Necelých 17 galónov :D



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 11 Máj 2011 15:03 pm

Asi pred mesiacom som sa rozhodol, že zruším akvárium, ktoré som doposiaľ mal. Pretože som už nemal nervy na nekonečné prestrihávanie tých rýchlorastúcich stonkoviek a neustále odkaľovanie nakoľko som ho trošku prerybnil :D chcel som niečo kde by som mal krevety a možno niejaké hejno neóniek alebo razboriek.


Ako som chodil po internete a pozeral prezentácie iných akvárii rozhodol som sa pre krajinku. Najprv som si zabezpečil osvetlenie aj s reflektormi a následne externý prietokový filter (moja inšpirácia biofilter-cypo-sk-t12405.html ) jemný štrk nakoľko doposiaľ som mal čiernu drť o zrnitosti asi 4-6 mm a v kuse mi z toho utekali rastliny. Keď som už všetko mal šiel som hľadať vhodné kamene ale keď som došiel k Hornádu zistil som, že všetky kamene sú zarastené riasou a to som nechcel. Druhý pokus bol myslavský potok ale tam boli všetko buď kremene alebo okruhliaky a ja som hľadal niečo tmavšie s hranami, nakoniec sa mi podarilo nájsť pekné kamene na pšeničnom poli je to super miesto pšenica je ešte malá a veľa pekných kameňov je vyoraných na povrchu. A už keď som všetko mal pustil som sa do prerábky.

Popis akvária a príslušenstva

Rozmer: 60x35x30 VxŠxH
Objem: 63 litrov čistý objem vody je tam asi 50 litrov
Osvetlenie: 24 wattov plant power a 24 wattov tropical river
Filter: externý prietokový s náplňami 0,7 litra hrubý bioakvacit, 0,7 litra jemný bioakvacit plus 0,5 litra keramické valčeky. Filter je poháňaný čerpadlom resun sp 880 a nasávanie a výpusť sú vyrobené z vodárenských trubiek.
Ohrievač: 100 wattov umiestnený v strednej komore filtra.
Pozadie: čierna samolepiaca fólia
Dno: na dne je substrát Sera floredepot 2,4 litra a na ňom je 10 litrov riečneho štrku o zrnitosti 1-3 mm.
CO2: som v tom nováčik ale pokúšam sa z kvasníc vývod je umiestnený vo filtry pod molitanom a čerpadlom.

Obyvatelia + rastliny

V akvárku mám 10 kusov krevetiek red cherry a z raslín na kopci je nasadené HC pod kopcom eleocharis parvula a na kameni je pripevnený jávsky mach. Zatiaľ tam mám aj limnophila sessiliflora a ceratopteris thalictroides ale to pôjde časom von a nahradí to vallisneria tortissima.




Tu je odkaz na galériu kde je všetko pofotené okrem komplet filtra nakoľko som ho zabudol odfotiť predtým než som ho dal za akvárium a už sa mi ho nechce vyberať :o

gallery/necelych-17-galonov-a1986/
Prílohy
Staré akvarium.JPG
Staré akvárium
Týždeň po napustení.JPG
Týždeň po napustení
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 11 Máj 2011 19:51 pm

Ak sa niekto náhodou vyzná v hnojení napr. PMDD bol by som mu vďačný ak by mi poradil, ktoré zložky potrebuje HC a eleocharis aby dobre rástli. Alebo ma nasmerujte na niejakú stránku kde sa to dočítam, ale nie na fórum lebo na to nemám nervy hľadať v 500 príspevkoch :D
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod Giftzahn » 12 Máj 2011 08:08 am

kaqpo napísal:Ak sa niekto náhodou vyzná v hnojení napr. PMDD bol by som mu vďačný ak by mi poradil, ktoré zložky potrebuje HC a eleocharis aby dobre rástli. Alebo ma nasmerujte na niejakú stránku kde sa to dočítam, ale nie na fórum lebo na to nemám nervy hľadať v 500 príspevkoch :D


njn, vo svojej podstate HC a aj Eleocharis maju radi vyzivne dno .... potom sa lahsie "chytia" ale nie je to nutna podmienka ... daju sa celkom uspesne pestovat aj bez vyzivneho dna ... ono, na druhej strane taka fajna AMAZONIA dokaze narobit divy :wink: co vsak obe rastlinky potrebuju aby pekne rastli a tvorili kobercek je hnojivo a to hlavne dostatok No3 + CO2 cca. 30mg/L + dostatok svetla a pravidelny zastrih .... :wink:

