Ampullaria, ampullarie



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Mate na akvariu krycie sklo?

ano, mam
181
77%
nemam ale kupim ...
13
6%
nemam, a naco?
42
18%
 
Celkový počet hlasov : 236

Ampullaria, ampullarie

Odoslaťod jacik » 22 Apr 2003 09:44 am

caute,

vcera ked som po sviatkoch (po 5 dnoch) prisiel na izbu, tak som objavil na zemi slimaka z akvaria :shock:. bol to taky pekny velky hnedy Ampullaria.

pravdepodobne vyliezol z akvaria (odkial inac), na krycom skle mam vyrezany maly trojuholnicek na krmenie (ten tam nebol), slimak bol na zemi a uplne suchy :( . 'priklop' mal vtiahnuty uplne dovnutra (asi 1cm) ulity a uzavrety. pravdupovediac uz som sa s nim rozlucil.

ale kedze ten priklop mal uplne pevne uzavrety a ani nesmrdel tak som ho dal aspon pokusne do nadoby s odstatou vodou :-? ze ci nahodou ... . a vuala :D , ked som sa o 3h vratil slimak uz mal otvorenu ulitu a evidentne hladal 'nieco pod zub'. tak som ho supol naspat do akvaria.

vcera vecer bol sice este taky zoslabnuty (fakt neviem ako dlho bol mimo vody v izbe kde bolo vyse 28°C), horko tazko tahal za sebou ulitu, padala nanho (predtym ju niesol ako hracku), a hned sa pustil do jedenia starych listov. uvidim ako sa bude mat dnes vecer.

ale v kazdom pripade je frajer :twisted:
Naposledy upravil jacik dňa 28 Apr 2005 08:39 am, celkovo upravené 1 krát.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Reklama

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod peter_z_ba » 22 Apr 2003 12:59 pm

caf,
stalo sa mi nieco podobne. Nedavno som rano nasiel na zemi slimaka (ampullaria) dal som ho spat tam odkial vyliezol, ale nic sa nedialo. Chudak to neprezil ... :cry:
Obrázok používateľa
peter_z_ba
 
Príspevky: 6
Založený: 21 Mar 2003 14:41 pm

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod skala » 22 Apr 2003 16:25 pm

Ten slimak zrejme hladal miesto na rozmnozovanie.

Suchozemsky, to teda nie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod jojko » 22 Apr 2003 20:35 pm

nechcem ta zavadzat, tento druh kladie vajicka nad vodu najcastejsie na krycie sklo, no malo by byt kusok vyssie, ako bezne na akvarku. mozno aj chcel a preliezol :(
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod skala » 23 Apr 2003 08:03 am

Ja tvrdim to iste.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod jacik » 23 Apr 2003 10:19 am

ahojte,

takze moj slimak sa z cesty po izbe uz uplne zotavil. uz na dalsi den som na nom nevidel ziadne znamky 'cestovnej unavy' :-).

to je zaujimava myslienka ze by si hladal miesto na nakladenie vajicok. pretoze je uz naozaj velky a casto sa 'prechadzal' aj vyse 1cm nad hladinou s ulitou uplne vytiahnutou z vody. ale zrejme sa nerozmnozi lebo v tomto akvariu mam len jedneho a Ampullarie tusim nie su hermafroditi :-(. no nevadi. hlavne ze je zdravy.

ahojte
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod Ceco » 23 Apr 2003 17:16 pm

Ampullaria bez priameho dychania nevyzije. Mojim ked dojde kyslik, chodia pravidelne tesne pod hladinu a vysunu taky dychaci sosak niekedy dlzky aj 2cm :shock: Nieco podobne, ako ked stihacky tankuju palivo z tankerov pocas letu :D . Spravia si zasobu kyslika a dalej sa spaciruju po dne a rastlinach. K rozmnozovaniu je potrebny parik - samec a samica.
Pohlavie sa da tazko rozlysit. Pohlavie u dospelych rovnako narodenych jedincov sa da rozlisit podla toho, ze samica dorasta do vacsej velkosti ako samec. Parenie je sprevadzane milostnym ovijanim. Samica potom kladie vajicka nad hladinu vody.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod jojko » 23 Apr 2003 21:07 pm

dalej vajicka potrebuju teplo a hlavne vlhko. po niekolkych dnoch vyliahnute padaju do vody :)
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod jacik » 28 Apr 2003 20:56 pm

uz presiel tyzden od 'vyletu' a zda sa ze slimacik sa z cesty zotavil uplne. je uplne fit. super. az mi podrastu aj tie dve ampullarie v druhom akva tak ich dam dohromady aj s 'cestovatelom' ci nieco bude :-D. mozno dalsi malicky cestovatelia ....
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod Rori » 04 Feb 2004 08:52 am

