Experimentálny pokoj



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Experimentálny pokoj

Odoslaťod yogiman321 » 25 Júl 2011 18:10 pm

Zdravim Vas akvaristi.
Pred 2 mesiacmi som sa zasa zacal trošku zaujimať o svoje akvarium.
Resp. spravil som krok = vymena dna(taky kremicity asi Hagen) za peknu ciernu čadicovú drť(trošku hrubšie zrna).
Tmave dno som chcel kvôli neonkam červeným, ktoré sú moja srdcovka :)

Po mesiaci moja túžba narastla a začal som sa viac venovať aj akva rastlinkam... predtym som uz nejake skusenosti mal, ale teraz som si povedal, ze idem pekne s trpezlivostou do toho. Oprasil som stare PMDD zo skrinky(v pohode sa rozpustilo), zohanal CO2, spravil kryt s osvetlenim atd...

Toto akva povazujem za kvazi experimentalne, kedze jeho prevadza sa planuje tak maximalne na rok a pol... potom planujem
vacsie akva zakomponovane do layoutu obyvacky (200-300L). V prvom rade je to akva, na ktorom chcem ziskat skusenosti
s pestovanim rastlin, pochopit chod akvaria(zavislosti sveto/ziviny/riasy) a hlavne naucit sa byt viac trpezlivy :)
A ako vysledok snazenia chcem dosiahnut pokoj, to jest stabilny stav akvaria, kde sa rybky citia dobre, rastlinky rastu a
vsetko lahodi oku.

Na zaciatok trosku parametrov o akvariu a vstupnej vode:
Rozmery akvária: D 60 x V 35 x Š 29 [cm] (~ 55 litrov vody)
Strk do 7cm.
Svetlo: 2x18W 830 Philips (reflektory su na ceste domov) (svietim 12h)
Vstupna voda: GH = 5; PO4 = 0; NO3 = 5-20 (skor nieco medzi krajnymi hodnotami ~10); PH = 7,5;
Osadenstvo: 16x Neonka červena, 4x cervena krevetka (jedna je asi tehotna...)
Rastliny: Hemiantus micranthemoides, Echinodorus rubin, Hygrophila siamensis a jedna neviem ako sa vola (na fotke v ďalšom príspevku v pravo).
Planujem este Rotalu Rotundifoliu(co je moja oblubena a chcem ju!) a Sagittaria pusilla do popredia.
Filtracia: Eheim aquaball(150 - 480 l/h)
CO2: Set od JBL(500g) s elem. ventilom + JBL Proflora CO2 vario reactor

CO2 pridávam od 12.7.2011(pH = 7; KH = 3), 12 hodin denne(podla osvetlenia)
22.7.2011 boli parametre vody taketo: NO3 = 40mg/l, PO4 = 2mg/l, Fe = >1,5mg/l, KH = 3, pH = 6.6
Hnojim denne 1-1,5ml PMDD(vsetke zlozky pokope). Uz som si objednal nove PMDD, ktoré namiesam samostatne lebo NO3 a PO4 je v akva tusim vela. Pohlad na akva(naživo) je celkom v pohode, len ma trochu znepokojuju riasy ktore sa robia na rastlinach a na dne. Je to nejaka zelená riasa. Inac rastlinky bublinkuju a ocividne rastu, a sice pomalsie ako prve dni po zasadení.
Echinodorus púšta nové listy, ktoré uz niesu tak červeno zafarbené. A zatial neidentifikovaná rastlina v pravo nema pekne sýto-zelené listy ale nové sú skor zafarbené do žlta.

Máte niekto nejakú prakticku radu alebo postreh? :) Ďakujem za každý názor)
Prílohy
akva.jpg
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Reklama

Re: Experimentálny pokoj

Odoslaťod ranko » 25 Júl 2011 18:46 pm

caf, ta rastlinka vpravo mi pripada ako zosterofilia ci ako sa to presne pise, tusim dost narocna na svetlo a neviem ci vhodna do 55l , vsak uvidis sam, ale inak pekne akvo, drzim palec.

edit: tuto som myslel, trochu som jej skomolil nazov :oops: http://rybicky.net/atlasrostlin/heteran ... #dalsifoto pozri si ci to nieje ona.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Experimentálny pokoj

Odoslaťod yogiman321 » 25 Júl 2011 18:54 pm

Dakujem, ano presne sa to podoba na: Heteranthera zosterifolia... bude to ona. No u mna zatial celkom rastie a dufam ze aj bude, ale mam pocit ako keby sa bala svetla, ma tendenciu sa tlacit k zemi. Zajtra davam na osvetlenie aj reflektory, tak som zvedavy ako to budu rastliny znášať...
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Experimentálny pokoj

Odoslaťod ranko » 25 Júl 2011 19:19 pm

prave nedostatok svetla sa prejavuje tym ze rastlina sa taha hore, teda za svetlom... ty ked svietis 36w/ 55l je podla mna akurat dost, neviem ake reflektory planujes aby to nebolo zbytocne predimenzovane
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Experimentálny pokoj

Odoslaťod dedojozef » 25 Júl 2011 20:54 pm

Uvidíme čo z toho bude :).
Môj postreh: Do menšieho akva by som dal aj menšie veci. Jemnejší substrát, redšie alebo skôr jemnejšie rastliny (menšie listy). A chýba mi tam niečo dominantné. Niečo čo mi pritiahne prvý pohľad. Všimol som si len prázdny stred a maskovanie zadných rohov.
Držím palce :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Experimentálny pokoj

Odoslaťod yogiman321 » 25 Júl 2011 23:44 pm

Jj pravdu mas.
Ako dominantu by som chcel ten echinodorus, ale treba kus počkať kým narastie. Možno to bude mať svoj efekt... :) a co sa tyka listov, tak velke listy ma hlavne ta hygrophila, ale ta je tam viac-menej len "do počtu"... ak sa bude dariť Rotale rotundifolii, tak ňou nahradim tu hygrophilu. So substratom máš pravdu, mal by byt jemnejsi a kupoval som ho v podstate bez rozmyslu... proste pacil sa mi cierny, tak som kupil. V sacku vyzeral byt jemnejsi ako vo vode v akva. Ako vravis uvidime co z toho bude... hlavne chcem stabilizaciu a rast rastlin, potom neskor sa uz da nieco presadit, presunut, skombinovat... vraj trpezlivost pekne akva prinaša :)
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.