interny biofilter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

interny biofilter

Odoslaťod salik » 14 Sep 2003 03:06 am

fotka je z nedavnej akcie v Ostrave, niektore vystavne akvaria mali takto riesenu filtraciu, interny biofilter - je to celkom jednoduche a bezproblemove riesenie, voda vchadza cez sitko vlavo, prechadza cez molitan a cerpadlo ju tlaci spat do akvaria, cely filter musi mat okraje nad hladinou, jednoducha obsluha a udrzba :idea:

Obrázok
Naposledy upravil salik dňa 12 Feb 2004 18:49 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: interny biofilter

Odoslaťod jojko » 14 Sep 2003 07:56 am

o taketo nieco mam zaujem. vlavo v prvej priehradke filtra je co?
uvaha ked sa molitan zanesie teda znizi sa prietok cerpadlo moze vytlacat viac vody ako priteka teda bude sa zavzdusnovat. (vydava divne zvuky) nebolo by lepsie preplnovat filter? teda cerpadlo bude tlacit do filtra a samospadom vytekat do akvaria?
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: interny biofilter

Odoslaťod salik » 14 Sep 2003 20:21 pm

jojko napísal:o taketo nieco mam zaujem. vlavo v prvej priehradke filtra je co?
uvaha ked sa molitan zanesie teda znizi sa prietok cerpadlo moze vytlacat viac vody ako priteka teda bude sa zavzdusnovat. (vydava divne zvuky) nebolo by lepsie preplnovat filter? teda cerpadlo bude tlacit do filtra a samospadom vytekat do akvaria?

v prvej prepazke? tam nie je "nic", len ta mriezka aby sa ti tam nic nedostalo, ale kludne sa tam moze prsknut dalsi molitan, zavzdusnovat sa ti to urcite nebude, vzduch sa ti tam dolu predsa nikdy nedostane :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: interny biofilter

Odoslaťod jojko » 14 Sep 2003 21:06 pm

asi som to zle popisal, ked voda do fliltra tecie samospadom preteka cez molitan (ten znizuje prietok) a cerpadlo ma vyssi vykon potom vlastne na konci filtra vycerpa vodu.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: interny biofilter

Odoslaťod salik » 14 Sep 2003 21:33 pm

jojko napísal:asi som to zle popisal, ked voda do fliltra tecie samospadom preteka cez molitan (ten znizuje prietok) a cerpadlo ma vyssi vykon potom vlastne na konci filtra vycerpa vodu.

...aspon budes pocut, ze je nacase precistit molitan :wink:
(ked zacne cerpadlo nasavat vzduch)

...ale to sa podla mna nestane, voda tam netecie samospadom ale cerpadlo si ju taha tou mriezkou zboku v lavo - cize sa to sprava ako spojena nadoba, a tak spinavy molitan mat nebudes aby neprepustal dostatok vody cerpadlu, jedine, ze tam das velmo vykonne cerpadlo, ale to vsetko treba odskusat :roll:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: interny biofilter

Odoslaťod trimm » 24 Feb 2004 17:46 pm

Je to akási "krajšia" verzia tzv. Hamburger Mattenfilter
http://www.cichlasoma.de/filter.html
je to vraj najlepší filter pre akváriá s americkými cichlidami.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: interny biofilter

Odoslaťod Vladimir » 25 Feb 2004 10:05 am

Pokud jde o cerpadlo pred molitanem - do cerpadle pujdou veskere necistoty a to cerpadlu nijak dobre nedela (je mozne pouzit hruby predfiltr), ale rozumne dimenzovane cerpadlo za molitanem je podle me nejlepsi.
Vladimir
Vladimir
 
Príspevky: 4
Založený: 16 Dec 2003 18:06 pm

Re: interny biofilter

Odoslaťod Igypop » 25 Feb 2004 11:44 am

Aké máte skúsenosti s čistením takétoho molitanového kvádra?
Ja mám podstatne menší (tenší) pás takéhoto molitanu a pri čistení kladie dosť veľký odpor, zdaľeka sa nedá tak vyžmíkať ako klasický molitan.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: interny biofilter

Odoslaťod gabriela » 25 Feb 2004 12:19 pm

No velmi zmykat by sa nemal, staci trochu preplachat a povytlacat vodu. Aby si ho rychlo neroztrhal.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: interny biofilter

Odoslaťod azet » 25 Feb 2004 12:34 pm

moj filter je este jednoduchsi, i ked pri zakladani akva som uz robil vaznu pripravu na hore zobrazeny typ filtra.

napokon som pouzil kvader molitanu a hore nastoknute cerpadielko. Filter je cely obrasteny machom a inymi rastlinami a zakryty korenmi.

zatial som ho necistil (asi rok) a ani to nemam v plane, lebo funguje fajn a musel by som znicit kus vegetacie...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: interny biofilter

Odoslaťod viridis » 25 Feb 2004 12:53 pm

azet napísal:...napokon som pouzil kvader molitanu a hore nastoknute cerpadielko.

