Teplota vody v akva v lete?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod MX » 10 Jún 2007 16:50 pm

Jirka Scobak- no to mas asi pravdu lenze mat akvarko na podlahe alebo vo vyske 2.3m no teda nic moc estetika nulova a to nehovorim otom ked sa niekto rad pozeran na rybky tak si neviem predstavit ako sa bude pozerat do vysky 2.3m to by bolo dost unavne...No ja by som radsej namontoval tie ventilatori alebo kupil klimu ale kazdy mame iny vkus :)
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Reklama

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod salik » 18 Júl 2007 12:33 pm

slusne teplotky, musel som na cely den vypnut osvetlenie, inak by bolo po rybach, mat doma more tak je asi s nim koniec
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod joko » 18 Júl 2007 14:01 pm

No ja sa asi na zaciatku pochvalim s teplotou. Svetlo bezi 10 hod denne a teplota neni vyssia ako 26 stupnov.
Bude to asi pteto, ze:
Vsetky okna v byte otvaram az vecer
Do obyvacky svieti slnko od skoreho rana do 13:30 tusim.
Nebyvam tesne pod rovnou strechou.
Byvam v tehlovom panelaku.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod xDodox » 18 Júl 2007 14:10 pm

To ti môžu viacerí závidieť.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod joko » 18 Júl 2007 14:39 pm

xDodox napísal:To ti môžu viacerí závidieť.
Viaceri s tych co su v bytovkach ;-) Ale mat tak rodinny barak, mam 3 velke akvarka ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod paulo11 » 03 Jún 2011 19:10 pm

Neviem či to tu už bolo spomínané ale čo tak chladiť vodu v lete pomocou autochladničky ? Malé autochladničky majú odber okolo 30-40w čo sa mne zdá prijateľné. A rozmýšľal som to spraviť tak nejak, že pumpa by cez hadice tlačila vodu do chladničky kde by bola hnaná cez chladič (niečo ako majú autá len menšie), alebo len sústavu tenkých rúrok. Myslím že takéto chladenie by dokázalo celkom slušne ochladiť akvároivú vodu čo myslíte ?
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod kuko82 » 03 Jún 2011 19:24 pm

Zaciatkom marca som mal teplotu v akva medzi 24-26 stupnov.V polovici maja teplotu permanentne 30 stupnov. Riesil som tiez, ako budem chladit. Nakoniec som skusobne dal dole kryty z akva a nechal len samotne trubice. Do akva sa mi nedostava prach, resp. som to nepostrehol a teplota kolise okolo 24-25, ale viac ako 25 zatial nebolo. Je pravda, ze sa mi za tyzden odpari podstatne viac vody cca 12-15 litrov, ale robil som to z ohladu na rastliny, nakolko mnohe z nich nemaju rady teploty dlhodobo nad 30stupnov.
Akva ma cisty objem 200 litrov a svietim 2 x 54 W.
Nad podobnym systemom som rozmyslal aj ja, ale hadica by musela byt dostatocne dlha, maly priemer a pomaly prietok. Neviem, ci by si zmenu v teplote postrehol.
Obrázok používateľa
kuko82
 
Príspevky: 119
Obrázky: 4
Založený: 18 Júl 2009 20:35 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod paulo11 » 03 Jún 2011 22:30 pm

Tak ja mám 60l hrubý objem s tým že mám ho položené na polystyrénovej platni a mám 3D pozadie hrubé +-3cm čiže v dvoch strán tepelne odizolované. Keby som odizoloval ďalšie dve strany (zvonku) tak myslím že tých 30-40w chladiaceho výkonu by som mal dosť pocítiť. Momentálne mám teplotu permanentne na 30°C a zníži sa len pri výmene vody a to tiež iba kým sa nezohreje znovu preto to riešim...
paulo11
 
Príspevky: 113
Obrázky: 4
Založený: 03 Okt 2010 19:50 pm

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Sunkafit » 11 Júl 2011 20:18 pm

Kedže bývam v podkrový momentalna teplota v izbe je 26,6 myslim že cez obed aj okolo 29 tap ked budem mať kryt este na akvarku ktore tu stoji nove prazdne asi budem mať celkom problem však a nemam plno penazi na chladenie je v takomto akvarku vlastne možný život? XD
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Poly » 11 Júl 2011 20:30 pm

Je :) Nezakryvaj ho a chladit ho mozes tak, ze nechas fukat ventilator na hladinu, ci uz velky stojanovy, alebo nad neho upevnis 1-2 ventilatory z pocitaca. Akvarko sa tak ochladi na nizsiu teplotu ako je teplota vzduchu. Ak to nebude rastlinne akvarko, tak sa slusny efekt da dosiahnut aj silnym vzduchovanim. Da sa tak stiahnut teplota aj o 3°C, bezne vsak 1-2°C, zavisi to hlavne od vykonu vzduchovaca.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod prasan » 11 Júl 2011 22:22 pm

Dá sa v horúcich dňoch použiť ľad v sáčku.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Gogi » 12 Júl 2011 11:23 am

tu pozor - pod teplotu vzduchu urcite nic tym istym vzduchom nechladi (... ani david coperfield)
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod mystka » 12 Júl 2011 11:31 am

pol litrova, litrova alebo dvoj litrova fľaša so zmrznutou vodou ponorena v akva pomoze. Ja mam ventilator nastaveny tak, ze teply vzduch vyfukuje von z krytu.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Poly » 12 Júl 2011 18:32 pm

