Riasa menom žabí vlas



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod marlo » 23 Máj 2004 20:18 pm

Uz niekolko mesiacov ,slovom tri ..bojujem s touto hnusnou riasov.
Vyskusal som zmeny osvetlenia,do filtra som pridal raselinu,stopol som CO2...pridal som este jeden vnutorny filter do akva.
V poslednej faze som este skusil slimaky kotulky /oni ze vraj tento druh riasy nejedia/ ale za poksu to stalo.

- este ako poslednu moznost som skusil rozmnozit ancistrusov.Snad tie mladucke co to pojedia od hladu.Ale to sa dozviem az za chvilku lebo momentalne mam iba vajicka.

Potom uz neviem.UV nemam a ani neuvazujem kupit.
Tato riasa ma take iste naroky ako rastlina .

Obrázok

Obrázok

Takze Ako na to ? ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Riasa menom Zaby vlas !!!

Odoslaťod Stuka » 23 Máj 2004 20:42 pm

O zabom vlase som sa docital nieco tuto :
http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm
ale urcite si to uz cital aj ty...no viac ti poradit neviem.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasa menom Zaby vlas !!!

Odoslaťod jojko » 23 Máj 2004 20:56 pm

mne ju zeru mecunky a a znizil som dlzku osvetlenia. dosala sa pod kontrolu, zato bujneju ine :cry:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod duri » 24 Máj 2004 00:21 am

Hmm... Mollyny by to nezrali?
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod fero » 24 Máj 2004 07:24 am

marlo,
mne sa ta potvora objavila cca. pred mesiacom, :cry: zatial ju namotavam na spajlu, ale uz ma to vytaca. Z plavajucich rastlin to nejde a z jemnolistych tiez nejde.
Mna by okrem sposobu odstranovania riasy zaujimalo ako sa mi do akva dostala, z coho vznika tento druh riasy? :(
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 09:13 am

velmi pekna je :)
Moja najoblubenejsia (a najrozsirenejsia) rastlinka :mrgreen:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod Ceco » 24 Máj 2004 09:21 am

Ja som ju davnejsie tiez mal. Tvorila sa vo velkom najma na egeriach. Nakrucal som ju na spajlu vzdy 1x do tyzdna. Potom postupne zmizla. Neviem presne co sposobilo jej eliminaciu, ale jedina zmena, ktoru som urobil bola, ze som prestal davkovat CO2 a nasadil som BIOFLOR - davkovanie okolo 10ml na 120L 1x do tyzdna. Svietim 11 hodin denne. Takto to mam uz vyse 3 mesiace. Rastlinky mi jemne bublinkuju aj bez dodavania CO2, zrejme si ho dokazu za tmy nagenerovat dostatok.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod marlo » 24 Máj 2004 15:04 pm

Hmm...hnojivo nepridavam ziadne.
A mechanicke odstranovanie si neviem predstavit z jemnolistych rastlyn.

Dolezite je prijst na pricinu preco mi bujnie a tu pricinu dostat po d kontrolu
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod salik » 24 Máj 2004 19:05 pm

mmm, pekna je :roll:
mam taky pocit ze prisavniky nepomozu ale za pokus to stoji
moja odpoved je SAE, menej krmit, viac odkalovat a popripade zmena filtracie
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod Stuka » 24 Máj 2004 20:24 pm

ja som mal donedavna mensie problemy s ciernou riasou ktora sa zacinala rozmahat. Sadala na odstrihnute Valisneria, na kamene a starsie a oslabnute listy raslin. Nasledne som teda odlovil zopar ryb tak ze mi v akva ostali 2x prisavnik, 3x panciernik a 2x mrenka thajska. Zacal som krmit 1x denne minimum a castejsie menit vodu tak 1x 6 dni. No a este som zacal pridavat PMDD. V poslednych dnoch vidim normalne jak cierna riasa zacina odumierat a kazdym dnom je jej tam menej a menej. Na odstrihnutych Valisneria sa uz netvoria prakticky ziadne cierne riasi. Vsetky raslinky vyzeraju v omnoho lepsom stave nez predtym. No co chcem tymto povedat ze je to fakt pravda ze ked su tie rastlinky zdrave a v dobrej kondici tak riasa nema sancu. Neviem co pomohlo mne ci ta pravidelnejsia vymena vody a zmensenie poctu ryb, alebo to ze som zacal pridavat PMDD a rastlinky sa dostali do lepsej kondicie co je jasne na prvy pohlad. Tolko moja skusenost aj ked s inym druhom riasi...no a este som zabudol povedat ze hladinu CO2 drzim na nizsej urovni nez predtym. O nieco nizsu nez je doporucena v tabulkach (ph/ut...) ale dneska som ju zase zvysil na optimum podla tabuliek. Inak fakt otrava 3x denne merat PH a sledovat obsah CO2 a podla toho regulovat bublanie...uz som si objednal dlhdoby test na CO2 aj ked do ineho akvaria nez toho maleho
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod marlo » 24 Máj 2004 21:23 pm

