skleneny co2 difuzor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Glitter » 02 Jún 2011 17:30 pm

Poly, vďaka za vysvetlenie.

Aké by bolo teda najoptimálnejšie riešenie, keďže sa to nedá prepočítať? Otvoriť redukčný ventil na takú hranicu, kedy bubliny začnú prerážať a ihlovým ich skresať na približne 2 / sekunda? Samozrejme už pod tlakom, nie naprázdno. Takže nemusím sa báť s týmto riešením, že miniem rýchlejšie takto objem fľaše, o to mi v podstate išlo, keďže mám len 1,5kg.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Poly » 02 Jún 2011 17:45 pm

No, ono ti nic ine neostava, ako nastavit na redukcnom ventile vystup tak, aby pretlacil difuzor. Bez pretlacenia difuzora to bublat nebude :) Otvor poriadne ihlovy ventil a pomaly pridavaj tlak redukcnym. Akonahle zacne pretlacat difuzor, tak uber ihlovym na pozadovany prietok.
Pocet bubliniek teda tazko povedat, ze kolko, pretoze ich pocet zavisi aj od tlaku pred difuzorom. Musis jedine skusat a priebezne merat pH.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod chnuro » 02 Jún 2011 23:37 pm

Glitter, ja by som tu este doplnil, co v poslednej diskusii nevidim. Hlavne by som sa pozeral na dropchecker - vsetkemu zivemu v akvariu je uplne jedno, akym tlakom, difuzorom, kolko bublin davas. Dolezity je obsah CO2 vo vode a pH.

Potom nezabudaj, ze dropchecker reaguje asi do 1h. Zalezi od jeho konstrukcie. Pocet bubliniek za cas je veeelmi orientacny udaj. Asi tak orientacny, ako 0,5W/L pri osvetleni. Voditko na start akvaria.

Udaj o pocte bubliniek za cas by mal byť pre akvaristu orientačným a platným len pre jedno jeho akvárium. Po nainstalovani pocítadla bublín bublanie nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Až po čase viem povedať, že teraz som pridal, kolko, ci mi to buble stale rovnako,... teda ma relativnu (jednoúčelovú porovnavaciu) vypovednu hodontu.

Dokonca s rovnakym poctom bublin/s v tom istom akvariu sa moze stat, ze po case tam bude malo CO2, lebo sa zmeni mnozstvo rastlin a zvysi sa spotreba CO2.

Na tvoj problém existuje prostá rada:
  • Nastav najmenej CO2, kolko vies, ked nie si si istý, alebo odhadni pociatocne mnozstvo podla bubladla - ak mas. Ak mas EMG ventil, spustanie CO2 pred zapnutim svetla asi 1-2h.
  • pridavaj podla dropcheckera iba 1x za den a neustale sleduj akvarium, ako sa spravju rybicky, hladaj zmeny, z dlhodobeho hladiska uvidis aj zmeny na rastlinkach.
  • Ak raz nastavis zelane mnozstvo CO2 pocas dna, uz sa ihlaku ani nechytaj. Kazdá zmena v akváriu ako zmena množstva CO2 a teda aj pH, presadená rastlinka -> zvírené dno, zbytočne vyčistený filter -> nabúranie chabej rovnováky v tvojom akváriu.... každá takáto zmena akváriu len ubližuje.
  • Potom nastav spustanie CO2 pred svetlom. Vzdy tesne po rozsvietenim pozres na dropchecker a zmenis predstih tak, aby sa mnozstvo CO2 na zaciatku svietenia zhodovalo s mnozstvom na konci umeleho dna. Takto dosiahnes stabilne pH

K tomu uz lem prudenie vody a hnojenie a prudenie a hnojenie,..... :-) Takze zelam vela zdaru.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Glitter » 03 Jún 2011 06:03 am

@Poly:

Poly napísal:Otvor poriadne ihlovy ventil a pomaly pridavaj tlak redukcnym. Akonahle zacne pretlacat difuzor, tak uber ihlovym na pozadovany prietok.


Takto sa mi to podarilo nastaviť aj pri nižšom výstupnom tlaku, na budíku je to 5l /minúta na (-1). Tak ako som mal na fotke. Ja som to robil spočiatku opačne, redukčný som mal otvorený skoro na max. a ihlovým som reguloval prietok do difúzora, takto je to oveľa stabilnejšie, aspoň sa mi to tak zdalo, uvidím ako to bude po pár dňoch, potrebujem toto vyriešiť, kým budem novozakladať. Takže dík za radu, pomohla :)

@Chnuro:

Ad 1) Dropchecker je zelený pri cca 2 / bubl. sekunda, ak dám menej, farbí sa už jemne domodra. Svietim teraz 7 hodín denne, spínam CO2 hodinu pred zopnutím svetiel. Vypínam s vypnutím svetiel. Roztok v ňom som nemenil už asi mesiac a funguje stále, mám ten od Sery.

