filter z biomolitanu a kremikoveho piesku



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod bodecka » 27 Jún 2011 17:25 pm

:idea:

ahojte setci :)

tak som sa aj ja rozhodol spravit si poriadne akvarko, len som skoro odpadol ked som zbadal ceny filtrov.
akvarium ma 300litrov, a rozhodol som sa spravit externy biofilter, ktory pozostava z biomolitanu, kremikoveho piesku,
a samozrejme z pumpy, ktora bude tento okruh pohanat.

je piesok dobry material pre filter?
vedeli by ste mi poradit aky objem by mal ten moj slavny filter mat? (planoval som 20 litrovy kanister...)
vytvoria sa v nom uzitocne bakterie? a budu tam vediet zit?
nebude mi tento filter nasavat tu gebudzinu z ktorej sa liahnu rybky?

dakujem za pomoc, a prepacte ze otravujem s takymito otazkami, ale precital som si toho uz vela, lenze seci pisu o tom rozdielne....

filter by mal podla mojich predstav vyzerat takto:
Prílohy
navrh filtra.jpg
bodecka
 
Príspevky: 20
Založený: 27 Jún 2011 14:53 pm

Reklama

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod dedojozef » 27 Jún 2011 19:44 pm

Neskúšal som, ale mám pocit, že ak utopíš čerpadlo v molitane bude voda pretekať len veľmi malou plochou tej vrchnej časti filtra. A to len v priemere nasávacieho otvoru. Myslím, že čerpadlo by malo byť uložené voľne v priestore len s vodou aby okolo neho vznikalo vírenie a salo cez celú plochu molitanu.
Ale opakujem je to len môj odhad a neskúšal som to. Ešte stále nasávam informácie a chystám sa spraviť niečo podobné.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod bodecka » 27 Jún 2011 20:11 pm

no dajme tomu ze bude to cerpadlo navrchu molitanu. skor ma trapi, ci bude stihat voda pritekat, resp. co sa stane ak cerpadlo odcerpa vodu, ze ci sa mu moze nieco stat ak pojde naprazdno, tj. bez vody.

napriek tomu dakujem za prispevok.

pytal som sa ci je ten piesok vhodny na filtrovanie?
udrzia sa v nom bakterie?
a aku by mal mat velkost ak je ako filtracne medium pouzity piesok?

ja viem, som otravny...
bodecka
 
Príspevky: 20
Založený: 27 Jún 2011 14:53 pm

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod playman22 » 27 Jún 2011 20:24 pm

piesok je dobry na filtrovanie, len by taky filter nemal vyzerat ako to co mas ty nacrtnute...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod Poly » 27 Jún 2011 20:37 pm

Otazkou je aj to, preco chces pouzit piesok. Pre biologicku filtraciu su v takomto filtri vhodnejsie napr. keramicke media - rozne valceky, kruzky, gulocky a pod. Na jemnu filtraciu zase filtracna vata. Filtracny piesok by splnal obe tieto funkcie a navyse ma vyhodu, ze sa omnoho lahsie cisti (spatnym preplachnutim = nemusis pri cisteni rozoberat filter), ale ako ti napisal playman - v konfiguracii, ktoru si nacrtol neprinasa pieskova filtracia ziadnu vyhodu, skor bude piesok na obtiaz.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod playman22 » 27 Jún 2011 20:45 pm

Poly- nie ty mas nahodou taku filtraciu? neviem to tu nikde najst... taku do trojuholnika trochu nadrz na piesok kde je zuzeny spodok oproti vrchu si pamatam, ale neviem to ani za svet najst...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod dedojozef » 27 Jún 2011 20:52 pm

Nemali by tie filtračné médiá uložené podľa hrúbky? Na spodku valčeky potom piesok a na vrchu molitan?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod vlasto1984 » 27 Jún 2011 20:52 pm

pocul som ze vyborne filtracne medium je drevene uhlie treba ho dat namocit premyt a dat do filtra co na to hovorite da sa to pouzit ?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod Poly » 27 Jún 2011 20:54 pm