Mam 10ryb na 96L akvarium.
Hnojivo nepridavam.Uz ani CO2.
Krmim 6x az tyzden ..nie vela...
Vodu menim tiez tak 1x za 7dni cca 5-10l
Rastlinam sa dari rastu ..Limnophila Aquatica ..dokonca vyhadzujem

ALe na rastlinach hlavne Ludwiga ...je ta HNUSNA riasa

Filtracia bola doteraz OK aj pri vacsom pocte ryb ...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod salik » 25 Máj 2004 09:16 am

pocuj marlo, hadam si si nemyslel ze ti tu niekto napise presny navod ako na to, to je nemozne, len ty sam musis najst pricinu!

nespominas tu, ze si pred casom zmenil a preriedil rastlinky v tvojom akvariu, dost podstatna informacia si myslim a mam taky pocit, ze odvtedy to iso dolu vodou, hadam pred 2mesiacmi ked som bol u teba akvarko nevizeralo ok, uz v tedy som ti vravel ze si to preriedil prilis a dal si prec rastlinky ktore pravdepodobne hrali dolezitu ulohu v tvojom akva, spomenul som ti aj SAE, ale ty ze uvidis - co bola velka chyba, tu malokedy cas pomoze, treba skusit vratit spat podstatnu cast rastlin ktore si mal predtym - a stym zacat aj hnojit a pridavat co2, rastliny musia rast - prerast tie riasy, tie rastliny ktore tam mas na to jednoducho nestacia, moj nazor

filtracia, acuaclear150 je odvazne nazvat filtraciou na 100L akvarium, ten filter ma cez 0,5l filtracnej hmoty, ten je u teba len ako "doplnok" - aby ti v akvariu nestala voda, sam teraz vidis, aku dolezitu ulohu hrali u teba prave rastliny (acuaclear150 je idealny na 25L akvarium)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod gabriela » 25 Máj 2004 09:26 am

Idem zas experimentovat zo slamou.
Tam kde slama bola, sa koberce zelenej vlaknitej riasy rozpadli na take chuchvalce a tie som pozbierala, zaujimave je, ze sa stratila aj slama, ktora v tej zelenej riase bola zabalena.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod marlo » 25 Máj 2004 15:43 pm

hmm..salik

momentalne mam rastlin tolko ze mi pomaly nemaju kde plavat rybky.
Mam sice 96L akva ale po odratany dna 5cm*80*30 = cca 12L
a v hornej casti cca volne miesto 3*80*30 =7.2 L
snad som dobre pocital

my vychadza ze mam vlastne 76L akva a na to musi ten Aquaclear stacit.

Ja by som skor povedal ze som si tu riasu doniesol s nejakou rastlinou prevelice davno a do urcitej doby ju drzal pod kontrolou ... a mozno to pripustam tym radikalnym pretrhanim som jej dal sancu ...

Ale u mna uz proste nieje viac miesta na rastliny.mam chujovsky rozmer dlzka 80cm OK...vyska 40cm OK...sirka 30 cm :( KO ....

Ja necakam presny navod..ale urcite niekto mal tiez takuto riasu a mozno na nieco prisiel co u neho fungovalo ..takpreco to neskusit aj u mna ...

