Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 09 Jún 2011 22:11 pm

Dobry vecer.
No tak moj problem je v tom, ze mam nejakych cudnych prisavnikov. Este nezomieraju, ale myslim ze od toho namaju daleko.. :(

Co im je? Asi tak pred 2 dnami sa to zacalo......proste sa mi zda akoby vobec nehybali ziabrami, a ak ano tak neskutcne malo..........stale skacu nad hladinu aby sa nadychli.........a ked su pod vodou, tak im so ziabri vystupia z casu na cas bublinky a je to v celku hlasite...pocujem to ked som pri akva... inak....moc sa ani nehybu....ten najvacsi z ktoreho som mala najvacsiu radost (zacali mu rast fuziky aje rozkosny) tak ten je teraz cely den nalepeny na rastline tesne pred filtrom, asi aby nanho isiel lepsie vzduch. jeho zenska je cely den zase pod filtrom......nechapem. a ich male ....tak vselijak....tie su v celku este aktivnejsie. (sice ako ktore).....no a ten velky ked obcas zlezie napriklad ked im dam potravu tak sa tak cuká.....akoby od bolesti (alebo neviem). ludia ...prosim co to moze byt??? strasne sa o nich bojiiim. zomieraju mi vsetky rybky tak chcem aby aspon tie prisavniky vydrzali......
inak mam preplnene akva....to viete....gupy.....vkuse to rodi.....uz som z toho chora!!! ale zabijat to mi je luto.
no a hlavne samice (asi vystavene od rodenia) mi najcastejsie zomieraju......a teraz som tam asi pred tyzdnom a nieco nasla jednu mrtvolu, ktora tam musela byt moc dlho....fuj....ale nenasla som ju rychlejsie lebo mam hroznu hustu rastlinu...tak mam 2 zavery......bud to je z tej mrtvej ryby nejaka blbost co mi zamorila akva, alebo.....nastvala som sa a tu rastlinu som celu vystrihala.....uz ma malo listov.....nemohli tam tie odrezane stopky nieco pustit??? ja viem...asi je to blbost....ale neviem uz mam asi bujnu fantaziu.
inak fakt je vsetko chore.....aj platy.....maju povlak....tak som ju pichla do karanteny (takej provizornej - kibel) a kvapla jej tam costapur a vyzera dnes fajn...idem ju tam vratit do akvaria ale bojim sa ze sa jej to zas vrati....no..snad nie

prepacte ....hrozne som sa rozpisala :?
pomozte mi prosíííííííííííííím
diki vam moc
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Reklama

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 09 Jún 2011 22:48 pm

a este ..predsa len som nieco zabudla......snazim sa kazdy den teraz vymenit cast vody....1 velky kibel.......myslite ze im tym pomozem alebo skor este viac ublizim?

inak maju aj puteny ten...(jak sa to vola...) no....bublinkovac....nespomeniem si na nazov
ten im pustam lebo je ich tam tak strasne vela ...aby mali aspon nejaky kyslik....
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod TomT » 09 Jún 2011 23:02 pm

čo poradiť? ... kúpiť si radšej psíka? :DDD
..Ale nie, len žartujem
... v prvom rade si niečo naštudovať o akvaristike o filtrácii, o disčnanoch o dusitanoch o nitrifikačnom procese o rastlinách o počte rýb na liter vody ..... aaaatd ;-)))

----- dalej ak pýtaš radu, je vhodné sem hodiť fotku a údaje o akváriu (objem , hodnoty vody , teplota ....)

P.S...ak ti je ľúto gupiek...kúp im rajovca

U teba je asi problém v tom, že sa ryby dusia. ...treba si naštudovať čo sú dusitany a čo dusičnany.

Veľa zdaru pri čítaní tém na Akva.sk .... (použi vyhľadávanie, kde zadáš slovo ktoré ťa zaujíma)
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod dedojozef » 09 Jún 2011 23:14 pm

Milá Ti4Sch. Tom má pravdu.
Beriem do úvahy aj to, že dnes sa k internetu dostane aj moja 9 ročná dcéra :)
Ryby zdochnú alebo uhynú. Zomiera len človek a včela :).
Ak tie rybky nepreriediš odsúdiš ich na zánik. Netuším aké veľké akvárium máš, ale počítaj cca 1 liter na centimeter ryby. Napr. 1 gupka na 4-5 litrov vody. (dúfam, že ma profi akvaristi neukameňujú :) ). Vymeň 1/3 vody a popri tom odsávaj dno! Vyčistiť filter. Nechaj si silnejšie jedince (páriky) a ostatné ryby odlov a daruj alebo predaj (alebo spláchni :? ).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod martin_s » 10 Jún 2011 09:52 am

