Potreboval by som pomoc so založením akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Potreboval by som pomoc so založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 19 Okt 2010 14:10 pm

Čaute ,
podreboval bi som pomoc zo založením akva.Už mám založené jedno 30 l akva ale je uz spinavé a tak bi som ho chcel uplne prerobit.A potreboval bi som od vas pomoc lebo vi mate ovela viacej skusenosti ako ja akvarko je zalozene konco jari a podarilo sa mi vichovat sedem malých rybiek (živorodky).Na spodo bi som chcel dat 2-4mm štrku ktori planujem jupit a neviem ci mam davat aj piesok kvoli rastlinam alebo iba hnojivo.Rozmislal som na davkovanim co2 pre rastlini.mohol bi som to davkovat celi den. Uz som si pozhanal aj kamene na spodok akva neviem ci ich mam aj vivarit a spravit zo spicatimi okrajmi.

Ryby bi som chcel prelozit do mansieho 14l akva ktorom chovam male ribki.Z velkeho akva odobrat zo 2l vodi ,vicistit vibliskat nasipat strk....posadit rastlini nalit cistu vodu doliat tu spinavu (2l) ypridat pripravok start plus,potom biofilter a nechat to bezat asi tak tyzden, a potom prelozit vsetki ribi vratane s malimi ribami (ziju asi tak od letnich prazdnin).
Osadanstvo:
tetra neonova 2x
čierna tetra neonova 2x
povedali mi ze je to tetra čierna no nwm 1x velka
7x mala (vlastne vichovana)
jeden prisavnik

Za kazdu radu a vytknutie dakujem.
Prílohy
P1080527.JPG
prisavnik
P1080534.JPG
tetra cirna :?:
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Reklama

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod jose » 19 Okt 2010 14:20 pm

1. nauč sa správne používať jazyk ynak ty mynymálne ja neporadým nyč
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod Barbora =) » 19 Okt 2010 15:05 pm

Nerozumiem tejto vete:
matoo.s.w.at napísal:Už mám založené jedno 30 l akva ale je uz spinavé a tak bi som ho chcel uplne prerobit.


Píšeš, že akvárium je založené od jari. Ako vyzerá tvoja údržba?
Rybka, ktorú nazývaš tetra čierna je tzv. black molly: http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama .
Ani jedna z tých rybičiek, ktoré máš v akváriu nie je vhodná do takého objemu (okrem iného sú to húfové rybky - ,,neónky").
Na CO2 máš čas - najskôr si naštuduj niečo o zakladaní akvária, o rybičkách, ktoré máš a o rastlinkách. Na to je ideálny klubový časopis Akvárium ( http://klub.akva.sk/akvarium.php ), kde sú rôzne témy o zakladaní akvária, o miniakváriách a ,,minirybkách". Na zahodenie nie je samozrejme ani nejaká knižka. Aj na fóre sú témy o zakladaní akvárií, o substrátoch, atď. Ak budeš mať aj potom nejaké otázky, radi ti poradíme. Nemôžeš ale čakať, že ti tu niekto bude rozpisovať krok za krokom, čo máš robiť. :wink:
Barbora
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod Giftzahn » 19 Okt 2010 15:15 pm

njn, ad prve urcite ako navrhovala Barbora prejdi si Klubovy casopis .... plus samozrejme relevantne prispevky tu na fore.... :wink:
ad druhe ... prirucku slovenskeho pravopisu odporucam tiez do tvojej pozornosti ... pripadne skus zmenit jazyk ... nemcina, anglictina ... atd. tam to s i a y az take tragicke nie je :cry:

inak on-line pravidla slovenskeho pravopisu su napr. tu: http://www.juls.savba.sk/publications/psp.html
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod martin_s » 19 Okt 2010 15:58 pm

Ako uz napisala Barbora - ta "neonka cierna" je v skutocnosti Poecilia sphenops. A nie je ten prisavnik na fotke nahodou Glyptoperichthys Gibbiceps?

Mame tu jednu zazracnu funkciu. Hovorime jej vyhladavanie a najdes ju na hornej liste alebo na search.php
Najdes tak temy o substratoch, kamenoch, hnojeni, CO2, zakladani akvaria a aj temy o 30l akvariach. Rovnako su tu aj temy o rybach vhodnych do takeho maleho akvaria. Poriadne si to precitaj a pripadne otazky adresuj do existujucej temy. Nemozes ocakavat ze ti tu niekto "naserviruje" presny postup alebo "vycuc" informacii z tem tohto fora, ktore su tu uz popisane X-krat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod maxxx01 » 19 Okt 2010 17:12 pm

tiež sa mi zdalo, že ten prísavník je gibbiceps. Do takého malého akvárka sa vonkoncom nehodí, to je už týranie zvierat.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 20 Okt 2010 14:11 pm

Ďakujem a už sa budem snažiť písať poriadne.Preštudujem si časopis a prečítam si aj fórum.

