Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod arowana » 31 Júl 2011 10:46 am

Milan666 napísal:.. .nedával by som dohromady ryby s cicavcami a už vôbec nie s hlodavcami. ..


Nebodaj hlodavce nepatria medzi cicavce ? :D
Téma sa zvrtla na diskusiu o inbreedingu, tak prečo robiť rozdiel ? Je ryba menejcenný živočích, ako cicavce ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 31 Júl 2011 11:47 am

K téme: Ak si kúpiš napr.niekoľko ancistrusov a budeš ich mať spolu v jednej nádrži tak sa nájdu navzájom tie čo si najviac sedia.Ak kúpiš len jeden pár môže nastať niekoľko situácií:
1.Pár si hneď sadne a rozmnoží sa ti
2.Aj keď to bude pár tak si jednoducho moc nesedia a nemusia sa ti páriť aj dlhé roky,no nakoniec sa rozmnožia
3.Pár si nesadne vôbec a ani sa ti nerozmnoží
Predpokladajme,že sú v nádrži na to ideálne podmienky.
Ak nakupuješ napr.tetry tak sú to húfové ryby a tak by si mal kupovať min.10ks-tam sa v predajni moc vyberať nedá.
Pri cichlidách do oka človeku padne hlavne dominantný samec (väčšinou najväčší a najkrajší)-v nádrži sa po jeho kúpe stane dominantným ďalší samec a k samcovi pár naj (podľa vkusu) samíc.A takto sa to opakuje.
Jednoduchšie je to napr.pri gupkách.Kúpiš samčekov a samičky čo sa ti pozdávajú,niektoré ti doma porodia a tak si môžeš ďalej triediť tie ktoré do chovu chceš.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod prasan » 31 Júl 2011 12:05 pm

Sorry už to nešlo upraviť.Zaujmavé je,že Pavol XV založil tému a ani raz sa nezapojil.Asi sme to poňali príliš zhurta. :D
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod TTjopo » 31 Júl 2011 12:41 pm

Mozno len cita a este sa nemal cas rozhodnut ku ktoremu nazoru sa prikoni.Kedze tema je zalozena iz nejaky ten piatok a rozbehla sa debata "pred nedavnom" tak ktovie ci ma este akvarium alebo si odpoved ktoru hladal nasiel na nejakom inom fore ktoremu ostal verny viac ako akve.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod ASUSKO » 31 Júl 2011 13:07 pm

prasan
- ked to tak vezmeme do uvahi aspon dobru temu založil .
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 31 Júl 2011 17:12 pm

zatial tu ale nikto nenapisal skusenost podrobne... napr, ze pri ktorom druhu sa mu ako casto vyskytne aky defekt...
ja som nikdy nemal chovnu, takze podobne problemy ako vyklepavanie a zachranovanie mladych za kazdu cenu mi nic nehovory (ako to robia niektory pri cichlidach) a neonky a gupky sa mi rozmnozovali ako o zivot a aj ked boli nejake nie 100%-ne, tak sa o ne postaral filter, ostatne rybky, alebo moje chyby pri pravidelnom cisteni :dead: :angel: cize vzdy zostali tie najkrajsie, najvacsie a najzdravsie ryby... vysledok bol taky, ze susedovy som dal z mojich premnozenych zopar a po asi roku, max dvoch ked som mu dal dalsie, tak moje boli 1,5 - 2 krat vacsie ako tie jeho a hned si prebrali teritorium a bolo po tych jeho za par dni... pritom mali rovnakych predkov, takze tie nevhodne podmienky mali umna za nasledok, ze mali drsnejsi zivot a prirodzeny (ako v prirode) vyber fungoval skvele... niesom na to hrdy, len pisem, ze ked uz som nemal dostatocne vedomosti vtedy, tak aspon toto pozitivum to malo :pivo:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod TTjopo » 31 Júl 2011 18:26 pm

A aku mas vodu ked sa ti rozmnozovali aj neonky?
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 31 Júl 2011 18:51 pm

nikdy som ju nemeral (ani som nevedel, ze to treba) ale tak viem, ze je dost tvrda + mal som tam musle z chorvatska a bulharska koli tomu, ze bolo akvarko dost prekrmovane a vezovky sa mnozili ako o zivot a casom mali dost tenke ulity, tak som dal musle a oni ich casom ohlodali paradne... takze to asi moc vode nepomohlo, voda vnom bola menena, tak od oka a ci sa nam chcelo, ale bola dost tmava vacsinou (potom cela menena naraz) svietene bolo asi privelmi a kedze bolo akva aj prerybnene, tak aj rastlinam sa darilo... :angel: takze bola, aka sa podarila... :mrgreen:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod TTjopo » 31 Júl 2011 18:57 pm