Ako sama pises, problem nie je iba u prisavnikov ale u celej osadky akva a podla popisu je hlavny problem na strane chovatelky, kedze im nevytvorila adekvatne podmienky a zjavne si nenastudovala dostatok potrebnych informacii. S podobnym problemom si prisla uz v oktobri minuleho roku. To si si z toho nevzala ponaucenie a nedostudovala si si potrebne informacie?
Vymen 1/2 vody, dosad zive rastliny ak ich je malo, vyrazne zredukuj pocet ryb a studuj...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 10 Jún 2011 19:42 pm

Diki za povzbudenie...."chyba je u chovatelky ....nevytvorila adekvatne podmienky" ....uznam ze mozes mat pravdu...ale ...
nedavno sme kupili nove akvarium(60l - na vacsie nemame priestor) a vsetko (piesok, kamane, dreva) z toho predosleho sme vyvarili....
menim im vodu .....snazim sa tak raz za tyzden maximalne tyzden a pol (teraz menim kazdy den..snad to pomoze)
pridavam na upravu vody nejake tie na zachytenie kovov...ak chcete konkretne....aquatan
pridavam aj ectopur z casu na cas
a ked menim vodu davam aj fishtamin......
proste snazim sa robit pre ne co mozem
rastlin mam dost....az moc by som povedala
a potom co sa tyka filtra.......urcite nepatrim k tym ktori by ho na noc vypinali alebo nieco pedobne ...ide stale a dost silno

inak tie platy uz asi nezachranim......povlak, zlepene plutvy pomaly sa rozpadavajuce.....jednoducho nemam stastie

inak ta voda sa mi zda nepriek tomu ze ju teraz denne menim taka kalna......a teraz je na povrchu dokonca biely povlak....neviem co to je
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 11 Jún 2011 14:01 pm

mno..tak dnes som sa do toho pustila.....
vybrala som kamen a dreva...vyvarila som ich....obcas to podla mna neuskodi
vabrala som tu potvorsku velku rastlinu.....hovorte si co chcete ja si myslim ze je to z nej ze tam zacala nieco pustat ked som ju postrihala......aj by mi to zapadalo do toho obdobia ked sa mi ta voda zacala kalit....
no a ako mi tu niekto radil......vymenila som polovicu vody..
a co ste hovorili o tych dusicnanoch...co ja viem
viem ze niektori nie ste zastancami chemie...ale co uz....no tak ja tam davam toxivec a ten by mal zabranovat aj tym dusicnanom takze neviem ci s nimi mozem mat problemy...ale ved vsetko je mozne
chcela som si uz aj kupit nejake testy aby somzistila hodnoty vody, ale tato frfle ze je to drahe a on to nebude kupovat.....dufam ze ho nejak presvedcim...raz za cas zistit je podla mna dobre...

no tak uvidim ci sa mi rybky spamataju......ked tam nebude ta mrcha rastlina...asi ju vyhodime...neviem...alwebo ju porezeme a zasadime tam z nej len nejaku malu cast...to je taka potvorka ze sa rozrastie v momente.....no este neviem ako bude

diki za nejake tie rady... ano, mala by som to prestudovat vsetko...
drzte mi palce nech sa mi rybky spamataju...hlavne platy a prisavnicky...gupy skusim rozdat..lenze kto by ich teraz odo mna chcel....
potom poviem ako dopadlo... :)
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod tomasizi » 11 Jún 2011 15:21 pm

pokial tam nemas zasadenu nejaku jedovatu bytovu rastlinu (co nemas) tak to nou URCITE nebude. praveze ta rastlina je v konecnom dosledku prospesna pre tvoje akva :) (keby si ju odfotila, aj cele akva tak by ti tu ludia hned vedeli povedat co to mas za rastlinku)...len sa pekne riad podla raad skusenejsich akvaristov co ti tu pisali a nerob unahlene zbytocne zasahy do akva ...a vlastne kazdy raz zacinal a "týral" ryby v akvariu ;-) (chuudence moje gupky pred cca 10 rokmi :DDD)
Obrázok používateľa
tomasizi
 
Príspevky: 56
Obrázky: 7
Založený: 27 Mar 2010 15:29 pm
Bydlisko: Levice

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 12 Jún 2011 22:41 pm

no ved dobre s tou rastlinou....uz neviem na co sa mam vyhovorit asi :o tak to zvalim na rastlinu
ale urobila som teda vsetko a stale je to tak bielo kalne.....uz fakt netusiiim.....z coho????????
vymena pol akva by mala stacit, nie??
z coho to este moze byt ked ne z rastliny.....filter poriadne vycisteny..
je to tak trochu do mliecna.....piesok?? alebo co?
myslite....ale to je asi zasa vyplod chorej mysle...ze by to bolo z toho vzsduchovaca? mam to vypnut? to je asi fakt blbost... :D
ja uz naozaj neviem....neviem......ano ano mam studovat....
namali ste niekto problem s tym zakalenim niekedy?
inak prisavniky sa mi zda ze sa malilinko spamatali....nie je to sice idealne ale je to lepsie..aspon to :)
diki za rady
a za povzbudenie
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod TomT » 12 Jún 2011 22:57 pm

