Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?



Všetko okolo akvarijných rýb

Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?

Odoslaťod xDodox » 24 Máj 2004 10:00 am

Som začínajúci akvarista (kôli dcére). Chcel by som sa opýtať, či sa znesú tieto rybky: Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár? Vďaka :twisted:

EDIT: Ako často ich kŕmiť a v akom množstve.
Naposledy upravil xDodox dňa 27 Máj 2004 09:10 am, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Hanawa » 24 Máj 2004 10:05 am

Urcite sa znesu. Bez najmensich problemov. Ale dufam, ze vyraz "panciernicek" a "neonka" nevypoveda nic o pocte, ktory planujes mat :lol:
Su to ryby, ktore sa lepsie citia v hufoch. Podla moznosti (rozmery akva) ich treba mat co najviac :roll:
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 10:06 am

je to celkom normalna kombinacia, mecun, gupka su zivorodky, dost spinia vodu vykalmi. Takze treba poctivo odkalovat. Mecun by potreboval trosku vacsiu nadrz.
Neonky si ludia radi kupuju a pokial su splnene zakladne podmienky tak by mali nieco prezit. Aj ked sa k zivorodkam asi velmi nehodia a vyniknu vo vacsom hufe.
panciernickovia rodu corydoras su prijemne rybky, niesu agresivne ani velke a k zivorodkam sa hodia.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod xDodox » 24 Máj 2004 10:09 am

Hanawa napísal:Urcite sa znesu. Bez najmensich problemov. Ale dufam, ze vyraz "panciernicek" a "neonka" nevypoveda nic o pocte, ktory planujes mat :lol:
Su to ryby, ktore sa lepsie citia v hufoch. Podla moznosti (rozmery akva) ich treba mat co najviac :roll:


Vďaka za info. Určite nechcem z každej rybky jeden kus.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 10:09 am

Tak ako napisal hanawa, panciernickov urcite niekolko, sam by mohol aj zomriet zo zialu :)
Neonky (tetra neonova) preziju aj menej kuskov mne sa poflakuju v akvariu dve(bol to dar :( ), ale skutocne krasne plavaju v hufe vo velkom akvariu a vo velkom mnozstve.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Hanawa » 24 Máj 2004 10:10 am

Hmm, pravda je, ze zivorodky a tetry maju ine naroky na kvalitu vody (hlavne tvrdost), ale pri 10stCT by som nevidel ziadny problem preco by nemohli byt v jednom akva. Povahovo sa urcite znesu. Sam mam zivorodky a tetry ziarive v jedno akva a nehadaju sa :)
Tvrdost vody sa mi kolise niekde okolo 13-14 st CT ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 10:12 am

hanawa presne ako vravis :)
Ake velke akvarium budes mat?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod xDodox » 24 Máj 2004 10:16 am

gabriela napísal:hanawa presne ako vravis :)
Ake velke akvarium budes mat?


Cca. 50 litrov.

Mám ešte jednu otázku. Je lepšie nechať rastlinky v tých "kvetináčoch" v ktorých ich predaávajú, alebo ich radšej "zasadiť"?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod skala » 24 Máj 2004 10:29 am

v kazdom pripade ich odtial vyber. ta vata nema vo vode co hladat
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Spectre » 24 Máj 2004 10:56 am

Rastlinky: Treba ich samozrejme zasadiť :) Tie košíčky sú iba pre transport. V podstate nezakorenená rastlinka síce prežíva, ale nerastie (okrem druhov, ktoré zakorenenie až tak hrozne nevyžadujú, ako napr. egeria)

K tým rybkám: Zrovna mám podobnú kombináciu v 30l akva a tiež to sťahujem do 50l (k tomu tam mám ešte jedného prísavníka). Keďže to asi bude novozaložené akvárko, tak by som rybky kupoval takto:

Mečúne - kúpil by som ako prvé. Trochu menšia alternatíva k mečúňom sú platy, ale do 50l sa aj pár mečúňov zmestí :). Osobne by som vybral tak 2-4 samičky a jedného samčeka. Rybky sú v obchode ešte mladé a malé, takže pri výbere samčeka by som sa sústredil vyhliadnuť nejakého zdatnejšieho jedinca (ale nie takého, ktorému práve začal rásť mečík, pretože to je čerstvo transformovaná samica a také údajne bývajú neplodné). Väčšieho samčeka preto, aby tam robil poriadok, totiž ja som mal taký postreh, že sas medzi mojimi tromi javila najvypasenejšia samica ako dominantná a samček postupne stagnoval. Ešte dodám, že moji naj naj naj sú Viedenské Mečúne od nás z Biotopu (Fakt najkrajšie, aké som v BA videl)