Nie, nemam taku, ani netusim, kto to pouziva :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod dedojozef » 27 Jún 2011 21:30 pm

Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod bodecka » 27 Jún 2011 23:46 pm

zatial vam pekne dakujem za vase reakcie.

ale preco by bol podla vas ten piesok na obtiaz?
znamy robi v jednej firme kde sa zaoberaju vyrobou velkych plastovych bazenov, a taktiez vyrobou filtrov.
bolo mi povedane ze v tych filtroch sa pouziva aj tento piesok.

v mojom filtri je molitan pouzity iba koli tomu, aby nieco drzalo ten piesok pokope, aby nebol sade, a aby sa nedostaval do hadic a cerpadla.

samozrejme to cerpadlo na vrchu filtra nebude zabalene v molitane, bude polozene na nejakej predierkovanej platnicke na molitane.

poprosim poradte preco piesok nie, a ak aj nahodou ano, tak co sa vam nepaci na mojom napade. mne sa to zda byt mozno aj funkcne, ale ked mate iny nazor, tak si necham rad poradit :)

pekny vecer, uz som mal spat, rano vstavam do roboty... :)
papa, m
bodecka
 
Príspevky: 20
Založený: 27 Jún 2011 14:53 pm

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod Mariok » 28 Jún 2011 19:03 pm

http://www.youtube.com/watch?v=MKrkmEdriKI piesok iba takto, inak je to jednoducho prevádzkovo nepraktické.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod playman22 » 28 Jún 2011 19:10 pm

no presne na toto trojuholnikove cudo som myslel... ked by to nemalo takyto trojuholnikovy vzhlad, tak si ten piesok proste sadne... aspon nakolko viem... bazenove filtre pracuju s tlakom vody, co pri akvarku je blbost...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod Poly » 28 Jún 2011 19:46 pm

Bazenove pieskove filtre funguju nejak takto:
http://www.youtube.com/watch?v=zHilE1ukkjY

S tym, ze voda je cez piesok pretlacana zhora dole vykonnym a na to urcenym cerpadlom. Nutnostou je zaradenie predfiltra (zvycajne plastovej mriezky) pred cerpadlo na zachytenie hrubych necistot, ktore by mohli poskodit cerpadlo. Spatne preplachnutie sa robi pri bazenoch raz za tyzden - funguje tak, ze voda z bazena sa zenie pod piesok, ten sa tak premyva a spinava voda odteka do odpadu. Pre tieto ucely sluzi specialny 6 cestny ventil, ktorym sa menia smery toku vody skrz filter. V domacich podmienkach pri filtrovani akvaria sa jeho funkcia da jednoducho nahradit manualnym otvaranim/zatvaranim ventilov.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod bodecka » 28 Jún 2011 22:48 pm

ale ved aj v piesku sa mozu vytvorit tzv dobre bakterie nie? tak preco by mal byt ten piesok taky zly ako tu skoro seci pisete?

navyse kremicity piesok ma aj vyssiu zrnitost tak by namal usadat ako klasicky piesok.

a tie molitany na zaciatku a na konci mojho filtra sluzia nato, aby ten piesok nekoloval cez cerpadielko alebo hadice.

napiste mi zopar rozumnych dovodov preco piesok napr. zrnitosti 2mm nie...
alebo preco celkovo piesok nie?

na cistenie pitnej vody, alebo aj bazenov sa pouzivaju prave pieskove filtre...

btw: hento trojuholnikove cudo (pieskovy filter?) je podla mna trochu hlupost,..

ste na rade :)
bodecka
 
Príspevky: 20
Založený: 27 Jún 2011 14:53 pm

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod dedojozef » 28 Jún 2011 23:26 pm

