Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?



Všetko okolo akvarijných rýb

Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Pavol_XV » 26 Feb 2009 19:22 pm

Jedna vec ma napadla, ked som sa nadtym zamyslel. Minule som este do stareho akva kupil dvoch prisavnikov (tu ako som sa pital ze kedy uz rozpoznat samca a samicu) , ja by som chcel samca a samicu no proste som chcel odskusat takpovedane odchovat mlade, a co ma napadlo, k veci. Kupil som tych acistrusoch v jednej akvaristike s toho isteho akvaria, boli rovnako velki, ze ci niesu s rovnakeho chovu (vrhu ci ako to nazvat :) ) od nejakeho chovatela (sice som v akvaristike povedal ze by som chcel parik na odchov ale pani mi nepovedala nic ved naco, aby som nahodou unej nekupil nic :D ). Takze ked kupujete rybky na odchov (rozmnozovanie) kupujete z roznych akvaristik alebo to je jedno ci su od toho isteho chovatela vlastne pribuzni da sa to povedat, nemozu byt mlade potom degenerovane a mozno aj preto niekto ma velku umrtnost mladych. To ma napadlo, je to tak ci nie? Vysvetli mi niekto ako postupujete vy pri kupe hociakych ryb ktore chcete pouzit na rozmnozovanie? Dakujem.
Obrázok používateľa
Pavol_XV
 
Príspevky: 39
Založený: 12 Jan 2009 22:40 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Odoslaťod dusik » 26 Feb 2009 20:50 pm

To by zaujímalo aj mňa, či sa môže u rýb praktizovať incest. :?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Tomas54 » 26 Feb 2009 20:53 pm

Zober si to tak, kupis dve gupky, samca a samicu, budu mat mlade a tie mlade budu mat mlade atd. Takze krasny incest a rybky ziju
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Odoslaťod dusik » 26 Feb 2009 21:00 pm

To je v poriadku. U ľudí z incestu sa rodia deti z genetickými a mentálnimi vadami. Ide len o to či to nehrozí aj u rýb. Či sa niekto s tým zapodieva. V niektorom časopise akvárium som čital, že sa chovateľ snažil vyhnuť bastadreniu.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Mato000 » 26 Feb 2009 21:31 pm

Vlasme aj ryby ktore mame su na 90% z incestu!Chovatel ktory si zadovazi ryby nezhana jeden kus, potom dalsi od niekoho ineho a atd atd...Ale on si vezme najlepsie kusy (vescinou to byva ten isty vrch/vyter) a potom necha vytvorit pary!Retardacie a ine sa objavia, ale kto vie v akej F generacii!Takze ked si kupujes ryby v chovprodukte (zoberme si skalare) su vescinou z jedneho vrhu!Donesies si ich domov, tam ty narastu(ked su dobre podmienky) rozmnozia sa (ked sa podari)odchovas ich a predas ich, a tak do ide do okola. :wink:
Mato000
 
Príspevky: 89
Založený: 25 Aug 2008 13:56 pm
Bydlisko: Bunkovce, Michalovce

Odoslaťod martin_s » 26 Feb 2009 23:14 pm

dusik napísal:To je v poriadku. U ľudí z incestu sa rodia deti z genetickými a mentálnimi vadami. Ide len o to či to nehrozí aj u rýb. Či sa niekto s tým zapodieva. V niektorom časopise akvárium som čital, že sa chovateľ snažil vyhnuť bastadreniu.

Trochu ta upresnim... Pri splodeni dietata medzi pokrvnymi pribuznymi po priamej linii je riziko vyskytu genetickych a mentalnych poruch. Toto riziko existuje rovnako aj u zvierat a teda aj u ryb.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod dusik » 26 Feb 2009 23:34 pm

Čiže to je len riziko a nie zákon. A aké percento by malo byť z vadou?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod keny » 29 Júl 2011 22:50 pm

Incest sa moze praktizovst ,ale nie do nekonecna z generacie na generaciu...aspon pri zivorodkach
keny
 
Príspevky: 9
Založený: 29 Júl 2011 22:08 pm

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Milan666 » 30 Júl 2011 12:45 pm

Odpoveď na otázku starú viac ako dva roky!? to by bolo ešte v poriadku, ale ako si prišiel na správnosť svojho tvrdenia?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod keny » 30 Júl 2011 14:19 pm