Akvárko s mečúňmi by som nechal tak, ako je tak týždeň dva, nech sa vytvorí aspoň aká taká biologická rovnováha. Samozrejme to závisí od toho koľko bude NO2, takže tento údaj treba brať s rezervou. Mečúňe sú totiž živorodky, a ako napísala Gabika, hrozne zasierajú vodu (oproti ostatným rybkám). Samozrejme, keď bude v akvárku biologická rovnováha, tak to nebude vadiť :)

Gupky - To by som si radšej rozmyslel, pretože z jedného páriku bude za dva mesiace 20 rybiek :) Mne osobne sa mečúne vonkoncom odmietali množiť, ale gupky ako divé. Prípadne by som kúpil iba samčekov, ale Gupky sa narozdiel od mečúňov podľa môjho názoru nehodia k ostatným rybkám, ktoré by tam mali byť.... z vlastnej skúsenosti :) :) :)

Pancierničky - podľa druhu, ale minimálne troch až piatich. Pancierniky nemôžu byť sami (výnimka samozrejme potvrdzuje pravidlo, lebo v robote máme jedného, ktorému to zjavne nevadí). Ja som mal jedného, ktorému umreli kamaráti po ekokatastrofe v akvárku a chúďatku mu išlo puknúť srdiečko od žiaľu :cry:, furt ležal v kútiku a skoro vôbec nevrtkal :). Momentálne mám štyroch, z toho 2x corydoras aeneus a 2x corydoras elegans. Tieto dva druhy sa aj medzi sebou kamarátia, aj keď neviem, či je to pravidlo. Elegans sú menší, ale zase aeneus krásne vyniknú svojim leskom :)

Neónky - nemá zmysel kupovať menej ako 5, ale na objem akvárka sa nestane nič, keď ich bude 8 až 10. Treba si vybrať medzi paracheirodon innesi a paracheirodon axelrodi. Innesky horšie znášajú vysoké teploty a ideálna teplota pre ne je tak cca. do 26 stupňov. Vydržia aj viac, ale neodporúča sa to.

Neónky s panciernikami by som dával do akvária až naposledy. V podstate by s nimi nemali byť problémy, ale predsalen to sú trochu citlivejšie rybky a je zbytočné ich stresovať keď netreba.

No a ešte by som určite kúpil prísavníčka. V Biotope majú aj takých trochu odrastenejších za 50Sk, takže radšej takého. Prísavník stačí buď jeden, alebo prípadne párik. Ja som s malinkými prícucmi nemal dobré skúsenosti, nakoľko prvého som mal tiež z Biotopu a ten bol fit, ale raz sa mu podarilo chudákovi zaliezť do rúry od filtra, odkiaľ sa už nedostal :cry:. Potom som kúpil dvoch v Auparku, z ktorých jeden pošiel hneď a druhý po dlhšom čase. Potom som na chov prísavníkov rezignoval s tým, že 30l akva je pre nich asi absolútne nevhodné, ale predsalen som si kúpil jedného (práve toho odrasteného) v Biotope (samičku) a drží sa doteraz, nikde sa neschováva, nie je stresovaná a keď nalepujem tabletku na sklo, nebojí sa ochutnať aj môj prst :) Tie malinké boli oproti tomu stále niekde zalezené a hrozne sa báli.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod xDodox » 24 Máj 2004 12:28 pm

2Spectre:
Akú tabletku (názov) a na čo sa používajú? Kde si ich kúpil a čo stoja?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod gabriela » 24 Máj 2004 12:48 pm

tabletka nieje skutocna tabletka, je to tabletovane krmivo ( v tvare tablety) Su rozne druhy masove aj rastlinne, vacsinou pre rybky na dne - panciernicky prisavnicky a tak. Su take co padaju na dno aj take co sa nalepia na sklo a rybky si z tabletky pomaly odkusuju, kym sa nerozmoci.
Ak si akvarista zaciatocnik, daj pozor a vsetko rob s mierou.)(krmenie, cistenie, mnozstvo ryb atd..)
Velmi dobre a pekne stranky na precitanie odporucam:
http://sweb.cz/mvai/
kde je vsetko co clovek, ktory s akvaristikou nema skusenosti najde.
Aj ja si vzdy rada pocitam :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod xDodox » 24 Máj 2004 14:14 pm

Kde je BIOTOP? Vďaka
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Ceco » 24 Máj 2004 14:33 pm

xDodox napísal:Kde je BIOTOP? Vďaka


http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=292
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod skala » 24 Máj 2004 14:33 pm

na Hranicnej v Ruzinove, hladaj restauraciu Brit a najdes to. Maju vlastne spolocny pozemok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Ceco » 24 Máj 2004 14:43 pm

na minutu presne :mrgreen:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Rori » 24 Máj 2004 17:13 pm

Inak ja mam taku kombinaciu + prisavnicek, bojovnica a gurama :) A je to v pohode :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Spectre » 24 Máj 2004 19:16 pm

xDodox napísal:2Spectre:
Akú tabletku (názov) a na čo sa používajú? Kde si ich kúpil a čo stoja?