naštuduj si nitrifikačný proces....
Obrázok používateľa
TomT
 
Príspevky: 51
Obrázky: 0
Založený: 20 Feb 2011 16:12 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod tomasizi » 12 Jún 2011 22:58 pm

alebo aj tu nieco najdes... biely-zakal-t764.html
Obrázok používateľa
tomasizi
 
Príspevky: 56
Obrázky: 7
Založený: 27 Mar 2010 15:29 pm
Bydlisko: Levice

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod playman22 » 13 Jún 2011 13:58 pm

Hovorí sa, že raz vidieť je niekedy viac ako stokrát počuť, alebo jedna fotka vie povedať viac než tisíc slov...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod roer » 13 Jún 2011 15:56 pm

Už nič nečisti ani nevyváraj. Nechaj ten filter bežať, časom vzniknú potrebné, prirodzené baktérie ktoré si varom zabila, a aj z filtra vyprala. Nemeň vodu, v tomto prípade ti každá výmena skôr uškodí. Nekupuj nové ryby, nechaj tam tých prísavníkov čo prežili, a čakaj kým sa ti akvárium ustáli a zabehne. Bez paniky a potreby sterilne čistiť. Kŕm pre istotu veľmi málo, choré alebo stresované ryby aj tak nejedia alebo jedia minimálne. Vymeň časť vody až keď prejde biely zákal, dva tri týždne, max polovicu. Moc si to uponáhľala a vysterilizovala.
roer
 
Príspevky: 49
Založený: 28 Máj 2010 19:35 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 14 Jún 2011 16:27 pm

no tak uz som konecne tu.....diki moc za tu stranku....myslim ze to skusim...to s tou uv lampou...asi pozicame od uja (ak to este nevyhodil)...ale neviem.....nemoze to to ublizit rybkam? asi ne....ja len tak pre istotu..
a potom ..to ze nemenit vodu 2 tyzdne ,.......no ja neviem.....to sa neodvazim...to by som sa bala...
ale dobre ..planovala som to dnes vymenit ....tak vymenim az v sobotu....nech je aspon ten tyzden.
a dobre...mas pravdu....prehanam to s tym vyvaranim.....ale nevedela som ze co...zlakla som sa....skusim menej dezinfikovat :mrgreen:
tu platu co liecim asi uz je v cudu..radsej ju nevratim k odtatnym nech im este nieco "nedaruje". radsej nech si pekne v pohode skape v tej karantene...ja viem...hrozne ale co uz. :oops:
tak sa majte a diki
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod CaneCorso » 14 Jún 2011 19:41 pm

Vyskúšaj dať do vody soľ,do 60 litrov,pokojne 2-3 polievkové lyžice.Mohlo by to pomôcť tomu mliečnemu zákalu.Voda nezapácha???
Obrázok používateľa
CaneCorso
 
Príspevky: 108
Obrázky: 25
Založený: 12 Jan 2011 19:19 pm
Bydlisko: Tisovec

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 17 Jún 2011 14:33 pm

zapacha a poriadne!
inak ti prisavnici su stale nalepeni na prednom skle......divim sa len tomu ze este stale ziju....
rybky trochu menej kapu.....sice dnes jedna :dead: ale to je jedina strata tohto tyzdna ...akze to je super...oproti tomu co bolo predtym....

a z coho to moze zapachat??
sol tam kydnem trochu morsku...
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 17 Jún 2011 14:35 pm

inak ale to tam mozem dat normalne jodovanu??? neni to pre ne zle?
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 13 Júl 2011 10:43 am

ahojte...no tak som tu po nejakej dobe zas..
dufala som ze ked to necham nejaku dobu oddychnut tak sa to zlepsi..
pridavala som im tam aj trochu soli...aj som sa snazila nemenit tak casto vodu(urcite nie dvakrat za tyzden...to bolo prehnane)
uv lampu sme zohnali ale nemali sme na nu objimky (ci coo....ja sa tomu nerozumiem ..to tato) a tak smer ju tam nedali.
akurat vcera sa mi dostal do ruky test...je to 6 v 1 od tetra....vsetky hodnoty v poriadku...
voda je ale stale mliecna a chvilami uz teda ani nedovidim na druhu stranu akva
dala som tam asi pred 2 tyzdnami uhlikovy filter dufajuc ze to pomoze precistit, ale mem pocit ze to len zhorsil..
kazdy den mi kapu ryby aj prisavniki....uz ich mam skoro aj o polovicu menej...
som totalne zufala.,.. :cry:
neviem uz co s tym
nechapem ako mozu byt vetky hodnoty v poho ked to vyzera tak ako to vyzera......zeby to boli predsa len nejaki ti nalevnici alebo neviem...
pomóóóc
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod prasan » 13 Júl 2011 16:13 pm

