Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod PETER+ » 09 Jún 2011 07:57 am

Prosím Vás o názor na rozmer akvária a následne jeho osádku. Na úvod: podarilo sa mi zohnať čierne sklo z nejakého staršieho obyvačkového setu rozmer 113x 27cm a práve to by som chcel využiť. Upozorňujem ak by som si mal robiť akvárium nové tak budú iné rozmery povedzme 150x50x50,.. ale ide mi o toto čierne sklo. Takže rozmer 113x27 (zadná stena z čierneho skla) a šírka povedzme 30 - 45 cm podla toho akú mám skrinku ešte som riadne nepomeral. Takže litráž 100-130l.
Osádka:
povedzme hejno neoniek, tetra cervenotlamá, proste hufik malých rybiek
malé americké ciklidy (apistogrami, akari, ramirézky) 1+2 max 2+4 podla druhu to by tvorilo jadro tetričky by boli len ako doplnok.
prísavníky 1 max 2 kusy

Chcel by som dno s vačšími rozmermi kvôli teritóriu pre cichlidky.

Substrát max 5 cm vzadu riečny piesok + doplnenie nejakého čierneho s malými zrnkami kôli tmavšiemu dnu.
Aký substrát by ste poradili na doplnenie?
Stačila by výška vodného stĺpca 20-22 cm vzadu v predu do 25cm pre túto osádku rýb?
Množstvo koreňov nejaké skaly (mám možnosť bridlicu, andezit) veľa ukrytov a rôznych zákutí.
Rastlinky: tu potrebujem poradiť
anubias nana, sagitaria, cabomba, bacopa, menšie echinodori, nemám predstavu čo by tam zapasovalo poradte niečo menšie?
Osvetlenie: 50 - 100W podla skladby rastlín.
Rozhodujem sa medzi tmavou vodou resp. zalenému husto zarastenému akvarku nejaké koberčeky a tak.
Prosím o radu najmä cichlidárov
Aký je váš názor na rozmery akvaria najma jeho výška 27cm?
Aké prostredie by bolo prirodzenejšie pre moju osádku (malé cichlidky + húfovité rybky)?
Aké rastlinky, substrát by ste potom volili?

Niečo som už počítal aj na iných fórach ale potreboval by som trošku postrčiť resp. npomôcť nájsť správnu cestu. Ešte raz upozorňujem páči sa mi to čierne sklo tak by som ho chcel použiť väčší rozmer dna pre cichidky a dĺžka akvária pre húfové rybky aby sa mohli v ňom preháňať. Zlepenie akvária nebude problém len tie neštandartné rozmery?

Prosím všetky názory rád sa poučím.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Reklama

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod TomT » 09 Jún 2011 09:50 am

Toto čierne sklo by som tam nedával.... Kto vie aké staré je a vzhľadom k tomu že je to amorfná látka.... celkom určite by som nedôveroval jeho sile - dokonca ani po jeho spevnení prepážkami. Objednal by som nové čierne sklo a toto by som prispôsobil rozmerom akvária. Výška je podľa mňa dosť malá (27 cm) a ak k tomu prirátaš, že niečo ti uberie horný kryt akvária - substrát (je tu aj dobrá téma o substrátoch) tak ti ostane ani nie 20 cm - predpokladám že menej.
Preto by si mal dať vyrezať nové čierne sklo - prípadne aj obyčajné sklo a nastriekať ho zo zadu čiernou farbou.
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod PETER+ » 09 Jún 2011 10:15 am

Sklo je hrubé 8mm + spodná, horná výstuž malo by to vydržať. Ku tej výške: 1cm horná výstuha 4 cm dno ostáva mi vyše 20 cm. Čítal som že chovatelia týchto rybiek používajú akvárka 20 - 25 cm vysoké. Horný kryt nebudem riešiť použijem hotové svietidlo asi 2x36W ktoré bude položené na bočných stenách akvária. Akvárium by som považoval skôr sa stálu vytieračku s trochou dekorácie a rastlín. Sklo je asi 5 rokov staré, pôvodné nedopatrením rozbili a nahradili novým hrubším.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod tomasizi » 09 Jún 2011 12:43 pm

podla mna to bude velmi nízke..hlavne z estetickeho hladiska..mam doma akva vysoke 30cm a uz to sa mi zda malo keby si predstavym ze vodny stlpec je este mensi tak by som sa na to radsej vykaslal :)...moj nazor :)
Obrázok používateľa
tomasizi
 
Príspevky: 56
Obrázky: 7
Založený: 27 Mar 2010 15:29 pm
Bydlisko: Levice

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod PETER+ » 09 Jún 2011 13:15 pm

Asi skončím pre šírke 90cm čo by bolo asi 3-násobok výšky to by nemuselo byť zlé a keď sa nebude páčiť bude slúžiť ako pôrodničky rozdelím sieťkou na viacej oddelení a uvidíme. Bude to len pokus sklá by som doma našiel len poorezávať a polepiť takže cena len silikon, pivko, získať trošku praxe pri lepení akvarka a ak sa podarí zaujali ma malé americké cichilky takže pokus o ich chov. No ešte uvidím.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod Walcott » 09 Jún 2011 13:48 pm

Je pravda že cichlidy nepotrebujú vysoké akva hlavné je dno ale zhruba 25 cm vodneho stlpca je dosť málo. A neviem či je dobré kombinovať akary a neonky, aby ti tam neostali len tie akary :D
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod PETER+ » 09 Jún 2011 14:06 pm

Vystrihol som si z kartónu rozmer predného skla s výškou 27cm a šírku mením podla toho ako to opticky vyzerá ono to nieje zas až tak strašné keď sa pozrieťe na rozmer okolo 90-100 x 27cm. Zo začiatku by boli v nej tetry kým by som časom nezohnal Apistogrammi u nás je to nedostatkový tovar.
PETER+
 
Príspevky: 83
Obrázky: 18
Založený: 25 Mar 2010 08:31 am
Bydlisko: LM

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod TomT » 09 Jún 2011 15:00 pm

Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Neštandartné rozmery akvária + čierne sklo

Odoslaťod Ajven » 09 Jún 2011 17:31 pm

Vidím , že sa všetko snažíš podriadit práve tomu čiernemu sklu. Práve tomu čiernemu sklu, ktoré bude pravdepodobne najväčšou nevýhodou toho akvária. Už sa bude ťažké ho zbaviť, bude ti v ňom pravdepodobne všetko odrážať, nevieš či nemá tak nevhodné fyzikálne vlastnosti, že si nevytopíš obydlie.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.