co sa tyka PMDD da sa vo svojej podstate zohnat nieco taketo : "zakladny balicek" pozostavajuci s tenso coctail, K2SO4 - Kalium, MgSO4-7H2O - Magnesium, KNO3 a k tomu najnovsie je ponukane 4 x KH2PO4 Fosfor a 4 x Fe 6% Zelezo cize na tvojom mieste by som sa kukol na nejaky kalkulator a podla toho namiesal jednotlive komponenty ... kazdu osve ... cize makra N , P , K a mikra .... osobne si vsak myslim ze ten tenso coctail je taky "cajovy odvar" a na tvojom mieste by som si zohnal nieco sofistikovanejsie aspon nejaky ten 13% Fertilon (tiez nie je bohvieco ale oproti tensu je to "nebe a dudy") pripadne nejaky ten fajny KramerDrak :mrgreen:

ono na druhej strane pokial sa ti nechce mixovat vlastne hnojivko je tu kopa dostupnych komercnych produktov od firiem : EasyLife, Seachem, Tropica, JBL, Sera, Rataj, ADA atd. atd. atd. samozrejme ze cenovo budes niekde inde ako ked si mixujes vlastne hnojivko
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 12 Máj 2011 17:13 pm

Hmmm niesom žiadny chemik tak sa asi uchýlim k používaniu hotových hnojív :D No spravil som si taký malý prieskum trhu a vyšli mi z toho tieto tri hnojivá TetraPlant PlantaMin, EASY LIFE ProFito a našiel som niečo také ako BIO tekuté hnojivo a vyzerá to že sa celkom dobre predáva ale nieje pri tom toho veľa napísané tak neviem ( http://www.shopakva.sk/bio-tekute-hnoji ... -2758.html ). Alebo by stačilo aj PMDD + KNO3 ? http://pmdd-hnojivo.cz/
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod Giftzahn » 12 Máj 2011 17:30 pm

kaqpo napísal:Hmmm niesom žiadny chemik tak sa asi uchýlim k používaniu hotových hnojív :D No spravil som si taký malý prieskum trhu a vyšli mi z toho tieto tri hnojivá TetraPlant PlantaMin, EASY LIFE ProFito a našiel som niečo také ako BIO tekuté hnojivo a vyzerá to že sa celkom dobre predáva ale nieje pri tom toho veľa napísané tak neviem ( http://www.shopakva.sk/bio-tekute-hnoji ... -2758.html ).


njn, chemik rozhodne nemusis byt ... pokial vies v 100ml, 250ml, 500ml atd. destilovanej vody alebo vody RO rozpustit x gramov prasku z PMDD, tak mas vyhrane ... kolko gramov musis/mal by si/ chcel by si atd. rozpustit ti napovie kalkulator, ktory je bezne dostupny na nete ..... :mrgreen:

njn, pokial chces silou mocou investovat euraciky do "hotoveho" hnojiva tak chod do EasyLife alebo Seachem a rozhodne chybu neurobis ... sam som ich nejaky ten piatok pouzival az do okamihu ked to zacalo ist do penazi, ale inak su to vyborne hnojivka (teda odhliadnuc od slabej koncentracie za tie peniaze sa im neda nic vytknut) ... ... plus u oboch su pekne makra N,P,K a mikra osve ... ziadny diabolsky all-in-one mix ... cize dokazes presnejsie davkovat to co akva potrebuje a hlavne kolko toho potrebuje

to NoName BIO tekute hnojivo by som do akva teda nelial (teda aspon do svojho nie :mrgreen:) ...to uz sa do akva clovek radsej moze radsej rovno vy....t a aj to druhe a ma pohnojene .... minimalne do slova a do pismena :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 12 Máj 2011 17:39 pm

Tak asi pôjdem nakoniec do toho PMDD z tej českej stránky dávajú k tomu aj návod a čítať viem :D tie tri hnojiva som vyberal na základe toho, že by v nich malo byť všetko lebo čo som videl od tropiky a sery tak to boli väčšinou také zložkové hnojivá že zvlášť nitráty zvlášť železo ... a ak by som mal nakúpiť všetko tak by ma to vyšlo na 50 € :-)
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod Giftzahn » 12 Máj 2011 21:58 pm

kaqpo napísal:Tak asi pôjdem nakoniec do toho PMDD z tej českej stránky dávajú k tomu aj návod a čítať viem :D tie tri hnojiva som vyberal na základe toho, že by v nich malo byť všetko lebo čo som videl od tropiky a sery tak to boli väčšinou také zložkové hnojivá že zvlášť nitráty zvlášť železo ... a ak by som mal nakúpiť všetko tak by ma to vyšlo na 50 € :-)


njn, pmdd si mozes objednat aj zo Slovenska ... na akvaburze pravidlene ma inzerat chalanisko z BB http://www.burza.akva.sk/detail.php?id=16685 a vo svojej podstate tam mas vsetko co potrebujes ku stastiu ... resp. hnojeniu

plus ten tvoj externy filtrik tiez nejake to hnojivo spapa ze ano ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 13 Máj 2011 14:25 pm