Cital som to na inom fore v clanku,ze tie ryby su potom degenerovane.
keny
 
Príspevky: 9
Založený: 29 Júl 2011 22:08 pm

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 30 Júl 2011 14:58 pm

Po určitom čase sa môže objaviť vo vrhu pár jedincov s vadou.Takže nie je najlepšie to praktizovať do nekonečna.Na zlepšenie genofondu sa odporúča do chovnej skupiny z času na čas pridať nového jedinca.(prípadne viac)Takto x krát opakované kríženie po čase produkuje menej životaschopné potomstvo.Ak chceme upevniť vlastnosť ktorá sa nám na rybe páči tak je príbuzenské kríženie na mieste.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Milan666 » 30 Júl 2011 15:37 pm

No, to už je lepší názor. Keď máme v akváriu gupky ponechané bez zasahovania a oni sa rozmnožujú, tak niejaký čas sa príbuzenské kríženie podpíše pod vysoký úhyn. Máme pocit,že máme v akváriu niejakú chorobu. Ja som takto ponechané rybičky krmil výdatnou aj živou potravou a zabezpečil optimálne podmienky pre život. Nakoniec sa všetko ustálilo, gupiek pribúdalo a krásne doteraz rastú. Samičky veľké ako mečúne. Zdalo by sa, že je to už trvalý stav. Nieje tomu tak. Pud sebazáchovy, prežitia druhu dokáže takýto stav navodiť, ale to do času ako sa druh dostatočne namnoží. Potom však znovu nastúpi fáza stiahnutých plutiev, krivých chrbátov a iného pokrivenia, neskôr úhynu, čiže "efekt" príbuzenského kríženia. Málokoho by to bavilo skúšať dokedy sa to dokáže upravovať a potom znovu chorieť.
Jedno je isté, každý to raz doma mal a kto nie, ten to raz spozná. Kto dokáže kontrolovať odchovy, ktoré či už v obchodoch, alebo voľným predajom nadobudol? Príbuzenské kríženie je všade okolo nás, len si to neuvedomujeme
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 30 Júl 2011 16:30 pm

Z knihy Mudr.Františka Vysloužila-Gladiátor (kniha o psoch,ale platí to v genetike všeobecne)
,,Inbreedingová depresia (autogamná populácia,líniový chov) v praxi znamená zníženú životnosť potomstva,zvýšený výskyt dedičných chorôb a defektov,znížený výkon,zníženú odolnosť proti chorobám.
Heterózny efekt (panmiktická populácia,vylúčenie príbuznosti) je pravým opakom inbreedingovej depresie.V chovateľskej praxi to znamená zvýšenú životnosť potomstva,zníženú šancu výskytu nežiadúcich recesívnych dedičných chorôb a defektov,zvýšený výkon,zvýšenú odolnosť proti najrôznejším chorobám a objavenie sa celkom nových kvalít.
Nové,dobré fenotypové kvality nie sú homozygotne fixované a ďalšie generácie upadajú do priemeru,niekedy aj do podpriemeru.,,
Takže tá nová ,,krv,, je potrebná.Nedá sa však do nekonečna zlepšovať.Ako písal Milan666.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re:

Odoslaťod ASUSKO » 30 Júl 2011 18:47 pm

martin_s napísal:
dusik napísal:To je v poriadku. U ľudí z incestu sa rodia deti z genetickými a mentálnimi vadami. Ide len o to či to nehrozí aj u rýb. Či sa niekto s tým zapodieva. V niektorom časopise akvárium som čital, že sa chovateľ snažil vyhnuť bastadreniu.

Trochu ta upresnim... Pri splodeni dietata medzi pokrvnymi pribuznymi po priamej linii je riziko vyskytu genetickych a mentalnych poruch. Toto riziko existuje rovnako aj u zvierat a teda aj u ryb.



admin :arrow: dovol ta doplnit pri splodeni dietata s genetickou vadou v dnesej dobe nemusi ist ani o incest
( prečo tieto slova mam skusenosti v rodine s genetickou poruchou a nebol to žiaden incest :!: )
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2011 21:38 pm

ASUSKO najprv ta opravim - nie som admin... Co sa tyka genetickych vad - ja som pisal o faktore, ktory vyrazne zvysuje riziko ich vyskytu, nie o tom ze je to jedina pricina ako mozu vzniknut. Urcite chyby pri prepise genetickej informacie vznikaju bezne aj pri deleni buniek (rozne delecie, inzercie alebo substitucie).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod arowana » 30 Júl 2011 22:40 pm

