Zbastleny ohrievac



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Zbastleny ohrievac

Odoslaťod skala » 28 Máj 2004 08:01 am

Parafrazujem z knihy Ladislav Andodi, Sladkovodne a morske akvarium:

Amatersky ohrievac, vyroba:
kupte si radiove drotove odpory, alebo tuzkove telieska do elektrickych pajok. Vyvody odporov alebo telieska s privodnou snurou mozeme najucinnejsie spojit tenkymi dutymi nitmi, cez ktore pretiahneme vyvody a potom ich za velkehjo tlaku zlisujeme. Mozeme pouzit aj male svorkove telieska so skrutkami. Volnu cast privodnej snury, z ktorej musime odstranit izolaciu z plastickej hmoty a bavlny, izolujeme keramickymi izolacnymi koralkami. Ako uzemnovaci privod pouzijeme prsten z hlinika, ktory zastrcime do rurky v dlzke 3-4 cm a on pripevnime uzemnovaciu zilu. na zalievanie odporucame EPOXY 1200. Aby sme mohli ohrievac mohli po stvrdnuti dokonale uvzdusnit, vlozime do ohrievaca dlhsiu tenku rurka (1-2 mm), aby siahala az do vyplne (samotovej mucky) a hore precnievala cez okraj. Po stvrdnuti zivice cast rurky, ktora precnieva, odrezeme, ohrievac na niekolko hodin zapneme (na stojane) a potom kalafunou alebo tvrdym asfaltom zalejeme otvro tenkej rurky. Ohrievac mozeme vypnut, nechat vychladnut a zacat pouzivat.

Co si o tom myslite?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Romeo » 28 Máj 2004 08:14 am

Je vidiet, ze ten text je z roku 73. Samozrejme da sa ohrievac aj bastlit, ale z hladiska bezpecnosti to nikomu neodporucam... Boli casy, ked aj ja som pouzival "otcom zbastleny" ohrievac, tiez uz peknych par (20) rokov dozadu, bola to skumavka, vnutri nejake vykonove rezistory, zasypane kremicitym pieskom a zaliate na konci nejakou tou zivicou. Ale v dnesnej dobe to uz malo kto bude robit....
Obrázok používateľa
Romeo
 
Príspevky: 39
Obrázky: 19
Založený: 24 Feb 2004 11:00 am
Bydlisko: Malacky

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Vladoo » 28 Máj 2004 09:02 am

Tiez si myslim ze v dnesnej dobe to uz doma bude vyrabat len nejaky strasny nadsenec.Ved cena najlacnejsieho ohrievaca s termostatom je cca 330sk,bez termostau 110sk.Vcera som bol v predajni farby -laky a len Epoxy1200 v malom baleni vyjde na asi 150 sk,zarataj k tomu cenu ostatnych veci potrebnych k vyrobe....
a o bezpecnosti : ked si das zalezat nemal by byt problem ale :?
Obrázok používateľa
Vladoo
 
Príspevky: 24
Obrázky: 21
Založený: 28 Aug 2003 14:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod skala » 28 Máj 2004 10:46 am

najde sa niekto, kto nad vyrobou spekuloval? ja urcite nie, len sa pytam. ja som sa skor cudoval, ze som to v tej knihe nasiel
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod zabo » 28 Máj 2004 12:43 pm

Ja som nieco podobne pred 10-15 rokmi robil, vtedy bol problem zohnat ohrievac za normalny peniaz. Mam taky dojem ze som to robil s nejakych odporov, do skumavky s hrubsim sklom, zasypal pieskom a navrch nejaky epoxid + nejaky drziak (kus drotu). Vykon bol asi tak odoka, nijako som to nepocital (ani som nevedel :-). Akurat pred tyzdnom som jeden taky historicky kus vyhadzoval.
zabo
 
Príspevky: 21
Založený: 24 Apr 2004 10:42 am

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod skala » 28 Máj 2004 14:17 pm

to si nemal. vzal by som ho ako dekoraciu, ako historicku relikviu. ak by si ho mal, tak by som ho vzal.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod salik » 28 Máj 2004 19:49 pm

v 73roku to bolo mozno jedine riesenie ale teraz....ohrievac s termostatom od 150 do 280,- sk za 300W, zaruka 2rocky...nie je co dalej riesit
www.akva.sk/viewtopic.php?p=10444#10444
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Spectre » 30 Máj 2004 00:10 am

Paradoxne sa tu objavila tato inspirujuca tema :) ako na zavolanie....

Dneska som bol taky nateseny z novych rastliniek z burzy, ze som prisiel domov, porozkladal som vsade sacky, proste tu bol velky bordel (teda nie ze by normalne bordel u mna v izbe nebol, ale teraz to bol echt bordel). Nejako sa mi to zamiesalo do veci, co mam pripravene na instalaciu do noveho 54l akvarka od Roriho, ktore sa chystam uz v blizkej dobe kompletizovat. No a jak som to mal porozkladane, nestastnou nahodou mi blbcovi padol ohrievac s termostatom na zem a roz.. ehm. rozbil :) sa :cry:.