Azet, ake mas cerpadielko ? Ako si si nim spokojny ?
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: interny biofilter

Odoslaťod tonket » 25 Feb 2004 15:47 pm

Ja mam tento filter. Jeho vyhoda je asi v tom, ze sa voda filtruje cez dost velky objem molitanu. Vypustaci otvor je dobre dat nizsie, aspon pri ciastocnom upchani molitanu cerpadlo hned nechyta vzduch a samozrejme neceri hladinu (co2)
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: interny biofilter

Odoslaťod azet » 26 Feb 2004 12:15 pm

mam hydor hydea K10, myslim, ze najslabsie, ake od nich existuje. asi po mesiaci vydavalo cvakaci zvuk, vrtulka sa suchala o stenu, takze som musel urobit tuning, vypodlozit osku, odvtedy bezi bez problemu a je absolutne bezhlucne...

www.hydor.com/index_de.htm
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: interny biofilter

Odoslaťod zabo » 25 Máj 2004 14:17 pm

Chcem si urobit nieco podobne ale nie na celu sirku (bocnu stenu) akvaria. Kedze mam v akva vystuhy a vyska je 50, priamo do akva by sa mi to asi tazko lepilo, tak to urobim komplet mimo akvaria (vsetky steny) a potom len vlepim do akva. Chcem sa opytat ci to urobit zo skla alebo z nejakej umelej hmoty, plexiskla (lahsie sa s tym robi, lahsie sa robia otvory)?
zabo
 
Príspevky: 21
Založený: 24 Apr 2004 10:42 am

Re: interny biofilter

Odoslaťod fugu » 25 Máj 2004 20:28 pm

ake je najmensie cerpadielko, co sa da v ba a okoli bezne zohnat a bolo by pouzitelne na tento ucel? :roll:
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: interny biofilter

Odoslaťod barky » 26 Máj 2004 09:30 am

Myslim ze micra od sicce.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: interny biofilter

Odoslaťod Peter » 26 Máj 2004 20:42 pm

mam skusenosti, ze tieto najmensie cerpadielka dost rachotia...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: interny biofilter

Odoslaťod barky » 27 Máj 2004 08:52 am

Ja osobne mam momentalne asi 3 kusy a su absolutne nehlucne, niekedy ked menim vodu, tak po zapnuti hucia ale to len kvoli tomu, ze sa dovnutra dostane vzduch - po chvili to prestane - ten najstarsi mam uz asi 4 roky a stale ide perfektne.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: interny biofilter

Odoslaťod fugu » 27 Máj 2004 10:05 am

barky napísal:Ja osobne mam momentalne asi 3 kusy a su absolutne nehlucne, niekedy ked menim vodu, tak po zapnuti hucia ale to len kvoli tomu, ze sa dovnutra dostane vzduch - po chvili to prestane - ten najstarsi mam uz asi 4 roky a stale ide perfektne.

barky, vravime o tom malickom cerpadielku? nemas pls niekde url na popis s fotkou alebo pripadne fotku toho tvojho? a vlastne by mi stacili k stastiu len rozmery, aj s tym by som vyzil ;)

suvisiaca podotazka: casto som v diskusii zachytil nejasnu narazku na (vhodny/nevhodny) pomer objemu filtracnej hmoty a objemu akvarka - existuje nejaky ciselne vyjadritelny vztah? tj ze napr. na 100l potrebujem 1-2-3l molitanu alebo tak nieco. rovnako mi nie je jasne, ako je to s prietokom - pozaduje sa, aby voda cez filter pretiekla rychlo, alebo pomaly? nasledne z toho vyplyvajuca otazka - existuje minimalny objem filtra/molitanu, pod ktoreho hranicou uz je biologicka filtracia neucinna? viem, ze sa skor jedna o plochu materialu, ktory je tou vodou obmyvany, ale ved hovorme o klasickom molitane do filtrov, aby sme sa zbytocne nezamotavali :]

