Prvá etapa 125L Juwelu



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 27 Máj 2011 08:30 am

@Glitter - ten výsledok testu ma trosku prekvapil. Mozno nie len mna. Test nie sú vyhodené peniaze, pouzijes ho minimálne pri zakladaní akvária, ked uz nie na kontrolu po zábehu. Na co ti bude v skutocnosti dobrý si sa dozvedel asi v časopise akvárium č.4 (ak si ho čítal).

Pozeral som aké máš svetlo kvôli riasam, ale nenašiel som nič konkrétne. V Juwell sete predpokladám splnenú podmienku 0,5W/L (+/-) a žiarivky daylight brilliant + plant color. Je to velmi efektívne svetlo, ked sa rastlinkám darí. Lepšie je snáď už iba HID. Ako začiatočníkovi by som poradil svietiť relatívne menej.
V mojom akva mám pomerne silné svetlo (16W/16L akva, vody je daleko menej) a skúšal som svietenie 8-10h slabšieho svetla, ale lepší výsledok som dosiahol 6h silnejšieho svetla. Ťažko porovnávať moje a tvoje svetlo. Vysvetlenie je tu: kolko-hodin-treba-svietit-v-rastlinnom-akvariu-t12222.html#p175693 - celkovo plodná, stručná diskusia.
Pri silnom osvetlení (ty sa tomu blížiš) stúpajú nároky na hnojenie a stále som mal problém s riasou. Ide to udržať aj so silným svetlom, ale to dokážu bez väčších problémov iba akvaristi ako je smik, trinity_sk, azet,... Teda ludia skúsení a s vrodeným citom pre akvaristiku.
Takze ta riasa sa môže spomaliť, ak skrátiš dobu osvetlenia. Bez CO2 už tým dupľom. Toto je dosť subjektívne, lebo neviem, koľko svietiš v súčasnosti.

Navyše, ak budeš pokračovať v častých výmenách vody, prospeje to nie len rybám, ale aj rastlinám ;-)
Neviem ti viac pomoct, takze uz ostava iba drzat palce, nech to vsetko dobre dopadne pre osadenstvo aj pre oko akvaristu :pivo:
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Giftzahn » 27 Máj 2011 08:50 am

Glitter napísal:No mal som tam toho asi 20 kíl, nejdem si ani predstavovať cenu tej srandy.. 39€ / 9 litrov, uff.. Skočím ešte za Barom666, videl som mu kopu štrku na balkóne či nemá niečo z toho na predaj.. Behom mesiaca snáď niečo nájdem, lebo počítam, že budú treba aj rastliny, lebo ich stav je dosť zlý.


njn, da sa zohnat nie nutne za 39,-EUR ale 31,- EUR za 9L AMAZONIE :wink: moj tip pri dvoch 9L baleniach + nejaky ten Power Sand aby sa nepovedalo si myslim ze by si zostal niekde na cca. 70,- EUR co pri velkosti tvoho akva nie je az taky horibilny peniaz ... :wink: pokial by si kombinoval s ADA Decorative sand tak nejakych tych 10,- EUR by si este vedel usetrit ...

samozrejme cim vacsia akva tak tym vacsie naklady na zariadenie, rastlinky, vodu, osvetleni, ohrievanie atd. ... :roll:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 08:54 am

Ja som zohnal závesné svetlo od Aquamedicu.. výbojka HQI 150W, kúpim tam niečo s 6500K pravdepodobne. To hodím ale až po prestavbe bytu. Teraz tam je Juwelácky kryt 2x28W T5, začal som s častou výmenou vody teda a stiahol som osvetlenie na 8 hodín / deň. Počítam, že budem svietiť ešte kratšie už s novým svetlom.

To budem riešiť neskôr, teraz je pre mňa priorita ako to dať dokopy, aby som nemusel investovať do toho, do čoho by zbytočne nebolo treba. Ale vďaka chalani za ochotu a pripojenie sa do debaty :)

Nutnosť vidím asi v osádke akvária, určite nejaké rastliny a otázkou ešte ostáva dno, všetko ostatné by som mal mať.

