Úhyn prísavníkov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Úhyn prísavníkov

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 30 Máj 2011 07:54 am

Ahojte, o svojom problematickom akva som tu uz kedysi pisala temu, dakujem za vsetky vtedajsie rady. Akokolvek boli skvele, fajn a plne skusenosti, nepomohli mi. Preto zacinam byt uz trochu zufala.
Podla Vasich odporucani som vela veci v akva a aj v pristupe k akva zmenila. Teraz sa veci okolo neho maju asi takto:
Objem akva 320l, teplota 23-24°C, osvetlenie jedna 30W neonka (ci ako sa vola ta taka svietiaca tyc)
Cistenie raz za 1-2 tyzdne, akva neprerybnene, skor naopak.
Doplnili sme stav rastlin a zvysili mnozstvo strku, ktory ma hrubost 0.2 až 1.0 cm. Rastliny su vo velmi fajn stave, dari sa vsetkym ktore mame aj ked je pravda, ze patria k tym menej narocnym.
Dokrmujeme spenatom, dafniami a nitenkami (riadny sajrajt ale OK, ked to rybky chcu :) ) tak z kazdeho raz do tyzdna (alebo aj menej). Inak zakladne mame klasicke vlocky Sera San.
Riasa nam nevyčíňa, na plavajucich rybach nie je vidno ziadne parazity ani uhyn ani nič ( aj ked o rozmnozovani tiez nemoze byt ani reči.... :| ) takze to je relativne OK.
Problem su len a len prisavniky. Kupila som 10ks este malickych, darilo sa im, boli vsetky aktivne, zrali aj riasu a aj krmivo, spenat, proste vsetko super. Ale radost predcasna, po 2mesiacoch ich zrazu bolo uz len 6, o tyzden 4 a vcera som jedneho vylovila s velkou ranou na tlamičke. Ostali tri ktore uz dva dni su na jednom mieste v akva, nezeru, nehybu sa, proste koncia.

Co s tym?
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Reklama

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod dedojozef » 30 Máj 2011 08:44 am

Ako laik sa môžem len zamyslieť :(.
A ako sú na tom ostatné ryby? Ak sú v poriadku, krmivo bude asi tiež. Odkiaľ je živá potrava?
A spomínaš ranu na tlamičke. U toho jedného alebo je viac poranených? Mohlo by to byť ostrým štrkom na dne.
No ak ani to nie, ešte by som sa pozrel na to čo majú prísavníci radšej ako ostatné ryby. Napr. radi ocucávajú jeden koreň alebo skalku. (aj keď oni radšej drevo)
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod hongi » 30 Máj 2011 08:49 am

a ake ryby chovas okrem tych prisavnikov? napadlo ma ci ich niekto nebasti ked su take malicke..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod roer » 30 Máj 2011 14:57 pm

No to je sila, že sa stále nedarí... pri takom objeme vody a stále sklamanie. Ťažko poradiť. Nie si z okolia Piešťan? Rád by som to videl...
roer
 
Príspevky: 49
Založený: 28 Máj 2010 19:35 pm

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod dedojozef » 30 Máj 2011 15:26 pm

Jo jo, napíš miery. Aj ja sa prídem pozrieť :lol: :lol: :lol: :angel:.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod Vlado21 » 30 Máj 2011 15:28 pm

Ten strk nie je prilis hrubozrnny na prisavnika? Je to riecny kremicity strk alebo nejaka drt? Foto nadrze by sa nenaslo?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod prasan » 30 Máj 2011 16:14 pm

Meriaš občas parametre vody?Aké sú?V tak objemnom akva a pri postupe čo píšeš by malo byť všetko ok.Mladé prísavníčky majú radšej teplotu 26C-ale netvrdím,že je to pravidlo.Ale neviem ako by na zmenu reagovala osádka a rastliny.Poranenie na tlamke:Tržná rana,vred,odtok?Možností je veľa.Napr.u Gibbicepsa zvíšenie No2 spôsobuje rozpad plutiev a neskôr odtoky práve na tlamke-jedinec prestáva žrať a neskôr hynie.Preto som sa pýtal na parametre vody.Hromadný úhyn pri mladých nie je nič neobviklé,stáva sa to.Reagujú dosť citlivo na akékoľvek zmeny.Preto je lepšie kupovať odrastenejšie aspoň 3-4cm jedince.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 31 Máj 2011 13:21 pm

