všetko lebo nemám oddelený štrk od výživového dna, zaobstarať aj tak nejaké nové výživové dno? Alebo stačia Sera Florenette čo mám doma? Ide mi o to, aby sa to nedostalo neskor do vody samozrejme. Najlepší by bol asi nový štrk s dnom, na to ale nebudú znova financie asi.


hmm, njn chemiu moze pouzit na dezinfekciu substratu, pokial ho mas zmiesany s JBL vyzivnym dnom a tato zmeska sa ti nesko dostane na povrch tak bude riasa ... ono, samozrejme v ramci setrenia financnych prostriedkov je to riesenie dobre ... ono, ale ked si polozis otazku co ta cierny strk + JBL stal ...ja neviem ci takyto effort vobec za to vobec stoji ... plus vsetko zle je na nieco dobre ze ano ... teraz mas dovod zmenit strk za nieco fajnovejsie, chrumkavejsie .... napr. ADA AMAZONIA ? :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 08:22 am

No mal som tam toho asi 20 kíl, nejdem si ani predstavovať cenu tej srandy.. 39€ / 9 litrov, uff.. Skočím ešte za Barom666, videl som mu kopu štrku na balkóne či nemá niečo z toho na predaj.. Behom mesiaca snáď niečo nájdem, lebo počítam, že budú treba aj rastliny, lebo ich stav je dosť zlý.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.