Momentálne kŕmim výhradne tabletami JBL NovoTabs. Tabletu rozlomím na tri časti. Jedna časť ide na dno panciernikom, druhá na sklo kde to ohlodávajú mečúne a občas aj prísavník a tretiu časť rozdrobím na hladinu, aby si mohli malé kúsky zobnúť aj mladé gupky.

Prísavníkovi sem tam prihodím JBL PlecoChips, ale to iba raz za 2-3 dni.

Inak kŕmenie tabletami na začiatok odporúčam striedmo. Ja som prvý krát nalepil celú tabletu na sklo. Rybky nevedeli, čo to je a ako na to, takže sa krásne rozpustila a popadala celá na dno. Pancierniky toho moc nepojedli a iné rybky tomu moc nedali. Výsledok: zakalená voda. Dneska po tých tabletách doslova prahnú a nechceli by nič iné. Občas keď som ich chcel oklamať granulami, alebo vločkami, ktoré mávali predtým, tak ich síce zjedli, ale dosť neochotne :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Ceco » 25 Máj 2004 09:03 am

Spectre napísal:...Prísavníkovi sem tam prihodím JBL PlecoChips, ale to iba raz za 2-3 dni...


S PlechoChips od JBL mam dobre skusenosti. Prisavnikom chuti. Servirujem im to 2x do tyzdna. Rozdelim na 3 casti, a dam na 3 rozne miesta v akvariu, aby sa traja nebili o 1 porciu. V pohode sa pridaju aj SAE a Prisavka thajska.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - neónka?

Odoslaťod Spectre » 25 Máj 2004 10:18 am

Ceco napísal:
Spectre napísal:...Prísavníkovi sem tam prihodím JBL PlecoChips, ale to iba raz za 2-3 dni...


S PlechoChips od JBL mam dobre skusenosti. Prisavnikom chuti. Servirujem im to 2x do tyzdna. Rozdelim na 3 casti, a dam na 3 rozne miesta v akvariu, aby sa traja nebili o 1 porciu. V pohode sa pridaju aj SAE a Prisavka thajska.


Keďže prísavníka prikrmujem v inom čase, tak sa na tie tablety vrhnú už aj povyhladovené mečúniky a trochu do nich rýpajú aj pancierničky. Pokiaľ má ale prísavník hlad, tak vystrčí ostne a nechá im iba zbytky :D
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?

Odoslaťod xDodox » 26 Máj 2004 05:45 am

Znesie sa táto kombinácia rybiek? Stačí keď budem podávať skalárom (dostal som darom) vločkové krmivo?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?

Odoslaťod bolek » 26 Máj 2004 07:42 am

kombinácia sa znesie, ale ja by som do 50 litrového akva skalára nedával... :-( Skús ho v akvaristike kde ti ho kúpili vymeniť za niečo iné.. menšie
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?

Odoslaťod Spectre » 26 Máj 2004 11:08 am

bolek napísal:kombinácia sa znesie, ale ja by som do 50 litrového akva skalára nedával... :-( Skús ho v akvaristike kde ti ho kúpili vymeniť za niečo iné.. menšie


Ono aj v 50litrovke moze byt skalar. Akurat ked ho kupi v obchode este malinkeho, tak mu tak nenarastie. Pokial je to akvarko ale dostatocne vysoke, tak by to az take hrozne nebolo... no ale tiez by som to asi vyslovene neodporucal :)

Zase na druhu stranu aj ja osobne mam prisavnika v 30l akvariu a este som ho nepocul, ze by sa nejako stazoval :o :o
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň - gupka - pancierníček - prísavník - skalár?

Odoslaťod skala » 26 Máj 2004 11:49 am

skalarovi je gupka prirodzenou potravou, tak uz aj preto by som to k sebe nedaval. ledaze by som chcel nimi krmit. aby ste ma pochopili, jasne mozu si zvyknut na seba, ked sa dostanu naraz do nadrze, ale spolu mi proste nesedia. nakoniec ani mecun (Mexiko) s gupkami (Amazon).
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.