No toto som potreboval k šťastiu slovenského predajcu lebo našiel som jedného ale každý naňho na fórach nadával :D diky pekne
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod Giftzahn » 13 Máj 2011 15:42 pm

kaqpo napísal:No toto som potreboval k šťastiu slovenského predajcu lebo našiel som jedného ale každý naňho na fórach nadával :D diky pekne


hmm, tak odtialto som bral 4 balicky asi pred tyzdnom a ziadne negativa som nepostrehol ... zasielka dosla vcas vo forme obalky, neposkodena a v poriadku za dohodnutu sumu ... namatkove prevazenie gramaze jednotlivych chem. bolo ok ... cize pohodka :wink: aj ked je mi dost zahadou preco by zrovna na tohto predajcu mal niekto nadavat ... nakolko to objednanie a dorucenie zasielky na dobierku je dost jednoducha a priamociara operacia na ktorej sa neda toho vela zmrsit :mrgreen:

jasnacka, pokial mas nedoveru nakupovat zo Slovenska ... nakupuj v zahranici ... ziaden problem nastastie je tu internet a mozes objednat aj z Ciech resp. aj z opacnej strany zemegule :mrgreen: ... akurat to dorucenie bude chvilku trvat a bude fuzik drahsie ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 13 Máj 2011 16:07 pm

Nie zle si ma pochopil ten čo som ho našiel na nete sa volá Andrej Mičica a s ním neboli ľudia spokojný. Som to myslel tak že som rád že si mi poradil aj niekoho iného, pretože práve to poštovné ma trápilo nakoľko bolo tri krát také drahé ako balíček PMDD :D
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod Giftzahn » 13 Máj 2011 16:14 pm

kaqpo napísal:Nie zle si ma pochopil ten čo som ho našiel na nete sa volá Andrej Mičica a s ním neboli ľudia spokojný. Som to myslel tak že som rád že si mi poradil aj niekoho iného, pretože práve to poštovné ma trápilo nakoľko bolo tri krát také drahé ako balíček PMDD :D



njn, tak tento zdroj ma este nesklamal ..... co dost ocenujem je rychlost do 24hod. som mal balicky v pazuroch :wink:

jaj, a este ked sa pozeram na foto tvojho akva ... postaraj sa o dobre prudenie vody v akva ..teda cirkulaciu pokial chces mat pekne HC ...tak aby sa ti k nemu aj dostatok zivin a Co2 dostavalo ... potom uz len strihat :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 13 Máj 2011 16:46 pm

Prúd je celkom dobrý si myslím :D čerpadlo som objednával cez internet objednával som regulovateľné s prietokom 200 l/h a došlo mi regulovateľné s prietokom 370 l/h. Keď som skladal rozstrekovaciu rampu tak bola 25 cm dlhá a bolo na nej 5 dier na výtok po spustení mi čerpadlo stiahnuté na minimum vyťahalo vodu z filtru za 3 sekundy a už išlo na prázdno :D tak som rampu skrátil na jednu dieru ale tá mi spravila v akva vodný vír :D tak ešte aj tú jednu som musel nahriať a zmenšiť a teraz je to v pohode pekne sa tam točí voda vidím to keď kŕmim krevety ako pomaly unáša žrádlo :D
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 17 Máj 2011 09:43 am

V akváriu sa mi pekne rozbehla riasa. Neviete mi poradiť niejaký spôsob ako sa jej zbaviť tak aby to neuškodilo HC ? riasa je ešte len miniatúrna ale už celé dno má taký zelenkavý nádych. Pridávam CO2 približne jedna bublinka za 10 sekúnd. Test na CO2 sa chystám kúpiť už od začiatku ale nijak mi to časovo nevychádza asi až na Aquaterra v KE keď bude. Svietim 2 x 24 wattov 12 hodín denne pod dnom mám sera floredepot tento týždeň mi má dojsť PMDD mám ho začať pridávať alebo nie ?
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 17 Máj 2011 14:05 pm