aby bolo jasne, preco sa pytam - namotal som sa na male akvarko, ale chcem si to premysliet poriadne, ako ho udrziavat ciste - zavesit tam vnutorny filter pri malom objeme akva je o nicom, lebo bude strasne trcat, komercny vonkajsi filter aj najmensi mi zasa pride ako trochu drahy spas na akva do 20l ... idealny by bol nejaky samo_domo filter, nieco podobne, ako ten japonsky mini_eheim z kuchynskej dozy, ak to tak mozem nazvat, co sa tu pred nedavnom objavila na neho url. ako optimum mi pride komorovy biofilter umiestneny za zadnou stenou. teraz ide o to, ci je nutne tadial hnat vodu pomocou cerpadla, alebo by som si napr vystacil s cerpanim v style filtra na vzduchove bublinky.

mozno vela otazok naraz, ale nechcem sa pustit do vymyslania niecoho, co uz je vymyslene, alebo co by nefungovalo, preto sa pytam tu, aby ste ma pripadne poopravili, ak uvazujem nieco zle.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: interny biofilter

Odoslaťod salik » 27 Máj 2004 11:33 am

sicce micra atd. - www.akva.sk/viewtopic.php?p=1314#1314

presny navod kolko filtracnej "hmoty" na objem akvaria nie je, zalezi predsa ako bude to akvarium vyzerat, ci bude plne ryb, ci to bude "holandan" atd., to iste plati aj o prietoku, pribliznu tabulku ktora sa "potuluje" netom mozes najst aj v tomto clanku- clanky->Filtrácia v akváriu

co sa tyka filtracie mini akvarka, "mini_eheim z kuchynskej dozy" som skusal aj ja, zo skla to bohuzial neslo (viac inde), ak najdes vhodnu plastovu nadobu, mozes byt uspesny, ale cenovo sa dostanes niekde na uroven vonkajsieho filtra aquaclear mini alebo 150
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: interny biofilter

Odoslaťod roox » 28 Máj 2004 14:13 pm

add domaci vyroba filtriku... nasel sem dalsi napad, je to sice ve spanelstine, ale obrazky jsou dost vymluvny :) rozhodne zajimava inspirace a jiny pohled na problematiku...

http://aquatika.en.eresmas.com/minisecohumedo.htm
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: interny biofilter

Odoslaťod salik » 28 Máj 2004 19:36 pm

roox napísal:add domaci vyroba filtriku... nasel sem dalsi napad, je to sice ve spanelstine, ale obrazky jsou dost vymluvny :) rozhodne zajimava inspirace a jiny pohled na problematiku...

http://aquatika.en.eresmas.com/minisecohumedo.htm

no pekne, vonkajsi prekvapkavany...ucinnost bude super len velmo esteticke to teda nebude a v akvarku ti bude strasit cerpadlo
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: interny biofilter

Odoslaťod zabo » 30 Máj 2004 09:17 am

Tak uz som ho zlepil. Teraz mam otazocku ako to zamaskovat. Cim namalovat sklo vnutri akvaria? Kupil som si nejaku silikonovo-akrylatovu farbu (atestovana pre potravinarstvo a aj do vody). Na pokusnom skle prvy nater v pohode (neodlupuje sa a drzi) ale ked som maloval druhy (po cca 12h odporucanych je 8h) tak mi to tu povodnu vrstvu zotieralo (nie je to farba na sklo ale na kov).
Alebo tam nalepit nejaku foliu?
zabo
 
Príspevky: 21
Založený: 24 Apr 2004 10:42 am

Re: interny biofilter

Odoslaťod fugu » 10 Jún 2004 21:04 pm

konkretna otazka - co hovori proti pouzitiu bublinkoveho cerpadla v pripade interneho biofoltra? ved ak ma molitan dostatocny objem, tak potom nie je nutne vodu tadial cerpat extremne rychlo? v predajni som si vsimol, ze to takto maju vyriesene v akvarkach, z ktorych predavaju, ale tam zasa ziadne rastliny, hole dno a bublinkove cerpadlo svihalo na plne pecky. pytam sa preto, ze uvazujem nad tym, ako vyskladat male akvarko z co najjednoduchsich, ale ucinnych rieseni.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.