Ja sa v tom moc nevyznám, ale určite viem,že 2mm piesok vo filtri ti tak zníži prietok, že budeš potrebovať oveľa silnejšie (drahšie) čerpadlo ako si plánoval. A keď ho už budeš mať, budeš musieť vytvoriť vír aby to malo nejaký účinok. A potom daj vedieť ako si pri čistení dostal ten 2mm ubitý piesok z biomolitanu .
Nie sme tu na to aby sme súťažili kto koho preháda. Sprav, vyskúšaj a napíš recenziu. Možno budeš priekopníkom štrkových filtrov :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod arowana » 29 Jún 2011 00:23 am

bodecka napísal:ale ved aj v piesku sa mozu vytvorit tzv dobre bakterie nie? tak preco by mal byt ten piesok taky zly ako tu skoro seci pisete?
navyse kremicity piesok ma aj vyssiu zrnitost tak by namal usadat ako klasicky piesok.
a tie molitany na zaciatku a na konci mojho filtra sluzia nato, aby ten piesok nekoloval cez cerpadielko alebo hadice.
napiste mi zopar rozumnych dovodov preco piesok napr. zrnitosti 2mm nie...
alebo preco celkovo piesok nie?
na cistenie pitnej vody, alebo aj bazenov sa pouzivaju prave pieskove filtre...
btw: hento trojuholnikove cudo (pieskovy filter?) je podla mna trochu hlupost,..
ste na rade :)


To trojuholníkové čudo, ako si to nazval, funguje veľmi spoľahlivo a je osvedčené, len ho málo kto pozná, ešte menej vedia o jeho princípe a ešte menej ľudí ho v praxi používa.
Vymýšľaš už dávno vymyslené a nemáš ani elementárne znalosti o filtračnom kolobehu ani mechanicky a už vôbec nie biologicky.
Filtračný proces nie je o cikaní do pisoára z pravej, alebo ľavej strany, ale má svoje zákonitosti, ktoré neprechytračíš svojími "geniálnymi" nápadmi.
Odporúčal by som ti preštudovať si niečo o zásadách filtračných procesov, alebo kúpiť hotový a funkčný filter. :pivo:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod Poly » 29 Jún 2011 00:28 am

Ano bakterie sa vytvoria, ale to nie je pointa, co sa ti snazime vysvetlit! Vsetko sme ti tu uz napisali! Pouzi trochu predstavivost - majme 2 situacie :) :
1. Pouzijes Siporax, molitan, vatu alebo nieco podobne. Pri cisteni filtra to vsetko lahko vytiahnes, premyjes a nahadzes naspat.
2. Pouzijes piesok v tvojej konfiguracii. Pri cisteni ho porozsypas, ujde ti do kanala, zapracuje sa ti do molitanu atd.

Hadam sa nemusim pytat, co je pracnejsie na cistenie.

Vyhoda piesku je pri konfiguracii, ktoru som spomenul v poslednom prispevku. Nemusis nic rozoberat, cistit a pod. iba nachvilu pustis vodu opacnym smerom a filter mas opat cisty. Takyto pieskovy filter sa bezne pouziva v priemyselnom meritku, ked sa cistia velke objemy kvapalin. Je lahke si predstavit filtrovanie cez niekolko ton piesku v obrovskej kadi a jeho premyvanie. Neviem si ale predstavit, keby sa to iste robilo s molitanom, alebo siporaxom - skus umyt a vyzmykat spongiu rozmerov 2x10x10 metrov :P Siporax sa v priemysle cisti rovnako ako piesok (premyvanim), len samozrejme na rozdiel od piesku nezachytava jemne castice. A to je hlavna vyhoda pieskovej filtracie - jednoducha udrzba a dobra ucinnost aj pri velkom objeme filtracnej naplne. V tvojej konfiguracii ale pozitivum jednoduchej udrzby absentuje, pretoze aj ked tam das piesok, aj tak musis filter rozobrat, piesok premyt mimo filtra a potom ho sypat naspat - cize nic si neulahcis, iba zhorsis, pretoze s pieskom sa pracuje horsie ako so siporaxom, ci molitanom. Uz rozumies, co ja chapem, bratmmm? :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod playman22 » 29 Jún 2011 12:50 pm

no pripadne ked uz si to chces skomplikovat za kazdu cenu, tak 20L kanister na toto nebude vhodny ale skor celoskleneny filter... ale ked tam nebudes mat dost silne cerpadlo, tak si voda prerazi cestu cez piesok tak ako jej to bude najlahsie a nebude vyuzity cely objem...