Ak sa mi všetko podarí, rastlinné akva to už nebude, páči sa mi celkom štýl iwagumi.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Giftzahn » 27 Máj 2011 12:07 pm

Glitter napísal:Ja som zohnal závesné svetlo od Aquamedicu.. výbojka HQI 150W, kúpim tam niečo s 6500K pravdepodobne. To hodím ale až po prestavbe bytu. Teraz tam je Juwelácky kryt 2x28W T5, začal som s častou výmenou vody teda a stiahol som osvetlenie na 8 hodín / deň. Počítam, že budem svietiť ešte kratšie už s novým svetlom.

To budem riešiť neskôr, teraz je pre mňa priorita ako to dať dokopy, aby som nemusel investovať do toho, do čoho by zbytočne nebolo treba. Ale vďaka chalani za ochotu a pripojenie sa do debaty :)

Nutnosť vidím asi v osádke akvária, určite nejaké rastliny a otázkou ešte ostáva dno, všetko ostatné by som mal mať.

Ak sa mi všetko podarí, rastlinné akva to už nebude, páči sa mi celkom štýl iwagumi.



aha, tak tu je vysvetlenie tvojho riasove problemu ....
stiahol som osvetlenie na 8 hodín / deň
cize predpokladam ze si do "cerstveho" akva prazil 10 - 12hod. :wink:

ono, pokial budes opat rozbiehat akva so 150W HQI tak treba ho zavesit aspon min. 20cm od hladiny ... resp niekde medzi min. 20cm - 30cm a svietit treba zacat niekde okolo 6 hod. po mesiaci, dvoch, troch ked sa akva pomalicky zabieha a nie je problem s riasou treba dat o 1 hod viacej tak aby si okolo pol rocnej prevadzky akva bol niekde na 8hod. a potom ak sa ti bude zdat ze svietis male resp. pridanie 1- 2 hod. je nut mozes ist az na 10hod. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 12:20 pm

Ano, hneď na to som našiel návod od Trinityho, kde píše, že to treba stiahnuť a meniť vodu... Samozrejme, s 10 hodinami som prišiel z akvaristiky, kde už v živote pre rady nepôjdem, snáď iba do jednej ohľadom filtrov.. keď som to stiahol na 7-8h, už bolo ale neskoro..

Je to sila ako ľudia chcú na vás zarobiť, neveril by som tomu..
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Giftzahn » 27 Máj 2011 12:36 pm

Glitter napísal:Ano, hneď na to som našiel návod od Trinityho, kde píše, že to treba stiahnuť a meniť vodu... Samozrejme, s 10 hodinami som prišiel z akvaristiky, kde už v živote pre rady nepôjdem, snáď iba do jednej ohľadom filtrov.. keď som to stiahol na 7-8h, už bolo ale neskoro...


ono, lepsie je "riasovym" nehodam predchadzat ...teda spravit vsetko pre to aby si riase dal co najmensiu sancu ... teda najmenej prilezitosti pre jej uspesny rast ... :wink: inak ludia bezne prichadzaju a s 12 hod. svietenia pripadne viac v novozalozenom akva z akvaristiky ... plus svetlo "nacapene" 2cm nad hladinou atd. :wink:

Je to sila ako ľudia chcú na vás zarobiť, neveril by som tomu..


neboj ak nikto iny ja rozhodne verim :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 13:47 pm

Tak záver bude asi takýto:

Budem pokračovať vo výmene vody, dnes 25%.. Pokúsim sa zotaviť tým aj rastliny, osádku, čo mi príde nedotknutá, prelovím do akvária, ktoré kúpim, bude to asi 53L za 15€, dám odstátu vodu a budem čakať, čo s nimi bude, no neplánujem určite žiadne liečivo.

Terajšie dno a rastliny prebehnem cez hypermangán a pokúsim sa tak zriadiť nejaké krevetárium z toho 53L, ostatné rybky darujem alebo vymením za niečo ak nebudú prejavovať známky choroby.