Poprosím foto akvária a potom ma môžeš kontaktovať a skúsime to poriešiť do zdarného konca.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod MartaBrandy » 14 Júl 2011 01:10 am

neviem ti poradit mna len zaujala titulka, pretoze u mna zas ked mi zacali kapat pred dvomi rokmi ryby, prisavnik bol jediny co prezil a aj som chcela zrusit akva, rok tam bol sam len s kopou malickych slimacikov, ktore mi btw stale nenarastli, maju len okolo 0.5cm uz vyse roka a uz mam novu varku ryb, zase mi niektore pomalicky odchadzaju ale prisavnik sa mi drzi... ale raz ked som kupila malachitovu zelen na choru rybku, tak toho prisavnika to skoro zabilo, tiez skakal na hladinu ako divyy....ale to ta asi nejako nezaujiima co bolo kedysi s mojim prisavnikom, ked ti kapu rybycky v akvarku prave...to ja len tak, si ma ani nevsimaj, len sa delim o akvaristicke zazitky na nevhodnom mieste ;)
MartaBrandy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 0
Založený: 13 Júl 2011 14:38 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 14 Júl 2011 19:20 pm

pridala som tam nejake dalsie fotky (tie 4 horné)...su dost blbe ale na tej uplne hore v pravo je dost vidno ten kal
inak ta voda stale tak blbo smrdi ... (neviem...niekto sa ma na tu zapachajucu vodu pytal, ale potom uz k tomu viac nepovedal)....cim to moze byt??
kazdy den mi zomru nove ryby.....aspon sa mi to trochu preriedi, ale aj tak by juz stacilo...
aj prisavnici uz 2 zomreli...tie ostatne su stale neaktivne ..nalepene pri filtri
ten uhlikovy filter asi vyberem....nemam pocit ze by tomu pomahal

inak uz som zas uvazovala o radikalnom zasahu...ze vsetko vyberem vyvarim, dam uplne novu vodu, ani trochu zo starej, vydezinfikujem filter, vyhodim stare rastliny a kupim nove....ale niektori z vas su proti takym radikalnym zasahom....chapem....ale uz si neviem rady....rybky by som na taky tyzden nechala v kibli samozrejme so vzduchovanim a filtrom , kym by sa mi to zas zabehlo...neviem...asi je to nezmysel, ze??
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod tonno » 14 Júl 2011 19:27 pm

http://rybicky.net/forum/8687?od=101 tu by si mozno nasla odpoved.
Obrázok používateľa
tonno
 
Príspevky: 22
Obrázky: 9
Založený: 14 Máj 2011 11:52 am
Bydlisko: Bratislava karlovka

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod MartaBrandy » 14 Júl 2011 20:55 pm

zas ale co tonno daval ten odkaz mne sa tiez kalila voda kym som nemala ryby, ptm mi poradili, ze filter nechat zapaty a ked som pridala ryby tak sa to uplne napravilo.....a este sa mi raz kalila voda, ked som tam mala taku sadrovu jaskynku, na jednom mieste bola rozbita tak asi odtial to mohlo byt potom som ju vybrala a voda sa mi upravila
MartaBrandy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 0
Založený: 13 Júl 2011 14:38 pm

Re: Prisavnici - co je s nimi? a vobec....cele akva

Odoslaťod Ti4Sch » 19 Júl 2011 22:31 pm

dik za typy......no tak tatino je lepsi vo vyhladavani ako ja.....nasiel toho omnoho viac ako ja
takze..zohnali sme objimky na tu uv lampu a davali sme tam aj nitrivec ....a pridali sme par sisticiek z jelse...voda je takmer dokonala..rybky vyzeraju zdravo....aj prisavnici su uplne zivi zase........jaaaj ludia ...asi prvy krat ked sa mi (teda vdaka tatovi) podarilo nieco zachranit....som stastna......
ale mam dve otazky
myslite ze je mozne pouzivat uv lampu vzdy ked uvidim ze je nejaka ryba chora? alebo tak castejsie by im to mohlo ublizit???
a potom tato mi tvrdi ze teraz masm menit vodu len raz za 2 tyzdne aby sa mi vraj tie potvory nevratili.....ze je to blbost....voda sa ma predsa menit pravidelne, nie? z toho by zas mohli byt dalsie choroby ked by sa to tak malo menilo, nemam pravdu? alebo som vedla?
diki moc za vsetky typy a vsetku pomoc......
drzte palce nech to tak vydrzi....
budem vela vzduchovat a kupim si nejake rastlinky
papa
Ti4Sch
 
Príspevky: 42
Obrázky: 7
Založený: 11 Jún 2010 16:30 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.