skladovanie hmyzu na zimu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 07 Aug 2011 01:51 am

Caute,

dnes som bol sportovat, a spravil som este jeden dobry skutok pre moje rybky - nazbieral som im hmyz.
hmyz co som nazbieral + hodnotenie spokojnosti rybiek:

mravce (oranzove a cierne, asi su kazde ine ale je ich veeeelmi velaa vsade...) - nejako extra sa netrhali, asi boli velke alebo tvrde, lebo rybka ho najprv zozrala, a o 5minut som si vsimol ze tam ten mravec zas plava, tak neviem... ked som ale mravca pretrhol napoly, tak ho zedli

larvy mravcov (take biele akoby vajicka, ale uz bolo vidiet ze to je mravec) - papkaju to pomaly, ale mozno preto ze to je novinka v akvariu...

dazdovka - aj by ju zedli, ale su este male moje rybky... ale snazili sa ako dive no nie a nie z nej odkusnut (bol som lenivy ju nakrajat na mini dazdovky :twisted: )

a finale konik http://webdes.euweb.cz/blog/kon/kon1.jpg
toho ked som bachol celeho do avka (bez hlavy lebo som sa bal ze ma pohryzie :twisted: ) tak rybky sa isli zblaznit, no problem bol opat v tom ze su male, a nevedeli ho roztrhat :( tak som ho roztrhol ja na 3 casti, a bachol naspat. potom to bolo uz lepsie, ale aj tak ostal z neho obal alebo schranka ci ako sa to vola.

A teraz sa dostavame k dovodu tohto galaktockeho topicu 8) . Nakolko som videl ze rybkam sa dnesny jedalnicek (3x dostali hmyz, 3x preto, lebo su este male a cital som ze male rybky treba krmit castejsie....) podla mna pacil, tak by som sa Vas chcel opytat, ci ta takyto hmyz (okrem dazdoviek lebo tie sa daju chovat doma po cely rok...) nejako uskladnit doma. Resp, ci by som mohol tie mravce a kobylky napriklad nasusit, bachnut do flace s uzaverom, a uskladnit v chladnicke. Samozrejme ak niesu zakonom chranene... :roll:

Podla mna su kobylky hodnotne krmivo aj pre ludi, rybkam chutili tiez, tak si myslim ze na spestrenie jedalnicka by boli celkom fajn...

Btw: zbytky konika a cervika som samozrejme odstranil s 1 vedrom vody, nech nevyzera akva ako zumpa...

S pozdravom experimentator Jozko :pivo:
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Reklama

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 07 Aug 2011 04:36 am

este taky detailik, to je normalne ze jedna par rybiek mali brucha ako prasiatka a ostatne nie? naucia sa aj ostatne tak pazravo papkat? dospele maju do 14cm, moje maju 4cm...
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod hofi » 07 Aug 2011 07:00 am

Zoznam chránených druhov hmyzu: http://www.hmyzmagazin.sk/chranene_druhy.html
Píšeš,že kobylky sú hodnotným krmivom aj pre ľudí.Ak potrebuješ obohatiť svoj jedálniček o zdroj bielkovín ako domorodci z Afriky,Južnej Ameriky,Ázie, ale aj Austrálie,tak nech sa páči,ale len v rámci zákona.
Mravce sa konzumujú aj v Mexiku,hlavne ich larvy.
Možno budeš priekopníkom slovenskej gastronómie v Entomofágií.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod palo9167 » 07 Aug 2011 08:12 am

hofi napísal:Zoznam chránených druhov hmyzu: http://www.hmyzmagazin.sk/chranene_druhy.html
Píšeš,že kobylky sú hodnotným krmivom aj pre ľudí.Ak potrebuješ obohatiť svoj jedálniček o zdroj bielkovín ako domorodci z Afriky,Južnej Ameriky,Ázie, ale aj Austrálie,tak nech sa páči,ale len v rámci zákona.
Mravce sa konzumujú aj v Mexiku,hlavne ich larvy.
Možno budeš priekopníkom slovenskej gastronómie v Entomofágií.


