Zblednutie neóniek a úhyn gubiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Wraithex » 26 Júl 2011 22:20 pm

Študoval som tu všetko aj v literature som hladal, ze co to moze byt a neviem vobec :(. Proste začalo to úhynom gubiek pavie oko /2samce a 5samic/ po kupe nic, po tyzdni 1 samec a po dalsom tyzdni asi kazdy druhy den 1dna... zrali normálne, krmim ich vecer /1x za den/ takziez v 112l akvárku mam este 12neoniek obycajných, tie nazaciatku nechceli zrat az po 4tom vystriedani krmiva trosku zacali, ale aj to sem tam vypluly a insie zozrali, a dnes som zbadal navecer ze su skoro bez farieb uplne ako sive pred skapatím, bojím sa ze nieco dostali z toho úhynu gubiek. Lebo gubky museli v noci zdochnut /jedna/ a az poobede okolo 15:00h po prichode z práce som ich nasiel a vylovil :(...

prísavníci 2ja závojový /su skvrnity/ tyms a pekne darí, rastu papkaju, ale obaja maju pri konci krbtovej plutvy taku zvlástnu zelekavu skvrnu asi ako nechet na malíčku, bojím sa ci to nieje plesen :(..alebo co, kedze z nicoho nic mi zacali strajkovat rastliny.

Hodnoty vody som zmeral a podla papierov su v norme, ale rastliny, rastu, vyhanaju, a potom od konca lista zacnu zltnut a hnednut :( ... neviem co sa deje :(... a mam este aj párik bojovníc ktore nenapadaju rybky a su v pohode.

Chcem radu, ci staci precistenie filtra, mierne preplachnut ide 1mesiac od kupy, a výmena 5/6 vody..popripade kompletná vymena vody a nasadenie do nej rybky a pozorovat ci sa to nezlepsí, popripade nejake sirokospektralne lieky :(...ci vytaminy..neviem co mam spravit, ale tu vodu by som najradsej vymenil, kedze nebola este menená a akva má 1,5 mesiaca aj so zabehnutím, a bolo len dolievane co sa odparilo. A rád by som aj vymenil 2 T8 trubice co tam uz boli Diversia 112l akva. Ďakujem za rady.

Moc si to vážim!
Wraithex
 
Príspevky: 14
Založený: 16 Jún 2011 13:19 pm

Reklama

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod SoRex » 26 Júl 2011 23:00 pm

Žádné léky, žádné vitamíny, žádná kompletní výměna! Měnit 1/4 vody každé dva dny, dokud příznaky nezmizí. Doufej, že otrava ryb není dosud nevratná. Je to úplně typické zhroucení systému nezaběhnutého akvária.
Po 1,5 měsíci od založení, bez výměny vody - to snad ani nemohlo jinak dopadnout. Stolitrové akvárium se zabíhá přinejmenším měsíc. Pochopitelně hodně záleží na množství a druzích rostlin, typu filtru, množství ryb, atd. Někdy to může trvat i 2 měsíce. Obecně platí, že ryby se vpouštějí do akvária nejdříve po 2-3 týdnech (raději ale později) a od toho okamžiku se už normálně pravidelně mění část vody za čerstvou.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Wraithex » 26 Júl 2011 23:05 pm

SoRex napísal:Žádné léky, žádné vitamíny, žádná kompletní výměna! Měnit 1/4 vody každé dva dny, dokud příznaky nezmizí. Doufej, že otrava ryb není dosud nevratná. Je to úplně typické zhroucení systému nezaběhnutého akvária.
Po 1,5 měsíci od založení, bez výměny vody - to snad ani nemohlo jinak dopadnout. Stolitrové akvárium se zabíhá přinejmenším měsíc. Pochopitelně hodně záleží na množství a druzích rostlin, typu filtru, množství ryb, atd. Někdy to může trvat i 2 měsíce. Obecně platí, že ryby se vpouštějí do akvária nejdříve po 2-3 týdnech (raději ale později) a od toho okamžiku se už normálně pravidelně mění část vody za čerstvou.


po 3ch týždńoch boly 2prísavnici, potom od nich 3dni 6gubiek potom o 2dni 6 neoniek, potom o tyzden bojovnice a dalsich 6neoniek a dost....

