25L na pokus s metodou hnojení PPS



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 19 Jan 2011 21:21 pm

Tak mě nová diskuze o různých metodách hnojení zaujala tak, že vezmu jedno ze svých dvou akva a zkusím metodu PPS popsanou v tomto příspěvku: metody-provozu-rostlinnych-akvarii-t11899-96.html#p173326

Současný stav akvária:
Bylo znovu založeno 23.8.2010, kdy fungovalo několik let bez odkalování dna, takže jsem poměrně dost propral dno, jinak jsem použil 2/3 původní vody i filtr (ten je spíš aby trochu honil vodu než filtroval).

Filtr: Atman HF-0100

Osvětlení: obyčejná 15W T8 zářivka teplá bílá 8 hodin denně od 13:00 do 21:00

CO2: z TIBI krystalů

Topení: 50W (v zimě když jsem přes den s manželkou v práci tak teplota v bytě klesá i k 15°C a voda v akva se pak této teplotě také blíží, u tak malého objemu se teplota dolů upravuje poměrně rychle, ale opačně by to bez topítka tak dobře nešlo)

Dno: obyčejný říční písek osobně dovezený z Jizery

Rostliny:
Heteranthera zosterifolia
Cryptocoryne lutea (walkeri)
Cryptocoryne wendtii Tropica
Microsorium ptercosi
Hygrophila polysperma
Anubias barteri var. Nana
nějaký mech

Živočichové:
Neocaridina Heteropoda sp. Red cherry - počet těžko zjistit
Microrasbora erythromicron - také se těžko dopočítat, protože z Heteranthery skoro nevylezou a když tak jednotlivci, ale vypouštěl jsem jich 8ks a několikrát viděl pár kousků potěru, ale ten asi nepřežil
Melanoides tuberculatus (Piskořka Věžovitá)
a nějaké ty kotulky

Hnojení a výměna vody:
1x za týden výměna 5L vody z čistého objemu cca 18L
9ml biofloru vždy po výměně vody

Akva je takto bez řas a vše pěkně roste až na ten mech.

Aktuální fotka zde:
Obrázok
a jakmile seženu jednotlivé komponenty hnojení podle PPS tak napíšu přepočet na své akva a začnu s aplikací metody.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Reklama

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod krto » 20 Jan 2011 08:40 am

Tak na tento "pokus" som zvedavý :roll: ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 20 Jan 2011 21:45 pm

Ještě jsem neuvedl hodnoty, které běžně mám v akva pokud je měřím nějakým tím orientačním testem (pouze NO3 mám od Dajany, ostatní od Rataje):
PH kolem 6,5
GH kolem 3 dGH
NO3 neměřitelné
Fe < 0,3mg/L

Asi by to chtělo ještě pořídit test na KH a P. Na P ho ale bohužel momentálně nikde v okolí nemají, takže asi opět skončím na internetu.

Propočty na toto akva mám hotové:

Návod uvádí: Dávka 1 ml každého roztoku na 10 galónov (1ml/37,85L) veľkosti nádrže pred zapnutím svetiel, ideálne 1 hod. pred rozsvietením.

Pro mé akva: se jedná o 0,66ml na 25L nebo 0,57ml na 18L. Tady si nejsem jistý jestli dávkovat na hrubý nebo čistý objem akvária.
Ale ten propočet mám zatím hlavně proto kolik si toho namíchat a rozhodl jsem se pro 100ml roztoku, protože to by mělo dát na 200 dní při jedné dávce 0,5ml. Bohužel dávkovat 1 hodinu před rozvícením nezvládnu, protože jsem v práci. Takže budu dávat ráno něž odejdu do práce.

Návod uvádí: Makro: V 1 litry destilovanej vody rozpustiť: 59g K2SO4, 65g KNO3, 6g KH2PO4, 41g MgSO4


Pro mé akva: Makro: Na 100ml vodovodní vody (mám velmi měkkou vodu tak to myslím až tak vadit nebude) rozpustím 5,9g K2SO4 , 6,5g KNO3, 0,6g KH2PO4, 4,1g MgSO4

Návod uvádí: Mikro: V 1 litry destilovanej vody rozpustiť: 80 gramov CSM + B alebo rovnocenného mixu stopových prvkov (Tenso)

Pro mé akva: Mikro: Na 100ml vodovodní vody (mám velmi měkkou vodu tak to myslím až tak vadit nebude) rozpustím 8g Tenso

Ještě že mám v práci ty přesné laboratorní váhy :-)

Osvětlení mám 15W na 25L => 0,6W na litr => svítit bych měl podle návodu 10 hodin denně, takže svítit budu od 11:30 do 21:30. Během měsíce postupně prodloužím dobu svícení o 2 hodiny ze současných 8 hodin.