V tom pripade neverim ze sa ti vobec podarilo rozmnozit neonky
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 31 Júl 2011 18:59 pm

porusoval som asi vsetky veci co sa tyka starania sa o ryby, ale napriek tomu sa im darilo... tiez nechapem teraz po par rokoch :angel: tu som otom pisal viac: post186640.html#p186640
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 31 Júl 2011 19:27 pm

nejdem ta presviedcat, ze to tak bolo, ale cele to pripisujem nizkemu akvarku, ktore bolo prisilno osvetlene (odhadujem to na 0.5 - 0,75 w na liter)niekedy slo osvetlenie vyse 24hod vkuse a naopak niekedy bolo par dni uplne vypnute... a rastlinam sa tak darilo, ze som pravidelne vyhadzoval z egerie dlhe, niekolko metrove krasne zelene kusi (bolo toho za polku lavora) a predpokladam, ze male sa v nej vedeli dobre schovat...
rastliny spotrebovali asi dost toho sajrajtu co "vyrobili" ryby... inac som zabudol napisat, ze pomer vody s rastlinamy a vody bez raslin bol vacsinou 1:1, kedze nebola nijako prichytena, tak obsadila hornu polku akvarka...
mozno to nemalo nic spolocne s tym, ale mozne to je... neviem...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod Milan666 » 31 Júl 2011 22:00 pm

arowana napísal:
Milan666 napísal:.. .nedával by som dohromady ryby s cicavcami a už vôbec nie s hlodavcami. ..


Nebodaj hlodavce nepatria medzi cicavce ? :D
Téma sa zvrtla na diskusiu o inbreedingu, tak prečo robiť rozdiel ? Je ryba menejcenný živočích, ako cicavce ?

Nie, nie, tak som to nemyslel, ja sa neviem v týchto veciach až tak odborne vyjadrovať, preto píšem tak ako to vnímam. A ako som to myslel? Samozrejme každý živočích je dôležitý, každý má svoje miesto a svoju hodnotu a žiadný nieje menejcenný ako ostatní. Hovorím o vlastnostiach zdedených a vlastnostiach získaných počas života, ktoré určite doplňajú genetický fond,čo sa v ďalších generáciach odzrkadľuje a tým sa mení spôsob života, potravný rebríček atď.Čiže nielen cicavce sa tak evolúcoiu stávajú spôsobom života tak rozdielné. Ďalej už by som to rozvádzať nechcel
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod TTjopo » 31 Júl 2011 22:11 pm

playman22 napísal:nejdem ta presviedcat, ze to tak bolo, ale cele to pripisujem nizkemu akvarku, ktore bolo prisilno osvetlene (odhadujem to na 0.5 - 0,75 w na liter)niekedy slo osvetlenie vyse 24hod vkuse a naopak niekedy bolo par dni uplne vypnute... a rastlinam sa tak darilo, ze som pravidelne vyhadzoval z egerie dlhe, niekolko metrove krasne zelene kusi (bolo toho za polku lavora) a predpokladam, ze male sa v nej vedeli dobre schovat...
rastliny spotrebovali asi dost toho sajrajtu co "vyrobili" ryby... inac som zabudol napisat, ze pomer vody s rastlinamy a vody bez raslin bol vacsinou 1:1, kedze nebola nijako prichytena, tak obsadila hornu polku akvarka...
mozno to nemalo nic spolocne s tym, ale mozne to je... neviem...

Ja narazam na to ze ked si nedaval neonkam aku vodu niesom si tak isty ci to pisem spravne myslim ze by to malo byt 5,5 stupna tak sa ti nemohli vobec vytriet a ak si daval beznu vodu z vodovodu tak pochybujem ze mala hodnoty ktore tato rybka potrebuje na rozmnozovanie kedze je zname ze po celom uzemi slovenska mame vodu tvrdu.
Trochu sme sa vzdialili od danej temi tak by som o uz dalej nerozvadzal le nemam rad ked niekto radi ci rozvadza temu ked o tom nema ani sajnu.Tym nechcem povedat ze som odbornik ja skor rastliny ako rybky ale nieco som sa tu a inde uz docital aj o rybkach.Ak som uviedol nejake nejasnosti tak prosim skusenejsich kolegov aby ma opravili
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod playman22 » 31 Júl 2011 23:54 pm

necudujem sa ti... tiez mi to nedavalo zmysel a predsa sa im darilo... ak sa ale dobre pamatam, tak jedna mala trochu zdeformovanu chrbticu a zila kratsie ako ostatne... asi tolko k tomu...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Ako postupujetepri kupe ryb za ucelom rozmnozenia?

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2011 10:10 am

arowana napísal:Nemýlte si v tejto vysoko " odbornej amatérskej " diskusii pojem inbreeding v rámci cicavcov / resp. u teplokrvných živočíchov /, u rýb / studenokrvných živočíchov / a nakoniec u rastlín. U týchto skupín sa inbreeding prejavuje rozlične a ryby na tom vôbec nie sú tak zle, ako sa to všeobecne pri podobných debatách tvrdí.
Keď si uvážite, v akom malom životnom priestore ryby prežívajú po X generácií aj v prírodných podmienkách, tak pokiaľ by u nich inbreeding bol skutočnou hrozbou, tak už sme o väčšinu druhov prišli....

V tomto s tebou suhlasim, preto som daval taky doraz na to ze je to faktor zvysujuci riziko.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.