Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 12 Júl 2011 20:29 pm

Ahojte, na mrenkách v našom akva som si dnes všimla veľké krvavé škvrny, ryby su akoby podliate krvou. Máme už len 4, ale všetky sú napadnuté. Neviem čo je to za choroba, nikdy doteraz som sa s tym nestretla. Akva ma 350l, je neprerybnené, menime 20% vody kazde dva tyzdne. Nič navyse nepridavame, voda je nezavadna ani nie je tvrda. Krmime Sera San + mrazene dafnie a špenát (2krát tyzdenne cca) rastlinam sa v akva velmi dobre dari, no a rybam doteraz ani nie, ale odkedy sme niektore veci ohladom akva zmenili, prestal uhyn a stavy sa stabilizovali. Teda az doteraz, ked prepuklo zas toto (po asi 4-5mesiacoch bez problemov ) ale len vylucne na mrenkach.
Okrem nich mame este 2 ks skalar, 20ks tetra neonova, 5ks mečovka červená, 2ks gurama perleťová a jeden prísavník. Skaláre, guramy a mečovky su vsetko stare, dlho zdravé ryby (od 3 do 7 rokov maju vsetky, cize ziadny problem, aj ked mlade veru nemaju).
Napadá ma, ci nemozu byt problemom skaly v akva. Je to pieskovec z potoka, pred tym ako sme ho do akva dali (rok dozadu), bol cisteny vriacou vodou, to je vsetko. Ale vsimla som si, ze vyrasta zo skal dáka čierna krátka rastlina, vyzerajuca ako štetec. :| Je na viacerych miestach v akvarku. Tak ja neviem, skuste na niečo prísť.
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Reklama

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod dedojozef » 12 Júl 2011 20:53 pm

Bodla by fotka. V najhoršom a pravdepodobnom prípade to môže byť tuberkulóza (Mycobacterium).
Dúfam že nie. Ale určite si o tom dobre prečítaj. Prevencia nezaškodí. Skús obrázky v google.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 13 Júl 2011 17:23 pm

Pripájam teda fotky aby to bolo jasnejšie... :(
Prílohy
Foto 522.jpg
Foto 521.jpg
Foto 520.jpg
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod Karolína Kapitánová » 15 Júl 2011 16:24 pm

Nakoniec to bola "len" virémia...rybky sa vyliečili, ešte ich nechávam na deň- dva v karanténe a potom zrejme späť do akva.
Karolína Kapitánová
 
Príspevky: 15
Založený: 24 Jan 2011 11:07 am

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod TTjopo » 17 Júl 2011 15:44 pm

Tak to je super nech sa dari
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Krvave skvrny POMOOOOC

Odoslaťod jozomrenka » 22 Aug 2011 23:29 pm

ahojte,

uvodom Vam musim povedat, ze som hladal priznaky toho co mam v akva, tuto na akva.sk ale nic som tu o tom dokopy nenasiel.
Tak Vam predstavim moj problem. Mam 40 kusov mreniek v 270l akvariu, v ktorom mam 2vacsie rastlinky, jedno mandr. drevo (2 az 3kg), filter do 300litrov JBL e900 ktorzy ma otvorene ventily naplno- teda bezi naplno, zatial nato svieti jedna 11W neonka (ktoru chcem zamenit aspon za 150W akva neonkami), 50W ohrievac v akva nadstaveny na 27stupnov, v akvariu je 25-26stupnov, vodu menim 25l kazdy tyzden (vysavam dno a dolejem tyzden odstatu vodu), a samozrejme vzduchovadlo s dvoma vyvodmi (ktore je skoro na minimum nakolko rybky plavaju vsade, a preto si myslim ze je to ok nakolko niesu pri hladine...).

krmim 3x denne: mravce spolu s larvami ktore miluju, krmivo pripominajuce granko len mensie (neviem nazov lebo mi ho predajca neprezradil), struhane kuracie prsia, obcas spenat, obcas rajcina, ovocne musky, uz dostali aj rozvarenu ryzu a spagetu.

preto krmim 3x denne s odstupom 5-6 hodin, lebo som cital ze pokial niesu rybky dospele, tak treba krmit castejsie...
dospele maju zevraj cca 13cm, moje maju zatial cca 3-5cm, ako ktore samozrejme.