Do novozaloženého akva (budem bližšie neskor špecifikovať, ešte riešime cez SS s Giftzhanom) by putovali len Sterbaji a SAE, snáď im 3 mesiace medzi krevetami bude dobre. Toto je asi jediný záver, ktorý mi napadá aj vzľadom na to, že cez leto nám idú rozbíjať dom.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod chnuro » 27 Máj 2011 16:24 pm

@glitter: to si znizil NA 8 hod??? :-D Ja som cakal, ze budes znizovat Z ôsmich :-D. Fak, nebat sa dat aj menej a ked uvidis akekolvek zlepsenie, staci upenlivo sledovat a prisposobovat tomu osvetlenie. Odozva na zmenu dlzky osvetlenia bude trvat najmenej 2 tyzdne, pravdepodobne aj viac. Az uvidis vysledok, az potom mozes zvysovat. Neviem, co si cital od trinityho, ale urcite ti neradil zle - oplati sa ho pocuvnut.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 27 Máj 2011 16:43 pm

Radil mi dobre, ale keď som sa pýtal, tá riasa tam už dávno bola, takže asi dva týždne dozadu som to znížil na 7 hodín ako písal niekde v takom návode proti hnedej riase, tento týždeň som pridal na 8 a skombinoval som to s častou výmenou vody ako mi radil aj Martin_S, čo sa hodí momentálne aj pre ryby. Stagnuje to ako vidieť z fotiek. Nestihnem sa jej už asi zbaviť, aby som mal aspoň čisté rastliny keď ich budem vyberať.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Giftzahn » 28 Máj 2011 08:38 am

Glitter napísal:Radil mi dobre, ale keď som sa pýtal, tá riasa tam už dávno bola, takže asi dva týždne dozadu som to znížil na 7 hodín ako písal niekde v takom návode proti hnedej riase, tento týždeň som pridal na 8 a skombinoval som to s častou výmenou vody ako mi radil aj Martin_S, čo sa hodí momentálne aj pre ryby. Stagnuje to ako vidieť z fotiek. Nestihnem sa jej už asi zbaviť, aby som mal aspoň čisté rastliny keď ich budem vyberať.


njn, opat rychly skok ... znizit na 7 hod. na tyzden a potom opat na 8 hod. ono,treba ist dole na 6 - 7 hod. a toto drzat stabilne az do vykynozenia riasy ... potom mozes opat zvysovat ... pomaly napr. v 0,5 hod. krokoch a pozreat ze ci nenabieha riasa ... :wink: tymto sposobom sa sice za dlhsi cas ale pomerne presne dopracujes k vyslednej dlzke svietenia ... ktora moze byt v buducnosti 8-8,5-9-9,5 alebo kludne aj 10hod. :wink:

ako pise chnuro ... reakcia na zmenu dlzky svietenia nie okamzita ale priblizne v rozpati 2, 3, 4 tyzdne ... cize ako tu na fore casto spominane - chce to len trpezlivost a ziadne urychlene akcie :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 28 Máj 2011 14:15 pm

Vďaka za rady chalani, budem sa tomu snažiť vyvarovať a riadiť sa radami z fóra :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 31 Máj 2011 18:32 pm

Je niekto znalý šutrov? Pár pekných som našiel v našom miestnom "lome". S octom som zaregistroval jemnučkú bublinku sem tam niekde v škáre, ale nič hrozné to nebolo. Maličké sa už lúhujú vo vedre, tak zmeriam niekedy cez víkend čo to spravilo s vodou. Ešte by ma zaujímali tie hrdzavé fľaky na nich, čím je to spôsobené alebo ako to dať dole? Kefovaním bez šance. Pridám fotky:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Dusky » 31 Máj 2011 19:41 pm

nie je to čadič?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 31 Máj 2011 20:03 pm

Farebne je viac jednotvárny, nie? Toto mi príde ako dáky mix-maš.. Celkom dobre sa to ale tvaruje, pretože sa lúpe celkom ľahko.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Poly » 31 Máj 2011 20:29 pm