Barbora =)
Nerozumiem tejto vete: Už mám založené jedno 30 l akva ale je uz spinavé a tak bi som ho chcel uplne prerobit.

Že je veľmi špinavé aj keď som ho čistil (malý lievik na konci hadice a odsáva sa voda so špinou von samospádom)asi tak do polovici odčerpal vodu a dolial novú s prípravkami ktoré som už spomínal hore.
Prerobiť ho preto lebo čo som tu čítal pár článkov z fóra tak som zistil že všetko nieje v poriadku(napr. ten prísavník).

K tým neonkám - Keď som zakladal akvarko tak som nakúpil ryby a bol som happy.
A preto chcem všetko spraviť aby to vyhovovalo aj rybám a nielen mne.
k tej(tetre čiernej)je to Molly Poecilia sphenops ale ja som hu nenazval tetrou čiernou ale predavač v chovprodukte
,aj mne sa to nezdalo že to je tetra čirna.
ku prísavniku - neviem nezdá sa mi že je to Glyptoperichthys Gibbiceps ale niesom taký skúsený ako vy.

Ps-sorry sa chyby a viem že v mojom akváriu neje všetko ako má byť aby to vyhovovalo aj rybám a nielen mne.
---------//---- aj v pravopise.
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod jiri sajar » 20 Okt 2010 15:54 pm

matoo.s.w.at napísal:Čaute ,
podreboval bi som pomoc zo založením akva.Už mám založené jedno 30 l akva ale je uz spinavé a tak bi som ho chcel uplne prerobit.A potreboval bi som od vas pomoc lebo vi mate ovela viacej ...

keď čítam takéto a im podobné "perly" začínam chápať pohnútky sériových vrahov - prepáčte no držím sa poslednej vety autora príspevku ......
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod Barbora =) » 20 Okt 2010 19:12 pm

Ak si akvárium čistil tak, ako treba (teda odkaľovanie a pravidelná výmena vody), tak nemohlo byť za tak krátky čas ,,veľmi špinavé". Ale to je už teraz jedno. A prípravky, ktoré si spomínal hore nepotrebuješ. Hlavne veľa čítaj. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod Pufli » 20 Okt 2010 20:33 pm

Čítať vieš ???
Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 21 Okt 2010 13:00 pm

Čítať viem. :-)
Dneska som čítal na väčšine vyučovacích hodinách knihu o akvaristike.
A s tým prísavnkom to mám už vymyslené darujem ho spolužiakovi akva (neviem aké je presne veľké ale od 100-200l)
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod martin_s » 21 Okt 2010 13:09 pm

Ak je to gibbiceps, tak bude aj to 200l akva male... Pozri si aky velky dorasta...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 21 Okt 2010 13:11 pm

Špinavé boli skalky na spodku akva ale hlavne aby to vyhovovalo rybám a nielen mne tak preto tá prerábka.
"Musím sa vám pochváliť aký som bol veľmi šikovný" ešte predtým ako som vám druhý krát odpísal tak som experimentoval
s výrobou co2 (ja viem že ste mi napísali že mám ešte na to čas a ja to akceptujem)" burčiakom " fľašku som mal na posteli
a fľaška hupsala hup začala padať a ako som hu zachytil tak som hu trošku stlačil a burčiak pekne cez hadičku do akva.
Tak som musel vybrať ryby a rastliny a vyčistiť akva(ryby som premiestnil do druhého akva tam kde sú malé ryby a už pracujem na tom aby som ich mohol preložiť naspäť ).
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 22 Okt 2010 18:29 pm

to kamarátove akva bude 480l ci ako je tu na fóre fkho
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Som začiatočník

Odoslaťod matoo.s.w.at » 30 Jún 2011 13:49 pm

Dobrý deň ,som začiatočník a potreboval bi som pomôcť pri prerobení akvária lebo v súčastnom stave sa nepáči mne ale asi ani rybám.
Dačo o akváriu :
V 27cm Š 21 D 50 cm čiže ma zhruba 30 L
Osadenstvo :
Tetra Neónová 2ks
Black Tetra Neónová 2ks
Gupka 5ks
Prisavnik 1ks
Príslušenstvo :
Filter vnútorný 30-50l
Ohrievač 50W
Rastliny:
Valisneria nana
Sagittaria subulata

Chcel by som ze či bi ste mi mohli poradiť ako bi som si mohol spraviť miničko pre začiatočníka a ci mam používať dáku chémiu .
Prílohy
P1100544.JPG
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: Som začiatočník