rostlin mam pomerne dost 12korenov, a mam rychlo rastuce stredne a pomaly...2korene...lenze tie rasliny co robia ma desi tiez...nemám radsej 1/2vody vymenit a potom menit kazde 2dni 1/4?
dost ma to sere a opatrni som ,a le vidim, ze este moc toho sa mám ucit :(((
Wraithex
 
Príspevky: 14
Založený: 16 Jún 2011 13:19 pm

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Chovateľ » 27 Júl 2011 07:25 am

Ano máš správnu teplotu vody? neboli niektore rybky v stresovej situácii alebo je voda makka či tvrda?
Chovateľ
 
Príspevky: 15
Založený: 22 Júl 2011 09:42 am

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod SoRex » 27 Júl 2011 08:23 am

V této fázi výměna většího množství vody jistě neuškodí. Jak píše Chovateľ, na rychlost "záběhu" má vliv i teplota a tvrdost vody. To ale nyní nemá cenu řešit. Prostě měň vodu - nic jiného se stejně momentálně dělat nedá.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Chovateľ » 27 Júl 2011 12:07 pm

ANo veď to je pravda popíš nám bližšie tvoje akvárium
Chovateľ
 
Príspevky: 15
Založený: 22 Júl 2011 09:42 am

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Wraithex » 27 Júl 2011 14:58 pm

SoRex napísal:V této fázi výměna většího množství vody jistě neuškodí. Jak píše Chovateľ, na rychlost "záběhu" má vliv i teplota a tvrdost vody. To ale nyní nemá cenu řešit. Prostě měň vodu - nic jiného se stejně momentálně dělat nedá.


zaujimave..ale ako som ich vecer nakrmil a dnes od rana svietil su ako znovuzrodene :)...asi bol problem v tom ze 1den sa im nesvietilo :( tak boli vystresovane :( viem moja chyba...v praci boli problemy...tak si idem kupit casovac...a inak voda po merani je OK v norme tvrdost atd.. byvam v ZM pri Nitre...ale trápaia ma rastliny, vsade som tu cital ale aj tak neviem co mam robit Vyskusam menit vodu 1x 1/2 akva 112l a potom 2x do tyzdna 1/4vody...a uvidim....krmím 2x denne ale v malom mnozstve ;) typ akva vám presnejsie opísem po zjisteni názvov rastlín :)))

Ďakujem za rady!! Moc si to vázim!
Wraithex
 
Príspevky: 14
Založený: 16 Jún 2011 13:19 pm

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod Chovateľ » 27 Júl 2011 15:57 pm

nemaš zač
Chovateľ
 
Príspevky: 15
Založený: 22 Júl 2011 09:42 am

Re: Zblednutie neóniek a úhyn gubiek

Odoslaťod gupka.akva » 29 Júl 2011 19:33 pm

ahojte...počítala som Vaše reakcie tu a s tou vodou sa mi zapáčilo, tiež začnem praktizovať :-)...

...mám zatial 25l akvárium...tak 7 neoniek albínkov,dve dospelé gubky a pár malinkých prírastkov-gubky a asi mečúniky,alebo platy-neviem...

...všetko bolo v poriadku,tešila sa z nich,boli zdravé...poznám každú z nich,taký mám k nim vyvinutý vzťah ;-)

...a týždeň,čo jedna gupka ochorela...mám aj prípravky,no bojím sa to aj použiť,ak by som zasiahla do toho prostredia :-(...čo sa má už stať sa stane...ale neviete čo to je,z čoho sa mohlo stať?...mala takú ranku na papuľke,zaplesnelo jej...aj lepšie vyzeralo,nebolo také viditeľné a teraz začala zle plávať...tak ju nejako moc krúti v chrbátiku,neovláda si akoby chrbát,plutvu...a teraz už len tak "visí" chvostom dole a trápi sa...:-(...mala by som ju asi aj vybrať,nepomôžem jej už...ale čo to je, z čoho?...

...a všimla som si už, že aj tá druhá má nejako pod papuľkou také vlákna,aj spod žiabrov trošku trčia :-(...som z toho sklamaná...a aj pár malých gubiek, už tak nejako zmätenejšie pláva...:-(

...zakladám si aj 120l akvárium...už sa mi to tam usádza,aj voda...ani nového domova sa nedožijú :-(

...ďakujem za Vaše rady, Maťka...
Obrázok používateľa
gupka.akva
 
Príspevky: 12
Založený: 22 Júl 2011 08:28 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.