CO2 by mělo být 15ppm což bude problém a asi jediná věc kterou jaksi neohlídám, protože CO2 přidávám z TIBI krystalů a řídím ho jen tím jak hluboko ponořím konec hladičky s cigaretovým filtrm pod hladinu. Mám to naštelováno tak, aby mohlo běžet i přes noc čímž sice podmínku z návodu splňuji, ale hodnotu měřím tak podle oka jen podle hodnoty PH, ale "uhličitanovou tvrdost" neměřím. Možná si časem test pořídím.

Z jednotlivých složek hnojiva mě chybí pouze KH2PO4. Koukal jsem kde bych si ho rozumně co nejlépe pořídil, ale spíš jsem v běžně dostupných prodejnách v okolí narážel na P2O5 (snad si to pamatuji správně) takže mě nezbude si nějakou tu dávku objednat poštou od někoho kdo prodává komplet PMMD. Ostatní složky jsem posbíral ze zbytků po PMDD, kterým zkouším hnojit ve svém druhém akva.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 25 Jan 2011 23:05 pm

Tak dnes mě přišlo poštou trochu KH2PO4, tak že už mám všechny komponenty na hnojení.
Jen si nejsem úplně jistý jestli mám MgSO4 nebo MgSO4-7H2O :-( je to už delší čas co mám tuto komponentu a nepamatuji si co to bylo a nikde to nemám napsané. Zkoušel jsem to nějak rozlišit podle obrázků z netu, ale vypadá to nerozlišitelně :-(

Také jsem si pořídil test na "uličitanovou tvrdost" a když jsem změřil 2,5 °dKH tak už chápu proč tak snadno při přidávání CO2 u mě došlo k velkému výkyvu PH.

Teď už mám ale přidávání CO2 docela zvládnuté a podle Tillmana bych se měl pohybovat s obsahem CO2 v rozmezí 10-20 mg/L což nakonec dobře odpovídá metodě PPS. Tedy v rámci přesnosti akvarijních testů 8)
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod krto » 16 Máj 2011 13:14 pm

... ako prebieha (dopadol) tento pokus?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 18 Máj 2011 09:44 am

Stále probíhá.
Za tu dobu jsem několikrát musel sestříhat rostliny (Heteranthera zosterifolia a Hygrophila polysperma). Občas přistřihnut i mech, ale tomu se příliš nedaří.
Překvapivě se velmi daří kryptokorynám, které mě do doby než jsem tento pokus začal spíš odcházely nebo stagnovaly. Nyní dokonce vyrážejí nové rostliny.

Před cca 14 dny jsem přešel z denního dávkování hnojiva na týdenní.

Výměnu vody nakonec dělám jednou za měsíc.

Ale zjistil jsem nedávno jednu velkou chybu ve svých výpočtech. Osvětlení nad akva nemá 15W ale jen 10W z T8 trubice! Vůbec nevím kde jsem tam těch 15 nabral.

Přemýšlím nad tím, že postupně půjdou pryč Heteranthera zosterifolia a Hygrophila polysperma a na jejich místo zkusím něco z mechů. Ale je to zatím jen prvotní myšlenka.

EDIT: Ještě jsem zapomněl na řasy: skla musím občas vyčistit (asi 1x za 14) dělá se na nich zelená řasa. To abych nemusel čistit skla se asi jen tak nedočkám. Kdysi jsem to už zažil a bylo to super :-)

Pak ještě u předního skla tak max 2-4cm od něj se drží černá štětinka. Nevypadá to že by jí přibývalo, ale ani neubývá. Docela bych se jí zbavil kdybych věděl jak.

Občas při prostříhávání rostlin se objeví vlákno žabího vlasu, snad se nerozjede. Protože ten opravdu nevím jak zničit a vůbec se mě nelíbí. V druhém akva s ním neúspěšně bojuju :-(
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Giftzahn » 18 Máj 2011 10:33 am

Pak ještě u předního skla tak max 2-4cm od něj se drží černá štětinka. Nevypadá to že by jí přibývalo, ale ani neubývá. Docela bych se jí zbavil kdybych věděl jak


postup: odsat vodu - striekacka - v nej EasyCarbo/Seachem Excel - kvap na stetitu - nechat chvilu zaposobit - doliat vodu = 24hod. stetina :dead: prec a uz sa nevrati len tak lahko .... samozrejme odstraneny nasledok nie vsak pricina a to rychlo a nebyrokraticky :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Poly » 18 Máj 2011 11:03 am

MgSO4 bezvody a MgSO4.7H2O spoznas podla toho, ze heptahydrat ma pekne velke kockate krystaly, dobre sa sype a vyzera ako cukor. Bezvody je praskovy, spekavy (hrudkuje sa) a na dotyk suchy, pripomina sadru :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 18 Máj 2011 11:14 am