Odoslaťod Vlado21 » 30 Jún 2011 14:17 pm

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Som začiatočník

Odoslaťod triscene » 30 Jún 2011 14:33 pm

ty nemas akvarium ale zariaseny kus so strkom a vodou.
najprv si nieco nastuduj aby si nieco taketo hrozne nemal doma.
pozri linky co si napisal Vlado

tie rastliny mozes vyhodit, tie to uz nerozdychaju. svetlo tipujem ze tam mas ziarovku, takze uplne nedostatocne svetlo preto aj tie riasy, estetika nula bodov a cisto si si necital co tie ryby potrebuju..tetry su hejnove ryby..10 a viac kusov teda do minicka takmer nevhodne.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Som začiatočník

Odoslaťod Poly » 30 Jún 2011 14:36 pm

Chemiu nepotrebujes ziadnu!
Strk vymen za jemnejsi - Akvarium tak bude opticky vacsie a bude aj lepsi pre rastliny.
Na burza.akva.sk si zozen nenarocne rastlinky. Pravidelne su tam ponuky roznych nenarocnych druhov a zadarmo, tak si tam daj inzerat, alebo hladaj a cakaj, ci sa nieco neobjavi.
Akvarium uz cele nerozoberaj a nepremyvaj, ako si to robil v minulosti. Postaci vymena 20-30% vody tyzdenne. Ak sa ti podari nejaka podobna katastrofa ako s tym burciakom, vymen aspon 50% vody. Ak by sa stav ryb nezlepsil, tak vymenu hned opakuj. Vodu nemusis nechat odstavat, staci aby mala priblizne rovnaku teplotu (+-5°C), teda aby nedoslo k velkemu skoku teploty.
Minimalne toho prisavnika by som na tvojom mieste niekomu daroval, do tak maleho akvarka je absolutne nevhodny. Rovnako aj oba druhy neoniek, ktore by mali byt v hufe a vacsom akvarku. Namiesto gupiek sa do takeho akvarka hodia skor endlerky, pripadne krevetky.
Ak svietis ziarovkami, tak ich vymen za 11W usporky.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Som začiatočník

Odoslaťod matoo.s.w.at » 30 Jún 2011 14:53 pm

No ten štrk by som chcel vymeniť za jemnejší a čierny lebo toto je dunajský.Tie tetry chcem darovať viem že su to húfovité ryby. Chémiu ani nechcem dáko používať len som chcel vedieť ze ci nieje treba.To svetlo chcem prerobiť lebo tam je klasická žiarovka.
A tie gupky sú v pohode ?
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: Som začiatočník

Odoslaťod Vlado21 » 30 Jún 2011 16:22 pm

5 ks je uz na hrane na 30l, zalezi na ich velkosti (variante), hlavne ak si ich kupoval uz dospele. Do novozalozeneho akva (samozrejme po zabehu) by som dal uz len mlade z vrhu (do 7 ks gubiek alebo este lepsie endleriek, a uz ziadne ine ryby, len nejake bezstavovce), tie sa velkostou prisposobia nadrzi. Len pocitaj s tym, ak budu uplne v pohode, budu sa aj pohodovo mnozit. A nove prirastky budu musiet ist z akva von (predaj/darovanie).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Som začiatočník

Odoslaťod dedojozef » 30 Jún 2011 17:51 pm

Ohrievač nepotrebuješ. Škoda el.energie. Pre osádku ktorú plánuješ stačí izbová teplota :wink: .
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod hongi » 30 Jún 2011 20:25 pm

tak uz mi to je jasne, moja rada znie : necitaj cez vyucovacie hodiny knihy o akvaristike ale davaj pozor. To BI ti mohlo pomoct .. :wink:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod matoo.s.w.at » 01 Júl 2011 07:43 am

Tie gupky mám dospelé 1ks samček a 2s samičky
mladé samčeka a samičku
Osadenstvo bi som mohol mat 2ks samčekov a 4ks samičiek ako dva páry , alebo samčeka a 3 samičky a k tomu krevety.
Toho prísavníka darujem dakomu a ak bi sa mi podarilo spraviť takú rovnováhu medzi odpadom a rastlinami tak bi som dal preč aj ten filter a iba by som okysličoval akvarko. Ten ohrievač je teraz vypnutý a používam ho iba v zime. Čítal som tie časopisy čo mi sem dal Vlado je tam veľa vecí ktoré využijem ešte musím doštudovať úplne .
matoo.s.w.at
 
Príspevky: 57
Obrázky: 2
Založený: 19 Okt 2010 10:52 am

Re: podreboval bi som pomoc zo založením akva

Odoslaťod d.gemza » 01 Júl 2011 12:40 pm

Filter určite musí ostať. ten preč nedávaj ani náhodou. keď ho prestaneš použivať tak nastane ďalšia kalamita v tvojom akva. Vidím ze ešte máš veľa co študovať co sa akvária týka tak len pilne študuj.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.