Gogi napísal:tu pozor - pod teplotu vzduchu urcite nic tym istym vzduchom nechladi (... ani david coperfield)

Ale ano, tiez som tomu kedysi neveril, ale je to tak. Ak budes prebublavat napr. vzduch s teplotou 30°C a relativnou vlhkostou 50% cez vodu s teplotou 30°C, aj voda aj vzduch sa ochladia. Ak bude prebublavanie dostatocne intenzivne, voda sa moze ochladit az na teplotu okolo 23°C.
Dovod? Ak vzduch nie je nasyteny vlhkostou, pri kontakte s vodou sa tato voda odparuje, aj ked nema teplotu varu. Na odparenie vody treba celkom slusne vela energie - az okolo 2200 kJ/kg. Tuto energiu treba niekde ziskat - jedina moznost je odobrat teplo okoliu - vode a vzduchu a tym dojde k znizeniu teploty. Priklady zo zivota - ked si mokry, je ti vacsia zima. Ked susis pradlo, vyschne volne na vzduchu, bez toho, aby si ho musel zohrievat na teplotu varu vody :o A nakoniec priklad odomna. Mam vedla seba 2 akvaria. Teplota v miestnosti okolo 26°C. Jedno vzduchujem, ma teplotu 22-23°C, druhe, kde nevzduchujem ma 26°C.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod wirus008 » 18 Júl 2011 19:18 pm

Alebo ja som skusil vycerpat vodu do vedra ponoril som ju do ladu a potom sup naspat.teplota klesla o dva stupne
wirus008
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Júl 2011 19:07 pm

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod arowana » 18 Júl 2011 20:12 pm

Ja mám v lete teplotu v neklimatizovaných akvárkach 26 - 28°C bežne a moje riešenie problému je : nič neriešiť.
Bežné akva ryby pokiaľ netrpia kyslíkovým deficitom, nemajú s týmito teplotami ani najmenší problém a špecializované druhy, ktoré si vyžadujú skutočne konštantne nízke teploty / napr. rod Diapteron .../, aj tak nikto bežne nechová.
Tento teplotný problém je nutné riešiť len u morských reefových akvárií, ale v sladkej vode to žiadny problém nie je.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod TTjopo » 18 Júl 2011 22:26 pm

Ja v akva vodu vobec nemeriam.Asi pred dvoma rokmi som pri udrzbe rozbil teplomer a nejako som zabudol dokupit novi.Citim ze voda v akva je pocas tychto horucav teplejsia ale riesim to len tym ze popdlozim vyssie kryt s osvetlenim.Akva ma 360l vysku 60cm a velmi tepla voda je len asi 5-10cm pod hladinou takze ak je rybkam teplo mozu si preplavat nizsie a rastliny su zatial v pohode.Filter mam JBL1500 a v akva mam este jedno cerpadlo kvoly lepsiemu prudeniu vody a myslim si ze je to dostatocn.Ak by ol v niecom problem vysadim len Cocko a pridam vzduchovanie.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Pitu » 18 Júl 2011 22:32 pm

tri pollitrove flasky vody v mrazaku na striedacku a ventilator v kryte osvetlenia no mozem povedat ze tento rok som este flasky nepouzil voda nemala viac ako 26 ventilator spravi svoje som mu za to vdacny
Pitu
 
Príspevky: 38
Obrázky: 0
Založený: 24 Jan 2007 23:00 pm
Bydlisko: Šala

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod dedojozef » 19 Júl 2011 11:21 am

Už pár dní som mal teplotu 30 stupňov. Zdvihnutím krytu a vzduchovanie na plno to znížili na 28.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2011 12:35 pm

Je síce akvaristika aj o chove studenovodných rýb, ale ako správne poznamenal Arovana, chováme najmä tropické ryby a tie vyššiu teplotu iba privítajú.
Naopak, ryby z dovozu často trpia ochoreniami, ktoré sa prejavujú najmä až v Európe z dôvodov náhlych poklesov teploty. Ak nerátame prepravný stres a zmenu parametrov tvrdosti a pH vody.
V Singapure, Thajsku, južnej Amerike, v tamojších chovniach a prekladiskách a "bazénoch" teplota pod 30°C ani neklesá.
Príklad: V Európskych knihách sa doporučuje pre závojnatku teplota vody v okolí 20°C. Toto však platí pre ryby z tunajších odchovov a nie pre ryby dovozové, ktorých je v našich obchodoch tak na 80%. Aj závojnatky z dovozu žili vo svojej pôvodine pri teplote nad 30°C

Takže žiadnu paniku.
Ak je akvárium prerybnené, tak maximálne pridajte vzduchovanie resp. zvýšte prívod vzduchu čerením hladiny vody. Napr. Výpusť z filtra dajte zarovno s hladinou vody v akváriu.

Až sa čudujem, aká rozsiahla téma sa tu zrodila pre nič za nič.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod playman22 » 19 Júl 2011 14:31 pm

akurat som pisal v niektorej teme s ohrievacom, ze je uplne zbytocne robit paniku koli ohrievacu a chladeniu... tie ryby su s tym ako ludia... proste sa prisposobia... kym sa neriesi reef, tak je to zbytocne riesit... vsak niektory maju ryby na balkone a v zahradach v sudoch a nemaju problem... a tam uz teda poriadne kolise teplota...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod TTjopo » 19 Júl 2011 16:03 pm

Skor by som problem s teplotou videl pri rastlinych ako u ryb ale to u tu bolo viac krat spomenute tak to nebudem ani viac rozpitvavat
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.