Divné správanie Platy



Všetko okolo akvarijných rýb

Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 05 Aug 2011 10:14 am

V akváriu mám Platy škvrnité var. Korálová. Mám ich asi už 5-6 mesiacov a všetko bolo v pohode. Len teraz zostali nejaké plaché a "zamrznuté". Niekde sú schované na jednom mieste a ledva sa hýbu a predtým to boli čulé rybky. Začalo to jednou ale všimol som si, že to robí už aj ďalšia. Keď im dám krmivo chodia sa nažrať ale potom sa opäť stiahnu do ústrania. Čím to môže byť? Nejaká choroba?
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Reklama

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod nabster999 » 05 Aug 2011 10:37 am

zdravím, sú to samičky? počas gravidity sa tieto rybky skôr schovávajú a držia sa osamote
nabster999
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Jún 2011 16:24 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod SoRex » 05 Aug 2011 10:45 am

U živorodek je to typické chování při zvášeném obsahu dusíkatých látek. Zkus častěji vyměňovat vodu.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod d.gemza » 05 Aug 2011 10:58 am

ano vela ryb sa zacne spravat placho pri nedostatocnom udrziavani akvaria a vody.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod maxxx01 » 05 Aug 2011 11:08 am

Ak majú aj stiahnuté plutvy - čo tipujem že asi majú- potom je to už o to viac jasné.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 05 Aug 2011 11:52 am

Začalo to u samičky. Tá ma aj stiahnuté plutvy. Teraz sa k nej pridal aj samec ale plutvy zatial nestahuje. V akváriu mám aj iné živorodky a tie sa správajú normálne. Vodu mením, dno odkalujem cca každých 8-9 dní. akvárium má 72 L a mením do 20 litrov vody. Mám skúsiť častejšie vymieňať vodu alebo skúsiť väčšie množstvo vody meniť? Akvárium prerybnené nie je. Na dusikaté látky doma test nemám, tak neviem zistiť či sú hodnoty zvýšené. Asi pred mesiacom som začal pridávať PMDD, momentálne dávkujem 1,6 ml/deň. Akvárium mám kompletne zarastené,tak rastliny by to mali stačiť spotrebovávať. Či sa mýlim?
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod martin_s » 05 Aug 2011 11:53 am

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod d.gemza » 05 Aug 2011 19:24 pm

dobre a ako čistíš filter. Vo vode z akva alebo z vodovodu? Menenie vody je OK aspoň ten pomer. Začalo sa to prejavovať po tom ako si začal pridávať PMDD? Skus prestať na istý čas pridávať PMDD. Kontroluj či sa to nezlepšuje.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 05 Aug 2011 22:44 pm

Filter nečistím vôbec. Mám závesný externý filter a mám v ňom slimáky (kotulky). Slimáky požerú všetok odpad čo v ňom je a myslím, že živým kultúram, ktoré rozkladajú jedovaté látky na menej škodlivé by to nemalo vadiť ale skôr naopak. Či sa mýlim? Jedine raz za čas prepláchnem nasávaciu trubicu tá sa niekedy upchá ale to by vadiť myslím nemalo, ona bude obsadená živými kultúrami asi minimálne...
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod d.gemza » 06 Aug 2011 10:20 am

A ako dlho si nečistil filter? To že slimáky požerú všetok odpad je podľa mňa hlúposť. Keby to tak malo tak chovám iba tie a kašlem na filter. A po druhé, aj slimáky produkujú odpady. Ak by bola pravda to čo vravíš ohľadom slimákov, tak v akváriu, kde chovám poter a kde sa stáva, že nezjedené kúsky padnú dole, tak by ich kompletne vyčistili práve kotuľky ktoré tam mám. Ale pravda to nie je. Takže čistenie filtra vo vode z akvária alebo odstatej vode má podľa mňa význam. Opravte ma ak nemám pravdu.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod maxxx01 » 06 Aug 2011 11:35 am

samozrejme že filter čistiť treba. Molitanové náplne sa časom zanesú, a sú celé obalené ako keby blatom - a keď sú už takto zadubené, samozrejme sa tam aj zhoršuje prietok vody, určite sa tým aj zmenšuje prívod kyslíka, ktorý nitrifikačné baktérie potrebujú atd. Čiže už to tam potom nefunguje ako treba. S čistením to netreba preháňať, ale keď sú už výplne zanesené, treba to prečistiť. A spoliehať sa pritom na slimáky, to je, bez urážky, čistá vtákovina. AKo správne naznačil d.gemza, to by sme všetci potom chovali len slimáky a filtre by sa ani nemuseli vyrábať.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 06 Aug 2011 13:18 pm

Ten filter mám priesvitný takžde vídím čo je vo vnútri ale nie je tam bordel alebo nejako extra zariasený. Molytanová náplň je len trochu špinavá, málinko. Prietok vody je silný, preto preplachujem len nasávaciu trubicu. Celý filter som nečistil cca 3 mesiace asi.
Teraz som dva dni po sebe vymenil cca 15 litrov vody a po dnešnej výmene plata začala plávať. Síce má stiahnuté plutvy ale už sa dobrovolne hýbe. Dnes som vynechal aj dávku PMDD.
Koľko asi stoja testy nitrátov? poprípade na amoniak? Aké značky odporúčate? Pre istotu by som to premeral
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod d.gemza » 06 Aug 2011 15:02 pm

No klobúk dolu. Ak máš rýchly prietok a aj tak sa ti za tri mesiace vo filtri usadilo malo nečistôt. To sa mi ani nechce veriť. Po troch mesiacoch by už mal byť dosť zanesený. Predsa ryby museli voľačo za tie mesiace vylúčiť a kŕmiť si tiež kŕmil.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 06 Aug 2011 23:48 pm

Je to ale tak. Či je ale správnejšie časté resp. častejšie čistenie filtra ako moja "slimáková" metóda to neviem. Len experimentujem. Nejako vážnejšie sa akvaristike venujem asi skoro rok.
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Divné správanie Platy

Odoslaťod jajo the blade » 12 Aug 2011 12:42 pm

nabster999 napísal:zdravím, sú to samičky? počas gravidity sa tieto rybky skôr schovávajú a držia sa osamote


Asi si mal pravdu, v akváriu mám malý poter a určite sú to malé platy. Len mi je divné, že sa k samici pridával aj samec a obaja sa "schovávali". Poter bude mať asi deň ale plata (samica) svoje správanie nezmenila.
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.