Nebudem otvarat novu temu, tak to pisem sem :)
Vcera som zacal liecit krupicku - zvysil som teplotu na 30C (chudak tetra neonova :( ) a ostatne potrebne veci som vykonal. Neviem ci to bolo dovodom pre to co sa stalo, ale mozna. Ked som rano vstal tak som isiel rovno kontrolovat stav ryb - ziju :) krupicka uz dalsich nedostala. Ale nevedel som najst samicku ampullarie - hladal som asi 5 min ked som si vsimol trs vajicok na kryte ( necakal som to az take velke - je to obrovske :) ). Potesil som sa - no a ale samicka stale nikde (v 54l akvarku by som ju snad mal rychlo najst :) ). Potom som zbadal taku slizku cesticku tahajucu sa od akvarka ... a nasiel som ju - hned som ju hodil do akvarka ( po tom co som cital o tychto slimakoch tak by mali vydrzat aj 2 tyzdne na suchu - ale mozna ze potrebuju "vlhke sucho" co v Petrzalskych panelakoch nie je - za 5 min uz vykukla z ulity :) Dufam ze to prezije - mat len dvoch samcekov to asi nie je dobre :) ). Musim pripravit fotos a dat ich sem (mam aj fotku ako "sexuju" :) ).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod denis » 04 Feb 2004 10:31 am

aj mne sa stalo, ze mi ampularia vysla z akva a nasiel som ju pod akvarkom. ale nebolo to viac ako 2-3 hod a v pohode to rozchodila po navrate do akva.
dalsia prihoda: bol som s kamosom v chovni. ja som krmil rybky, kym on pozeral po akvarkach. v stojane na tretom poschodi asi 180cm vysoko vychadzala ampularia ja som zatial krmil a on vravi "aha slimak" a chudak slimak sa uz smykal po vonkajsej stene akva, len v poslednej chvili som ho chytil. keby padne na beton tak je po ulite, uff
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod Rori » 04 Feb 2004 10:37 am

S tym betonom - presne to som cital, ze najvacsie nebespecenstvo pre slimaky co vylezu je to ze si ponicia ulitu ....
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod marian » 17 Máj 2004 06:58 am

Zacal som pridavat v akvariu rastlinkam CO2. Akosi slimak pretekar stratil zaujem o preteky a polihuje na dne. Priotravil som , ci co. Asi chodi dychat na hladinu CO-cko. Stretol sa s tym niekto, alebo ma niekto slimaka v akvarku s rastlinami a CO2? Asi budem musiet zacat pouzivat zvon namiesto bublinkovania, lebo sa mi nad hladinu dostava nevstrebane CO2.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod fugu » 24 Máj 2004 15:15 pm

ahoj vsetci,

stala sa mi taka vec - mal som dva kusy ampullarii, doteraz pobiehali culo po akvarku, ale cca tyzden-dva dozadu som si vsimol, ze sa moc nepremiestnuju a vcera som jedneho odlovil, lebo uz ho zacinal prisavnik vyjedat ako ustricu v restike :/ druhy je tiez nejaky pribrzdeny, len lezi na jednom mieste a sporadicky sa povystrci a zasa zatiahne. kotulky, ktore odolali botiam su v poriadku a podla toho, ze behaju po rastlinach a rastu mi pride, ze sa im celkom dari.

situacia v akvarku je nasledovna: ~60l, vnutorny filter molitan, rybky 5x tetra neon, 2x panciernik trinidadsky, 2x ancistrus, 2x botia lohachata. nevsimol som si nikdy, ze by niektora z rybiek utocila na tie ampullaria, takze tam asi problem nebude. rastliniek vcelku dost, pred cca 6 tyzdnami som zacal pridavat burciakove co2 cez lipove drievko a asi 2. tyzden davam 1.5ml PMDD denne (co sa _velmi_ vyrazne odrazilo na rastlinach, ktore dovtedy prezivali len tak tak). svietim 0800h - 2330h 45W ziarivkami.

v com moze byt prob, ze tie ampullaria prestali fungovat? velmi som si ich oblubil a asi budem chciet nasadit nove, ak aj tento druhy pojde, ale nechcem to spravit skor, ako zjednam napravu. :(
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod barky » 24 Máj 2004 15:26 pm

Fugu, mne to ampularie tiez robia niekedy, ze sa zastrcia a tyzden ich nevidim vystrcit ani nos z domu :-) a potom zas behaju po akva akoby sa nic nedialo - neviem vsak co je pricinou tohto spravania.