Ad 2) Mňa miatol hlavne ten tlak a nevedel som koľko plynu vlastne rozpúšťam v skutočnosti, chyba bola, že som sa riadil systémom, ktorý nebol pod tlakom a myslel som si, že keď je to pod tlakom, že tam ide viac CO2 ako keď je systém naprázdno bez záťaže.

Ad 3) Paradox je, vstupné pH našej vody tu "v horách" je 6,5-7, v akva mám asi 7,5 a nižšie to nejde ani s CO2. Niečo mi tam špatí. Ďalší paradox je, že nič nereagovalo s octom, ani štrk, ani skaly, ale to sme už OT.

Ad 4) Najlepšie sa mi zdá teda Polyho riešenie, ušetrí sa difúzor a teda technika v akva, netreba reaktor lebo pôvodne som uvažoval nad tým od Sery aj kvoli tomu, že môže byť pod akva v skrini, a je aj to efektívnejšie rozpustené. Vyskúšam aj ja.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod regnak » 17 Jún 2011 21:55 pm

Poly napísal:Dovodov, ze to buble pod tlakom inak ako na volno je viacero:
1. Pred a za ihlovym ventilom je iny tlak pri volnom prudeni a iny pri zapojeni difuzora. To sposobuje, ze plyn prudi proti difuzoru pomalsie.
2. DOLEZITE! So stupajucim tlakom vyrazne klesa objem CO2, teda pri vysokom tlaku v difuzore sa ti moze zdat, ze ide menej CO2, lebo ide menej bubliniek, v skutocnosti ale 4 bublinky pri 1 bar (teda pri atmosferickom tlaku) su priblizne to iste mnozstvo CO2 ako 2 bublinky pri 2 bar, 1 bublinka pri 4 bar atd.
3. Stupnutim tlaku v difuzore sa ti zacne rozpustat viac CO2 vo vode v difuzore (resp. v pocitadle), teda moze to zo zaciatku bublat menej. Pri ustalenej prevadzke sa ale tato voda oxidom uhlicitym nasyti a ten uz bude nou len prechadzat a rychlost bublania sa ustali.

EDIT: A ako pozeram na tie budiky, nedaj sa pomylit. Vystupny budik ti neukazuje bary, ale l/min! :wink: Racionalny prepocet medzi l/min a barmi neexistuje, pretoze kazda jednotka popisuje inu velicinu. Inac zda sa mi, ze jednotky l/min sluzia hlavne zvaracom. Moj vystupny budik ukazuje tiez l/min v rozsahu 0-25. Pod stupnicou je len napisane, ze budik je pre tlaky od 0 do 10 bar, cize neviem, ci sa to da preratat, akoby 25 dielikov bolo 10 bar alebo nie :P


čo sa týka toho prepočtu bar - l/min, touto otázkou som sa zapodieval posledný týždeň a prišiel som na to že je to v závislosti od druhu redukčného ventilu rôzne...
napr. ja mám redukčný ventil GCE 07 806 47, písal som priamo výrobcovi a poslali mi presnú tabuľku, podľa ktorej sa potvrdil môj predpoklad, že tlak s prietokom stúpa:

l / min .- bar
5 -. 0,13
10 -. 1,3
15 - . 2,4
20 - . 3,5
25 - . 4,65
30 - . 5,8

Teda takto to je pre redukčný ventil GCE 07 806 47 pre CO2...

Nakoľko som napísal do tejto témy, tak k veci, kúpil som si sklenený difuzor, nakoľko som sa uklikol prišli mi rovno dva kusy :)
http://www.akva.sk/gallery/co2-a2007/difuzor-i40083.jpg?view=no_count

Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/co2-difuzer-skleneny-nano-p-2603.html


ale keď som videl cenu na shop.akva tak som si mohol objednať aj viac kusov...
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod dedojozef » 19 Jún 2011 08:02 am

Tu je toho dosť popísané tak svoju otázku hodím sem. Ako vlastne funguje ten CO2 Atomizér? Na akom princípe?
Ďakujem.