Tie flaky vyzeraju ako hrdza, zeby boli v tych kamenoch zelezne zily? :D Ak to je hrdza, tak by to malo ist dole komercnym pripravkom na hrdzu, alebo lacnejsi variant - kyselina citronova :)
Inac velmi pekne sutre na to, ze su z lomu. Tesim sa na vysledny vzhlad v akvariu :D
A z toho obcasneho sumenia si nic nerob, aj drahe aquascaperske kamene udajne trochu sumia. Ak nebudes zanedbavat vymeny vody, tak ziadny vazny narast tvrdosti nehrozi. Vravi sa, ze pre krasu treba trpiet, ale v tomto pripade sa niet coho obavat :o Pokial to nie su vyslovene vapence (co nie su), tak nie je problem.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 31 Máj 2011 20:46 pm

Poly, je ich tam na tony, príď si vziať, dokonca zadarmo :D Mal som ale šľapky keď som zbieral, takže bral som len popadané kusy, ale hore boli ešte tmavšie.. Tiež ma tá hrdza celkom pobavila, že ako sa to tam mohlo dostať, keď som to kefoval. V každom prípade neviem, čo to spraví s vodou či to náhodou nevylučuje nejaké kovy alebo čo..

Kyselina citrónová, jasné :)

Keď si predstavím, že v akvaristike som dal za jeden 7€..., no, v živote sa stále učíme. S ADA Amazoniou a svetlým Sarawak Sandom by to mohlo byť fajn, uvidíme, čo z toho vznike, ale keď som už išiel hľadať kamene... :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Vlado21 » 01 Jún 2011 08:11 am

Glitter, na kovy reagujuce s vodou pozor! Rastliny by ich mozno privitali, ale pre bezstavovce mozu byt toxicke! S tymi sutrami celkovo opatrne, aby si nevhupol z blata do kaluze, ako sam vravis, v zivote sa stale ucime... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 01 Jún 2011 08:31 am

No jediné čo viem spraviť je, že zmeriam dajme tomu po týždni máčania v kýbli tvrdosť a pH vody. Či vylučujú nejaké kovy sa nedá asi nijako zistiť a neviem či vylučovanie tých toxických by sa malo nejako prejaviť na tých parametroch, čo viem doma zmerať. Tá hrdza bola viditeľná aj za sucha, s vodou sa to ešte lepšie ukázalo.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod triscene » 01 Jún 2011 09:07 am

a bacha na zvieratka co su citlive na med..hoci len stopove prvky...co ja viem tak na to citlivo reaguju pangio kuhlii a je to smrtelne pre nich.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Poly » 01 Jún 2011 10:30 am

Med sa da celkom spolahlivo dokazat cpavkovou vodu - vznikne pekny modry roztok. Aj ked pri takych nizkych koncentraciach to asi nebude vidno :P Jednoduchsie je do kybla s tymi kamenmi ubytovat nejakeho zivocicha, trebars kotulky. Alebo este je moznost zistit u geologa, ci mineralologa, co to je za horninu a jej chemicke zlozenie sa uz podla toho da lahko vygooglit.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 01 Jún 2011 10:42 am

Čpavková voda.. Takže zmerať aj amoniak, mám test, vďaka za tip. No neviem akého živočícha by som tam mohol obetovať teda, snáď ma napadá len krevetka.

Geológ by to takto z fotky tiež možno nezistil a potreboval by vzorku na rozbor si myslím.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Poly » 01 Jún 2011 11:13 am

Nie! Zmeranim amoniaku med nezistis! :D Musel by si vyliat vodny roztok amoniaku, ktory sa da kupit, do vzorky vody. Ak sa sfarbi vzorka na modro, je tam med. Takto sa daju ale urcit len koncentracie radovo v mg/l, mensie tak uz nezistis, cize to nema moc zmysel :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod Glitter » 01 Jún 2011 12:22 pm

Dajú sa myslím kúpiť kvapkové testy, napríklad od Sery, ale to nejdem vyhadzovať peniaze. Otázka je či by tie nežiadúce kovy mohli ovplyvniť pH alebo gH vody, tak aby som to vedel porovnať s čistou vodou z vodovodu.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje 125L Juwelko

Odoslaťod fazyl » 01 Jún 2011 17:03 pm

ta hrdza je na vsetkych kamenoch? na fotke ju vidno len na dvoch, ja by som tie s hrdzou vyhodil a pouzil len tie bez nej :)

inak vyzeraju zaujimavo celkom, z akeho lomu su?
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.