dufam ze som nic nezabudol, rybky stale cakaju na dalsie zradlo, no ja im ho davam az po odstupe 5-6hodin, a su strasne pazrave, v jednom rohu kde ich krmievam, sa dokazu naraz napchat ako hladne prasata... su to take male svinky...

a konecne k mojmu teda k ich problemu. pred tyzdnom som si na 2 kusoch vsimol krvave fliacky. jedna rybka mala jeden flak pod chrbtovou plutvou, a druha mala 2 flaky - jeden na brusku asi v strede rybky, a druhy na boku. Nemam kartu do fotaka, hned ako ju budem mat tak vam to cvaknem ak sa to podari. Mam pocit ze tie 2 ako keby sa vyliecili, niesom si isty, lebo teraz som si vsimol jednu (predtym to boli 2), ktora ma 2 flaky. Rybky maju take mini supinky, a predstavte si, ako keby mali namiesto jednej supinky krvavy flak...

co to moze byt??? inac su strasne aktivne, a ked sa len priblizim k akvariu, tak vsetkych 40 kusom je v rohu na lednej kope, doslova niektorym trcia hlavy z hladiny, a cakaju na zradlo ako keby mesiac nic nezrali. mam ich krmit viac???
stale ked ich nakrmim tak do 5 minut total setko pozeru, a potom su na chvilu kludne, a potom zas hladaju zraldlo. su to nejake mrenky, vyzeraju ako male kapriky, su dive, stale sa nahanaju, obtieraju sa o seba, su zvedave a drze :D len sa bojim ze dostali nejaky bordel co by ma mrzelo.

je to choroba? je ich vela v tom akvariu? myslite ze si to mohli spravit navzajom koli nenazranosti? obcas totiz aj do slimakov zabrdaju...

este som zabudol napisat, ze do kazdeho 25l kanistra, ktory dolejem po odsati hovienok z dna, pridavam roztopenu jodidovanu morsku sol http://www.e-potraviny.eu/predaj/278/GEMMA-di-mare-Morska-jedla-sol-jodovana-1-kg/ a to konkretne 1kavovu lyzicku, z dovodu ze mi to poradili, ze so soli budu mat nejaky slizky povrch tela, a nebudu sa vediet na nu prichytit choroby a tak.

poradte co mozu byt tie skvrnky prosim prosim... este raz opakujem maju to 1 mozno 2 rybky, tazko sa ich aj hlada lebo stale lietaju po celom akvariu, a je to akoby mali namiesto jednej supinky krvavy fliacik....

HEEEEELPPP please
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Krvave skvrny POMOOOOC

Odoslaťod hofi » 23 Aug 2011 06:37 am

Pravidlá diskusie: 7. Názov témy musí jasne hovoriť o obsahu témy (nepíšem "Pomoc", "Nejde to", atd.).
Tvoje ryby môžu mať bakteriálnu infekciu.Ani sa nedivým,že majú krvavé škvrny na tele.Pozbierané mravce z chodníka,rajčiny špagety ryža ...
Ryby nie su hydina.Kŕm ich normálne a ryby nebudú mať žiadné parazitárne ochorenia,ani invázne ochorenia.
Nesprávne kŕmenie,podávanie nevhodnej potravy a nesprávne ošetrovanie sú niekedy príčinou vzniku ochorení.
Názov krmiva,ktoré mi predávajúci odmieta prezradiť radšej nekupujem.Nech si ho teda nechá.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Krvave skvrny POMOOOOC

Odoslaťod jozomrenka » 23 Aug 2011 08:03 am

mravce neboli zbierane zo zeme, ale u rodicov na dedine som nasiel mravenisko, a spagety, ryzu mali iba 1 max 2X.
rajcinu miluju, nebola ani postriekana, bola BIO to mam tiez od nasich zo zahrady.

myslis ze aj tak to moze byt problem? snazim sa im nedavat toxicku papanicu.

niekto nejake ine postrehy PLS?
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Krvave skvrny POMOOOOC

Odoslaťod martin_s » 23 Aug 2011 11:09 am

jozomrenka napísal:su to nejake mrenky, vyzeraju ako male kapriky, ...