nikto ta od nicoho neodhovara, len ta tu kazdy upozornuje na negativa tohto riesenia
da sa to, len budes musiet veeela experimentovat, lebo to nieje take jednoduche ako si to ty predstavujes... ale da sa to...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod krto » 29 Jún 2011 13:29 pm

... ak chceš použiť z rozličných dôvodov piesok vo filtry , uvažoval by som o filtry typu FBF (Fluidized Bed Filter)
skusenosti-s-filtrom-fluidized-bed-filter-t7136.html?hilit=FBF filter , ktorý tu niekoľko rokov dozadu úspešne používal užívateľ s nickom "majko", myslím, že teraz je z dôvodu sťahovania 2-3 roky dozadu bez akva, a na fóre dlho nebol ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod arowana » 29 Jún 2011 15:47 pm

krto napísal:... ak chceš použiť z rozličných dôvodov piesok vo filtry , uvažoval by som o filtry typu FBF (Fluidized Bed Filter)
skusenosti-s-filtrom-fluidized-bed-filter-t7136.html?hilit=FBF filter , ktorý tu niekoľko rokov dozadu úspešne používal užívateľ s nickom "majko", myslím, že teraz je z dôvodu sťahovania 2-3 roky dozadu bez akva, a na fóre dlho nebol ...

Na tento typ filtra dal link Mariok, už o niekoľko odpovedí pozadu. :wink:
O tomto type som sa zmieňoval, že ho málokto pozná a používa, napriek tomu, že sa v praxi osvedčil.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod bodecka » 29 Jún 2011 17:17 pm

@ arowana.

sory kamos, precital som uz relativne dost literatury, a v ktorej bolo napisane k piesku iba tolko ze jeho nevyhoda je hmotnost, ale ako vidim podla niektorych uzivatelov, problem je aj cistenie a celkovo manipulacia s nim.
cena nieje az taka hrozna (25kg/13,50euro), narozdiel od drahych znackovzch filtrov.

proste to xem vyskusat touto mozno lacnejsou cestou, a aj preto lebo som o piekovych filtroch vela nenasiel.

playman22, preco by mal byt ten obal sklenny?

ak vas aspon trochu zaujima moj "genialny napad", tak mozem spravit nejake foto ze co a ako....
len ma prosim vas potom neodstrelte :(
bodecka
 
Príspevky: 20
Založený: 27 Jún 2011 14:53 pm

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod dedojozef » 29 Jún 2011 18:41 pm

Mňa zaujal krtov link. Ak som to dobre preložil tak tieto filtre musia mať ešte predfiltráciu ( napr. biomolitan ) aby sa piesok nezanášal hrubými nečistotami.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: filter z biomolitanu a kremikoveho piesku

Odoslaťod playman22 » 29 Jún 2011 19:38 pm

nie "obal" ma mat skleneny, ale ma to byt "celoskleneny" filter (jasne, ze moze byt napr aj z plexi) ... to som myslel tak, ze to bude nieco na tento styl, piesok by tam vzdy bol pod molitanom, takze by ho neupchaval...

Obrázok
takto to ma brano BA
zda sa mi taketo komorove riesenie vhodnejsie ako kanister/sud/barel...
v prvej komore molitan na mechanicke hrube necistoty a potom piesok...
nemyslim tym presne okopirovany takyto filter, len ja by som vychadzal z niecoho takehoto, alebo este lepsie, tak:


a este otazka, co si myslel tym: nebude mi tento filter nasavat tu gebudzinu z ktorej sa liahnu rybky?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.