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Co2-Atomizer-System-Diffuser-16-22mm-D508-16-/160377832431#ht_3500wt_808
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Phoenixxx » 28 Júl 2011 15:18 pm

Ludia, bude to zniet asi blbo, ale poradte mi ma byt v tom difuzore aj voda a to CO to pretlaci?
Obrázok používateľa
Phoenixxx
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 11 Dec 2010 21:51 pm
Bydlisko: Bytča

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod triscene » 28 Júl 2011 15:26 pm

voda tam hlavne sluzi myslim aby si si vedel odratat bublinky a podla toho aby si vedel kolko CO2 ti ide do akva.
vseobecne sa hovori jedna bublinka za sekundu..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Phoenixxx » 28 Júl 2011 15:32 pm

Aha, no ja mam este precistovaciu flasu..
Lebo najskor som tam mal tu vodu a nakoniec som ju dal prec, ale mam taky pocit, ze ked tam nieje tak sa mi rychlejsie CO mina. (idem na burciak).. Zo aciatku ide pekne cez cely povrch a neskor len po troske...
Obrázok používateľa
Phoenixxx
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 11 Dec 2010 21:51 pm
Bydlisko: Bytča

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Giftzahn » 28 Júl 2011 15:45 pm

dedojozef napísal:Tu je toho dosť popísané tak svoju otázku hodím sem. Ako vlastne funguje ten CO2 Atomizér? Na akom princípe?
Ďakujem.

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Co2-Atomizer-System-Diffuser-16-22mm-D508-16-/160377832431#ht_3500wt_808


tu je link 18 stranok postov k presne tomu typu atomizeru co mas v linku : http://www.flowgrow.de/technik/up-inlin ... 14944.html :wink:

a tu je rozpileny atomizer je pekne vidiet "membrana" ktora sa v nom skryva ... cize da sa vidiet aka je jeho funkcionalita ...

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod yankee141 » 12 Máj 2012 08:57 am

Zdravim,prepacte ze vam polozim trocha divnejsiu otazku na ktoru uz tu niekde bola mozno aj odpoved.Ale vcera som si kupil skleneny difuzor od BLAU doma som ho zapojil na tibi a do vecera mi neurobil ani bublinku.Potom som ho skusil napojit na kompresor ci nahodou tibi nedokaze urobit taky tlak ale ani cez kompresor nerobil ziadne bublinky.Moze byt ze je upchaty difuzor alebo preco mi nechce robit bublinky cez hocico?..dakujem za odpoved
yankee141
 
Príspevky: 22
Založený: 24 Aug 2011 23:16 pm

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod M.i.s.o » 12 Máj 2012 09:43 am

TIBI je na to slabe. Na aky kompresor si to pripojil?
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Milan666 » 12 Máj 2012 10:22 am

M.i.s.o napísal:TIBI je na to slabe. Na aky kompresor si to pripojil?

S istotou to môžeš tvrdiť? Používam aj sklenený difúzor.
yankee141, musíš pripojiť ešte jednu fľašu s čistou vodou a tú natlakuješ a potom uvolníš, tlak následne nový difúzor pretlačí a už to potom ide
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod yankee141 » 12 Máj 2012 16:15 pm

M.i.s.o - resun air pump ac-500
Milan666 - mal som to tak robene a nepomohlo to,skor mi z tej druhej nadoby pretlacilo vodu do flasky s tibi
yankee141
 
Príspevky: 22
Založený: 24 Aug 2011 23:16 pm

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Giftzahn » 12 Máj 2012 17:13 pm

@yankee141: njn, mozno je skutocne vadny ... samozrejme ze tibi s velko pravdepodobnostnou nic nepretlaci ... na to je proste slaby tlak CO2 ktore cinnostou tibi vznika .... ten resun by snad aj mohol ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod trinitysk » 12 Máj 2012 18:13 pm

Alebo dat na koniec nieco menej huste, co tlak z tibi pretlaci...lipove drievko, hrubsi umely vzduch. kamen...
Najlepsie riesenie je ale pestovat tibi na to, na co primarne sluzi a na CO2 hnojenie si zaobstarat CO2 flasku...;-) Ako sa tu uz velakrat spominalo, uz za nejakych 60 EUR sa da poskladat slusny jazdeny set a clovek sa nemusi trapit a prisposobovat nalade tibi...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod sappa » 12 Máj 2012 20:26 pm

ja mam burciak a co2 difuzor od jbl ( je to podobobne ako skleneny ) a ten to v pohode pretlaci
nad co2 setom uvazjem len zatial musim nejake prasule nasetrit ale cena 60 eur je lakava len som nic take nevidel
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod MAXO.SK » 12 Máj 2012 23:42 pm