:dead: nejake? to ani po mesiaci si si este nezistil ake mas v akva ryby?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 23 Aug 2011 11:35 am

neviem fakt, ale ked so predstavis kapra, a zmensis ho na 5cm, tak take :)

hentake cervene to nebolo ani nahodou...
boli to dve bodky..., moze ti byt zo suboja?
a preco si sem previedol moj prispevok? to je individualene nie? preto som to popisal tak podrobne aby ste videli ze ako je o ne postareane

a dufam ze do hentakeho stadia chore nebudu bo sa o ne staram az az...
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod hofi » 23 Aug 2011 16:06 pm

Staráš sa o ne neskutočne!
Napísal si,že majú krvavé fľaky.Teraz sú to bodky.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 23 Aug 2011 22:47 pm

hofi, flak 0,5mm X 0,5mm je flak alebo bodka?

a co sa ti nezda, ze ich pestro krmim? cital som uz aj pestrofarebnejsie krmenie ake niektori praktikuju...
alebo v com vidis problem?
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod triscene » 23 Aug 2011 22:55 pm

je chujovina im davat spagety, ryzu a ine hovadiny...to tie ryby nemaju nikdy vo svojom biotope..takisto paradajka im asi len tak nepadne do akvaria pripadne sa mi zda ze si spominal aj maso ze im davas.

mravce...je jedno ze ci su z ulice alebo dediny..dnes uz ani dedina nie je cista po zdravotnej stranke..proste krm krmivami alebo si namiesaj zmesy ale nie z tohto bordelu. pak sa necuduj ze mas chore rybky.

su to ryby a to ze to zeru tak je to tym ze oni zozeru vsetko..oni nevedia ze im z toho pak bude zle..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod maxxx01 » 23 Aug 2011 23:53 pm

Z týchto ohromných potravinových kombinácií, ktovie, v akom stave je tá voda. Lebo ryby to dozaista chytili len z nehygienickej vody.
Jozomrenka, ty nemáš paniaze na normálne krmivá?
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 23 Aug 2011 23:58 pm

nasiel som takyto navod na vyrobu domaceho krmiva. co z toho je v beznom biotope rybiek? viem ze rybky su rozne, ale pochybujem ze hocijake rybky z roznych biotoopov maju tuto vsetku potravu bezne po ruke na papanie.
a aj tak to zeru, a je to OK
tak ako clovek, kolko veci u nas nerastie bezne a tlacis to do hlavy???? keby si sa ty (alebo vy) mal krmit iba tym co rastie okolo teba, tak by toho vela asi nebolo ze???

tu je link na navor na mrazene krmivo...

http://www.loaches.com/articles/home-cooking-your-own-frozen-fishfood

a mimochodom, rozne konzervacne sracky a farbiva a sam este neviem co, co obsahuje krmivo z ochodu, co vsetko z toho maju rybky bezne vo svojom biotope??????? dofarbene krmiva, ktore lepsie vonaju lebo je tam kadeco pridane... to je pre biotopy bezne nie??
papa, som zvedavy co napisete na toto...
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod hofi » 24 Aug 2011 08:57 am

jozomrenka napísal:hofi, flak 0,5mm X 0,5mm je flak alebo bodka?

a co sa ti nezda, ze ich pestro krmim? cital som uz aj pestrofarebnejsie krmenie ake niektori praktikuju...
alebo v com vidis problem?

V tebe vidím najväčší problém. :wink:
Kŕm čím chceš a nevipisuj tu zbytočne ako krásne papkajú,kakajú a pod.Si ako malé decko. :mrgreen:
Chýbajú ti základy akvaristiky.
Kŕmiš krmivom,čo vyzerá ako granko,ale názov nepoznáš.
Máš rybky ktoré vyzerajú ako malé kapríky,ale nevieš ich správne pomenovať.
Tak sa nečuduj takých reakcií. :twisted:
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 24 Aug 2011 09:22 am

no ja zato nemozem ze ten odbornik co mi ich predaval mi nechcel povedat ze co je to za krmivo, bolo mi povedane iba tolko, ze to nezozeniem, iba keby som chcel neviem kolko 15kg vriec...
a krmenim som sa nechal inspirovat na skalovej stranke, zaco mu dakujem. spomenul tam XY moznosti, co davat rybkam.

a ako aj u vsetkeho ziveho je dolezite sledovat co papkaju, a co serkaju... ty ked nalozis do WC kriklavo oranzove hovienka s nestravenou papanicou tak to budes ignorovat???

podla mna je vsetko dolezite, a citam mam pocit toho dost, mozno to akurat s tou starostlivostou prehanam...
kazdopadne vodu menim dost cast aby tam mali na dne bordel... filtracia je tiez vykonna podla mna.