Aj ked je ohrievac nie prilis draha vec, nenecham sa odradit a kedze som original elektrotechnik tak si ho chcem opravit. Uz som to rozobral a povyhadzoval som zbytky skla. Problem je ten, odkial zozeniem vhodne dlhu skumavku, do ktorej by som to znovu pichol. Pokial by mal niekto typ, kde to v BA kupit, budem povdacny (dufam ze skumavka nebude drahsia ako novy ohrievac :) :) :) )
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod pepo311 » 30 Máj 2004 12:33 pm

Spectre napísal:Paradoxne sa tu objavila tato inspirujuca tema :) ako na zavolanie....

Dneska som bol taky nateseny z novych rastliniek z burzy, ze som prisiel domov, porozkladal som vsade sacky, proste tu bol velky bordel (teda nie ze by normalne bordel u mna v izbe nebol, ale teraz to bol echt bordel). Nejako sa mi to zamiesalo do veci, co mam pripravene na instalaciu do noveho 54l akvarka od Roriho, ktore sa chystam uz v blizkej dobe kompletizovat. No a jak som to mal porozkladane, nestastnou nahodou mi blbcovi padol ohrievac s termostatom na zem a roz.. ehm. rozbil :) sa :cry:.

Aj ked je ohrievac nie prilis draha vec, nenecham sa odradit a kedze som original elektrotechnik tak si ho chcem opravit. Uz som to rozobral a povyhadzoval som zbytky skla. Problem je ten, odkial zozeniem vhodne dlhu skumavku, do ktorej by som to znovu pichol. Pokial by mal niekto typ, kde to v BA kupit, budem povdacny (dufam ze skumavka nebude drahsia ako novy ohrievac :) :) :) )
Ahoj.Neviem aky druh ohrievaca mas.Mozem Ti podarovat skumavku-dlzka 27cm,VP-14mm,vp-17mm.Pasuje na ohrievac Thermal.Ja som si ich pred paaar rokmi nechal vyrobit do zasobi,lebo pri stahovani vody som obcas zabudol ohrievace vypnut a sem tam daky pukol.Ahoj Peter tel:0907708731
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Spectre » 31 Máj 2004 12:52 pm

pepo311 napísal:Ahoj.Neviem aky druh ohrievaca mas.Mozem Ti podarovat skumavku-dlzka 27cm,VP-14mm,vp-17mm.Pasuje na ohrievac Thermal.Ja som si ich pred paaar rokmi nechal vyrobit do zasobi,lebo pri stahovani vody som obcas zabudol ohrievace vypnut a sem tam daky pukol.Ahoj Peter tel:0907708731

Supeeeer :) Myslim, ze by to mohlo pasovat. Bol by som ti velmo vdacny :D

Btw. kde take skumavky robia a kolko to cca. stoji?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod pepo311 » 31 Máj 2004 13:54 pm

Spectre napísal:..kde take skumavky robia a kolko to cca. stoji?

Mne ich robili v jednom labaku v podniku ktory uz neexistuje.Este ich zopar mam,tak mi zavolaj a prid si zobrat.Ahoj.
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Igypop » 01 Jún 2004 10:49 am

Ja som robil z 2 ohrievacov 1.
Lacný ohrievač prestal udržiavať teplotu, teda udržiaval teplotu v rozsahu +-7 stupnov, a drahší som nevypol pri výmene vody, takže praskol.
Takže som to dal dohromady, a rozdielne priemery sklenených trubiek som vyriesel gumenými "O" krúžkami.
Už to funguje skoro 1/2 roka.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod skala » 01 Jún 2004 10:59 am

Igypop a uz udrziava normalne teplotu? Co to bol za typ?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Spectre » 01 Jún 2004 12:39 pm

Igypop napísal:Ja som robil z 2 ohrievacov 1.
Lacný ohrievač prestal udržiavať teplotu, teda udržiaval teplotu v rozsahu +-7 stupnov, a drahší som nevypol pri výmene vody, takže praskol.
Takže som to dal dohromady, a rozdielne priemery sklenených trubiek som vyriesel gumenými "O" krúžkami.
Už to funguje skoro 1/2 roka.

Nad tym som tiez rozmyslal, ale trochu inak :) .. Skombinovat termostat s beztermostatovym ohrievacom :D
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zbastleny ohrievac

Odoslaťod Igypop » 09 Jún 2004 13:41 pm

To Skala:
Ten čo mi praskol bol nemeckej výroby (nepamätám si už značku) a ten čo prestal fungovať bol polský, cca 2 roky fungoval dobre a pomerne zrazu začal blbnúť.
Takže som použil trubku a ohrievacie teleso z polskeho ohrievača a samotný termostat aj so zátkou z prasknutého nemeckého. Nemecký mal síce 100W a polský 150W, ale funguje to dobre už dosť dlho.
Aby samotné vyhrievacie teleso v trubke nelietalo, tak som použil to pôvodné z polského.

A keby som mal dig.foto tak by som to aj odfotil, ale nemám... :(
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.