Nemýlte si v tejto vysoko " odbornej amatérskej " diskusii pojem inbreeding v rámci cicavcov / resp. u teplokrvných živočíchov /, u rýb / studenokrvných živočíchov / a nakoniec u rastlín. U týchto skupín sa inbreeding prejavuje rozlične a ryby na tom vôbec nie sú tak zle, ako sa to všeobecne pri podobných debatách tvrdí.
Keď si uvážite, v akom malom životnom priestore ryby prežívajú po X generácií aj v prírodných podmienkách, tak pokiaľ by u nich inbreeding bol skutočnou hrozbou, tak už sme o väčšinu druhov prišli....
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod ASUSKO » 30 Júl 2011 23:20 pm

martin_s
sorry za omil pri uvodnom osloveni ;
-> to ostatne som pochopyl po tvojom a a arowanovom viklade.
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 30 Júl 2011 23:25 pm

koho tato tema zaujima, tak odporucam si dat do google vyhladat: Labidochromis caeruleus
neviem, ze nakolko je pribeh o tejto rybe pravdivy, ale ak ano, tak by vam to malo zodpovedat otazky ;-)
pravdaze nieje ryba ako ryba :angel:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod arowana » 30 Júl 2011 23:41 pm

Nemusíme si brať ako príklad len Labidochromis caeruleus, ale ešte známejšieho tvora, ktorý je dokonca cicavec a to škrečka zlatého / Mesocricetus auratus /. Všetky zvieratká tohto druhu, chované v súčastnosti v zajatí, pochádzajú z 8 / slovom - osem / jedincov, z ktorých prežili transport len 3 jedince. Tieto jedince v roku 1930, v sýrskej púšti objavil pri jednej zo svojich expedícií profesor Aharoni zo zoologického oddelenia univerzity v Jeruzáleme.

Tak ako je to teda s tým inbreedingom ?

P.S. Voda je mokrá a obloha modrá....
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Rpnecro » 30 Júl 2011 23:56 pm

Osobne si myslim ze ani tych x miliard ludi vo vysledku nevzniklo z neak velkeho mnozstva jedincov ;)

P.S. Nic sa nema prehanat ...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 30 Júl 2011 23:56 pm

arowana napísal:Nemusíme si brať ako príklad len Labidochromis caeruleus, ale ešte známejšieho tvora, ktorý je dokonca cicavec a to škrečka zlatého / Mesocricetus auratus /. Všetky zvieratká tohto druhu, chované v súčastnosti v zajatí, pochádzajú z 8 / slovom - osem / jedincov, z ktorých prežili transport len 3 jedince. Tieto jedince v roku 1930, v sýrskej púšti objavil pri jednej zo svojich expedícií profesor Aharoni zo zoologického oddelenia univerzity v Jeruzáleme.

Tak ako je to teda s tým inbreedingom ?

P.S. Voda je mokrá a obloha modrá....


toto som nevedel, takze dakujem za info ;-)
skoda, ze niektore plemena psov a maciek nemali take stastie a maju rozne defekty
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 31 Júl 2011 00:09 am

Málo kto chová len samca a samicu (a ďaľej ich potomkov), väčšinou chováme niekoľko jedincov naraz a tam človek nezaručí kríženie navzájom.Keď si natrkol,ryby v malých biotopoch určite majú aj predátorov a tak slabé jedince (zväčša sú to nositelia horších génov) sa stávajú potravou dravca.Takže tu funguje prirodzená selekcia.Ostávajú zdravšie silnejšie jedince,avšak po určitom čase sa populácia dostane do bodu keď sa už nemôže zlepšovať a začne podliehať.(môžu byť odolnejšie voči chorobám,i tak v tomto bode niektoré ochoreniam podľahnú)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 31 Júl 2011 00:34 am

Ohľadne Labidochromis caeruleus-píše sa tam dosť podstatný fakt a to ten,že z populácie vyberal pár naj kusov.Čo kľudne môže znamenať,že xy rýb mohlo byť s defektom a tie jednoducho ďalej do chovu nezaraďoval.Takto sa snažil eliminovať,či aspoň potlačiť nechcené znaky-vlohy.
A späť k téme: Hádam všetci vyberáme tie naj podľa vlastného uváženia. :pivo:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Milan666 » 31 Júl 2011 09:56 am

Dobre sa to tu rozvinulo, je to dobré. Dodám len, že nedával by som dohromady ryby s cicavcami a už vôbec nie s hlodavcami. Vysvetlil by som to, no už sa to nestotožňuje s názvom témy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.