Ak by si chcel nove kludne sa ozvi :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod Ceco » 25 Máj 2004 09:28 am

fugu napísal:... vcera som jedneho odlovil, lebo uz ho zacinal prisavnik vyjedat ako ustricu v restike :/ druhy je tiez nejaky pribrzdeny, len lezi na jednom mieste a sporadicky sa povystrci a zasa zatiahne...

No kedze jedneho uz zacal prisavnik vyjedat, bol uz zrejme mrtvy. Ampullarie zvyknu byt dost dobrym indikatorom, ze v akva nie je nieco v poriadku. Su dost citlive na toxicke latky a v akva zacnu v pripade velkej koncentracie toxickych latok odchadzat ako prve. Nechcem ta strasit, ale mozno by bolo dobre pre istotu skontrolovat chemizmus vody.

Este ma napadlo. Pridavas CO2. Maju Ampullarie dost kyslika? Nehromadi sa ti CO2 na hladinou vody a tym stazuje dychanie ampullariam?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod fugu » 25 Máj 2004 21:32 pm

Ceco napísal:Este ma napadlo. Pridavas CO2. Maju Ampullarie dost kyslika? Nehromadi sa ti CO2 na hladinou vody a tym stazuje dychanie ampullariam?

myslim, ze v nedostatku kyslika problem nebude, nemam kryt, ziarivky su v "kochlikoch" na krycom skle a toto ma z kazdej strany ~2cm medzeru. ostatne doteraz to tak bolo stale a navyse co2 posledne 2 tyzdne bublalo velmi dietne.

ale, napadlo ma, ci nemoze byt problem v medenom drotiku, ktorym som prichytil gucku javskeho machu na kokosovy orech ... dam to asi aj tak prec, mach sa neujal nejako :shock:
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod nino_q » 25 Máj 2004 21:57 pm

tak je to jasne... sam si si odpovedal

obavam sa ze si si otravil akvarium :(
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod duri » 25 Máj 2004 21:59 pm

fugu napísal:ale, napadlo ma, ci nemoze byt problem v medenom drotiku, ktorym som prichytil gucku javskeho machu na kokosovy orech ... dam to asi aj tak prec, mach sa neujal nejako :shock:

neviem, ci to suvisi so slimakmi, ale ten drot daj urcite prec! Je to toxin. :!:
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod fugu » 25 Máj 2004 22:47 pm

<censored> medeny drotik uz je prec, vdaka vsetkym za rady, fakt som netusil, ze to moze byt taka zrada, ale uplne isty som si nebol, preto som to aj spomenul, lebo som spatne rozmyslal, co som zmenil na dovtedy relativne bez problemov beziacom akvarku, vymenil som dnes aj cca 1/3 vody, mam spravit este nieco?

inak rybky a kotulky sa tvaria vo velkej pohode, prave teraz vecer som vykukaval prisavnika, ako vyziera ten javsky mach na tom kokose a netvaril sa otravene ... teda vramci moznosti, ako sa prisavnik moze tvarit prijemne :) ampullaria mozno dostali do tvare plny zasah, ked pomalymi pohybmi po nociach obzierali ten mach :(
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod marian » 26 Máj 2004 06:03 am

Moj problem so slimakom pretekarom.

Mozem si jeho aktivitu vysvetlit tym, ze som ho tam pridal pred dvoma tyzdnami a on mapoval nove akvarium a teraz polihuje, lebo spracuvava udaje? Vcera podvecer bol zase na obchadzke a miestami mi to pripominalo stare casy. CO2 teraz mam vo zvone a aj bublinkujem. Bublinkujem preto, lebo zo zvona, ktory som na tento ucel zlepil sa mi akosi nenasycuje voda. Stav CO2 je vo vnutri rovnaky.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod duri » 26 Máj 2004 18:59 pm

marian napísal:Moj problem so slimakom pretekarom. Mozem si jeho aktivitu vysvetlit tym, ze som ho tam pridal pred dvoma tyzdnami a on mapoval nove akvarium a teraz polihuje, lebo spracuvava udaje?

Takze nielen slimak pretekar, ale aj slimak mikrocip? Na tom sa mozno daju zarobit prachy. :idea:
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod Peter » 26 Máj 2004 21:14 pm

marian napísal:Moj problem so slimakom pretekarom.


Davaj pozor, aby ti neusiel.... 8) :wink:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Ampullaria - suchozemsky slimak ? :-)

Odoslaťod marian » 27 Máj 2004 06:30 am

To by musel byt ako dazdovka. Rano bol na inom mieste ako vecer. tak predpokladam jeho aktivitu v noci. Zije.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.