Giftzahn napísal:
Pak ještě u předního skla tak max 2-4cm od něj se drží černá štětinka. Nevypadá to že by jí přibývalo, ale ani neubývá. Docela bych se jí zbavil kdybych věděl jak


postup: odsat vodu - striekacka - v nej EasyCarbo/Seachem Excel - kvap na stetitu - nechat chvilu zaposobit - doliat vodu = 24hod. stetina :dead: prec a uz sa nevrati len tak lahko .... samozrejme odstraneny nasledok nie vsak pricina a to rychlo a nebyrokraticky :mrgreen:


Jenže já nestojím o odstranění následku bez příčiny. Hledám příčiny a na následcích pak vidím jestli jsem nalezl nebo ne. Chce to trpělivost, ale ono to akvárium neuteče :-) Proto jsem s ní nic takového jak popisuješ nepodnikal, ikdyž tohle by jí určitě zlikvidovalo a již jsem o tom někde četl.

Poly napísal:MgSO4 bezvody a MgSO4.7H2O spoznas podla toho, ze heptahydrat ma pekne velke kockate krystaly, dobre sa sype a vyzera ako cukor. Bezvody je praskovy, spekavy (hrudkuje sa) a na dotyk suchy, pripomina sadru :)


Díky za info, ale už jsem to dávno určil a i podle tvého popisu správně :-) byl to heptahydrát ....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Giftzahn » 18 Máj 2011 11:39 am

Jenže já nestojím o odstranění následku bez příčiny. Hledám příčiny a na následcích pak vidím jestli jsem nalezl nebo ne. Chce to trpělivost, ale ono to akvárium neuteče :-) Proto jsem s ní nic takového jak popisuješ nepodnikal, ikdyž tohle by jí určitě zlikvidovalo a již jsem o tom někde četl.


jj, pravdu mas nikam akva neutece :mrgreen: njn, pokial nechces "nebyrokraticku metodu" ono vo svojej podstate sa da povedat ze riasa ako taka a je jedno ci stetina,zabi vlat atd. sa drzi tam kde ma na to nejakym sposobom vytvorene vhodne podmieky ... ono ako sa pozeram na tvoje akva ...mozno ze by si mohol skusit zlepsit/zmenit/upravit prudenie vody v mieste kde sa stetina drizi .. cize by sa na to miesto dostalo viacej CO2, zivin, zvysil by sa pohyb vody ... co su vsetko faktory ktore by mohli prispiet k zdecimovaniu a naslednemu uplnemu odstranenie stetiny aj bez EC kury .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 18 Máj 2011 20:19 pm

Ještě jsem se pokoušel tu řasu určit podle obrázků zde: http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... mmary.html
Je to k hnojení metodou MCI, ale čert ví která přesně je ta moje - podobných je tam víc: D.1. RODOPHYTA SP.1 nebo pokud by vyrostla větší tak i D.2. RODOPHYTA SP. 2 nebo D.4. RODOPHYTA LEMANEA (BBA) a nebo i F. BROWN HAIR ALGAE
a u každé je trochu jiný problém, který jí způsobuje ....
Jen co budu mít volněji tak odfotím a přidám nějaké obrázky .....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Dusky » 18 Máj 2011 20:44 pm

co prosim ta znamena toto: Use the Kno3 generic protocol plus? teda viem si to prelozit ale co to znamena co treba urobit?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 21 Máj 2011 22:01 pm

To se musíš podívat na začátek toho tématu, tam by měl být ten protokol popsaný, ale já to až tak detailně nedodržuji, jde o mě jen o tu základní příčinu, kterou odstraňuji. U sinice mě to vyšlo na 110% ....
Jinak alespoň částečný překlad je tady na akva.sk v tématu Metody provozu rostlinných akvárií ....
Prohlédni, je tam i dost jiných zajímavých informací o hnojení.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Dusky » 22 Máj 2011 00:01 am

pozrem to, ja som pouzil teraz na riasu ciernu stetinkovu vyluh z reseliny, raselinu vo filtry, svietim len 8 hodin, dve hodiny poobede prestavka, a ziadna nova riasa sa nevytvara, a este som zopar anubiasov v savovom roztoku vykupal a vsetko prezilo aj microsorium :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 07 Jún 2011 09:32 am

Tak konečně jsem udělal nějakou tu fotečku:
Obrázok
Kryptokoryny se "pěkně" vytáhly takže půjdou pryč a pořídil jsem si několik druhů mechů, tak je vyzkouším jak půjdou.
V posledních 2-3 týdnech se začíná místy objevovat žabí vlas, ale to by měla být "jen" nerovnováha mezi světlem a CO2. CO2 je opravdu málo - PH mě stouplo až na 8 a to jsem měřil teprve v polovině doby mezi rozsvícením a zhasnutím světel, co teprve před zhasnutím :-(
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod kaqpo » 07 Jún 2011 10:18 am