Štrk je pomerne jemny, kazdopadne nie ostre skalky ale take oblé a okrúhle, ten nemoze byt zdrojom zranení. Rana na tlame vyzerala naozaj ako rana tržná, ale s istotou to tvrdit nemozem. Vred ani opuch tam nebol.
Bohuzial nie som z okolia Piešťan, som z Oravy...skusim urobit foto ale nemyslim ze to bude na nieco dobre. Na akva celkovo nič divne nevidno...
Okrem prisavnikov mame nejake tie tetry, skalare a guramy a este par kuskov zebričiek ktore viem ze sa tam nehodia, ale uz sme si ich nechali ked boli kedysi kupene (este v casoch nevedomosti ze su uplne mimo k tym ostatnym rybkam). Nikdy som si utoky na prisavníky nevsimla a to do akva cumím dost casto. Prísavníky maju teraz asi 2.5 cm viac tazko.... :(
Priznavam ze parametre vody nekontrolujem, spolieham sa na pravidelne cistenie a na fakt, ze z kohutika nam nejde nic nezvycajne, len pitna voda. :|
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod TomT » 31 Máj 2011 13:49 pm

prísavníkov ti dám koľko chceš :D
stačí mi dať do akva Pvc trubku... a na druhý deň je tam 80 vajíčok :)
Mám za to, že mladé prísavníky miznú vdaka skalárom :) - treba kúpiť väčších jedincov ancistrusa :)
Poznám to z osobnej skúsenosti, že skaláre mi v akva (niekedy dávno , ked som ich mal) lovili všetko malé čo sa hýbalo...
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 31 Máj 2011 18:03 pm

TomT je to možne, ale potom nerozumiem ako je mozne, ze prisavnikom sa dva mesiace nič nerobilo a zrazu postupne vymizli. Okrem toho nakup velkych jedincov bude dost problem, nakolko uz velmi davno mavaju v nasich miestnych akvaristikach len male prisavniky. Ine sa proste nedaju zohnat. Odkial si? Snad by si mi fakt mohol trosku prisavnikmi prispiet :? A tiez radami ako ich rozmnožiť... :)
P.S. ešte ma napadlo, mohla by byt problemom pieskovcova skala v akva? To len tak na okraj, aby sme mali vsetky fakty pokope...
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod TomT » 31 Máj 2011 20:52 pm

Tu na burze.akva ... sem tam existujú nejaké inzeráty , kde sa predávajú aj väčšie jedince [http://www.burza.akva.sk/detail.php?id=17775]. Záleží na veľkosti skalárov - najhoršie skaláre sú v strednej veľkosti (taká detská dlaň) - tie ti môžu likvidovať aj prísavníčkov (malých prísavníkov - ak má 4 cm skalár mu už neublíži). Ja som zo SL. Všeobecne platí, že majú radi mäkšiu vodu - hlavne tam nedávaj žiadnu chémiu (poznám aj takých čo dávajú každý deň preventívne pár kvapiek akryflavínu a pod. ..... to je blbosť). Ale ak máš v 320l akvarku nejakú malú skalu z vápenca - moc im to vadiť nebude, hoci vo svojej domovine to nemajú.
Čo sa týka toho , že žili dva mesiace a až potom začali miznúť.... na to môže byť viacero vysvetlení (žáleží od toho čím si ich kŕmila, či mali skaláre dostatok "mäsitej" potravy, či samica skalára nepotrebovala väčší prísun živočíšnych bielkovín z dôvodu tvorenia vajíčok v jej tele, a pod.)
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Úhyn prísavníkov

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 31 Máj 2011 21:11 pm

OK. No vodu mame rozhodne mäkšiu, tvrda voda tu problemom nie je...takze to by malo byt fajn. Ani ziadnu chemiu nedavam a ani neplanujem :)
Asi to fakt bude tymi skalarmi, mame ich dost velke takze aj schopne zozrat prisavnika. Tak ja uvidim, neviem velmi co dalej ale skusim zohnat teda vacsie prisavniky ;)
Diky
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Prisavnik skvrnity, acistrus problem s odchovom

Odoslaťod rudigero » 29 Okt 2014 18:38 pm

ahojte, chcel by som vas poprosit o radu. Mam problem s odchovom prisavnikov, kedze vo velkosti cca 2 cm po asi 1 mesiaci postupne vsetok moj odchov uhynie, trva to uz vyse roka. povodny prisavnici 8 kusov su culy pravidelne sa vytieraju a za posledne roky ziaden neuhynul. chovam ich v akvariu s krevetkami a rybkami microrasbora galaxy.(ziadny uhnyn) mam podozrnie na nejakeho crevneho parazita, vsimol som si najprv velke bruska a neskor uplne vychudnute. v akvariu je dostatok rastlin. Vie mi niekto poradit co to moze byt a nejaky konkretny pripravok na liecbu aby som si nevykynozil rybky a krevetky? dakujem
rudigero
 
Príspevky: 1
Založený: 29 Okt 2014 18:26 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.