trinitysk napísal:Alebo dat na koniec nieco menej huste, co tlak z tibi pretlaci...lipove drievko, hrubsi umely vzduch. kamen...
Najlepsie riesenie je ale pestovat tibi na to, na co primarne sluzi a na CO2 hnojenie si zaobstarat CO2 flasku...;-) Ako sa tu uz velakrat spominalo, uz za nejakych 60 EUR sa da poskladat slusny jazdeny set a clovek sa nemusi trapit a prisposobovat nalade tibi...:-)


ja som za TIBI nedal ani euro príslušenstvo som si zhotovil sám iba som kúpil denerel micro fliper a stým to ide ako gula!! proste zbytočne vrážať peniaze do fľaše manometrov .... a stále je tu riziko že sa niečo stane unikne Co2 a do rána otočím kopytá :o
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod doors010 » 13 Máj 2012 01:34 am

neviem ako by si riesil 500l akvarko s tibi to by si musel mat 50l sud vedla akvarka...tak tu nepis blbosti ze je zbytocne vrazat do co2 setu... ja co2 riesim iba raz za 5-6 mesiacov dovtedy si to vsetko slape ...ty sa musis brblat kazdy tyzden mozno kazdy druhy ...a ver mi aj ja som presiel cez burciak aj tibi a nakoniec aj tak zistis ze co2 set je proste pohodlie ale HLAVNE stabilny prisun co2 do vody...
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Giftzahn » 13 Máj 2012 07:17 am

jj, tak tak a nemusi byt ani 500L akva ... od tych 50-60L sa neoplati nad nicim inym ako CO2 setom spekulovat ... samozrjeme ze ani hociake ine minicko sa "neurazi" pokial pri nom bude seriozny CO2 set stat .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod Milan666 » 13 Máj 2012 09:10 am

Chlapi, chlapi, všetko je o finančných možnostiach, nie o písaní blbostí, proste niekto má sponzora doma a niekto ešte musí rodiča živiť a chce robiť akvaristiku. To už nechajme na výber toho dotyčného, alebo napíšte Vilovi. Hold ten kto si nemôže dovoliť, tak hľadá inú možnosť, je na tom niečo zlé?
Všetko je o kvalitnom rozpúšťaní CO2 vo vode a je rozdiel 50l a 500l
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod sappa » 13 Máj 2012 09:45 am

no to je pravda ked nasetrim tak prejdem na co2 setik len by som chcel nieco male k mini a hlavne naplnatelne lebo kupovat jednorazovky to by som musel mat bankarovu dceru
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod MAXO.SK » 13 Máj 2012 10:05 am

doors010 napísal:neviem ako by si riesil 500l akvarko s tibi to by si musel mat 50l sud vedla akvarka...tak tu nepis blbosti ze je zbytocne vrazat do co2 setu... ja co2 riesim iba raz za 5-6 mesiacov dovtedy si to vsetko slape ...ty sa musis brblat kazdy tyzden mozno kazdy druhy ...a ver mi aj ja som presiel cez burciak aj tibi a nakoniec aj tak zistis ze co2 set je proste pohodlie ale HLAVNE stabilny prisun co2 do vody...


Ja nehovorím že tibi sú 500l akvária ale dám ti 3 dôvody prečo ich mám miesto Co2 fľaše 1. robia užasni napoj 2. keď sa množia môžem ich predať a tím sa mi vrátia peniaze za cukor... 4.nehrozí riziko otravou Co2 . A čo sa tíka taj údržby vôbec mi nevadí ich precediť a zarobiť nálev je to radosť :)
ale samozrejme že niekomu to nevyhovuje a nemá na to čas. tak si kúpi co2 fľašu a ako milan povedal je to vec peňazí :) ale pravdu máš v tom že najdôležitejšie je aby sa čo najviac Co2 rozpustilo vo vode a neuniklo s akvária to by mala biť priorita číslo 1

a prepáčte nechcel so vyvolať hádku je to len môj názor, mrzí ma keď so niekoho nim nahneval.
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: skleneny co2 difuzor

Odoslaťod M.i.s.o » 13 Máj 2012 10:28 am

Milan666 napísal:S istotou to môžeš tvrdiť? Používam aj sklenený difúzor.

Milan, s istou nemozem tvrdit nic, ale yankee141 resi problem ze mu to nepretlaci tak naco ta otazka?
@yankee141: ten kompresor tiez nespravy moc velky tlak. Pri difuzoroch je to kus od kusu, niektory potrebuje viac iny menej.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.