To v tej pravej polovici pri dne je ruducha ?
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Dusky » 07 Jún 2011 14:15 pm

@kaqpo mas pravdu, cierna stetinkova riasa, zbavis sa jej kupelom s troskou sava, paradne to zabera,
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 07 Jún 2011 20:15 pm

Ano to je ta řasa .... vlevo byla také, ale tam jsem jí manuálně obral (otázka pár minut) abych tam mohl dát prozatímně ty mechy.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Dusky » 07 Jún 2011 21:17 pm

budulinicek, podla teba co sposobuje u teba rast tej riasy?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 08 Jún 2011 10:46 am

Nevím, zatím jsem to příliš nezkoumal.
Nejprve jsem bojoval se sinicí - tam jsem měl problém vždy s nadbytkem P a nedostatkem N.
Nyní bojuji s žabím vlasem - a zatím vše nasvědčuje tomu, že je to problém nedostatku CO2 a jeho rovnoměrné distribuce.
Podle informací porůznu vydolovaných na netu by i tato řasa mohla být způsobena nedostatkem CO2 nebo jeho špatnou distribucí po akva.
S CO2 mám opravdu problémy. Mám ho stále spíše málo, ale bojím se přidávat víc, protože mám velmi nízkou "tvrdost" (alkalitu) a tak se mě přidáním CO2 velmi rychle mění PH. Navíc na výrobu CO2 používám TIBI krystaly a zatím jsem z nich nedostal stabilní výkon :-(
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 14 Jún 2011 10:36 am

Posledních cca 14dní jsem pozoroval že se stále více objevuje žabí vlas v tomto akva. Už jsem psal že PH bylo až 8 a musel jsem dát vyústění CO2 až ke dnu a stále ho tam je spíš málo. Přemýšlel jsem jak to, že původně stačilo vyústění CO2 někde uprostřed výšky vodního sloupce a bylo ho dost a nyní to nestačí pořádně ani u dna až mě napadlo přeměřit "uhličitanovou tvrdost" (alkalitu).
A tady je zakopaný pes - naměřil jsem totiž 5,5 dKH. Přitom vstupní voda z vodovodu a i původní hodnota v akva při týdenní výměně vody byla 2 až 2,5 dKH.
Takže u této metody hnojení kde měním vodu jen 1x za měsíc došlo k nárůstu alkality vody v akva, což vzhledem k nízké hodnotě u vstupní vody považuji za pozitivum. Aspoň je PH stabilnější, ikdyž zase to chce přidat na CO2.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod budulinecek » 21 Jún 2011 20:11 pm

Tak jsem kompletně vytrhl Cryptocoryny (čekal jsem, že vytažením kořenů pěkně rozvrtám dno - možná celé akva, ale dopadlo to nad očekávání dobře, ikdyž kořeny měly až 30cm) a přidal mechy. Zatím je od každého mechu jen trochu tak snad se rozumně rozrostou. Proměřil jsem si všechny parametry vody co mohu:
Tvrdost = 7 °dGH
Alkalita = 5,5 dKH
Fe = 1,5 mg/L (možná i více)
P = 0 mg/L
NO3 = 0 mg/L
PH = 7,6

Vzhledem k množství Fe by bylo vhodné okamžitě provést výměnu vody, ale nechám to klasicky na začátek nového měsíce a do té doby nebudu žádné mikroprvky přidávat. V tomto směru se mě potvrzuje to, co se mě zdálo už při míchání hnojiva a to že se mikroprvků u této metody dává nějak moc. Takže po výměně vody trochu na dávce mikro uberu.

Možná by to chtělo přidat makroprvky, ale vzhledem k plánování odstranění dalších rostlin - rychle rostoucích a jejich nahrazení mechy to nebudu měnit.

Ještě k celkové tvrdosti - z vodovodu mě teče 2dGH, odpar nedolévám protože skoro žádný není když je akva přikryté. Z čeho se tak celkové tvrdost zvedla? Kameny tam mám pouze lávové a dno je hrubý říční písek až jemný štěrk. Navíc jsem ho používal už několik let před znovuzaložením tohoto akva a nikdy dřív jsem se nesetkal s tím, že by se mě tvrdost vody v akva tak moc lišila od zdrojové. Že by to souviselo s přehnaným hnojením mikroprvky? Jako zdroj mikro jsem použil Tenso coctail.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: 25L na pokus s metodou hnojení PPS

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jún 2011 07:25 am

Možná by to chtělo přidat makroprvky, ale vzhledem k plánování odstranění dalších rostlin - rychle rostoucích a jejich nahrazení mechy to nebudu měnit.


njn, podla mna by tvoje akva Makro prvky znieslo ... sak NO3 a P mas na nule ... a vermi machy aj ked nutne nerastu rychlo si rozhodne na Makroprvky N,P + extra Kalium potrpia :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.