:lol:
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 07 Aug 2011 11:34 am

Vdaka za link Hofi :idea:

je fajn, ze si ma potesil ze to chapes o co mi islo. V akvaristickej literature som totiz aj ja cital, ze pre rybky je dolezity aj zdroj bielkovin a takto ho mozu podla mna dostat tiez :) co sa tyka tych dazdoviek, tak o nich som zas cital ze neobsahuju tuky tak to mi prislo tiez fajn. horsie to bude s ich krajanim... :twisted:

islo mi ale aj o to, ze si mi mohol aj spomenut ci to mam susit, alebo co... lebo neviem akymi metodami sa da skladovat take nieco. nejaky typ alebo trik od niekoho by bodol kto uz take nieco robil :) ak sa to vobec da robit v domacich podmienkach
:?: :|
peknu nedelu vam prajem :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod d.gemza » 08 Aug 2011 07:22 am

veď mravce a kobylky sa dajú jednoducho chovať a veľa ľudí ich aj chová. Viď mravčie farmy a insektáriá. Len tak pre doplnenie jeden link:
http://www.teraristika.sk/clanky/6-clan ... ikaristika
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 08 Aug 2011 10:36 am

ano gemza mas pravdu, len sa mi zda ze mravce sa nemnozia tak rychlo co sa mi nepaci az tak. najprv som si myslel ze je to haved, no ono to trva kym sa poriadne rozmnozia :( ale aj tak dakujem
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod d.gemza » 08 Aug 2011 11:41 am

tak ale ved si na jeseň nazbieraš a potom ti vydržia celu zimu. Aspoň o to ti šlo či? Cez leto si nazbieraš v prírode.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 09 Aug 2011 11:59 am

fajn, suhlasim :)

moze to byt aj takto ako pises :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 18 Aug 2011 20:31 pm

no ako tak pozeram, kazdi si nechava to co vie pre seba, kazdopadne to napisem tak ako si myslim...
mrazenie je blbost lebo degraduje podla mna krmivo, susenie je tiez divne... neviem co je horsie...

pokial nema niekto chov neviemcoho ziveho tak je to na dve veci, ...
pustil som sa do chovu cvrckov ale sam neviem co z toho bude. akurat mi cela izba svieti na cerveno, vyzera to tu ako v gay clube, a ako bonus mame v celom byte zatulanych XYZ cvrckov takze ak neviete presne ako nato, tak nato kaslite. co sa tyka musiek ovocnych ci co to je, tak na to kaslite tiez lebo to smrdi, a ked ich neviete odchytit, tak budu total ze vsade.... ako aj cvrckovia.

tymto padom mozte toto forum kludne uzatvorit :)
pa pa a este raz pa

jozi
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod hofi » 20 Aug 2011 06:57 am

Dáva to taký zmysel ako manuál k Japonskému videu. :mrgreen:
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod d.gemza » 20 Aug 2011 11:12 am

jozomrenka to si ako prisiel na to, že mrazenie degraduje krmivo??? Nevravím, že živé krmivo nie je lepšie ale tvrdiť, že mrazenie krmivo degraduje je na mňa moc. A páči sa mi tvoj postoj.
Veľmi veľa si svojim príspevkom do diskusie neprispel :-) Akurát viem, že v chove živej potravy pre ryby si lama. Sorry za výraz ale nič iné ma nenapadlo. Ja som istý čas choval aj ovocne mušky a dážďovky pre ryby ale ma to nakoniec omrzelo. Ale tvoje problémy som nemal :-)
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 21 Aug 2011 04:53 am

d.gemza - cital som to niekde, ze mrazenim sa potrhaju bunecne steny, a pri rozmrazeni dochadza k uniku obsahu buniek, co sa domnievam, ze obsahuje to, koli comu davame papat rybam nieco zive..... nejaku logiku to dava. mohol si sa radsej ale vyjadrit, co je lepsie: mrazenie alebo susenie?

A ja neprisprievam do diskusie z dovodu, (keby si pozornejsie cital), ze ja som zadal prave Vam odbornikom otazku, ze ako skladovat hmyz na zimu. :!:
susit?
varit?
mrazit?
mam ho pojest sam a hodim sa potom cez zimu do akvaria ja?
ulozit hmyz do dlhodobeho spanku (nech hibernuje?) ako vo filmoch pri lete vesmirom?
teleportovat ho casopriestorom do doby ked ho budem potrebovat na krmenie?


ano som lama, ale aj lamy dokazu chovat dazdovky a ovocne musky. Tie viem pestovat aj ja napriklad, lenze mam pocit, ze substrat na musky smrdi, a dazdovky vykopavat zo substratu je tiez nic moc .... preto teraz skusam menej smradlave cvrcky ktore mi stale zdrhaju :D

dobru noc :pivo:
piste radte komentujte, len ma prosim usetrite komentarov podobnych tej Hofimu....
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod hofi » 21 Aug 2011 06:34 am