SAE ... rozmyslal som nad nimi ale treba uznat ze na v podstate 76L akva uplne staci 10ryb ktore mam ...4 znich maju cca 10cm ..mozno niektore aj viac.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 08:57 am

Skus pouzit Echinodor, ten ti vezme tolko zivin z vody, ktore zrejme v akva mas. Zafunguje ako gabaina slama.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod azet » 26 Máj 2004 11:31 am

slama?!
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 11:42 am

ano azet, slama funguje. ja by som ju nepouzil, ale kedysi aj ano. skus si najst vyhladavanie, kde vysvetlujem ako asi funguje proti riasam. strucne - zrejme kvoli vysokanskemu pomeru C:N.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod gabriela » 26 Máj 2004 12:42 pm

skala preco by si ju nepouzil?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 12:56 pm

lebo slama je podla mna zbytocny zdroj energie, ani nie nadbytocny, ako je to podla mna mozno aj nebezpecne. spomina sa iba v starej literature, co zase nie je zle, ale obaval by som jej. okrem toho, asi by som vyuzil ine metody likvidacie riasy, alebo sa s nou zmieril. osobne by som vyuzil (keby som bol zufaly) peroxid vodika. Ten nikomu, snad, neuskodi. Pokial si ho nenalejem na hlavu .......
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod Atilla » 26 Máj 2004 13:23 pm

peroxid vodika je silne okyslicovadlo v koncentracii 30% skvelo lepta ruky biele flaky
osobne liat ho do akva NEODPORUCAM :)
ani 3% roztok co predavaju v lekarnach - mimochodom pocujem to 1.x
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 13:43 pm

je to pouzivane a je na to aj literatura. prave preto, ze je to oxidovadlo, skvele posobi na riasy.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod Stuka » 26 Máj 2004 17:24 pm

Stuka napísal:...no a este som zabudol povedat ze hladinu CO2 drzim na nizsej urovni nez predtym. O nieco nizsu nez je doporucena v tabulkach (ph/ut...) ale dneska som ju zase zvysil na optimum podla tabuliek.

aj som spravil jak som pisal a za dva dni su cierne riasi opät sa zacali rozmahat :oops: hladinu CO2 som drzal tak 40-45 mg/l tazko je to regulovat. Trosku zmenim/sa zmenia podmienky a uz to co bolo vtedy oki je teraz malo alebo vela (myslim pomer cukor/kvasnice) napriklad pretrham zopar rastliniek, alebo sa zvysi prudenie v akva a zas to chce iny pomer a tak tak to je dost tazko ustriehnutelne...Ale jedna vec je ista nikdy ho tam neni malo :wink: No aj ked teraz to vyzera na take hnede zatial 0.5 - 1 cm dlhe (to narastli za tie 2 dni o tolko) uvidme ako sa budu vyvyjat dalej tie beštie. Jedna vec je vsak ista dobre sa im dari na miestach kde je najsilnejsie svetlo a najviac detritu cize u predneho skla nakolko sa mi strk zvazuje zo zadu do predu. NO2 - 0, NO3 - 10-15 mg/l. Tak ma napada ze UT som mal dost vysoku 12, ale teraz bola okolo 8. Moze vysoka UT sposobovat rast riasi? Teraz skusim drzat hladinu CO2 na okolo 30 mg/l vramci moznosti a uvidim co to spravi. Ale zas neni to nic hrozne zatial tu riasu drzim pod kontrolou...este teraz mam taky plan nechat akvarium bez skracovania rastlin nech to poriadne zarastie. Sice to som chcel aj minule az to prislo do takeho stavu ze som ani ruku do akvaria nemohol strcit. Ale to robia tie Valisnerie. Potvorky... :angel:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod Peter » 26 Máj 2004 21:09 pm

marlo napísal:my vychadza ze mam vlastne 76L akva a na to musi ten Aquaclear stacit.


Was ist das Aquaclear? Som rad, ze nie som jediny pestovatel rias, aj ked ja sa sustredim na cierne stetinkove. Momentalne som zvolil metodu v zmysle Salikovej teorie... nahusto som nasadil rastlinky, som zvedavy ci zaberie... budem informovat ak dojde k prevratnym zmenam...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Riasa menom Zabi vlas !!!

Odoslaťod marlo » 26 Máj 2004 21:26 pm

info : AquaClear je vonkajsi zavesny filter....

http://www.aquariumproducts.com.au/imag ... %20150.jpg
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.