a tieto flaky ci bodky ci co jo vlastne je sa ako objavili, tak aj myslim ze zmizli. neviem to celkom presne, lebo rybky stale lietaju po akvariu. kazdopadne som tu zatial precital velmi malo toho, co by to mohlo byt...
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod hofi » 24 Aug 2011 11:20 am

Keby si sa držal témy a nepísal tu o rôzných výkaloch,tak by si sa možno aj niečo dozvedel.Stále dookola píšeš,ako a čím kŕmiš ryby.A podstatu problému spomínaš,len okrajovo.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 24 Aug 2011 11:38 am

a co by si este chcel vediet aby si mi vedel poradit? ja budem iba rad, a samozrejme ze ti budem povdacny ak mi upresnis co mam este napisat.
vodu menim raz, nikedy 2x tyzdenne (vzdy je to 10percent objemu), v zavislosti od bordelu na dne. snazil som sa iba napisat vsetko aby ste vedeli lepsie identifikovat problem. podla mna to s krmivom neprehanam, cital som aj take prispevky ludi, ktori krmia kupovanym minimalne, a vsetko je ok :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod gupka.akva » 30 Sep 2011 22:47 pm

Ahojte...
potrebovala by som pomoc, radu, nejaké objasnenie...mám 200l akvárium...chovám tam aj mrenky machové a štvorpruhové a iných obyvateľov...nebol problém,nehynulo...úbytok bola len jedna rybka mrenky machovej...a teraz po dlhšom čase som postrehla, že u ďalších 2 mreniek machových sa objavujú tie isté príznaky...neviem prečo,z čoho...čo môže byť príčina...aj čiastočne mením vodu, viem,že sú náchylné aj na tie dusičnany,nahromadenie...tie 2 mrenky nejako pochudli...aj hlavičky majú už také oblejšie,oči vpadnuté,aj telo nie tak pekne tvarované,kapríkové,ale len také ploské :(...aj pekne plávajú,snažia sa držať s ostatnými svojimi kamarátmi...a potom spomalia,otočia hlavičkou na dol,prekrúca ich,sú také oťapené a znovu plávajú...čo to je??...čítala som tu aj o tých fúzikoch,že keď majú narušené,neprijímajú potravu...no tieto ich narušené nemajú,ani po tele sa nič nejaví...neviem už...som z toho smutná :(...poraďte prosím niekto,kde sa stala chyba,ako,prečo...ďakujem, Maťka...
Obrázok používateľa
gupka.akva
 
Príspevky: 12
Založený: 22 Júl 2011 08:28 am

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jojto » 30 Sep 2011 23:17 pm

gupka.akva
snad by stacila jedna tema?!
1. Ked chces pomoct, napis presny problem. (bez bodiek, jednoducho, strucne, vecne)
2. Foto akva by pomohlo.
3. Problem moze byt v prerybneni (intolerancia), potrave, veku osadky, zlozeni osadky, hygiene (hnojenie, odkalovanie...)
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod zavojnatka92 » 09 Okt 2011 11:05 am

Prosím vás nevedel by mi niekto pomôcť? chovám závojnatku a medzi očami na "nose" sa jej objavila krvavá škvrna...poradte čo mám robit?? dakujem
zavojnatka92
 
Príspevky: 1
Založený: 09 Okt 2011 10:59 am

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod vilpa » 09 Okt 2011 17:10 pm

Zdravím vás... choroba sa týka mrenky a tak tuto temu pripojim sem...
Mam asi rocnu mrenku a do teraz bola uplne v pohode. Asi pred tyzdnom zacala plavat po akvarku ako pojasena a ked sa unavila z plavania, tak sa zacala preklapat a skoncila v uplne zvislej polohe a sklbala sebou. Co to je za chorobu?
Cim to mam liecit? Nenakazi mi cele akvarko?
Velka vdaka.
S pozdravom Viliam.
vilpa
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Máj 2011 19:22 pm

Re: Mrenka štvorpruhá- krvavé škvrny

Odoslaťod jozomrenka » 22 Okt 2011 09:05 am

vidim ze su tu same rady... a potom sa cuduju preco tato stranka upada...

odporucam: http://www.akvarista.cz

s pozdravom ja, a komentare si nechajte, total ze ma to nezajimaaa :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.