Čo sa týka výživy rýb,tak si prečítaj Skalovu stránku a jeho výživu rýb,kde okrem iného aj píše ako chovať Drozofily a pod.
A čo sa týka sušenia a mrazenia rôzných múch,cvrčkov je úplný nezmysel,tak neviem čo sa ti nepáčilo na mojom komentovaní. :lol:
Zaujímalo by ma,že ako by si nasušené cvrčky skladoval.Ako Huby?V dózach?Alebo čo?A aké ryby s tým chceš kŕmiť?Máš azda veľké cichlidy?Mne cvrčky žrala jedine Arowana.Samozrejme živé.Keď vyschnú tak ich nezožerie nič,lebo sú tvrdé. :pivo:

http://www.sozo.sk/press/archives/139/
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 21 Aug 2011 11:13 am

cital som skalovu stranku, a podla nej chovam musky. a nehovor mi ze ten substrat nesmrdi...
zle sme sa pochopili, mrazit som chcel hmyz nachytany v prirode. cvrcky chovam preto, aby mali rybky aj nieco cerstve cez zimu....
a celkom sa mi nepozdava ze ich nezeru ine rybky. cichlidy nemam, a drobne cvrcky mi moje rybky zeru ako besne...

chapes uz?
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod martin_s » 21 Aug 2011 12:52 pm

Co sa tyka mrazenia, mas ciastocne pravdu. Ciastocne preto, ze nie je mrazenie ako mrazenie - pri pomalom mrazeni dochadza k poruseniu tkaniva (je to dobre vidno pod mikroskopom, mozem pripadne ukazat co sa deje s tkanivom po pomalom zmrazeni), pri rychlom zmrazeni (suchy lad, tekuty dusik) ostava struktura tkaniva zachovana. Prikladom degradacie pri pomalom zmrazeni byvaju casto nitenky - pri opätovnom rozmrazeni je z nich casto kasa.
Co sa tyka susenia, ide tiez o to akym sposobom je potrava susena. Predavane susene krmivo sa nesusi na vzduchu alebo teplom, tak ako uz spominane huby, ale je susene vymrazovanim - lyofilizaciou, co je ovela setrnejsi sposob vzhladom na zachovanie nutricnej (vyzivovej) hodnoty.

Navodov na pripravu substratu pre drosofily je niekolko, niektore smrdia viac, niektore menej. A rovnako ako pri cvrckoch - ide o vec technickeho prevedenia ci ti ujdu alebo nie. Pri skrmovani zamedzis tomu aby utekali po byte ak ich schladis a skrmujes po mnozstvach ake ryby stihnu zozrat kym sa zase preberu z hybernacie...

Podobnych zivych krmiv mozes chovat niekolko - mikry, octove hadatka (Turbatrix aceti), grindal, nalevnik, artemia...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 21 Aug 2011 15:22 pm

Thx dear admin :)

cvrckov sa mi (dnes som to zistil pri cisteni nadoby) nepodari zial namnozit, nakolko som si vsimol, ze vsetky su samce. viete si to predstavit? clovek kupi za skoro 4ecka 40 skaredych cvrckov, z ktorych je zopar kaput, a z toho ani jedna samica. no ja zemrem z toho. myslite ze ich predavaju takto ucelne koli takym ako ja? vodu mali, zeleninu mali, srot mali, vodu teez, aj psie granule, aj ovocee, aj stare kekse dostali :D ....
no niesom moc nadseny z toho... by ma zaujimalo, ze ako to dokazu takto vyselektovat...
nebudem ich susit, chovam ich koli tomu aby som mal stale nieco cerstve..., len by som sa vas tymto sposobom rad opytal, ci nevie niekto zohnat nasadu cvrckov, alebo nielen nasadu, ale aj cvrckov spolu so samicami??? kupim si ju od va rad...

dnes pojdem behat, tak si donesiem nejake zive papanice :)

btw: chovam aj ovocne musly, rybky ich papkaju (do 5 min su fuc) ale strasne hovienka z toho nakladaju, a je vidiet niekedy v tom hovienku tvar musky. je to normalne ze ju nestravi komplet, ze zmen itvar? ak kridielka som dokazal identifikovat....

Martin, tak ja to vidim cele tak, ze na skladovanie mozem celkom zabudnut, bo na take postupy asi nemam techniku. a ani ju mat predpokladam nebudem, nakolko nebude lacna, a mam iba 40 rybiek...

zatim ludia :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod martin_s » 21 Aug 2011 15:36 pm

S technikou problem nie je, nemusi byt ani draha, kedze moze byt aj home made... Ide o to aky si sikovny... Nie je to nic narocne. Nevravim ale o lyofilizacii ani rychlom hlbokom zmrazeni, ale o zivej nasade.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: skladovanie hmyzu na zimu

Odoslaťod jozomrenka » 21 Aug 2011 16:20 pm

ano, to mi je jasne ze s chovom zivej potravy by nemal byt nejaky vazny problem. teda v pripade ze mas priestory, nejake bubaky na potrebne veci, a chuti starat sa o to :)
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.