Akurát som si prečítal zopár článkov o riasách a došiel som k záveru, že mám v akva vláknitú zelenú riasu. Tak ako prvé asi vymením trubice za obyčajné 14 wattové a skrátim dobu svietenia. Neviem skúste sa niekto vyjadriť k pridávaniu CO2 a PMDD lebo v tom som úplny začiatočník a neviem na fóre sa názory rozchádzajú niekto tvrdí, že pridávať aj CO2 aj hnojiť a niekto zas, že až po ústupe rias.
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 20 Máj 2011 16:58 pm

Dnes som pridal nové rastliny Egeria Densa a Vallisneria tortifolia. Cez víkend začnem s PMDD. Síce sa v akva riasa stále drží ale už HC začína pekne bublinkovať tak dúfam, že tá egeria pomôže je jej v celku dosť :D
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod triscene » 20 Máj 2011 17:00 pm

bublinkuje len vdaka dostatku CO2 alebo zalezi aj na prvkoch a tak? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 20 Máj 2011 17:05 pm

Len vďaka CO2 zatiaľ som do vody nič iné nepridával.
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 22 Máj 2011 15:06 pm

Dnes akvárium prešlo kompletnou rekonštrukciou nakoľko anubiasom, ktoré boli umiestnené dosť blízko k osvetleniu sa veľmi nedarilo a to sa mi na tom najviac páčilo :D

Nakoľko som chcel do akvária neónky chcelo to zmenu lebo toto bolo až veľmi presvietené. Rastliny ostali tie čo boli svietim pridávam CO2 aj PMDD uvidíme ako sa to rozbehne :D

Fotky dám večer lebo teraz sa mi odráža okno na čelnej stene.
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 24 Máj 2011 13:12 pm

Fotky po prerobení akvária.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 08 Jún 2011 17:49 pm

Cez víkend som sa trochu nudil a tak som zmenil v akváriu celý pravý roh, pretože sa mi zdal dosť "suchý" a musel som vyhodiť HC aj eleocharisy lebo už boli celé zarastené riasou a to čo bublinkovalo nebolo HC ale riasa na ňom :dead: ale podarilo sa mi zohnať zopár rastliniek pogostemon helferi a hneď to vyzerá lepšie v ak váriu už 10 dní žije 15 CRS-iek zatiaľ žijú všetky tak dúfam, že sa im bude dariť aj naďalej bohužiaľ nemám ich na fotkách , pretože dnes som do akvária pustil aj 15 kusov neóniek červených a krevety sa poskrývali.

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 09 Jún 2011 14:11 pm

Dne sa mi podarilo nafotiť aj CRS-ky už začínajú vyliezať :roll:

Obrázok

a nedavno nám vyhodilo poistky a neviem ako dlho nešiel filter tak som ho preplachoval a aj odfotil keďže predtým som zabudol :mrgreen:

Obrázok
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 02 Júl 2011 21:27 pm

Po čase pridávam novú foto do akvária pribudol mach monosolenium tenerum a na hladinu lemna minor a dosť rias tie čo sú na koreni mi pripomínajú jávsky mach :x prestal som hnojiť a pridávať CO2 a už sa s tým nechýstam znova začať nakoľko s tým nemám dosť skúsenosti a robí to viac škody ako osohu a rastlinám sa pred pridávaním CO2 a hnojiva darilo viac ako teraz a nemal som ani riasy ... medzi časom ma navštívila aj sinica ale našťastie odišla tak isto rýchlo ako aj prišla :mrgreen:


Obrázok
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod dedojozef » 02 Júl 2011 21:47 pm

Kaqpo môžeš hodiť viac popisu resp. nákres filtra? Zdá sa mi celkom zaujímavý (v jednoduchosti je krása).
Ďakujem.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Necelých 17 galónov :D

Odoslaťod kaqpo » 02 Júl 2011 23:37 pm

Tak tu je nákres filtra v skicáry :mrgreen: Filter má rozmery vxšxh 35x30x5,5 cm v prvej komore je bioakvacit väčšej zrnitosti, do strednej komory mám zavedené vzduchovanie a je tam aj ohrievač a v poslednejkomore sú keramické valčeky a jemný bioakvacit. Sklá (druhá trieda) som si nechal vyrezať u sklenára vyšli ma 3€. Bioakvacit aj náhradný + keramické valčeky + čerpadlo na 15€ aj s poštovným. A silikón ten som mal doma. Nasávaciu a vypúšťaciu trubku som spravil z obyčajných PVC vodárenských trubiek z hornbachu, tie aj s kolenami ma vyšli na niejaké drobné a pospájal som ich doma nad šporákom :D


Obrázok
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.